Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:24 07.07.24 
Природни науки
   >> Математика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: проблема за женитбатанови [re: Пaньo Дoнeв]  
Автор Пaлячo ()
Публикувано05.04.09 11:16



Ако знаем интервала на случайните числа задачата става вече съвсем друга. А при компютъпните симулации интервала си е (0;1). Стратегията е: когато срещнем най-голямо до момента число изчисляваме вероятността да не се падне по-голямо в оставащите опити, и ако тя е >0.5 го "маркираме". Т.е:
ако редицата е от N числа и на i-тото сме срещнали MaxValue проверяваме дали
MaxValue^(N-i)>0.5 Вероятността на успех е винаги >0.5. От 0.75 при N=2, 0.577 при N=100, 0.56 при 10000 и си мисля колко е при N=безкр.



Тема Re: Отговор за случая с две числанови [re: 741]  
Авторпи ниrъ (Нерегистриран)
Публикувано05.04.09 12:13



P(z<x) = P(z<y) = 1

абсурдно изказване



Тема Re: Отговор за случая с две числанови [re: пи ниrъ]  
Автор 741 (ветеринар)
Публикувано06.04.09 09:38



На мен не ми изглежда абсурдно да твърдя, че при условие "число вляво от интервала" вероятността за z<x е единица



Добре де. Реших, че говориш за условна вероятност за печалба при изпълнено "число отляво". Сега виждам, че си имал предвид вероятност за едновременно "число отляво" и "печалба". Подведох се от това ако изтеглиш случайното число от ляво, печелиш с вероятност.... и не му мислих много.

Съгласен съм, че в общия случай P(z<x) и P(z<y) може да не са равни. Да разгледаме частния случай, при който числата върху двете карти сме ги генерирали по еднакъв начин, с един генератор с едно и също разпределение (не знаем какво). Тогава алгоритъмът на Хариш действа ли?



Тема Re: Отговор за случая с две числанови [re: 741]  
АвторNedev (Нерегистриран)
Публикувано06.04.09 18:34



... с един генератор с едно и също разпределение (не знаем какво). Тогава алгоритъмът на Хариш действа ли?

тогава действа. И познаваш с вероятност 2/3, поради информацията която ти носи за разпределението това допълнително теглене. Ако пък ти дадат да си теглиш 3 пъти и избереш страната от която се паднат поне 2 тегления ще познаеш с вероятност 7/10. А ако ти дадат да си ползваш генератора колкото ти душа иска, ще улучиш с вероятност 75%.

Та което на мен ми е много любопитно е, че от информацията която можеш да почерпиш от тегления с генератора, близо половината се пада на първото теглене, а 80% се падат на първите две.



Тема Re: проблема за женитбатанови [re: Пaлячo]  
АвторHeдeв (Нерегистриран)
Публикувано06.04.09 19:11



А мойта задачка мислиш ли я - (при дадено разпределение) АКО спечелиш, познавайки най-голямото число, то печелиш сума равна на него. Как се променя в тоя случай? Идеята ми е от това че оригиналната задача е за зестрата, която в случай че познаеш може да се счита за печалба (кел файда че си познал, ако девойката нема пари, а ти се чениш по сметка явно).
Иначе твойте разсъждения (и резултати) са валидни за всякакво разпределение, зазбира се.



Тема Re: Отговор за случая с две числанови [re: Nedev]  
Автор 741 (ветеринар)
Публикувано06.04.09 19:16



А, не си ме разбрал. Генераторът го ползваме само да изгенерира двете числа върху картите, след това го трошим. Не знаем с какво разпределение е работел. За алгоритъма на Хариш ползваме друг генератор, както е в условието.

При това положение мисля, че P(z<x) = P(z<y) - виж края на

.
Та питанката ми беше дали с тази уговорка алгоритъмът ще действа, понеже така доказателството на Хариш изглежда ОК и според извода на негъра. А резултатът не се връзва със здравия разум



Тема Re: Отговор за случая с две числанови [re: 741]  
АвторNedev (Нерегистриран)
Публикувано06.04.09 19:30



Аз вече съм написал защо доказателството не ми изглежда добре, да не повтарям.



Тема Re: проблема за женитбатанови [re: Пaлячo]  
АвторNedev (Нерегистриран)
Публикувано06.04.09 21:00



Оптималната стратегия е леко по-различна (и мнооого по-сложна за смятане) от тая дето си я дал.
Обяснявам защо:
Ако имаш две тегления съм съгласен, грабваш първото, ако е по-големо от 0.5
При три тегления:
ако първото ти число е Х1,
Ако вземеш него, то вероятността да спечелиш е Х1^2.
Ако не го вземеш, вероятността да спечелиш е равна на вероятността второто да е по-голямо от първото, от 0.5 И от третото плюс вероятността второто да е по-малко от първото или от 0.5 И третото да е по-голямо от първото. Това си е приложение на (оптималната) стратегия за две числа от горния ред.

Двете споменати по-горе вероятности са равни за x=(1+sqr(6))/5=0.6898..., докато ти даваш x=0.75. Разликата се заключава в това, че твоята стратегия дава 0.6796 успех, а мойта 0.6843. При по-голям брой числа разликата ще се задълбочава и нищо чудно границата при n=infty да е различна.



Тема Re: проблема за женитбатанови [re: Nedev]  
АвторNedev (Нерегистриран)
Публикувано06.04.09 21:35



Грешка елементарна: твойта стратегия е да земеш предпредпоследното (демек първото от три), ако е по-големо от 0.7071=sqr(0.5). При твойта стратегия се печели в 0.68405 от случаите, доста е близо до оптималната, но все пак има разлика.



Тема Re: Отговор за случая с две числанови [re: 741]  
Авторпин иrъ (Нерегистриран)
Публикувано06.04.09 23:08



"При това положение мисля, че P(z<x) = P(z<y) - виж края на това мнение.
Та питанката ми беше дали с тази уговорка алгоритъмът ще действа, понеже така доказателството на Хариш изглежда ОК и според извода на негъра. А резултатът не се връзва със здравия разум"

мда, мисла че това обяснение дето го изкарах за интервала А не е баш съвсем вярно. но въпреки всичко според мен грешката се състои във факта, че вероятността за печалба и загуба въобще не са равни ако си отляво или отдясно на интервала. но трябва да се докаже по друг начин, мисля че със order statistic, примерно ако Х1, Х2 - independent, identically distributed, F(k)=P(X1<k)=P(X2<k), тогава P(max(X1,X2)>k)=1-F(k)^2, P(min(X1,X2)<k)=2*F(k)-F(k)^2 и оттам трябва да го мисля когато имам време






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.