Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:51 01.05.24 
Природни науки
   >> Математика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Съкратено записваненови  
Автор enchoj_enchoj (новак)
Публикувано14.12.16 11:41



Имам един въпрос към професионалните математици:
Има ли в математиката утвърдени символи, с които се записва, че една променлива или един израз се дели без остатък на число, повдигнато на определена степен, но не се дели без остатък на същото число, повдигнато на по-висока степен?
Например, изразите а се дели без остатък на 3^2, но не се дели без остатък на 3^3 и а+в се дели без остатък на 5^3, но не се дели без остатък на 5^4, могат ли да се запишат не с думи, а с някакви математически символи?
Благодаря ви.



Тема Re: Съкратено записваненови [re: enchoj_enchoj]  
Автор Nuke Dukem ()
Публикувано18.12.16 17:01



Доколкото ми е известно в математиката няма символ за обозначаване на операция "деление без остатък" – то или е без или е с остатък, но за такава подробност не съм запознат дали съществува символ... Нещо повече, щом за "деление без остатък" няма символ, значи най-вероятно няма и за "деление без остатък и с остатък за всички по-високи естествени степени на делимото".

Обаче аз съм само любител, да видим дали и как ще се изкажат професионалните математици.





Тема Re: Съкратено записваненови [re: enchoj_enchoj]  
Автор enchoj_enchoj (новак)
Публикувано07.03.17 13:52



А какво означава следното съкратено записване:

a^p = a (mod p),

където вместо знака за равенство има три успоредни хоризонтални черти (като знака за тъждество), но нямам възможност тук да ги поставя?

Благодаря ви!



Тема Re: Съкратено записваненови [re: enchoj_enchoj]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано07.03.17 14:04



Означава, че имат един и същ остатък при делене на р.



Тема Re: Съкратено записваненови [re: harish_chandra]  
Автор enchoj_enchoj (новак)
Публикувано08.03.17 10:20



Благодаря.



Тема Re: Съкратено записваненови [re: harish_chandra]  
Автор enchoj_enchoj (новак)
Публикувано22.03.17 14:41



Значи, ако запишем:

a = 0 (mod p),

където вместо "равно" имаме три хоризонтални черти,

и

a = 0 (mod p^2),

където вместо равно имаме три зачеркнати хоризонтални черти,
това може да се прочете a се дели без остатък на р, но не се дели без остатък на р^2?
Правилно ли го тълкувам?
Ако е така, този "съкратен начин" не е много удачен.



Тема Re: Съкратено записваненови [re: enchoj_enchoj]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано23.03.17 17:19



Този запис си има много предимства и не е измислен за да се съкращава записа. Кой би искал съкратен запис на нещо което лесно се пише с едно изречение!



Тема Re: Съкратено записваненови [re: harish_chandra]  
Автор enchoj_enchoj (новак)
Публикувано24.03.17 10:30



Ако е само едно изречение - съгласен съм.
Но ако ти се налага за много променливи или многочлени да пишеш, че се делят или не се делят на други променливи или многочлени, повдигнати на различни степени - би било по-добре да има някакво съкратено записване.
Например:

"div_a_b=1" - b се дели на а, но не се дели на а^2;
"div_a_b>=1" - b се дели на а, но може да се дели и на а^2 (дели се поне на а^1);
"div_a_b=0" - b не се дели на а;
"div_a_b=div_a_c" - b и с се делят на а, повдигнато на една и съща степен,

и т.н.

В горните изрази имам предвид "а" да се записва като индекс, но тук нямам възможност да го напиша по този начин.
Това е само един пример.



Тема Re: Съкратено записваненови [re: enchoj_enchoj]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано30.03.17 16:05



Тогава използвай символа за дели вместо дели се на. Твърдението а се дели на р и не се дели на р^2 е същото като р дели а и р^2 не дели а, което може да запишеш като p|a и p^2 -|- a. Това последното е задраскана вертикална черта.



Тема Re: Съкратено записваненови [re: harish_chandra]  
Автор enchoj_enchoj (новак)
Публикувано31.03.17 08:53



Благодаря. Ще го потърся.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.