Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:31 23.05.24 
Природни науки
   >> Математика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Някои коментаринови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано02.12.09 09:28



аз и сега бих я решил като американците, ако ми дойде във вид на реална задача. ако ми дойде на изпит вероятно бих се усъмнил заради наличието на излишна информация, но това е проява на училищна психология, а не на математически умения.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Някои коментаринови [re: нaив]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано02.12.09 09:41



тук съм съгласен с тебе, текстовите задачи ми бяха любими в училище, и бях най-добрия в класа, което се оказа плодоносно след време. това че нямало басейни дето се пълнят и изпразват едновременно са пълни глупости, има такива басейни разбира се. въобще приложните математици са доста малко на пазара и падат добри кинти.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Някои коментаринови [re: zaphod]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано02.12.09 18:01



Всеки може да се хване, учудващото е че години на ред на никого не е направило впечетелние. Това ми напомня за една статия на Чобанов в математика плюс, където се възмущаваше от условието на една задача. Нещо от сорта на 'даден е десет процентов разствор на алкохол във вода, колко вода трабва да се изпари за да стане петнайсет процентов разтвор на алкохол?'. Статията е много добра, но нямам електронен вариянт. В ней той предлагаше задачи на авторите 'един рибар клечал два часа и хванал 10 кила сом, колко часа трабва да клечи зада хаване 25 кила сом?' или 'една жена била бремена 9 месеца и родила 3кг бебе, колко време трабва да е бременна за да роди 20кг бебе?'.



Тема Re: Някои коментаринови [re: zaphod]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано02.12.09 18:06



Задачите са добри, но протеста не беше срещу самите задачи, поне така аз го разбирам, а срещу тъпия опит да се изпозват такива задачи с цел да се покаже колко е важна и необходима математиката в ежедневието. Което е смешно, не познавам овчари, но съм сигурен, че никой от тях не смята максимуми когато тръгне да си огражда овцете с 50м ограда. Но тези задачи са добри по съвсем друга причина.



Тема Re: Някои коментаринови [re: harish_chandra]  
Автор Oberonbg (ентусиаст)
Публикувано02.12.09 21:36



Помня я статията. Наистина беше добра.



Тема Re: Някои коментаринови [re: harish_chandra]  
Автор нaив (тя)
Публикувано02.12.09 22:08



"Но тези задачи са добри по съвсем друга причина."

Каква?



Тема Re: Някои коментаринови [re: нaив]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано02.12.09 22:11



Защо?



Тема Re: Някои коментаринови [re: harish_chandra]  
Автор нaив (тя)
Публикувано02.12.09 23:00



Защо питам ли? От любопитство.

Каква ли ще да е тази причина!?



Тема Re: Някои коментаринови [re: нaив]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано03.12.09 00:21



Не е ли очевидно!



Тема Re: Някои коментаринови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано03.12.09 07:54



ами да, показването на ползата от маетматиката с подобни задачи е съмнително, те стават за упражнение на мозъка, но не и за убеждаване в нещо си. иначе връзката математика<->реален свят просто липсва на повечето хора (което ме радва), не е "проблема" в това че не умеят да решават задачи. пресен пример - гледам че в един форум за електроника, някакъв тип и то далеч не глупав се чуди как да конвертира RGB в YRB сигнал. математически това не е никак сложно - всякакви конверсии от тоя род стават с линейно трансформиране, даже няма нужда да се смятат коефицентите, има ги готови из интернет. не иска математика надхвърляща познанията за 3ти клас - умножение и събиране. въпреки че повечето хора математически умеят далеч по-сложни неща, в цялата тема, минаващ сигурно 20 мнения, няма нито едно мнение в тая посока.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.