Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:32 07.07.24 
Природни науки
   >> Математика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Отговор за случая с две числанови [re: Heдeв]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано31.03.09 01:49



Защото е 50 на 50 дали обърнатата карта с по-голямото от двете числа. От коя страна на интервала е случайното число няма занчение.



Тема Re: проблема за женитбатанови [re: нaив]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано31.03.09 02:42



"Значи 50 отпада веднага - кой ще си играе с половината ергени/моми, като ще постигне същото с 1/4. Остава въпросът дали си струва за някакви си 2-3 процента да се занимава човек с 37 или да се ограничи с 25 (от 100 все пак)."

Сега видях този пост. Мисля, че не си разбрала стратегията или аз не съм разбрал написаното от теб. Не се играе с 50% ли 37%, а се отхвърлят първите 37% от които само се събира информация. От там нататък се продължава да се играе до намирането на по-добър кандидат, което може и да е на стотната карта.



Тема Re: Отговор за случая с две числанови [re: harish_chandra]  
АвторNedev (Нерегистриран)
Публикувано31.03.09 02:56



Aaa, не е така! Условната вероятност, ако въобще за такава може да се говори, при положение че случайното число НЕ Е интервала, съвсем не е 50%.



Тема Re: Отговор за случая с две числанови [re: Nedev]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано31.03.09 04:56



Хм, може би греша, или не се изразявам като хората. Нека вероятноста случайното число да е от ляво на интервала да е А, в интервала Б и от дясно В, имаме А+Б+В=1. Вероятноста да спечеля я смятам така. Има вероятност А да съм изтеглил случайното число от ляво и тогава печеля с вероятност 1/2 т.е. А/2. Има вероятност Б да съм го изтеглил в интеревала, тогава печеля със сигурност т.е. Б. Има вероятност В да е от дясно тогава печеля с вероятност В/2. Общо вероятноста да спечеля е А/2+Б+В/2 = 1/2 +Б/2. Което е повече от 50%.



Тема Re: Отговор за случая с две числанови [re: harish_chandra]  
Авторпoтeн нerъp (Нерегистриран)
Публикувано31.03.09 10:52



"Има вероятност А да съм изтеглил случайното число от ляво и тогава печеля с вероятност 1/2"

тва за мен въобще не е очевидно



Тема Re: проблема за женитбатанови [re: harish_chandra]  
Автор нaив (тя)
Публикувано31.03.09 12:15



Така де, но отхвърлените трябва да ги теглиш задължително, което отнема време и ресурси (да не описвам, за да не стане драматично, да останем при числата;). А 25 и 50 дават еднакъв шанс да спечелиш, който и без това хич не е голям. След задължителните вече еднакво нямаш контрол къде ще спреш.

Всъщност делиш пула на две, във всеки има еднакво разпределение. Добре е ориентиращият пул да е достатъчно голям, но може и да е по-малък от втория. Даже е задължително - интуитивно с увеличаването на отхвърлените карти се увеличава шанса да се отхвърли печелившата. Колко по-малък - да кажем 1:2 (33:66), почти уцелих.;)

Както беше сметнал за 50, колко е за 25 минималната вероятност за печалба?

Редактирано от нaив на 31.03.09 12:24.



Тема Re: Отговор за случая с две числанови [re: пoтeн нerъp]  
Авторпoтeн нerъp (Нерегистриран)
Публикувано31.03.09 23:51



пояснение:

нека х,у са двете числа и z е случайното число.
стратегията на хариш е следната:
ако z<x, избираме х
ако z>x, избираме у

веорятност за успех = P(x>y|z<x)P(z<x)+P(x<y|z>x)P(z>x)=P(x>y)P(z<x)+P(x<y)P(z>x)=1/2*P(z<x)+1/2*(1-p(z<x))=1/2

важно е да са отбележи че P(x>y|z<x)=P(x>y) понеже събитията са очевидно независими, т.е. дали х е по-голямо от у не зависи въобще от това дали случайното число z е по-голямо или по-малко от х.


относно "решението" с интервалите А, Б, В:

нека А да е вероятността да съм изтеглил случайното число от ляво на интервала между х и у. тоест,

А=P(z<y<x)+P(z<x<y). ясно е че P(z<y<x)=win, P(z<x<y)=loss. отново от independence win=P(z<y<x)=P(z<y)P(y<x)=1/2*P(z<y), loss=P(z<x<y)=P(x<y)*P(z<x)=1/2*P(z<x). т.е. ако изтеглиш случайното число от ляво, печелиш с вероятност 1/2*P(z<y), губиш с вероятност 1/2*P(z<x) които вероятности не са равни освен в частен случай



Тема Re: Отговор за случая с две числанови [re: пoтeн нerъp]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано03.04.09 18:43



Хм, това значи че или в списаниято са допуснали грешка или, което е по-вероятно, аз с моите нулеви разбирания от вероятности не съм разбрал и съм писал каквото ми се е сторило.



Тема Re: Отговор за случая с две числанови [re: harish_chandra]  
АвторNedev (Нерегистриран)
Публикувано04.04.09 11:32



Като стана дума за вероятности, според мен е много по-вероятно те да са сбъркали. Първо, защото не ми се вижда трудно да се докаже че такова животно нема, и второ - защото ако имаше, последствията щяха да са зашеметяващи.



Тема Re: Отговор за случая с две числанови [re: пoтeн нerъp]  
Автор 741 (ветеринар)
Публикувано05.04.09 09:30



т.е. ако изтеглиш случайното число от ляво, печелиш с вероятност 1/2*P(z<y), губиш с вероятност 1/2*P(z<x) които вероятности не са равни освен в частен случай

Равни са. След като разглеждаш само подслучая "число от ляво на интервала", имаш P(z<x) = P(z<y) = 1.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.