Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:36 17.05.24 
Природни науки
   >> Математика
*Кратък преглед

Тема Практическа задача...  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано30.03.11 22:28



За моя изненада ме затруднява един проблем, който изглежда по-достоен за задача за ученик. Но както и да е, забравям за гордостта и моля за помощ...
Имаме две направляващи, движението по които позволява да се позиционира лазер, който нещо чертае (скрайбира). В идеалния случай двете направляващи би трябвало да са взаимно перпендикулярни, но на практика не са - хоризонталната е под ъгъл алфа спрямо идеалната абсциса, вертикалната е под ъгъл бета спрямо идеалната ордината (а е нужна много висока точност).
Искаме да чертаем идеални прави хоризонтални и вертикални линии линии в неидеалната координатна система. Т.е. искаме да направим отсечка с един връх на текущото място и друг на желаното в идеалната координатна система. Какви координати съответстват в неидеалната (практическа)?
Може да се приеме, че началата съвпадат (това не е принципен проблем).
С две думи, каква е трансформацията на координатите?
Благодаря предварително на отзовалите се...

"Let's have some new cliches"
Samuel Goldwyn


Тема Re: Практическа задача...нови [re: ivz]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано30.03.11 22:42



Не съм сигурен, че разбрах условието. Даже почти съм сигурен, че не го разбрах. Така каткто го разбирам, ако (X,Y) са координатите на точка в неидеалната система, а (x,y) координатите на същата точка в стандартната система. Тогава

x=Xcos(a)+Ysin(b)
y=Xsin(a)+Ycos(b)



Тема Re: Практическа задача...нови [re: harish_chandra]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано30.03.11 22:54



Май си го разбрал, защото и на мен ми се въртят подобни неща... но за нещастие образът им се размива от "шум".
Всъщност на мен ми трябва обратната трансформация (защото искам да местя задавайки координати в неидеалната система, за да получа другите), но разбирам накъде биеш и мога да го сметна. А някаква обосновка...? Линк или нещо друго? Или това са някакви базови матрични трансформации, които са основно познание за начинаещи?

"Let's have some new cliches"
Samuel Goldwyn


Тема Re: Практическа задача...нови [re: ivz]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано30.03.11 23:19



Ако r е радиус вектора на точката и i и j стандартните единични вектори за стандартанта координатна систем, то това, че точката има координати (x,y) означава, че r=xi+yj. По същия начин за другата система, ако там означим единични вектори по двете прави с e1 и e2 ще имаме r=Xe1+Ye2. Представяш векторите e1 и e2 чрез i и j. Например e1=cos(a)i+sin(a)j и e2=sin(b)i+cos(b)j. Като заместиш се получава

xi+yj=r=Xe1+Ye2=X(cos(a)i+sin(a)j)+Y(sin(b)i+cos(b)j)

Като разкриеш скобите и сравниш пред i и j ще поличиш връзките. За обратното, може от тук да решиш спрямо X и Y или да направиш горното с разменени места на системите.



Тема Re: Практическа задача...нови [re: ivz]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано30.03.11 23:20



Забравих, не съм търсил, но съм сигурен, че го има из интернет.



Тема Re: Практическа задача...нови [re: harish_chandra]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано30.03.11 23:24



Много ти благодаря. Наистина!

"Let's have some new cliches"
Samuel Goldwyn


Тема Re: Практическа задача...нови [re: ivz]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано31.03.11 10:27



тия неща се правят с калибровка. даваш команда да ти начертае отсечка (1,0) и (0,1) и снемаш реално получените отсечки. слагаш ги в матрица, инвертираш матрицата и получаваш трансформацията през която трябва да прекараш координатите за да получиш желаните на изхода.
това ако наистина имаш само линейно отместване, което според мене ще си късметлия ако е изпълнено. предполагам ще имаш нелинейна трансформация, тогава пада веселбата

е, пак става с калибровка, но се разбива ексрана на квадратчета, примерно 20х20 и за всяко поотделно се прави трансформация линейна.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Практическа задача...нови [re: zaphod]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано31.03.11 21:02



Даже и както си го описал не става, понеже обектът (стъкло) е в общия случай различно деформиран и идеален резултат не е възможен.
Но понеже движението е високопрецизно (4 микрона) остава да се преборят само известните отклонения от идеалното.
Нещата се оказаха малко по-различни от това, което съм описал, но няма да ви занимавам с повече подробности.

"Let's have some new cliches"
Samuel Goldwyn


Тема Re: Практическа задача...нови [re: ivz]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано31.03.11 23:17



казах ти че ако се окаже както си го описал си нечуван късметлия. правил съм подобно нещо и го направих както ти казах - 20 на 20 решетка и всяко квадратче със собствена линейна трансформация. получих точност от около 1/10000 радиана което ми стигаше.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.