Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:50 30.05.24 
Природни науки
   >> Математика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема как  
Автор noTeH_HEgaP (член)
Публикувано09.10.09 02:17



трябва ми да реша система от 4 уравнения до четвърта степен, с 4 неизвестни:

(d+cX)=A1
(d+cX)^2=A2
(d+cX)^3=A3
(d+cX)^4=A4

където X^n=exp(a*n+b^2*n^2/2)

значи неизвестните са a,b,c,d и трябва да се изразят чрез A1,A2,A3,A4. идеи за нещо с финес така че ебати брутално идва





Тема Re: какнови [re: noTeH_HEgaP]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано09.10.09 02:44



Нещо не ми е ясно. Защо това са четери уравнения, а не едно? Ясно е, че А1^2=А2, иначе няма решения, и второто уравнение е първото на квадрат. Явно нещо пропускам.



Тема Re: какнови [re: noTeH_HEgaP]  
Автор noTeH_HEgaP (член)
Публикувано09.10.09 03:21



да ве глей към съм идиот само

имам в предвид

d+cX=A1
d^2+2cdX+c^2*X^2=A2
d^3+3d^2*c*X+3dc^2*X^2+c^3*X^3=A3
d^4+4d^3*c*X+6d^2*c^2*X^2+4*d*c^3*X^3+c^4*X^4=A4

и както казах X^n=exp(a*n+b^2*n^2/2)

така че (d+cX)^2 не е равно на d^2+2cdX+c^2*X^2



Тема Re: какнови [re: noTeH_HEgaP]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано09.10.09 03:38



Пак не ми е ясно. Каво са a, b, c, d, X, аз предполагах че са числа? Тогава винаги

(d+cX)^2=d^2+2dcX+c^2X^2



Тема Re: какнови [re: harish_chandra]  
Автор noTeH_HEgaP (член)
Публикувано09.10.09 05:14



в мен е вината че от мързел да го напиша цялот го сложих тва Х та стана неразбираемо. да a,b,c,d са числа, няма Х, ето я системата:


d+c*exp(a+b^2/2)=A1
d^2+2cd*exp(a+b^2/2)+c^2*exp(2a+2b^2)=A2
d^3+3d^2*c*exp(a+b^2/2)+3dc^2*exp(2a+2b^2)+c^3*exp(3a+9b^2/2)=A3
d^4+4d^3*c*exp(a+b^2/2)+6d^2*c^2*exp(2a+2b^2)+4*d*c^3*exp(3a+9b^2/2)+c^4*exp(4a+8b^2)=A4



Тема Re: какнови [re: noTeH_HEgaP]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано09.10.09 05:26



Аха, сега разбрах какво е. Не изглежда добре, предполагам, че идва от реална задача, но може пък и да има неще хитро.



Тема Re: какнови [re: harish_chandra]  
Автор noTeH_HEgaP (член)
Публикувано09.10.09 05:48



идва от реална задача, да - и аз търся нещо хитро тука, затова питах. много гадно ми изглежда иначе





Тема Re: какнови [re: noTeH_HEgaP]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано09.10.09 06:34



Изглежда доста кофти. Уравнения, и още повече системи, от четвърта не са приятни. Ти какво очакваш като решение. Така като гледам c*exp(a) се срещат само в тази комбинация, няма как да се намери c и a, освен ако няма допълнителни условия.



Тема Re: какнови [re: noTeH_HEgaP]  
Автор Heдeв_ (непознат )
Публикувано09.10.09 12:24



Колега, гледам се опитваш да фитнеш от първия до четвъртия момент на гаусова променлива. Няма ли някакъв стандартен начин това да се направи? И в каква форма титрябва решението, аналитична ли? Ако не - предполагам че може да се направи някаква минимизацийка, без да са ти необходими аналитичните уравнения. В частност, не може ли да се направи с ФФТ нещо?



Тема Re: какнови [re: Heдeв_]  
Автор noTeH_HEgaP (член)
Публикувано13.10.09 00:28



точно така колега, фитвах първите 4 момента на d+c*exp(a+bZ), Z~N(0,1)
не е проблем да се реши числено ама ми трябваше аналитично решение. обаче както спомена хариш тая константа "c" не върши особена работа там където съм я сложил, затва ше си фитна първите три момента на c+exp(a+bZ), а системата от три неизвестни от трета степен се решава по-спокойно




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.