Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:16 13.06.24 
Природни науки
   >> Математика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Хилбертнови  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано09.01.11 05:41



"Wir mussen wissen,
Wir werden wissen."

Доста известна фраза на Хилберт. Ето тук може да я чуете от него.



Фразата е накрая, но цялото си заслужава разбира се. Записа е от 1930 от обърщението му по случай пенсионирането му. Фразата е издълбана и на надгробната му плоча.





Тема Re: Хилбертнови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано09.01.11 07:43



оправдава го това че го е казал преди хипертрофираното масово образование, днес вече като чуя "зная" малко се мръщя. повече уважавам оня, забравих кой беше дето е казал - "библиотеката знае всичко, но аз съм физика". пак по същото време, че и преди това, евала.

едит: интересно е че в немския не се казва "зная <някой език>", а "мога <някой език>". мисля че това би било правилния изказ за всичко, не само за езиците.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM

Редактирано от zaphod на 09.01.11 07:46.



Тема Забелязвам интересеннови [re: harish_chandra]  
Автор тулса ()
Публикувано09.01.11 19:36



факт в Уики на указания линк.
Излиза , че и знаменитият шахматист и световен шампион Емануел Ласкер е бил аспирант на Хилберт.
Ето повече за този разностранно надарен човек..



Ето и за математическия принос на доктор Ласкер:
"..His most significant mathematical article, in 1905, published a theorem of which Emmy Noether developed a more generalized form, which is now regarded as of fundamental importance to modern algebra and algebraic geometry.."



Тема Re: Забелязвам интересеннови [re: тулса]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано11.01.11 07:51



Това наистина е интересно. Излиза, че математика Ласкер (на когото са кръстени пръстените) е бил и доста добър шахматист.



Тема Re: Хилбертнови [re: zaphod]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано11.01.11 07:52



Той няма това предвид.



Тема Re: Хилбертнови [re: harish_chandra]  
Автор нaив (тя)
Публикувано11.01.11 19:57



"Ние трябва да знаем, ние ще знаем."

А какво точно има предвид? Опитах се да разбера този известен (и да не казвам загадъчен, че вече се повтарям;) цитат от контекста на пълното изказване, но пак не успях. Освен това не съм много съгласна как математиката била нужната брънка за свързване на наблюдението и мисленето. Някаква възхвала на математиката ли е това?

П.П.А, видях контекста и на какво отговаря Хилберт. Пак уикипедия. Интересна история, не я знаех. Като че ли съм по-съгласна с Emil du Bois-Reymond





Редактирано от нaив на 11.01.11 21:57.



Тема Re: Хилберт [re: нaив]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано12.01.11 18:34



Занех си аз, че няма нужда да отговарям, и че сама ще намериш отговора.

Относно това

"Освен това не съм много съгласна как математиката била нужната брънка за свързване на наблюдението и мисленето. Някаква възхвала на математиката ли е това? "

Не, не е възхвала на математиката. Това е негово мнение, но може да се съгласим, че той знае и разбира доста математика. Ти защо не си съгласна?



Тема Re: Хилбертнови [re: harish_chandra]  
Автор нaив (тя)
Публикувано12.01.11 20:39



Е, не знам, това малко на философии отива, което не ми е много интересно. Но ставам все по-толерантна към идеята, че не всичко (наблюдавано) може или е нужно да се квантифицира и математизира. От което може би следва, че някои неща не можем да знаем, ако знаене = математика. Но кой знае, математиката може да се развие още...;)



Тема Re: Хилберт и..нови [re: нaив]  
Автор тулса ()
Публикувано13.01.11 17:44



аксиоматизацията на физиката:
"...Работы по интегральным уравнениям привели Гильберта в пограничную область между математикой и физикой.
Гильберту казалось, что настало время для проекта, предложенного им в Париже в качестве шестой проблемы 20 столетия, – аксиоматизации физики и других наук, связанных с математикой.
Существовал раздел физики – кинетическая теория газов, – где физические понятия естественным образом вели к интегральным уравнениям. Именно здесь он начал претворять в жизнь свои планы. После этого занялся элементарной теорией излучения, понятия которой также приводили к интегральным уравнениям. За следующие два года Гильберт опубликовал серию работ, в которых с помощью линейных интегральных уравнений получил основные результаты этой теории, заложил для них аксиоматическую основу и доказал непротиворечивость своих аксиом
. Затем Гильберт пришел к молекулярной теории строения вещества и собирался заняться теорией электрона. Его подходы в этих областях напоминали прежние трактовки кинетической теории, однако никогда не были опубликованы.
С большим интересом следил Гильберт попытками Эйнштейна создать общую теорию относительности.
Оба ученых пришли к цели почти одновременно: Эйнштейн представил в Берлинскую академию свои две работы
"Об общей теории относительности" 11 и 25 ноября 1915, Гильберт же передал Королевскому научному обществу в Гёттингене свою первую заметку "Основания физики "20 ноября. Несмотря на эти впечатляющие результаты, замысел Гильберта «заковать физику» в рамки аксиоматического подхода не удался.



Тема Re: Хилберт и..нови [re: тулса]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано13.01.11 18:17



Да вметна за общата теория на относителноста. Хилберт праща статията реди Айнщайн, както се вижда от цитата ти, но статията на Айнщайн излиза от печат преди тази на Хилберт. Преди да пратят статиите, докато са работили по тях, двамата си кореспондират почти непрестанно. Даже Айнщайн благодари на Хилберт за някой разяснения! Нито една от статии не съдържа уравненията, които сега се наричат уравнения на Айнщайн. Окончателният им вариант се появава в статия на Айнщайн следващата година. Но ако има някой запознат детайлно с историята да ме поправи и да каже по-подробно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.