Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:36 08.06.24 
Природни науки
   >> Математика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Британския премиер се извини на Алън Тюрингнови [re: zaphod]  
Автор Oberonbg (ентусиаст)
Публикувано15.09.09 08:56



Все пак не става въпрос за 19ти век. Историята е от около 1950-60.

И какво значение дали е било подсъдно?



Тема Re: Британския премиер се извини на Алън Тюрингнови [re: Oberonbg]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано15.09.09 12:03



че то 50-60те са по-близо до 19ти век като нрави, отколкото до днес. във франция режат глави с гилотината до 77ма, сега като се отричат подобни неща, да се извиняват на обезглавените ли?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема My two penceнови [re: croesus]  
Автор linjack ()
Публикувано15.09.09 16:08



... harish_chandra ме размисли дали наистина хомосуксуализмът му не е бил само предтекст, за тормоза. Предвид, че със сигурност не е бил единствения хомосексуалист по това време в Англия, но не сме чули за вълна от самоубийства по това време.

Позволи ми да дам историческа перспектива.
Неговата терапия е била неконвенционална за времето - обичайното наказание за "неприлично поведение" (gross indecency) е било затвор.
А в затвора в 50-те години на предния век, всеки престъпник е имал табела на вратата с неговото престъпреление: "sodomite", в случая. Осъдените често са били жертва на насилие - психическо, физическо и сексуално...
От тази гледна точка, не е странно, че Тюринг е избрал кастрирането. Вероятно е изглеждало като по-лек компромис несамо за него, но и за съдията. Що се отнася до вълната от самоубийства - хъм - това, че ние "не сме чували" нищо не значи. Содомитството е било абсолютно обществено табу по него време. А разкритието за такова поведение е било равно на доживотен обществен позор, независимо от заеманата позиция. BBC имаха наскоро филм, но не мога да го намеря.


Но както и да е, днес хомосексуализмът не се счита за нещо престъпно/опасно/неморално и пр. Гордън Браун можеше да каже, че преди 50 години са сбъркали, защото такива се били тогавашните обноски. Но поне на мен произведеното извинение ми се види бая лицемерно.

Иронията е, че спрямо тогавашните разбирания, предоставеното право на избор вероятно е имало добри намерения. Резултатът говори сам за себе си.
Извнението идва късно - съгласен съм, но надали е съвсем безпредметно - все още има твръде много страни, които криминализират хомосексуалното поведение. Например Джамайка е част от Общността на нациите (бившата Британска общност). Там, извинението на г-н Браун, не е съвсем безпредметно или закъсняло.


Относно педофилите след 100 години - ами мисля, че ако тогава педофилията е приемана като нещо нормално то е редно да се извинят на тези, които са осъдени днес. Съмнявам се обаче, че аналогията хомосексуализъм-педофилия е правилна.

Интересно мнение - първата част индикертно сравнява педофилията с хомосексуалността, а втората отрича подобна връзка.
Нека отново разгледаме проблема в перспектива - хомосексуални връзки между половозрели мъже са засивдетелствени още в Първото египетско царство, а между жени - малко по-късно в Елада. През вековете, отношението към хомосексуалността се мени - от неутрално към отрицателно към неутрално-положително в наши дни. Педофилията, от друга страна - секс с предпубиртески деца от двата пола - е универсално порицавана. Държа да отбележа, че педерастията в древна Елада е била връзка между младежи в пубиртета и зрели мъже. Деца не са били включвани... Сексуалното действие с деца не съдържа възможността за взаимно съгласие и може да доведе до физически и псхически травми - поради това, то се разглежда като форма на насилие. Насилието, осбено над деца, за постигане на лично удовослтвие надали би било прието в бъдещето общество.


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 15.09.09 16:16.



Тема Re: My two penceнови [re: linjack]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.09.09 09:12



Педофилията, от друга страна - секс с предпубиртески деца от двата пола - е универсално порицавана. не дигаха ли преди месец врява някви правозащитници за това че арабски (саудитска арабия мисля) съд потвърди заменката 8 годишна дъщеричка срещу дългове


въобще гравитираш около много трудната за защита (сред по-интелигентните хора) позиция "днешните и тукашните нрави са правилните, всички други са грешни". впрочем колкото и либералите да крякат за плурализъм и приемане на чуждото мнение, такава позиция е очевидно вътрешно противоречива. това го усещат и хората които не са много на ти с логиката, затова америка и компания със главоломна скорост губят респект и с нарастващи темпове биват обвинявани в лицемерие и всякакви низости. вероятно вече над 50% от хората са убедени или са склонни да приемат че американците не са ходили на луната или че сами са ударили небостъргачите си. може да не виждаш връзката между луната и отношението към хомосексуалистите, но го има. нали разбираш, просто бай хуй не знае сложни понятия като "вътрешно противоречива аксиоматика", затова ползва думата лицемерие. и не само бай хуй, привържениците на плурализма и търпимостта също усещат на едно по-ниско ниво в съзнанието си тия неща и също обвиняват лидерите на свободния свят в лицемерие, нищо че декларативно подкрепят "официалната доктрина". въобще човешките отношения са много сложно нещо, и опитите на разни интелектуалчета да ги рационализират са абсолютно жалки и смешни. ако си се чудил как става така, че политиците успяват да накарат убедени пацифисти да правят атомни бомби, то ето ти моя отговор - интелектуалните гиганти във областта на науката са лилипути в областта на човешките отношения. и днес, когато цивилизования свят се опитва да следва насока продиктувана от именно такива интелектуалци, резултатите не закъсняват




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: My two penceнови [re: zaphod]  
Автор нaив (тя)
Публикувано16.09.09 09:42



"въобще човешките отношения са много сложно нещо, и опитите на разни интелектуалчета да ги рационализират са абсолютно жалки и смешни."

Хубаво, но това е валидно и за собствените ти интелектуалствания, нали си даваш сметка? Обикновено и на твоите хора-(полу)интелектуалци-нелиберали сметките са без кръчмаря. И накрая са силно изпързаляни, така че опитай с нещо по-непротиворечиво.



Тема Re: My two penceнови [re: zaphod]  
Автор noTeH_HEgaP (член)
Публикувано16.09.09 09:46



най-често прилаганата хватка на хомофобно настроените малоумници е да правят паралели с педофилията. естествено че подобно сравнение е напълно идиотско и няма нищо общо с времена и нрави. очевидната разлика е, че хомосексуализмът касае сексуалните отношения между възрастни индивиди, които са направили своя избор. педофилията се отнася за сексуални отношения с непълнолетни където "изборът" е еднопосочен. останалата бъркотия относно америка и бла-бла не си струва коментар



Тема Re: My two penceнови [re: нaив]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.09.09 10:44



валидно е разбира се, не бих стигнал до тия прозрения ако не беше валидно

това дето го казах за липсата на социални умения сред интелектуалските среди е изведено от личен опит, не от наблюдения върху трети хора. да не мислиш че не е имало времена когато съм бил точно като сбирщината либералчета с които се забавлявам тука? имаше разбира се - до преди 15тина години бях едно към едно цялата дискусия мога да си я напиша съвсем сам, знам какво ще кажат опонентите предварително, защото знам какво щях да кажа аз преди 15 години.
имаше времена когато и аз си задавах глупави "риторични" въпроси като "защо двама души трябва да седят един срещу друг, да се лъжат, знаейки че лъжат и знаейки че другия знае че се лъжат?". не че днес имам кой знае колко добър поглед върху хората, но поне съм направил една важна стъпка - отказах се от наивизма. ако направим обратен паралел, това е като рачо да осъзнае колко е далеч от разбирането на физиката и дасе откаже от правенето на вечни двигатели - с това няма да почне да разбира физиката повече, както аз не съм почнал да разбирам хората повече, но поне няма да е забавно наивен.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: My two penceнови [re: noTeH_HEgaP]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.09.09 11:01



хехе каква хомофобия те гони пък тебе


впрочем интересно ми е какво би казал боян, ако още чете тоя форум. кефи ли се на извинението или събужда неприятни чувства? не че предполагам какъв ще бъде отговора, сигурно има гейове и от двете страни на бариерата, но аз знам какво бих казал ако аз бях гей. и за да не каже някой че "то отстрани лесно", ще променим малко ситуацията - представяме си че днес министър председателя на турция се извини на българите за баташкото клане. какво бих казал аз като българин за това?
бих казал същото - пълна простотия и излагация за премиера. първо, когато някой се бунтува трябва да се коли, иначе властта става смешна и всички почват да правят квото си искат. така че са постъпили правилно, който не иска да го колят или да не се бунтува, или да се бунтува когато има изгледи за победа. и второ дори кланетата да са лошо нещо, не са ги правили днешните турци че да се извиняват, подобни неща само задълбочават разделението, а не го изглаждат. с една дума резултатно погледнато и от двете гледни точки, фашистко-мракобесническата и либерално-пацифистката, подобни деяния са глупости.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: My two penceнови [re: zaphod]  
Автор нaив (тя)
Публикувано16.09.09 11:44



За социалните умения нямам против. Но дали не си направил също толкова лош избор, колкото ако беше останал наивен? Малко на махало ми прилича работата. Един вид сигурен ли си, че това е неправилната група и изобщо дали има само две групи. Да не се окаже, че си избрал да работиш с някой пренеприятен, пък било и от правилната група.

"има една поговорка - няма значение дали яйцето удря камъка или камъка яйцето.
това е много важна концепция, и отношението към нея разделя хората на две много различни по мироглед и поведение групи. когато ми се налага да работя с някого, всячески се старая да преценя от коя група е той и избягвам вземане даване с хора от неправилната група."


не че днес имам кой знае колко добър поглед върху хората, но поне съм направил една важна стъпка - отказах се от наивизма. ако направим обратен паралел, това е като рачо да осъзнае колко е далеч от разбирането на физиката и дасе откаже от правенето на вечни двигатели - с това няма да почне да разбира физиката повече, както аз не съм почнал да разбирам хората повече, но поне няма да е забавно наивен.


Чак вечни двигатели не е нужно да правиш, но малко наивизъм си трябва. Иначе е скучно.



Тема Re: My two penceнови [re: zaphod]  
Автор нaив (тя)
Публикувано16.09.09 11:54



Тия дни немската канцлерка се извини за пореден път за фашизма. Изобщо немците имат комплекс за вина, който сигурно е твърде неприятен. Същото за американците и индианците, турците и арменците/баташкото клане, а дори и българите и турските изселници. Като че ли се извини някой министър председател за последното. Защо да са глупости разни извинения под някаква форма?

П.П. Освен директно може и под формата на филми от рода на Танцуващия с вълци, увенчан политически с оскари.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.