Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:21 21.05.24 
Природни науки
   >> Математика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Хикс на хикста  
Автор Noc (непознат )
Публикувано29.09.08 19:31



Здравейте любители на царицата на науките,


пише ви един почти пълен лаик, моля съобразявайте се с това :)
Отдавна съм запленен от една много експоненациална функция, хикс на степен хикста ( x^x ). За положителната страна на Оx тази функция има един минимум и след това расте много бързо, но нещата за отрицателния са далеч по-интересни - там функцията се разлага на няколко клона. Мързеливи математици се опитаха да ме убедят, че за този интервал функцията не е дефинирана, но аз с очите си съм виждал графиката й за интервала [ -5; 0 ).
Моята молба е: нека някой математик, който не е любител като мен, да се помъчи да получи пълния комплект от графики на финкцията за интервала [ - 5; 5 ] със стъпка, каквато му е удобна. Аз не владея никакви математически програми, даже не знам как да изкарвам графики на функции в ексел, а и ме е страх, че ще забие скромния ми компютър от многото изчисления. Нужна ми е само картинката, тази, която намерих на края на гугъл не ми върши работа.

Предварително благодаря!



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: Noc]  
Автор Noc (непознат )
Публикувано29.09.08 19:44



Така, поразрових се малко... ето сходна тема:
http://www.scienceforums.net/forum/showthread.php?t=9518
Обясняват, че има прекалено много прекъсвания в отрицателната зона, някои от тях са комплескни числа... това означава ли, че може да се изгради триизмерна релефна графика за тази зона ?



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: Noc]  
Авторпoтeн нerъp (Нерегистриран)
Публикувано29.09.08 22:12



z^z=?, z-compleksno 4islo

z^z=exp^(z*log(z))

neka z=r*exp(i*a)=rcos(a)+i*rsin(а)

log(z)=log(r)+i*a

togava z^z=exp^{[rcos(a)+i*rsin(a)]*[log(r)+i*a]}, ся действай





Тема Re: Хикс на хикстанови [re: Noc]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано30.09.08 12:27



Не си уточнил, какво число е х и какво - x^x.

От това, че говориш за минимум изглежда, че става дума за реални числа (щото при комплексните няма отношения > и < и следователно няма и минимуми). Ако е така, съвсем правилно са ти казали, че x^x е недефинирана за х<0. В реалната област отрицателни числа не се вдигат на нецели степени.



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: Noc]  
Автор MyзMaт (новак)
Публикувано09.10.08 23:47



Ако запишем функцията y=x^x по следния (еквивалентен) начин
у=е^(x.lnx),
тази функция не е дефинирана за отрицателни стойности на х и х=0. Тъй като ln от отрицателно число или нула не съществува.

Съвсем друго е положението с функцията w=z^z (z комплексно число). В тази област нума роложителни и отрицателни числа. Все пак тази функция не е дефинирана за z=0. За всички останали функции на z тя е дефинирана, но притежава безбройно много стойности. На едно z отговарят безбройно много комплектси числа, които са стойност и на функцията z^z.
Както е известно в областта на комплексните числа се използва чидлото i (имагинерна единица) със свойството i^2=-1.
Намерете колко е i^i=



Тема x^x за отрицателни стойности на х е дефинирананови [re: Noc]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано10.10.08 15:02



само ако х е целочислено., т.е - прекъсната функция. При четни стойности на х стойността е положителна, при нечетни - отрицателна.

0^0=1

и при положителните х започва стръмна парабола или как се наричаше - не помня. Пускай си Excel-а и набързо ще видиш за какво иде реч. Но при него не е заложено 0^0=1.

С бутона Chart Wizard си направи графиката.


-10 0.0000000001
-9 -0.0000000026
-8 0.0000000596
-7 -0.0000012143
-6 0.0000214335
-5 -0.0003200000
-4 0.0039062500
-3 -0.0370370370
-2 0.2500000000
-1 -1.0000000000
0 #NUM!
1 1.0000000000
1.5 1.8371173071
2 4.0000000000
2.5 9.8821176880
3 27.0000000000
3.5 80.2117802290
4 256.0000000000






Редактирано от bugler на 10.10.08 15:03.



Тема Re: x^x за отрицателни стойности на х е дефинирананови [re: bugler]  
Автор MyзMaт (новак)
Публикувано10.10.08 22:44



Ако си служех с Excel'а в такива случаи, отдавна да са спрели да ми плащат заплата. Никой не казва, че x^n няма смисъл за отрицателни стойности на х. Когато обаче става дума за функцията f(x)=x^x, нейната дефиниционна област е x>=0. Действително, ако n>0 е естествено число, то (-n)^(-n) e напълно определено число. Но (-1/2)^(-1/2)=1/(-1/2)^1/2, което е невъзможно в реална област.
В интервала [0, 1/e] функцията е намаляваща, а в интервала [1/e, +безкр.) е растяща. В точката 1/е=0,3678794 има минимум и той е равен на 0.692200628.



Тема Това кой го е писал, бе???нови [re: MyзMaт]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано11.10.08 19:17



Ако запишем функцията y=x^x по следния (еквивалентен) начин
у=е^(x.lnx),
тази функция не е дефинирана за отрицателни стойности на х и х=0.


ТИ си го писал оня ден!!! А, сега ми пишеш:

Никой не казва, че x^n няма смисъл за отрицателни стойности на х.

Говорим за х^x, а сега ми приказваш за х^n !

Логаритмуваш x^x и намесваш е . Удивително математическо постижение!!! Не те знам какво работиш и защо изобщо получаваш заплата, ама - за сведение, завършил съм математическа гимназия през 1977. После какво съм правил - няма да ти кажа, че да не те заболи главата.

Excеl-а го споменах като помощно средство - за визуализация. През 1977 го нямаше! И Бил Гейтс го нямаше, ама знаехме това, което съм написал!!!

От твоите бълвочи нищо не се разбира!



Тема Допълнениенови [re: MyзMaт]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано11.10.08 19:34



Твърдиш:

Когато обаче става дума за функцията f(x)=x^x, нейната дефиниционна област е x>=0.

Застреляй се!

Ясно и точно казах, че за отрицателни х е дефинирана функцията х^х, но само за целочислени х.

0^0 колко е?



Тема Реколта 1977 на ...нови [re: bugler]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано12.10.08 23:20



... МГ "Неизвестна" е слабичка като гледам. Ако изобщо имаш нещо общо де ...

Правиш ли разлика между x^n и функцията f(x)=x^x ?

ПП Това аз кой съм, какъв съм и каква ми е биографията е на три клика с мишката разстояние. Айде да те видим теб - моята глава е корава и не можеш да я поболееш толкова лесно. Това, че са ти нефелни шамарите го видяхме, давай по същество





Тема Re: Реколта 1997 на ...нови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано13.10.08 07:27



Правиш ли разлика между x^n и функцията f(x)=x^x ?


Правя! Нали точно това приказвам! Темата е за х^х, нали?

х^х е дефинирана за отрицателни х, когато да целочислени! Колко пъти да повтарям това!?

Апропо, ти с колко ник-а пишеш?



Тема Re: Това кой го е писал, бе???нови [re: bugler]  
АвторПaньo Дoнeв (пиpaт) (Нерегистриран)
Публикувано13.10.08 09:49



Избийте се сега.



Тема Ама, другарюууу, той започна пръв!нови [re: Пaньo Дoнeв (пиpaт)]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано13.10.08 13:20



Няма да се бия с него - Новолуние е и гледам, че много хора ги боли глава. И мен.



Тема Един ...нови [re: bugler]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано13.10.08 17:20



... що?
Апропо - не си ми казал кой си и какъв си ...

Редактирано от ДъpвeнФилocoф на 13.10.08 17:21.



Тема Иван съм от Казанлък! Всеизвестен бях в дир-анови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано13.10.08 19:24



като ASSASSIN. Телефонният ми номер го има в профила ми. Ако нямаш пари да си позволиш разговор с мен - дай ми твоя номер, напиши си болежките и аз ще ти звънна.

Машинен инженер съм от 27+ години.

Завършил сам НЕ гимназия "Неизвестна", а МГ "Никола Обрешков" - Казанлък, и на всичко отгоре бях в отбора по математика на тази математическа гимназия!

А, аз, пък, ти питах колко е

0^0

?





Редактирано от bugler на 13.10.08 19:27.



Тема Re: Това кой го е писал, бе???нови [re: bugler]  
Автор MyзMaт (новак)
Публикувано13.10.08 23:48



А пък аз, моето момче, съм завършил факултета по математика през 1971 г. С какво се занимавам? Отвори www.math.bas.bg и потърси отговора там.
Ако от нещо ти се повръща - бълвочии - можеш да обясниш тези неща на класиците на математическия анализ. Списъкът е много дълъг, за са ти изброявам имената. А ако можеш да ми докажеш, че:
1. x^x=e^(x.lnx) не е вярно
2. x^n, n - цяло число няма смисъл,
готов съм да изслушам (пардон, прочета) твойта лекция.
P.S. Не знам чие главоболие ще е по-голямо.



Тема Иване, безфамилния, ...нови [re: bugler]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано13.10.08 23:53



... машинните инженери не бяхте ли утайката на съсловието? Тия на които бала не е стигнал да влязат в по-лъскава специанлост? Бал, в който влиза изпит по математика?



Тема Re: Реколта 1977 на ...нови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор MyзMaт (новак)
Публикувано13.10.08 23:55



Драги ДървенФилософ,
Тук май ще си мешаме капите. Струва ми се, че заяждането е с мен. Великият завършил МГ цитира мои разсъждения и обяснения. Затова съм пратил един отговор, а ти не му се впрягай. Като гледам, не и е в категорията. Освен това, като знам какви хора са излезли от Казанлък, не за първи път се учудвам на прояви на техни съграждани в този форум.
P.S. Ама никак не ми ходи да се обръщам с това прозвище към теб.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от MyзMaт на 13.10.08 23:58.</EM></FONT></P>

Редактирано от MyзMaт на 14.10.08 00:01.



Тема ОК де ...нови [re: MyзMaт]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано14.10.08 01:02



... да не си помисли някой, че взимам страна или искам да ставам бавачка



Някой като не отбере от намек и ме нарече го гоня до дупка.

P.S. С редки изключения всеки може да ме нарича както си иска. Георги Фурнаджиев, приятно ми е да си го кажа. Не мога да кажа "да се запознаем", след няколкото подписа на командировъчни и едно заявление за напускане през 2006-та ...



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: MyзMaт]  
Автор boian (непознат )
Публикувано14.10.08 11:17



По дефиниция на понятието, не може една функция при една стойност на аргумента да вади няколко различни отговора. Тогава не е функция, а нещо друго.

За друго става въпрос в комплексната област за стойностите на х^х.



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: boian]  
Автор MyзMaт (новак)
Публикувано14.10.08 12:16



Не знам това, което сега ще напиша дали се отнася към написаното от boian. Много е кратко и не моа да вникна добре в него. Когато говорим за функции на реална променлива, навсяка стойност на незавиимата променлива трябва да тговаря една стойност на функцията. Изразът (1+х^2)^1/2 може да взима или само положители стойности, или само отрицателни. По този начин той задава две различни функции. Когато става дума за функции на комплексна променлива, които взиматкомплексни стойности, нещата са коренно различни. Същата функция, като сме заменили в нея x със z се нарича многозначна функция - с два клона. Във всеки случай казваме, с кой от двата клона работим. Функцията Logz (в комплексна област я пишем с главна буква) е безбройномного значна функция. Оттам и z^z=e^(z.Logz) е безбройномного значна функция.
Аз подновявам моя въпрос. Имагинерната i единица има свойството i^2=-1. Колко е i^i?
P.S. Може би трябва да се пише "безбройномногозначна". Знам ли?



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: MyзMaт]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано14.10.08 15:40



i^i=exp(pi*(2*k-1/2)), k=цяло. Главната стойност е exp(-pi/2). Но какво общо има това?



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: MyзMaт]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано14.10.08 16:20



Мисля, че става дума за терминология. Боян кава, че фунциите по дефиниция са еднозначни. Тези 'многозначни' функции за които говориш са еднозначни, ако ги разглеждаш(както и трябва) като фунции дефинирани върху съответната риманова повърхнина.



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: MyзMaт]  
Автор boian (непознат )
Публикувано14.10.08 21:04



Както каза Хариш Чандра, наистина за терминология говоря.

Дай за по-просто да си говорим за функцията sqrt(x): [0,\infty) -> R. Тази функция по дефиниция има само положителни стойности. Проблемът идва, когато се намесят комплексните числа. (Които дали с х, дали с z) ще ги наричаме няма абсолютно никакво значение. Уравнението y^2=x, има две решения и не е лесно как ще изберем кое от y да е стойност на функцията y=sqrt(x). [Изключвам разбира се х=0. ] Дори има и безброй много функции, f(х) за които f^2(x)=x. Дори можем да си ги направим непрекъснати с изключение на един лъч.

Ако наистина квадратния корен можеше така лесно да стане хубава функция, то тогава
1 = sqrt[(-1)(-1)] = sqrt(-1) * sqrt(-1) = i * i = -1.

И както си каза и Хариш Чандра, с намесването на Риманови Повърхнини, нещата си идват на място.

(М/у впрочем Log(z) обикновено е специален клон на логаритъма.)



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: boian]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано14.10.08 21:43



Като стана дума за термини, искам да отбележа следното(не че има нещо общо с темата, но аз да си кажа). Римановите повърхнини се наричат Риманови повърхнини и това не трябва да се променя, но строго погледнато те на са повърхнини а криви.



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: harish_chandra]  
Автор boian (непознат )
Публикувано14.10.08 22:00



Ами комплексни криви са, но са реални повърхнини :) Те и елиптичните криви са едни там гевречни повърхнини....



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: boian]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано14.10.08 23:30



Да, но локално имаш един унивормизиращ параметър т.е. едномерни са. А елиптичните са още повече криви, тях даже ги имаш над произволни полета.

Както казва Милн, Римановите повърхнини се наричат повърхнини защото аналитиците не могат да броят.(Това е казано без злоба, ти като аналитик да не се обидиш)



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: harish_chandra]  
Автор boian (непознат )
Публикувано15.10.08 19:42



Не се обиждам. Аз обичам комплексния анализ и така малко по 2Z броя :)



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: boian]  
Автор MyзMaт (новак)
Публикувано15.10.08 22:06



Специален клон на логаритъма в комплекна област се означава с Log_0z. Опитвам се по този начин да запиша долен индекс нула.



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: harish_chandra]  
Автор MyзMaт (новак)
Публикувано15.10.08 22:13



Да си кажем сега точно нещата. В моята диплома, издадена от Факултета мо математика и механика (по онова време) пише (горе-долу, че не знам дали ще я намеря) "Завършил математика със специализация Комплексен анализ". Това - първо. Второто аз съм н.с. в Секция "Комплексен анализ" в ИМИ - БАН. И ако някой иска да обясни "Що е това Риманова повърхнина?", вратите на семинара на нашата секция са широко отворени. Ние сме готови да изслушаме всекиго. Така че, заповядайте.



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: Orнeдишaщ]  
Автор MyзMaт (новак)
Публикувано15.10.08 22:16



Просто питам. Интересният момент е, че взима реалнистойности и то безбройно много.



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: MyзMaт]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано15.10.08 22:35



Аз знам кой си, написал си го в профила си, и че колпексния ти е специалноста. Също съм сигурен че знаеш какво са Риманови повърхнини. Но какво от това, не си ли съгласен с това което написах? А именно, дали ще раглеждаш фунциите като многозначни или като еднозначни и дефинирани върхо поърхнините е въпрос на предпочитание. Аз лично предпочитам второто, Боян също. Просто кавах, че вие двамата нямате раличия в разбиранията а в терминологията.



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: boian]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано15.10.08 22:37



То затова кометара на Милн(както винаги) е забзвен.



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: MyзMaт]  
Автор boian (непознат )
Публикувано15.10.08 23:00



Е сега по този начин на това каква ти била специалността и пр. няма да ме убедиш. То така не се печелят аргументи. Щото и аз мога разни специалности да ти показвам.

За това как се означават самите логаритми, не ми се спори, щото означения всякакви, както и специалните клонове са много. Но поне аз по статиите си срещам log(z) за логаритмите.



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: boian]  
Автор MyзMaт (новак)
Публикувано16.10.08 00:29



Има учебници на какъвто език пожелаеш.



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: harish_chandra]  
Автор MyзMaт (новак)
Публикувано16.10.08 00:35



Стана дума за това "Що е Риманова повърхнина?".



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: MyзMaт]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано16.10.08 06:57



"Стана дума за това "Що е Риманова повърхнина?"."

Аа, отговарял си ми на поста в който казах, че всъшност са криви а не поърхнини. Какво не си съгласен? Естествено, че са криви.



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: MyзMaт]  
Автор boian (непознат )
Публикувано16.10.08 11:48



На Клингонски има ли?



Тема Велики математико! Никакви твои разсъждения инови [re: MyзMaт]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано16.10.08 12:37



обяснения не съм цитирал, защото такива не виждам в твоите писания, а на всичко отгоре математиката е точна наука и няма какво да й се разсъждава!

Ти твърдиш, че х^х не е определена за отрицателни х, а аз твърдя, че е определена за целочислени отрицателни х!

Да или не! Или пак ще вземеш да ми логаритмуваш и да дърдориш празни приказки!?



Тема От възможен бал 30,00 аз влязох с бал 29,47нови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано16.10.08 13:05



Дипломата ми беше 5,47. Влязох ТОЧНО в специалността, която исках и която бях записал на първо място. По-лъскава специалност тогава беше "Автоматика и телемеханика", но тя не ме вълнуваше.

Четири задачи бяха, трите почти ги реших още докато ги пишеха на дъската. После ми трябваше половин час да ги оформя. Четвъртата (по ред беше трета) ме затрудни, тръгнах в грешна посока, но се усетих и се оправих бързо. Едва изчаках да стане 10:20 за да си тръгна.

Квесторката първоначално ме погледна по майчински загрижено:

- Ама, защо бързате, другарю? Има още много време до 12:20.

Но като поразлисти и видя какво съм писал се усмихна и прошепна:

- Приятно и успешно следване!

Имаше само около 30 пълни шестици на този изпит.

А, този твой бълвоч ще го подмина с презрителна усмивка:

... машинните инженери не бяхте ли утайката на съсловието?



Редактирано от bugler на 16.10.08 13:07.



Тема Re: Хикс на хикстанови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Bat J (Lightbringer)
Публикувано31.10.08 10:02



Глупости! (-1/3)^(-1/3)=1[(-1/3)^(1/3)].

В реалната област отрицателни числа не се вдигат на нецели степени, но не винаги! Например, колко е корен-трети от -27? Нима отговорът не е -3, или пък корен-трети не е нецяла степен (еми не е цяла, нали е 1/3)?!

Според мен функцията f(x)=x^x си е дефинирана и за х<0, но има безкрайно много точки на прекъсване, демек нейната графика не е една, а безброй много криви (с уговорката, че правата е частен случай на кривата).

Confidence comes not from always being right, but from not fearing to be wrong.


Тема Re: Допълнениенови [re: bugler]  
Автор Bat J (Lightbringer)
Публикувано31.10.08 10:04



Еми... дефинирана е, и то не само за целочислени стойности (да я разгледаме в точката х= -1/3, например.

Между другото, намирам темата, по-специално самата функция ф(х)=х^х за доста интересна.

Confidence comes not from always being right, but from not fearing to be wrong.


Тема Re: Хикс на хикстанови [re: Bat J]  
Автор boian (непознат )
Публикувано02.11.08 00:35



Ми как е дефинирана функцията тогаз? т.е., колко е f(-1/2) или f(-pi). А като е толкоз елементарно, какво точно означава pi^pi. Т.е., как повдигаме на ирационални степени.

Като гледам темата за параболата, изобщно нямаш никакви основания да говориш за терминология.



Тема Re: Иване, безфамилния, ...нови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор Hяkoй, koйтo ce шляe (тревнозелен)
Публикувано05.11.08 14:27



Не та знам философ ли си, ама си мноооого, много дървен. То кат ти гледам дървения блог и философ не си. Една дървенийка ти е останала.

Айде, чукам на дърво....

the rest is silence



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.