Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:03 26.06.24 
Природни науки
   >> Математика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Задача с векторинови [re: Пaньo Дoнeв]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано03.06.09 08:56



Виж какво, не искам случайни търсения. Аз примерно направих в моята програма пълна пермутация на елементите и изследване на всяко възможно състояние, като накрая се намира най-доброто разположение. Само че, това работи до примерно 12 елемента, след което компютърът започва сериозно да се бави. Въпреки това, анализирайки резултатите, стигнах до определени зависимости в подреждането. Само че, аз търся математически доказано решение на задачата, чрез което да направя правилна методика за решение.



Тема Re: Задача с векторинови [re: Sargon lll]  
Автор Пaньo Дoнeв (пират)
Публикувано03.06.09 13:58



Да, разбирам, че търсиш точно решение. Но това, което аз казвам е, че точно решение няма, защото проблема изглежда да е NP complete, а при тях не съществтува решение с което да е полиномна сложност, вместо това сложността е експоненциална и за решаването на този вид задачи се използват различни евристични методи, като например случайно търсене.

В момента още не съм намерил строго доказателство, че това е NP complete проблем, но сега тук ще представя един доста интуитивен подход с който ще сведа този проблем до Проблема на Търговския Пътник, за който вече знаем, че е NP complete:

Да приемем, че всеки вектор е град през който трябва да мине търговския пътникм а пък позицията на всеки вектор е реда в който търговския пътник ще обикаля градовете. Последователната сума от векторите нека бъде сумата от последователните разстояния между градовете. Задачата ни е да минимизиране тази сума.

Както виждате сведох проблема с подреждането на оптимално положение на векторите към проблема на редуването на градовете при търговския пътник. Доказателството ми далече не е строго издържано и мисля, че строгото доказателство ще бъде нещо ново и интересно в NP областта, защото търсих и не намерих точно този проблем в списъка на NP complete, проблемите:





Тема Re: Задача с векторинови [re: Пaньo Дoнeв]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано03.06.09 16:47



Може и да си прав, ама може и да не си. Ще почакам още за други мнения.



Тема Да опитаме с координатитенови [re: Sargon lll]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано03.06.09 21:04



Да опитаме да намерим кординатите на сумата. Поправете ме, ако бъркам (доста е вероятно).
1) Да приемем, че имаме декартова координатна система, такава, че началото й съвпада с общата точка на векторите, а абсцисната ос Оx - с някой от векторите.
2) Да номерираме векторите по посока обратна на часовниковата стрелка.
3) Нека векторите са 20 на брой.

Тогава имаме вектори съответно с координати
r1(x1,y1)
r2(x2,y2)
r3(x3,y3)
...
...
r19(x19,y19)
r20(x20,y20)

Е, пита се в задачата какви са координатите на вектора
s=r1+r2+r3+...+r19+r20

Вярно ли е, че
s(x1+x2+...+x20,y1+y2+...+y20)
?
Примерно доказателство
а) събираме първите два вектора
б) към резултата от точка а) добавяме третия
в) към резултата от точка б) добавяме четвъртия вектор
и така нанатък.

Редактирано от ДъpвeнФилocoф на 03.06.09 21:10.



Тема Re: Задача с векторинови [re: Пaньo Дoнeв]  
АвторHeдeв (Нерегистриран)
Публикувано03.06.09 21:36



Паньо, и аз мисля че в общия случай задачата е np-сложна, като под общ случай разбирам да са ти зададени посоките, а ти да трябва да разпределиш дължините. Обаче в случая с равномерното разпределение се чуда няма ли как да се вкара трансформация на Фурие, примерно. Непрекъснатия случай също мож'да се окаже интересен.



Тема Re: Да опитаме с координатитенови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано03.06.09 22:01



Всичко това е вярно, но не това се пита в задачата. Предполагам, че всеки тук знае как се събират вектори в декартова координатна система.



Тема Ако всичко от ...нови [re: Sargon lll]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано03.06.09 22:28



... предното ми мнение е вярно и не съм допуснал грешка някъде по пътя, мисля че съм стигнал до решение на задачата.

Ако знаем координатите на сумата, можем да намерим дължината й. Питаш как да разположим векторите по направленията така, че да получим минимална дължина на сумата. Отговор - все едно, дължината на сумата не зависи от разположението на векторите по направленията.



Тема Re: Ако всичко от ...нови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано04.06.09 07:09



Явно мястото ти не е в този клуб. Само ми загуби времето да те чета!





Тема това беше яко!нови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано04.06.09 09:10



ще си го запазя като ценен пример срещу рационалистите вярващи в Силата на Разума






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Така ли?.нови [re: Sargon lll]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано04.06.09 16:39



Ти кажи прав ли съм или греша, не ми определяй дали съм за тоя клуб или не. И с доказателство, моля, все пак става дума за математика.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.