Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:19 28.05.24 
Природни науки
   >> Математика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Въпрос - вероятностинови [re: noTeHHEgaP]  
Автор Mirro1 (ентусиаст)
Публикувано17.01.11 22:14



"ПС. което е близо до твоята интуиция, понеже за малко m, 1-exp(-m)~m=n*h/t, става въпрос за m=n*h/t<<1 разбира се"

А! О! Е, разбира се.

Задачата не е поставена коректно.

Поздрави



Тема Re: Въпрос - вероятностинови [re: Mirro1]  
Автор noTeHHEgaP (член)
Публикувано17.01.11 22:42



днеска е понделеник, мартин лутер кинг дей и е ваканция, та съм малко бавен в преценката и не съм сигурен дали си ироничен тука или не си, но тва няма значение




"Ако h = t, вероятността да се случи едно събитие е по-малка от 1! А за същото това време, средно, се случват n събития"
съвсем не виждам нищо озадачаващо в тоя факт? ти колко искаш да е вероятността, по-голяма от 1 ли?

"Ама колкото по-голям е интервалът, толкова вероятността да се случи ТОЧНО едно събитие е по-голяма..."

вероятността да се случи ТОЧНО нито едно събитие (к=0) е exp(-m), вероятността да се случи ПОНЕ едно е 1-exp(-m). колкото е по-голям интервала h, толкова по-голям е параметъра m, така че вероятността да не се случи нито едно събитие намалява, а вероятността да се случи поне едно расте. не знам как реши че е обратното?

"Трябва да си преговоря материала аз по вероятности... Забравям..."
преговори си квото щеш



Тема Re: Въпрос - вероятностинови [re: Mirro1]  
Автор noTeHHEgaP (член)
Публикувано17.01.11 22:46



не виждам кво толкова некоректно има в задачата? даже примера който е даден - мълния удря скала 140 пъти за 100 години, средно 1.4 на година - каква е вероятността да удари поне веднъж през следващата една година? нормална задача



Тема Re: Въпрос - вероятностинови [re: noTeHHEgaP]  
Автор Mirro1 (ентусиаст)
Публикувано17.01.11 23:13



"днеска е понделеник, мартин лутер кинг дей и е ваканция, "

И тука е така.

"та съм малко бавен в преценката и не съм сигурен дали си ироничен тука или не си,"

Опитах се да бъда шеговит, не ироночен - извинявам се!

"но тва няма значение"

Наистина няма значение. Но задачата не беше да се намери подходящ модел (изчеисляващ разумна вероятност) за ситуацията, зададена в първия постинг. Това би било смислена такава. И вече имаше два опита да се помогне на питащия. Задачата, оригинално, просто не беше коректно поставена.

Шегата настрана: можеш ли да преметнеш вероятността да се роди едно дете за време т, ако близнаци се раждат, средно за девет месеца.

Поздрави



Тема Re: Въпрос - вероятностинови [re: Mirro1]  
Автор noTeHHEgaP (член)
Публикувано17.01.11 23:29



ако задачата е поставена така, "мълния удря скала 140 пъти за 100 години, каква е вероятността да удари поне веднъж през следващата година?" - тва за мен е 100% ясно условие на елементарна практическа задача. и естествено, че целта на задачата е човек да избере "удобна" дистрибуция отговорящата на условието, в случая поасонова.

твоя пример с близнаците може би илюстрира, че извън контекста (скала, мълния) така общо формулиран въпросът няма конкретен еднозначен отговор. ако тва си имал в предвид, значи сме на едно мнение - отговорът зависи от това какво точно е събитието, което се случва и за което изчисляваме вероятности. аз затва и се включих след като човека поразясни малко кво има предвид с условието, давайки пример.



Тема Re: Въпрос - вероятностинови [re: noTeHHEgaP]  
Автор Amitaba (sunshine)
Публикувано17.01.11 23:59



Благодаря ти, приятелю, ама нищо не разбрах. От формулите, де. Някои от символите нищо не ми говорят...



____________

Бог е Любов


Тема Re: Въпрос - вероятностинови [re: Паньо Донев]  
Автор Amitaba (sunshine)
Публикувано18.01.11 00:41



"А, сигурен съм за формулата, но не съм я тествал със симулация дали е вярна. Аз когато става дума за вероятносттна задача не вярвам, докато не проверя."


Хм! Това значи, че за период от 1 година ще очакваме удара на мълнията с вероятност 100%, което не би трябвало да е така като се има предвид, че има години, в които събитието изобщо не се случва и такива, в които се случва повече пъти. Може би има значение и в каква степен варира честотата. Например не е все едно дали варира между 0 и 2 пъти или между 0 и 8 пъти годишно...
Например, ако знаем, че в 18% от годините, за които имаме статистика, събитието изобщо не се е случвало, няма да го очакваме с вероятност 100% в годината, която ни интересува.
Не е приложима формулата в случая!

____________

Бог е Любов


Тема Re: Въпрос - вероятностинови [re: Amitaba]  
Автор noTeHHEgaP (член)
Публикувано18.01.11 01:03



формулата която аз ти дадох е 1-e^(-n*h/t), e=2.718281828 (експоненциално число)

конкретно за мълниите, 1-e^(-140*1/100)=75.3% вероятност да удари мълния поне веднъж за период от една година.



Тема Re: Въпрос - вероятностинови [re: noTeHHEgaP]  
Автор Amitaba (sunshine)
Публикувано18.01.11 02:15



Интересно. Ще го тествам по моите си методи.



Това експоненциално число константа ли е? Не знаех, че има такова, а сега си мисля, че ако е така, то трябва да има голямо приложение. Много полезно.

Благодаря!

____________

Бог е Любов


Тема Re: Въпрос - вероятностинови [re: noTeHHEgaP]  
Автор нaив (тя)
Публикувано18.01.11 06:33



"поаосновата дистрибуция", "удобна" дистрибуция

А на български - поасоново разпределение, "удобно" разпределение и т.н....

Скоро имаше тема за посещение на театри, където се появи пак поасоновата "дистрибуция". На третия път все пак да кажа...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.