Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:13 02.07.24 
Природни науки
   >> Математика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Въпрос по линейна алгебра  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано12.01.10 14:47



Не съм много опитен в тая материя. Ако някой може да даде идея къде и какво да чета или пък кого да питам, ще съм много благодарен. Ако пък даде сламка за самото доказателство - има от мен бира, ракия, айрян... каквото си поиска!

Значи, не мога да докажа това твърдение:

Нека F е квадратна неизродена матрица nxn с реални положителни елементи. Главният и диагонал се състои от единици.
Векторът-ред w се дефинира като равен на [1 1 1 ... 1]F^-1.
Матрицата W е диагонална и диагоналният елемент от i-я ред и i-я стълб е w[ i ] (т.е., i-ят елемент на w), а недиагоналните елементи са нули.
Да се докаже, че ако F е такава, че всички елементи на w да са положителни, то съществува такъв вектор-стълб c', че всички негови елементи са също положителни и
(WF-I)c'=0 (I е единична матрица nxn, а 0 да се разбира като нулев вектор-стълб).

Съвсем сигурен съм, че твърдението е вярно, но не успявам да го докажа.
Предварително благодаря на отзовалите се!



Тема Re: Въпрос по линейна алгебранови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Mirro1 (член)
Публикувано12.01.10 20:35



Здрасти, Огнедишащ!

Би ли желал да ни кажеш какъв всъщност е въпросът ти?

Лесно се вижда (тавтология), че
(WF^t - I)(w^t) = 0.

Да не би въпросът ти да е за дуални оператори?

Поздрави



Тема Re: Въпрос по линейна алгебранови [re: Mirro1]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано12.01.10 21:40



Не зная, какво е дуален оператор (срам за мен!) и затова не мога да кажа, дали питам за това.
Това, което пишеш ( (WF^t - I)(w^t) = 0 ) е така наистина, но при мен F не е транспонирана.
Ще се опитам да обясня, какво всъщност ми трябва (и защо). Матрицата F е нещо, да го кажем, паднало от небето, което характеризира същността на една система, описвана с линейния оператор WF. Векторът c' задава специален входящ сигнал, който излиза от системата без промяна (WFc'=c', собствен вектор със собствена стойност 1). Точно този сигнал ми е нужно да изчисля при дадена F. Сигналът има физичен смисъл само ако компонентите му са положителни. Не за всяка система съществува такъв. Ако си поставим задачата да разберем САМО дали изобщо съществува сигнал c' за дадена система, можем да изчислим последователно w, W и c' и ще видим, има ли такъв или не (НЕ - това значи, че всеки нетривиален вектор c' ще има елементи с различни знаци). Това обаче е излишен труд, защото се оказва, че ако всички елементи на w са положителни, това гарантира съществуването на решение c' с физичен смисъл. Ако докажа последното, мога да използвам съкратен алгоритъм при числените сметки в практиката, без да е нужно да минавам през етапа на търсене на стойността на c', защото вече ще зная предварително, какво ще се получи.
Лесно се вижда, че от еднаквите знаци на елементите на c' следва, че елементите на w са положителни. Обратното обаче ме затруднява.



Тема Re: Въпрос по линейна алгебранови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Acпapyx ()
Публикувано13.01.10 02:01



Змей, матрицата ти WF отговаря на условията на теоремата на Фробениус-Перон - има само положителни елементи, следователно притежава собствен вектор също само с положителни елементи, съответстващ на положителна собствена стойност.



Тема Re: Въпрос по линейна алгебранови [re: Acпapyx]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано13.01.10 09:54



Ей това се казва мъжка приказка!
Тя WF се оказва и лява стохастична матрица на всичкото отгоре.
Чакам заявката ти - каквото пиеш...
Да си жив и здрав!



Тема Re: Въпрос по линейна алгебранови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Acпapyx ()
Публикувано13.01.10 13:56



А, стана ми интересно заради приложението на Марковите вериги в планинарството - дали ще паднеш от ръба зависи само от това, къде си стъпил в момента, а не откъде си минал преди това





Тема Re: Въпрос по линейна алгебранови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Mirro1 (член)
Публикувано13.01.10 16:59



"Тя WF се оказва и лява стохастична матрица на всичкото отгоре. "

Това достатъчно ли е, за да има "положителен" собствен вектор за числото 1?
Според моите сметки, последното е еквивалентно на няколко минора да имат
еднакви знаци. Не всяка стохастична матрица има това свойство.

Поздрави



Тема Re: Въпрос по линейна алгебранови [re: Mirro1]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано13.01.10 17:19



Ако елементите на стохастичната матрица са положителни, то да, има такъв и е единствен. Ако има нулеви елементи, работата е неясна.



Тема Re: Въпрос по линейна алгебранови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Mirro1 (член)
Публикувано13.01.10 19:25



Мерси!

Поздрави




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.