Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:19 19.06.24 
Природни науки
   >> Математика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Рубик кубнови  
АвторKaли (Нерегистриран)
Публикувано25.02.04 12:37



Може ли някой да ми обясни простичко как да стигна до подредбата на последния ред на Рубик куб? Единствен начин ли има? Каква е логиката, освен с проби и грешки?



Тема Re: Рубик кубнови [re: Kaли]  
Автор Пaлячo ()
Публикувано25.02.04 14:06



с проби и грешки няма да стане.....с формули става. Сега да тръгна да ти ги пиша......няма да мога..само визуално си ги представям. С опити няма да стане. След вторият ред трябва да наместиш на 4-те страни средните. След това отдолу да получиш кръст, след това да наместиш ръбовете.....не, с писане не може да се обяснят формулите. Не са трудни, но трябва човек с кубче да ти ги покаже.



Тема Re: Рубик кубнови [re: Пaлячo]  
АвторKaли (Нерегистриран)
Публикувано25.02.04 14:56



Е, това е, което ми е интересно - как може да стане с формули, без визуално да си го представяш. По времето, когато излезе Рубик куба, много народ можеше да го реди и дори имаше състезания за време. Като ти го покажат е лесно. Но със сигурност човек може да го нареди сам, поне такъв с математическо образование. Въпросът е, може ли да се обясни как става това по-просто, като за лаици?



Тема Re: Рубик кубнови [re: Kaли]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано25.02.04 18:55



всъщност, хората които НАИСТИНА могат да го наредят, тоест тези които разбират формулите и могат да измислят свои методи, са доста малко. аз така и никога не наредих куба, защото с формули ми се вижда малко безсмислено.



Тема е да де....нови [re: zaphod]  
Автор Пaлячo ()
Публикувано26.02.04 00:42



ама те формулите са по 10-11 хода.....и ако на някой действително му дойдат на акъла, значи е гений



Тема Re: Рубик кубнови [re: Kaли]  
АвторHoнa (Нерегистриран)
Публикувано26.02.04 08:58



Здравейте, аз също съм запазила в къщи 2 кубчета. Не съм съгласна, че точно математическата мисъл е по-нужна от вътрешна интуиция и нестандартно мислене. Вярно е, че всеки математик трябва да ги има, доколкото му са дадени от господ. Помня, че мен ме научи малкият ни син, който тогава /1982-86 год./ беше на 10-тина години. Извинете за многословието, но иначе ще ви кажа, че определено си спомням - в списание "Наука и техника за младежта" от 1982 год. ще намерите в някой от броевете схеми - доста тромави, но от тях бихте могли да тръгнете към собствени идеи. Списанието спокойно ще откриете в читалнята на която и да е градска библиотека. Дано съм помогнала.



Тема Re: Рубик кубнови [re: Hoнa]  
АвторKaли (Нерегистриран)
Публикувано26.02.04 17:01



Благодаря - разбира се, покрай "Наука и техника" се сетих за Гугъл и там може да се намери информация за различни равнища - дано има и по-популярно математиката на Рубик куба.

Познавам човек, който завършваше тогава математическа логика и го нареди за 3 дена (доста въртене и умуване падна) и бях много шашната от това постижение. И досега не искам да ми го показват, но пък ми се ще да разбера как става самото решаване. Понеже отнякъде излезе кубът и прекарах няколко вечери във въртене, се улових, че, не знам как, но го редя до втория ред.:)) За по нататък трябва нещата хубаво да се разбъркат преди да се наредят. Все пак трябва някаква идея да има за много ходове напред. Не знам дали е интуиция (усещането докато се реди е такова), със сигурност нестандартно мислене. Дано са достатъчни, щото няма да успея да мина теория на групите, например.:))



Тема все на някого са дошлинови [re: Пaлячo]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано26.02.04 21:48



а дали е гений не знам. гений 1 от колко значи?



Тема Re: Рубик кубнови [re: Kaли]  
Автор FoulBay (новак)
Публикувано28.02.04 10:56



Навремето (преди 20 години), когато това беше мания,
моите съученици научиха един от друг един начин за
последния ред, който беше подреждане на 4те крайни
(при което средните-двуцветни се местят/въртят) и
после 4те средни (крайните-трицветни не мърдат).

Аз получавах списание Математика, щото се готвех да
кандидатствам по гимназии, и там видях статия за Рубик
куба, която даваше формули за последния ред в обратния
порядък, първо средните, после крайните.

Може да ме лъже паметта и да беше обратното ... т.е.
общоприетото да беше средни и после крайни, а аз
да го правех крайни, после средни. Във всеки
случай имаше 2 различни подхода, така че не е
единствен начин в никакъв случай.

В тази статия на сп. Математика (МНОГО съжалявям,
че не пазя тези броеве ... кой знае къде могат да се
намерят) се казваше, че (някои от) дадените формули
са на някакъв английски математик Сингмастър. Интересно
как съм запомнил името.

Сега потърсих с гугъл -- наистина е David Singmaster

http://www.americanscientist.org/template/BookReviewTypeDetail/assetid/25829;jsessionid=aaaaVNikLs_K6M

http://www.twistymegasite.com/interview-singmaster.asp

Вторият линк е по-интересен, с малко търсене за понятия в
текста (примерно, какво е Conway notation), предполагам,
може да разбереш какво точно има предвид и как е стигнал
до решение.



Тема Re: Рубик кубнови [re: Kaли]  
АвторHoнa (Нерегистриран)
Публикувано01.03.04 10:19



Честита Баба Марта на всички малки и големи, и по-големи момичета и момчета. Кали, и за мен темата за Рубик е интересна. FoulBay ме подсеща за списание Математика - имам броеве от тези години. Ако има нещо - ще опитам да го сканирам и да ви го препратя, но може би до другата седмица.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.