Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:03 08.06.24 
Природни науки
   >> Математика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема без тригонометрия?  
АвторБyk (Нерегистриран)
Публикувано28.06.09 00:36



Гледам задачките за 7-ми клас и си милсля - дали моите деца могат да ги решат? Седнах да ги смятам и ужас, някои от геометричните задачи не мога да реша без тригонометрия! Нали тригонометрия не се учи в 7-ми клас?
Например, предпоследната:
Даден е равнобедрен триъгилник АБЦ, АЦ=БЦ, ъгъл АЦБ=106гр. Д е вътрешна точка, ъгъл БАД=30гр, ъгъл АБД=28 гр. Да се намери ъгъл АДЦ. Реших я използувайки синусовата теорема (което решение работи за всякякжи стойности на дадените ъгли). Точката Д е специална, защото като се знае отговора (83 гр.) се вижда, че БД=БЦ, но не можах да намеря еднакви/подобни триъгълници за да покажа това.

Друга задача е следната:
Даден е триъгълник АБЦ, АБ>АЦ. Точката Д лежи на АБ и ДБ=ДЦ, ъгъл АБЦ=54 гр. Ъглополвящата на ъгъл БДЦ пресича БЦ в т Ф, а ъглополвящата на ъгъл АДЦ пресича АЦ в т Е. Правите АБ и ЕФ се пресичат в точка П. Още е дадено, че 2 ПД=ЕФ. Да се намери ъгъл ПЕД.

Тук тригонометрията е по-проста, но не виждам как да се реши задачата без нея, защото единствените подобни триъгълници са ПБФ и ПДЕ (пак благодарение на специалните стойности на ъглите), но въпреки това ми се налага да използувам синусовата теорема.

А покажете ми колко съм глупав!
Благодаря!



Тема Re: без тригонометрия?нови [re: Бyk]  
Автор decima (непознат )
Публикувано28.06.09 23:14



Здравейте! Не се притеснявайте, че сте забравили да карате колело, след като шофирате всеки ден. Макар, че някой казват, че това не се забравя.
В момента мога да ви помогна с идеи за втората задача. За първата ще помисля и дано успея да я реша. А и някой по-умен от нас може да се отзове.
1. < EDF e прав, ъгъл между ъглополовящи сумата от половинките от два съседни ъгъла = 1/2 от 180 = 90/надявам се да се подразбира, че става въпрос за градуси/;
2. DF e ъглополовяща на ъгъла при върха на равнобедрен триъгълник, следователно е и височина -> ъгъл DFB е също прав. Тогава ъгъл FDB e 36]
3. от 2PD=EF в правоъгълния триъгълник EFD e EDF - прав следва, че PD - медиана в правоъгълен триъгълник - в моменто не мога да ви докажа, че е така - може би ще го намерите в учебника. Р е център на описаната около триъгълника окръжност и PE, PD и PF са радиуси. Триъгълниците EDP и DFP са равнобедрени с ъгли при върховете 36 и 54. Търсеният ъгъл мисля, ече е 54.

Може и нещо да съм омотала, но мисля, че това е правият път. Вече доста съм далеч от тази математика, но съм минала по вашия път и мисля, че ако решавате редовно задачи, ще влезете във форма и ще виждате нещата. Просто трябва да забравите всичко, което сте учили след седми клас.
А аз ще помисля и по първата задача. Дано с тази не съм се провалила, но не ми се проверява. Вярвям, че ще копнете идеята и ще я доразвиете.





Тема Re: без тригонометрия?нови [re: decima]  
АвторБyk (Нерегистриран)
Публикувано29.06.09 00:19



Благодаря за отговора!
За съжаление, точката P не е пресечната точка на EF и DC, както е във вашето решение, тогава наистина DP би била медиана и всичко е много лесно. Но в условието и на чертежа към него, P е пресечната точка на продължениятя на AB и EF. Отговорът който е даден, също съответствува на това условие.

Поздрави!



Тема Re: без тригонометрия?нови [re: decima]  
АвторБyk (Нерегистриран)
Публикувано29.06.09 00:22



P.S., ето препратка към условията на задачите:





Тема Re: без тригонометрия?нови [re: Бyk]  
Автор Mirro1 (непознат )
Публикувано29.06.09 00:44



Zdraveite!

Za vtorata zadacha moga da pomogna. Otgovorat e 102 gradusa.

Naistina: 2(agal PFD) = agal DPF i tai kato agal PFD + agal DPF = 36 gradusa, namirame, che
agal DPF = 24 gradusa, otkadeto: agal PED = 102 gradusa.

Alo O e sredata na EF, to DO = 1/2(EF) kato mediana sreshtu hipotenuza i, znachi DP = DO. Ot tuk se vizhda vrazkata 2(agal PFD) = agal DPF.

Pozdravi!



Тема Re: без тригонометрия?нови [re: Mirro1]  
Автор decima (непознат )
Публикувано29.06.09 08:24



Благодаря за връзката, Обещавам, че ще ги разгледам, но мога да го направя довечера - през деня съм заета.



Тема Re: без тригонометрия?нови [re: Бyk]  
Авторami (Нерегистриран)
Публикувано29.06.09 14:52



... namesti si uslovieto "АБД=28 гр." na АБД=23 гр. posle otvori rakovodstvoto na kostadin petrov ot predi 30+ godini i vij tam podobnata zadacha kak e reshena s dopalnitelni postroenia osven tova, ne АДЦ, a BDC e 83 gradusa



Тема Re: без тригонометрия?нови [re: Mirro1]  
АвторБyk (Нерегистриран)
Публикувано29.06.09 16:21



Благодаря,
Това е елементарното решение. Не се бях сетил да построя медианата. Иначе аз я реших така: ако l=DE, x=PD , beta=ъгъл BPF, alpha=ъгъл PFD.
l=2x sin(alpha), beta=36-alpha, l/sin(beta)=x/sin(90+alpha); от тук
sin(2 alpha)=sin(36-alpha), alpha=12 ъгъл PED=90+alpha=102.

За другата задача сигурно трябва още по-хитро построение. Иначе тригонометрията и там работи.



Тема Re: без тригонометрия?нови [re: Бyk]  
АвторБyk (Нерегистриран)
Публикувано29.06.09 16:32



PS. Предлагам следната"теорема". Всеки път, когато тригонометричното уравнвние за дадена геометрична задача има рационално решение, то съществува допълнително построение, което води до елементарно решение на задачата (т.е. без тригонометрия).



Тема Re: без тригонометрия?нови [re: Бyk]  
АвторБyk (Нерегистриран)
Публикувано29.06.09 16:36



PPS. Засилване на горното твърдение: Вместо рационално, да се чете алгебрично ( т.е. не трансцедентно).




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.