Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:37 01.07.24 
Природни науки
   >> Математика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Maтематика-на нова сметка; учебници и т.н.нови  
Автор alkor1 (ентусиаст)
Публикувано17.01.10 15:12



Здравейте,
Имам намерения да уча второ висше или да се доразвия с магистратура близка до бакалавърската ми степен (дипломиран инженер-химик, спец-ст полиграфия ), на 26г съм.
По скоро искам да сменя специалността и да се насоча към нещо от сферата на физиката (любимата ми наука), механиката, техниката...
Главния препъни камък в следването ми беше математиката, бях в началните класове много добър и дори надскачах материала, но след 5-6клас какво ми стана и занамерих математиката, може би мързелът си е казал думата, помня че имаше разни теореми за наизустяване (нещо в което съм слаб) ... та се стигна до там че до 11клас избутвах с 3ки, във ВУЗа си мислех че като уча химическа специалност – няма да ме закачат с математика, да но освен висшата математика – където ми беше тъмна Индия, тя беше в квантовата химия/физика , физиката, механиката, топлотехниката, процеси и апарати, физикохимия. Все интересни за мен науки, но без добър математичен апарат – не можеш да разбереш материала и да го усвоиш качествено. Резултата от следването ми беше – разочарование в последните семестри,а успеха – Добър.
Извод : Големите ми пропуски по математика ми се върнаха тъпкано – не можеш да избегнеш куршумите на незнанието!
По скоро искам да сменя специалността и да се насоча към нещо от сферата на физиката (любимата ми наука), механиката, техниката...
Понеже имам афинитет към техническите науки още от малък, аналитичен тип човек съм и съм убеден, че мястото ми е в научните среди (иновации, разработване, конструиране/проектиране, изпитване и прочие  )
Искам да придобия самочувствие, да мога да вниквам в смисъла на една формула само като я видя, да мога да извеждам уравнения,да изчислявам, диференцирам и прочие, математиката да ми е като прецизен инструмент.
План А: Магистратурата разбрах че я вятърничава работа (не само в ТУ е така), затова по скоро бакалавърска степен + специализация в чужбина.
План Б: Бакалавърска или магистърска степен (3г) в Европа (засега Дания)
Малко се отплеснах от темата, идеята ми сега е да започна постепено от началото (може би 5-6клас) , за да има градация, но само с основните, базовите неща (без излишни материи и задълбавания), само които ще сами нужни за по-нататък - до висшата математика (като казвам висша математика, става дума до ниво диференциране, интегриране и някои други неща, нямам идея още докъде мога да се разпростра; във физиката, химията, процеси и апарати и др.– не се ползва чак толкова сложна висша математика според мен).
Препоръчайте ми някои авторитетни издания, на разбираем език (учебници, сборници, помагала). Мисля повече самостоятелно да се готвя. Учител може би ще ми трябва от време на време...
Изобщо каква е схемата на такова начинание, по мои груби сметки това са 7 класа + 2 части висша математика?! Какво ще ми коства това като време и усилия, защото съм пред дилема – дали да поема към една мечта (трънлив път, дори роднините ще се опълчат против мен) или да тръгна към посредствения път (по-лесния и еднообразен), т.е. да се доразвия в сегашната ми специалност, която не ми допада много.
Сроковете които ме гонят са: Юли-Септември (ТУ) или февруари (за чужбина, но то от доста по-рано се кандидатства) .
Благодаря 



Тема Re: Maтематика-на нова сметка; учебници и т.н.нови [re: alkor1]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано17.01.10 16:40



Мисля, че е време да разбереш, че математиката и природните науки не са ти силната страна и да се захванеш с нещо друго.



Тема Re: Maтематика-на нова сметка; учебници и т.н.нови [re: alkor1]  
Автор Military_MinD (Bl0w_Ya_MinD)
Публикувано17.01.10 19:31



Ми да ти кажа аз съм на 22 и сега съм първи курс в ХФ на СУ.И аз имам доста проблеми с математиката,но с често решаване и жив интерес мога да ги неутрализирам.Започнах с математика за 7 клас,минах отгоре отгоре през 8-ми.На 9-ти клас второ равнище изреших всички задачи от първата глава + малко допълнителни,покрай тях изразходвах една тетрадка голям формат 80-100 листа.После загубих енерцията,сега съм се фокусирал повече върху ЛААГ и МА,но скоро ще трябва да се върна към някой по-основни неща,щото имам желанието да разбирам от математика...Та всичко хубаво става с много труд.Намираш си учебници от средното и почваш да запълваш всички пропуски...от друга страна не е желателно да губиш много време с неща,който са ти ясни...След това се мяташ с висшата математика и така.

Няма лошо бате,човек цял живот се учи.



Тема Re: Maтематика-на нова сметка; учебници и т.н.нови [re: Military_MinD]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано17.01.10 19:46



Кво става тук! От къде се появихте такива дето на стари години им се учи математика за седми клас!



Тема Re: Maтематика-на нова сметка; учебници и т.н.нови [re: alkor1]  
Автор linjack ()
Публикувано17.01.10 20:54



Колега, не е късно, но каква е гаранцията, че пак няма да те хване мързел?
Плюс това, как ще се издържаш ако почнеш нова бакалавърска степен. Опитай с магистратурата - а за математиката - и аз искам много неща да знаех по-добре, но я уже как-то не хочу "все знать".
За щастие, ЛААГ и анализ можеш да учиш и без да си 100% на ти със средношколската математика. Знаеш ли какво е функция и как се решават аритметични уравнения... вероятно можеш да се справиш с основите на анализа. Добре би било да имаш понятие и от малко геометрия: как да работиш с единичната окръжност, свойствата на тригонометричните функции, идея за това какво е коническо сечение (окръжност, елипса, хипербола) и свойствата на ротационните тела. Това ти е за ЛААГ-a и по-напредналия анализ.

Но с триъгълници, (вписани и описани) многоъгълници, строение с линийка и пергел, еднаквкост и подобност, ръбести тела и техните сечения - надали ще трябва да се занимваш - много - не че ги няма в ЛААГ, но идват логично от останалото.

Хвани някое ръководство за решаване на задачи по ВМ (дори това на ХТМУ-то), почни с първия том - реши го, хвани втория - реши го и него... Това е за да натрупаш опит да мислиш математически. За два-три месеца сядане на гъза, ако можеш да мислиш и ако си съсредоточен може и да се закваси морето. След това ще можеш да почнеш, ако още имаш желание, с числените методи - ако искаш да си инженер, особено в 21-ви век, те ще ти потрябват.

Няма да си велик математик - но с това, което ти трябва във химичнтие технологии ще се справяш горе-долу.

ПП: На мен пък ми се ще да имах по-добър правопис, ама не би - все се поправям и все си намирам нови грешки!

----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 17.01.10 21:03.



Тема Re: Maтематика-на нова сметка; учебници и т.н.нови [re: harish_chandra]  
Автор Military_MinD (Bl0w_Ya_MinD)
Публикувано17.01.10 21:04



А ти какво предлагаш?След като съм проспал часовете по математика в училище,най-спокойно да се захвана с МА и ЛААГ?Мисля,че училищната математика се научава за два месеца с големи усилия и някакъв среден потенциал на учащия се.Какъв е проблема?В историята на математиката има интересни примери,за това как човек "на стари години" може доста добре да се справи!



Тема Re: Maтематика-на нова сметка; учебници и т.н.нови [re: Military_MinD]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано17.01.10 22:04



Не, предлагам въобще да не се захващаш с тези неща. Хващай мутиката. А тези дето се справят добре на стари години, те не питат, а го правят. Такива като теб дето питат, искат да чуят нещо успокоително от сорта на "може, може, трябва само да ..." и след време пак ще питат за поредната доза успокоение. Аз понеже съм добър човек се опитвам да ви спестя време и мъки.



Тема Re: Maтематика-на нова сметка; учебници и т.н.нови [re: harish_chandra]  
Автор Military_MinD (Bl0w_Ya_MinD)
Публикувано17.01.10 22:25



Хаха Защо ме слагаш в това число.Да съм ти искал успокоенията или да съм те питал дали мога да се справя?Не съм чак толкова неуверен,не се опитвай да ми слагаш думи в устата,моля.





Тема Re: Maтематика-на нова сметка; учебници и т.н.нови [re: Military_MinD]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано17.01.10 22:38



Не знам дали си неуверен, но си личи че си неспособен. Просто казвам, че няма да се справиш. Ако искаш да се хванем на бас.



Тема Re: Maтематика-на нова сметка; учебници и т.н.нови [re: harish_chandra]  
Автор Military_MinD (Bl0w_Ya_MinD)
Публикувано17.01.10 22:47



Ами хайде.Какви ще са параметрите на баса? Какво трябва според теб да постигна и за колко време?Вярно,че съм на 22 и сега трябваше да съм последна година,но за разлика от автора на темата,едва ли ще се занимавам с училищна математика след като завърша!Много кофти слагаш всичко на един кантар..Много ясно,че съм неспособен.От 5 месеца се занимавам с математика.Ти какво очакваш да съм способен колкото теб?Или искаш да ми кажеш,че съм прекалено глупав за да успея да вникна в нещата?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.