Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:45 05.07.24 
Природни науки
   >> Математика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема проблема за женитбатанови  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано27.03.09 17:48



Преди време ми попадна нещо, което ми се стори интересно въпреки, че е свързанo с вероятностите. Тези който обичат вероятностите може би са го виждали, но за останалите може да е интересно.

Ето проблема, оригиналния вариант е за избиране на мъж/жена но за да се избегне излишния драматизъм и опасност темата да се отклони в друга посока, го формулирам за избор на числа. Дадени са 100 листчета, на които са написани 100 различни числа. Числата могат да са големи, малки, положителни, отрицателни, цели или нецели, обещо взето всякакви реални числа са допустими. Задачата е следната, без да се гледат числата, човек започва да ги обръща едно по едно до момента в който прецени, че е намерил най-голямото. Като правилото е като се обърне листче трябва да се вземе решение дали това число е най-голямото или не. Ако се прецени че не е се минава към следващото слистче, но не може да се връща към вече отминати лисчета. Надявам се че е ясно, веднъж като се обърне 20-то листче човек може да каже това е най-голамото число или да продължи но не може да се връща към предишните 19 листчета.

Ако избора се прави случайно ще се познава веднъж на 100 пъти, целта е да се изработи стратегия която подобрява шансовете. Най-добре е да се правят някакви залагания за да е по интересно. Даже някакъв пич по време на някоя война бил спечелил много пари по този начин.

Ето един начин да се подобрят шансовете. Обръщащт се първите 50 листчета, като се помни най-голямото видяно число. След това продължават да се обръщат листчета докато се намри по-голямо число. Така се печели веднъж на 4 пъти т.е. 25% успеваемост, за разлика от случайната игра с успеваемост 1%. При това не зависи от броя на листчетата, трябва да се обернат половината от листчетата и след това до намирането на по-голямо.

Това естествено е елемнетарно да се съобрази. Там къдто го четох пишеше, че забравих-им-имената са доказали че оптималната стратегия е да се обърнат първите 37% от лисчетата, да се запомни най-голямото и да се продължи до намирането на по-голямо. Така се познава в 37% от случайте.

Това което ми беше интересно в статията е случая с две числа. Имаме две листчета с две числа. Обръщаме едно от тях и трябва да преценим дали то или другото е по-голямо. При случайна игра имаме 50% познаваемост. И на пръв поглед изглежда, че това няма как да се подобри. НО, това е интересното, оказва се, че (колкото и страно да изглежда) може да се играе с познаваемост по-голяма от 50%.

Естествено в статията имаше отговор и ако някой много държи ще му го кажа.

Предполагам че всичко това е добре известно, аз не го бях срещал до преди две седмици и ми се стори интересно за това го поствам тук.



Тема Re: проблема за женитбатанови [re: harish_chandra]  
АвторNedev (Нерегистриран)
Публикувано27.03.09 21:14



Ха, тва последното не го вярвам твърде, за двете числа. Както и да го гледаш, задачата е симетрична, особено ако нямаш предварително инфо за разшределението на числата. Така че прати решението, любопитно ми е.
Обаче, за оригиналната задача имам вариант, понеже решението на оригинала е сравнително известно (пропускаш 1/е билетчета и фащаш първото по-голямо след това; печелиш с вероятност 1/е).
Та варианта е следния: Дава ни се право да играем на тая игра, като АКО изберем най-голямото число, печелим сумата написана на него (да приемем че играта е само с положителни числа). Та има ли разлика в решението? А ако участието в играта струва дадена сума? И въобще имат ли решение тия две задачи при неизвестно разпределение на сумите?



Тема Re: проблема за женитбата [re: Nedev]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано27.03.09 21:34



Да за 1/е е точно така, 37% за които писах е приблизително, идва от 1/е е приблизително 0.37.

За играта, която предлагаш не знам какво е известно. На мен нищо не ми беше известно до преди две седмици.

За двете карти мисля, че на всички първата реакция е такава. На бележка ли да ти го пратя?



Тема е не е истинанови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано28.03.09 09:45



не ми се вярва че за две карти ще има печеливша стратегия при неизвестно разпределение.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: проблема за женитбатанови [re: harish_chandra]  
Автор Пaньo Дoнeв (пират)
Публикувано28.03.09 13:45



Първото решение, което ми хрумна увеличава вероятността да позная по-голямата от двете карти на 75%. То е следното:
Ако първата карта е по-голяма от 0 то избирам първата карта, ако, не втората. Симулацията ми показва че вероятността е доста близо до 75%.

Това явно ще важи в случая, когато нулата е в центъра на възможностите, ако центъра е друг избираме другия център. Ако не знаем кой е центъра пак избираме нула. Мисля, че по-добро решение от това няма да се намери.

(между другото пуснах симуалция на 100-те карти. Наистина има пик около 37 и пика е около 37)

Редактирано от Пaньo Дoнeв на 28.03.09 13:46.



Тема Re: проблема за женитбатанови [re: Пaньo Дoнeв]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано28.03.09 14:18



ако знаем де е центъра на разпределението задачата със 100 карти нямаше да се решава по посочения двупасов начин, а стратегията щеше да е друга - за всяко теглене си смятаме праг(център,номер теглене) като ако изтеглената карта е над него спираме веднага.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: проблема за женитбатанови [re: Пaньo Дoнeв]  
Автор нaив (тя)
Публикувано29.03.09 12:05



"между другото пуснах симуалция на 100-те карти. Наистина има пик около 37 и пика е около 37"

А при 50% от листчетата наистина ли е 25? Много измислена ми се струва тази 1/4 при положение, че при 37 е 37. Или "случайно" е 25.



Тема Re: проблема за женитбатанови [re: нaив]  
Автор Пaньo Дoнeв (пират)
Публикувано29.03.09 13:00



Ето картинката при 5000 симулации за всяко число:





При 50 карти е около 0.35.



Тема Re: проблема за женитбатанови [re: zaphod]  
Автор Пaньo Дoнeв (пират)
Публикувано29.03.09 13:03



Не знам, нещо не съм сигурен как ще сметнеш прага и тогава според теб ще надминеш ли максимума от 37% и с колко?



Тема Re: проблема за женитбатанови [re: нaив]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано29.03.09 17:49



За обръщането на 50% от листчета не е нужна симулация, лесно е да се види. При такава стратегия се печели винаги когато най-голямата карата е във втората половина, а втората по големина карта е в първата половина. Възможностите за тези две карти да се падната в двете половини са 4, затова печелиш 1 на 4.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.