Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:41 22.05.24 
Природни науки
   >> Математика
*Кратък преглед

Тема Таблица в Exelнови  
Автор Dr.Feelgood (слабо умен)
Публикувано21.08.08 22:33



Здравейте!
Не съм убеден, че въпросът ми е точно за този клуб, но незная къде да го задам.
Имам таблица от две колони и 160 реда (градуировъчна таблица на терморезистор). Искам да построя графика в Exel и да сваля автоматично от получената графика 1024 точки (това е разрядността на АЦП-то с което меря температура). Дли е възможно и с какъв инструмент се прави?



Тема Re: Таблица в Exelнови [re: Dr.Feelgood]  
АвторПaньo Дoнeв (пиpaт) (Нерегистриран)
Публикувано22.08.08 10:02



Мисля, че първо трябва да решиш от какъв тип крива искаш да бъдат изчислени междинните точки. Например може да лежат на права линия между съседни точки, или може да интерполираш към кубични сплайнове или може да екстраполираш към някакъв полином (или Безие сплайнове) или да минимизираш физическата функция модел, която описва процеса към измерените точки (ако знаеш каква е).

А Ексел дори и да няма наготово функционалността, която ти трябва (май имаше вградена естерполация към полином до 6-та или 7-ма степен), то затова пък има пълнофункционален вграден Висуал Бейсик, където може да напишеш каквато си искаш функционалност. Друг е въпросът, че програмиранете на Ексел е доста смотано занимание и един сериозен програмист не би се заел с това (освен за много пари).



Тема Re: Таблица в Exelнови [re: Пaньo Дoнeв (пиpaт)]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано22.08.08 18:40



Някой май не чете какво пита човета, а?



Тема Да, възможно е, ...нови [re: Dr.Feelgood]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано22.08.08 18:43



... и става лесно, но в момента нямам Excel за да ти дам точни инструкции. Питай тук


или в краен случай тук




Тема Re: Таблица в Exelнови [re: ДъpвeнФилocoф]  
АвторПaньo Дoнeв (пиpaт) (Нерегистриран)
Публикувано22.08.08 19:20



Аз чета какво иска човека, но човека не знае какво прави. А твоя съвет е направо супер!



Тема На мен ми се струва, че ...нови [re: Пaньo Дoнeв (пиpaт)]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано22.08.08 21:56



... просто иска да си направи обикновената графика. Без интерполации, приближения и т. н.





Тема Re: Да, възможно е, ...нови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор Dr.Feelgood (слабо умен)
Публикувано23.08.08 22:13



Благодаря!
Незнаех, че има клуб електронни таблици.



Тема Re: Таблица в Exel [re: Dr.Feelgood]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано25.08.08 03:42



Мисля, че не може да стане в Exel, не и по начина, който ти се иска. В крайна сметка ти ще зададеш тези 160 точки и ще получиш графика. Но, междинните състояния май не се дават. Впрочем, дори да се дават, не се знае доколко са вярни, защото има различни начини да се получат.

Но, винаги може да направиш нещо просто. Между всеки два реда правиш още 6-7 с линейна интерполация. Ако, не знаеш как, ще ти кажа - лесно е. Впрочем, не е ясно как вървят данните в наличните ти 160 реда - промяната линейна ли е или пък логаритмична, т. е. равномерно ли примерно се променя температурата(или съпротивлението).

Със сигурност обаче има програми, които биха могли да ти решат проблема без да ти се налага да се замисляш допълнително.



Тема Re: Таблица в Exelнови [re: Sargon lll]  
Автор Dr.Feelgood (слабо умен)
Публикувано25.08.08 21:39



Благодаря, Sargon!
Наистина незная как се прави тази линейна интерполация, но като знам какво да търся за четене из нета, може би ще се опавя. Иначе може да споделиш коя програма може да го направи и по какъв начин.



Тема Re: Таблица в Exelнови [re: Dr.Feelgood]  
Автор nemorino (непознат)
Публикувано27.08.08 11:32



Програмата DataFit на фирма Oakdale ти решава напълно проблема. Пействаш си данните там и можеш да избираш между над 300 различни функции на които ти смята коефициентите и грешката при интерполиране.
Ако не ти се търси програмата, пиши ми на бележка и мога да ти напасна данните на бързо.

Редактирано от nemorino на 27.08.08 11:37.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.