Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:05 03.06.24 
Природни науки
   >> Математика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема неочаквани приложениянови  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано28.02.11 18:22



Става дума за неочаквани приложения на математиката. Или по-точно за появата на математика на неочаквани места. Например това, че има математика във физиката не е неочаквано, колкото и субектвно да е чувството за 'неочаквано'. Та, темата е за примери където използването на математика е учудващо.

Ето един пример, откъдето дойде идеята. Като се рових из старите книги (старомодни хартиени!) попаднах на една, която не е моя и не я бях поглеждал досега, и бях доста изненадан. Книгата е на K. Lewin "Principles of Topological Psychology". Тук под топология се разбира точно това което се разбира под топология в математиката (!). Под психология се разбира науката психология (когнитивна), а не това което 99% от хората си представят като чуят психология.

Това което е странно и интерсно е, че книгата е публикувана през 1936, и както се вижда от предговора, работата по писнаето и е започнала десетина години по-рано. Книгата не съм чел за да мога да кажа нещо по-конкретно, но я смятам за доста изненадаваща. По това време топологията е сравнително нова област в математиката и дори физиците не я използват (или поне не много). Всъщност по това време много физици смятат, че единсвтените математически знания необходими за физиката са гръцката и латинската азбука:) разбира се има и много други. Също така е странно, че май психолозите не са обърнали (и не обръщат) никакво внимание на тази, и подобни ако има други такива, книга и карат без математика.

Така, давайте примери и коментари.



Тема Re: неочаквани приложениянови [re: harish_chandra]  
Автор нaив (тя)
Публикувано28.02.11 19:49



"Също така е странно, че май психолозите не са обърнали (и не обръщат) никакво внимание на тази, и подобни ако има други такива, книга и карат без математика."

Хайде сега, и ти взе да откриваш топлата вода. Пусни в гугъл Курт Левин и чети, това е класика. На английски звучи малко странно и всъщност е по-близо до физиката, и то класическата, нищо, че периодът е 30-те години. Теорията му е известна като психология на полето и разглежда нещо като динамика на психични сили. Не знам защо топология. Теорията му е доста плодотворна и има няколко класически експеримента, вдъхновени от нея. Между другото теорията на Фройд също почива на най-класическата механика, това си е Zeitgеist. Пак да кажа, това е класика, във всеки основен курс по история на психологията се учи. Защо психолозите продължават "да я карат без математика" оставям на тебе да си отговориш.



Тема Re: неочаквани приложениянови [re: нaив]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано28.02.11 21:27



Бих разбрал репликата ти ако това го бях написал в клуб психология. Според теб колко хора които не се занимават с пихология или които не са учили писхология са слушали курс по исторя на психологията! Предполагам, че е класика и че психолозите са чували за нея. Също така не знам какво е влиянието и върху психологията днес. Но за мен си остава учудваща по две причини. Първо времето през което е писана. Както казах, днес физиците изпозват топология и то много, но по онова време почти не. Даже някой математици са се мръщели при споменаването на 'топологично пространство'. И топологията е била сравнително млада. Другата причина е, че днес психолозите (разбира се тук имам твърде ограничени наблюдения и може би греша) не само, че не използват но и не знаят много математика. Според теб колко от днешните психолози знаят какво е топологично пространство? А, не става дума за динамика и някакъв подход подобен на класическата физика. Става дума за топология точно в смисъла на математическото понятие топология, за това и е такова заглавието.

Хубаво, че оставяш въпроса "защо я карат без математика" на мен да си отговоря сам!!! Това така или иначе е странична тема.

Та да припомним темата, изненадващи приложения/поява на математика/част от математика където това е неочаквано. Поне за средностатистическия посетител на клуб математика. За специалистите в съответната област може да е добре известно и неизненадващо.



Тема Re: неочаквани приложениянови [re: harish_chandra]  
Автор нaив (тя)
Публикувано28.02.11 22:14



"Та да припомним темата, изненадващи приложения/поява на математика/част от математика, където това е неочаквано."

Поява не е същото като приложение. Появата може да куриоз, неуспешно и неуместно прилагане. Например уравнение с едно неизвестно, описващо човешко поведение. Може да е неочаквано и изненадващо, но каква стойност може да има?

"Както казах, днес физиците изпозват топология и то много, но по онова време почти не. Даже някои математици са се мръщели при споменаването на 'топологично пространство'. И топологията е била сравнително млада."

Ами значи не е толкова изненадващо да се появи в теория на оригинален автор - видял е нещо интересно и ново, даже е по-лесно да го приложи, отколкото някоя тежка и учебникарска материя. Курт Левин заема разни понятия от физиката, за топология не знаех, но те остават по-скоро като метафори. И сега има изкушени в математиката хора във всички области, включително социални науки, въпреки че не се сещам за нещо популярно и известно, което използва математика или части от нея днес. Но сигурно има, и то точно някакви по-нови области от матетатиката биха били въодушевяващи. Защото човек си мисли, че по-разработените части щяха отдавна да са приложени, ако можеше, нали?



Тема Re: неочаквани приложениянови [re: harish_chandra]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано28.02.11 23:12



Аз мога да дам няколко примера, които са свързани с професията ми.

1. Елментарна математика (аритметика) се използва за определяне на "най-подходящи" комбинации от цветове. Някой си някога си е открил математическа зависимост между RGB представянето на цветове, които си подхождат един на друг и сега има 1000 онлайн калкулатора за това, дори от водещи фирми в дизайна.






2. Има софтуери и за "най-добре изглеждащи" овални форми в дизайна, които се основават на изкривяване чрез сплайнове и криви на Безие.

3. Във фотографията има поне 5-6 правила за "подходяща композиция" на елементи, които обиктовено се свеждат до златно сечение и "правилото на третините". Фотографите по-трудно се оправят с математиката и затова за тях правилата са по-елементарни.



Изобщо дигиталните изкуства се движат напред почти само от някакви математически зависимости и псевдо-зависимости, които някой по случайност открива или налага чрез реклама.



Тема Re: неочаквани приложениянови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано01.03.11 21:17



за мене никъде не е неочаквана, математика не се ползва повече заради хората а не заради нея си - хората не умеят да я ползват, освен най-простата.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: неочаквани приложениянови [re: zaphod]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано01.03.11 22:28



Именно, не се използва заради хората. Приеми въпроса като за примери където е неочаквано, че дадена група хора използва математика. Например психолози използващи топология.



Тема Re: неочаквани приложениянови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано02.03.11 07:53



психологията позлва математика, нямам предвит ония гейове с кушетките, а тия дето изследват разни параметри на паметта, асоциативните връзки и др. бях чел една такава книжка и много ми хареса, там точно разглеждаха как напредва информацията през различните слоеве и колко е обема на буферите.
сещам се случай в който баща ми беше много впечатлен от мощта на математиката, бях в девети клас мисля, и му помагах в строежа на вилата, та него му трябваше да опъне хоризонтална права за пода. той веднага измисли решение - наля вода в един хоризонтален маркуч с извити нагоре краища и зачака водата да се успокои. за негова изненада обаче, водата нямаше намерение да се успокои скоро и почна да се люшка с период около 20 секунди. тогава ме попита дали не мога да измисля нещо и аз му измислих - пуснах един отвес и с "пергел" направен от конец и молив начертах перпендикулярна права. това го впечатли повече от всичките електронни джаджи дето бях правил по него време.






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: неочаквани приложениянови [re: harish_chandra]  
Автор Шпara_ ()
Публикувано02.03.11 08:46



В криминологията и криминалистиката все по-често именно математиката е тази, която решава загадките





Тема Re: неочаквани приложениянови [re: zaphod]  
Автор нaив (тя)
Публикувано02.03.11 13:21



Брей, като си помисли човек за кушетка, какви случки започва да си спомня.;)

А можеш ли да опънеш хоризонтална права за таван?

Има един филм, в който Антъни Хопкинс оцелява в Аляска, като използва знанията си от разни книжки. Филмът е приключенски.;)






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.