Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:06 27.05.24 
Природни науки
   >> Математика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Някои коментаринови [re: Mirro1]  
Автор нaив (тя)
Публикувано17.11.09 21:54



"Обърни внимание на началото на страница 25"

Това е на последната страница! Явно ще трябва да стигна дотам.;)

Между другото аз отдавна отчаяно твърдя, че синусите и косинусите се преподават безумно, ама тука математици казват, че си било ОК. Според мен трябва децата да чертаят триъгълници на двора и да ги мерят със стъпки, ама кой ме слуша. (Това след като наскоро се запознах с тия работи, синуса-косинуса...)

Той и Бранислав Нушич е доста отчаян впрочем. Но виж финала - Салвияти е на висота, отново!:)))



Тема Re: Някои коментаринови [re: нaив]  
Автор Mirro1 (член)
Публикувано17.11.09 22:12



Както писа Oberonbg по повод статията:

Доста е добро.

Поздрави



Тема Re: Някои коментаринови [re: Mirro1]  
Автор Oberonbg (ентусиаст)
Публикувано18.11.09 11:09



Това за басейна беше прекрасно. Срещал съм ги дори в учебниците по Calculus. В тези по тригонометрия, в раздела за вектори(?! защо е там няма да коментираме), където един фермер има една тежка каруца. Магарето дърпа в една посока, фермера в друга, и се пита накъде ще тръгне каруцата. Та дори си имаше картинка....



Тема Re: Някои коментаринови [re: Mirro1]  
Автор нaив (тя)
Публикувано18.11.09 14:00



Миро, стигнах до 22 страница и там си останах заради твоята задача с вписаните правоъгълници с максимално лице. Интуицията ми казва, че е квадратът - някак симетрично, освен това е единствен. И човекът като казва, че можело просто така да си доказваме (какво облекчение) и на група седмокласници намирането на едно друго доказателство им е отнело 3 дена, колко ли ще ми отнеме на мене!?!?

П.П. Не казвай нищо, че ще се пробвам ден-два.;)

П.П.П. Не става ли така: Лицето на правоъгълника е два пъти лицето на правоъгълни триъгълници, които го съставят. Лицето на тия триъгълници е 1/2 х диагонала х височината. Височината е най-голяма при равнобедрен триъгълник, когато е равна на радиуса.

Редактирано от нaив на 18.11.09 14:55.



Тема Re: Някои коментаринови [re: Oberonbg]  
Автор нaив (тя)
Публикувано18.11.09 14:09



Оставете тия задачки за басейните и магаретата, много са си хубави. То пък трябва да има и малко забавление в цялата работа.



Тема Re: Някои коментаринови [re: нaив]  
Автор Mirro1 (член)
Публикувано18.11.09 15:22



"П.П.П. Не става ли така: Лицето на правоъгълника е два пъти лицето на правоъгълни триъгълници, които го съставят. Лицето на тия триъгълници е 1/2 х диагонала х височината. Височината е най-голяма при равнобедрен триъгълник, когато е равна на радиуса. "

Excellent!

Поздрави



Тема Re: Някои коментаринови [re: Mirro1]  
Автор нaив (тя)
Публикувано18.11.09 15:35



Много съм горда! Хм, приятно е и наистина е интересно.:)) Сигурно се случва и в обичайното училище. Позабравила съм, не е било толкова често, и все пак...



Тема Re: Някои коментаринови [re: нaив]  
Автор Mirro1 (член)
Публикувано18.11.09 15:52



Наив,

Сещам се за модерна класиеска задача. Предложена беше от В. И. Арнолд (в книжката му "Задачи для детей от 5 до 15 лет"). То е по-скоро цяла ситуация, свързана с темата за смислени задачи в модерното училищно обучение по математика. Ето я.

6. Гипотенуза прямоугольного треугольника (в американ-
ском стандартном экзамене) – 10 дюймов, а опущенная на нее
высота – 6 дюймов. Найти площадь треугольника.
С этой задачей американские школьники успешно справ-
лялись 10 лет, но потом приехали из Москвы русские школь-
ники, и ни один эту задачу решить, как американские школь-
ники (дававшие ответ 30 квадратных дюймов), не мог. Почему?

Такива работи...

Поздрави



Тема Re: Някои коментаринови [re: Mirro1]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано18.11.09 16:11



:))))) Много добра задача. Аз съм сигурен, че и американските студенти също я решават без проблем. А това, че десет годишните руснаци не могат е впечетляващо, ако това се казва. Интересно аз на тази възраст какво съм щал да направя, най-вероятно съм бил 'умен' като американците.



Тема Re: Някои коментаринови [re: Mirro1]  
Автор нaив (тя)
Публикувано18.11.09 16:21



Защо не могат да я решат руснаците?

П.П. Да не би да дават отговор 24?

Редактирано от нaив на 18.11.09 16:28.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.