Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:27 03.06.24 
Природни науки
   >> Математика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема книги с математика в тяхнови  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано20.12.09 19:31



Става дума за нематематически книги, в които част от героите са математици(или нещо близко) и част от историята е свързана с математика по някакъв начин.

В момента се сещам за две книги които съм чел, но не си спомням заглавията. Като се сетя ще ги напиша. Едната е сборник разкази някой от тях добри. Другата беше криминална, на конференция, където се събират всички специалисти по операторни алгебри, е извършено убийство. Главният герой е математик, но няма добре платена работа, лектор в някакъв малък колеж, и си докарва допълнително пари като частен детектив, който разбира се решава мистерията. Няма много математика, но героите са математици и се държат както биха се държали математици. И двете книги са писани от математици и са сравнително добри.

На скоро е излязла и тази

, но още няма пиратско копие и затова чакам.

В клуб фантастика ми препоръчаха "Cryptonomicon", но още не съм я почнал.

Та, казвайте какво ви е попадало на вас.

Идеята за тази тема ми хрумна, защото туко що видях следната книга "The Girl Who Played With Fire" от някакъв швед. Която според Гауърс и Зелевински е много лоша, по-точно математиката в книгата е много зле. Даже според Гауърс следния пасаж е най-лошо написания пасаж за математика в книга.

" Salander began her advance towards the house, moving in a circle through the woods. She had gone about a hundred and fifty metres when suddenly she stopped in mid-stride.

In the margin of his copy of Arithmetica, Pierre de Fermat had jotted the words I have a truly marvellous demonstration of this proposition which this margin is too narrow to contain.

The square had been converted to a cube, (x^3+y^3=z^3), and mathematicians had spent centuries looking for the answer to Fermat’s riddle. By the time Andrew Wiles solved the puzzle in the 1990s, he had been at it for ten years using the world’s most advanced computer programme.

And all of a sudden she understood. The answer was so disarmingly simple. A game with numbers that lined up and then fell into place in a simple formula that was most similar to a rebus.

Fermat had no computer, of course, and Wiles’s solution was based on mathematics that had not been invented when Fermat formulated his theorem. Fermat would never have been able to produce the proof that Wiles had presented. Fermat’s solution was quite different.

She was so stunned that she had to sit down on a tree stump. She gazed straight ahead as she checked the equation.

So that’s what he meant. No wonder mathematicians were tearing out their hair.

Then she giggled.

A philosopher would have had a better chance of solving this riddle.

She wished she could have known Fermat.

He was a cocky devil.

After a while she stood up and continued her approach through the trees. She kept the barn between her and the house."



Тема Re: книги с математика в тяхнови [re: harish_chandra]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано22.12.09 21:17



Ами аз намерих

, но за съжаление включва и филми.

"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra

Тема Re: книги с математика в тяхнови [re: harish_chandra]  
Автор Oberonbg (ентусиаст)
Публикувано22.12.09 22:43



За художествена литература не се сещам. Но това, което си го цитирал е отвратително, хем като математика, хем като литература. Авторът май страда от максимата, че един параграф трябва да е максимум 3 изречения. Е гати ужаса.

За философия може да прочетеш на Алан Сокал и Жан Брикмонт книгата "Модерни безсмислици" (Fashionable Nonsense).

Или пък статията на Алан Сокал.

Статията се казва "Towards transformative hermeneutics of quantum gravity." Или нещо подобно.

Много ще се смееш.



Тема Re: книги с математика в тяхнови [re: harish_chandra]  
Автор нaив (тя)
Публикувано23.12.09 03:15



Има една такава книга, за която се твърди, че има математика в нея, но аз никога не успях да разбера каква е тая математика. Сега чета нещо обяснено, но ми звучи толкова неприятно и неправдоподобно, че е направо сравнимо с писанията на Сокал. (предполагам, че това доктор по философия е недоразумение и авторката е невинна математикоисторичка!?).

Каква е математиката в "Алиса в страната на чудесата"? Сериозно питам.

Ето обясненото във вестник "Сега":



Редактирано от нaив на 23.12.09 03:34.



Тема Re: книги с математика в тях [re: нaив]  
Автор Oberonbg (ентусиаст)
Публикувано23.12.09 21:30



Статията в "Сега" ми се стори недобра, не много математически издържана и писана от човек, който не е математик.

Но, тя може да е Доктор на Философските науки в математическата история. (Това много ме съмнява)



Тема Re: книги с математика в тяхнови [re: нaив]  
Автор Oberonbg (ентусиаст)
Публикувано23.12.09 21:41



Оригиналът е доста по-добре написан. Преводът е ужасен.



Тема Re: книги с математика в тяхнови [re: Oberonbg]  
Автор нaив (тя)
Публикувано23.12.09 22:22



"Оригиналът е доста по-добре написан."

Не виждам как може да е добре написан, след като пише глупости.

"Но, тя може да е Доктор на Философските науки в математическата история. (Това много ме съмнява)"

Пише някаква странна степен, която явно дават в Оксфорд, та са я превели буквално, хуманитар е всеки случай, а не математик. Но той и Мартин Гарднър сега разбирам, че не е математик, но не пише глупости. Той се оказва фен на Луис Карол, писал е "Анотирана Алиса" и друга книга, посветена на Алиса (The universe in a handkerchief: Lewis Carroll's mathematical recreations, games, puzzles, and word plays). Това с "реакционера Доджсън" ми се струва все по-тъпа боза, както и от самото начало, но все по-възмутителна!



Тема Re: книги с математика в тяхнови [re: нaив]  
Автор Mirro1 (член)
Публикувано24.12.09 00:34



Наив,

Пробвай тази версия на коментарии. На мене ми хареса много на времето.

http://publ.lib.ru/ARCHIVES/L/''Literaturnye_pamyatniki''/_''Literaturnye_pamyatniki''.html#02

Поздрави



Тема Re: книги с математика в тяхнови [re: Mirro1]  
Автор нaив (тя)
Публикувано24.12.09 01:00



Благодаря. Явно има какво да се прочете, хубава подборка. То най-добре да се прочете Алиса, но човек се чувства хм, леееко объркан и даже замаян от разните случки с Алиса, това добро момиче.;)



Тема Re: книги с математика в тяхнови [re: нaив]  
Автор Mirro1 (член)
Публикувано24.12.09 07:03



"Има една такава книга, за която се твърди, че има математика в нея, но аз никога не успях да разбера каква е тая математика. Сега чета нещо обяснено, но ми звучи толкова неприятно и неправдоподобно, че е направо сравнимо с писанията на Сокал. (предполагам, че това доктор по философия е недоразумение и авторката е невинна математикоисторичка!?)."

Когато съм чел книгите за Алиса съм бил толкова малък и неук, че не съм можел въобще да съобразя математиката, включена в текста. Това не ми пречеше, обаче, да се наслаждавам на историите в тези книги. Може би трябва да ги препрочета с цел "разбиране" от такава гледна точка. А може би не е нужен такъв прочит! Ако му харесва на човек и така, то много хубаво! Нещо повече - незнанието на причините за писанието факти в случая запазват историите по-странни, по-загадъчни, по-интересни. Така ми се струва на мене.

Статията на дамата е научно четиво, не художествено. Тя не е предназначена да ни достави удоволствие, а да допринесе за научната степен на писателката. Последната не разбира математика, но и не твърди (в пряк текст) обратното. Статията звучи правдоподобно и доста убедително. Единственото, което ме дразни в нея е, че е сложен етикет на Доджсън (консерватор!). Книгите са толкова забавни и увлекателни, че аз по-скоро бих предположил, че авторът се забавлява, а не критикува. Че неговото не е сарказъм, а просто игра за малки деца. Дамата обаче е чела и други неща от Доджсън и знае повече. Може и да е права в оценките си. Не ми се ще да приема и това твърдение за правдоподобно (историите са световно известни и признати и от хора далече от математиката!):

"I would venture that without Dodgson's fierce satire aimed at his colleagues, "Alice's adventures in Wonderland" would never have become famous, and Lewis Carroll would not be remembered as the unrivalled master of nonsense fiction."

Mrs Melanie Bayley has gone too far here!

Regards




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.