Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:24 22.05.24 
Природни науки
   >> Математика
*Кратък преглед

Тема Помните ли играта "Отгатни - отгатнах"?нови  
Автор lapland.fairy (very elfish)
Публикувано28.02.08 11:07



Здравейте.

Разгледах клуба, математиците ми изглеждат съвсем на ниво ==> си мисля, че тук може най-накрая да намеря това, което търся, защото никъде другаде не успяха да ми помогнат

. Надявам се някой измежду вас да е бил дете през 80-те години и да си спомня за една игра.

Казваше се “Отгатни – отгатнах” и беше по-скоро нещо като игра-фокус.

Състоеше се от 10-тина (може и повече да са били) картончета с размери горе-долу 6 х 15 см, които се съхраняваха не в кутия, а в найлоново джобче (подобно на облеклата за ученическите лични карти, но по-голямо). Май, че се продаваше по книжарниците, производство на “Хемус”, най-вероятно. Имаше я в два варианта: с числа и с пътни знаци. Ще ви опиша тази с числата.

На едното картонче бяха написани всичките числа – да кажем от 1 до 30 (но все си мисля, че до 28 бяха), подредени в колони и редове – нещо такова:

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12 13 14 15

16 17 18 19 20

21 22 23 24 25

26 27 28 29 30

(колонките нещо се разминават, но вие си ги представяйте; обаче май не бяха поред; нищо, ще ви го обясня с поредни числа)

Вземаш това картонче, показваш го на другия играч и му казваш да си избере едно число (без да ти го казва). Оставяш картончето настрани. Останалите картончета бяха с изрязани правоъгълни дупки (по няколко на картонче – на местата, където иначе на цялото картонче има числа) – например така:

1 * * 4 5

* 7 8 9 10

11 12 13 * 15

* 17 18 19 *

21 22 * 24 25

26 * 28 29 30

Представете си, че на мястото на звездичките са дупки. Всяко картонче имаше дупки на различни места и на всяко картонче се виждаха различни числа. И така, вземаш първото картонче с дупки (мисля, че се вземаха в определена последователност) и питаш другия играч дали там го има неговото число. Ако го има, го слагаш върху цялото картонче, а ако го няма – пак го слагаш върху него, но обърнато с главата надолу (или май с гърба нагоре ли беше... абе наопаки някак си). И продължаваш със следващото картонче, докато всички свършат. Така, в крайна сметка, всички картончета са наредени едно върху друго и през едно от квадратчетата на най-горното (последното) се вижда едно число – това е числото, което си е намислил другият играч. И така го “отгатваш” .

Ако някой помни тази игра и най-вече ако си я пази, дали ще може да сканира картончетата или поне да ги опише подробно? Искам да си я направя, а моята отдавна съм я загубила (скъсала най-вероятно...).

Не очаквам все още да се произвежда и да се продава, но ако ви е известна друга инфо – кажете.

P.S. Само да уточня, че НЕ става въпрос за математическия фокус , където всичко се обяснява със степени на двойката. То може и в “Отгатни – отгатнах” обяснението да е същото, но картончетата бяха с дупки и не се налагаше да се изчислява нищо, само се нареждаха едно върху друго по определен начин.

Редактирано от lapland.fairy на 28.02.08 11:09.



Тема Re: Помните ли играта "Отгатни - отгатнах"?нови [re: lapland.fairy]  
АвторTzv (Нерегистриран)
Публикувано28.02.08 19:07



Името на играта съм го чувал (звучи ми познато). Самата игра не съм я виждал. Но не виждам противоречие в това да са степените на двойката и в обяснението за прозорчетата. Ако прозорчетата са правилно изрязани, именно това ще се получи, след като се наложат едно върху друго всички картончета през общите им дупки ще се вижда само едно число, именно, намисленото число.

Обяснявам как да се направят картончетата. Да речем че числата са от 1 до 31. Подредбата им в редове и колони на основното картонче няма никакво значение.

На Първото картонче се изрязват дупки за всички нечетни числа: 1, 3, 5, ..., 31. Тоест тези, които имат 1-ца за последна цифра в двоичния си запис.
Второто картонче трябва да има дупки за числата, които имат 1-ца като предпоследна цифра в двоичния си запис, това са: 2, 3, 6, 7, 10, 11, 14, 15, 18, 19, 22, 23, 26, 27, 30, 31.
Третото картонче има дупки съответстващи на числата с 1-ца като трета цифра (отдясно-наляво) в двоичния запис: 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15, 20, 21, 22, 23, 28, 29, 30, 31.
Четвъртото картонче има дупки за числата с 1-ца като 4-та цифра отдясно-наляво в двоичния запис: 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31.
Петото картонче има дупки за: 16, 17, 18, ..., 31.

Обръщането на картонче съответства на нула в съответната позиция в двоичния запис, с други думи, при обръщане на картончето се закриват числата, които биха се открили иначе. Тоест разбъркването на числата не може да бъде какво да е, трябва да е направено така че числата от едната група (имащи единица в съответната двоична позиция) да се изобразяват в числата от другата група (имащи нула в тази двоична позиция) при "огледално" отражение спрямо вертикалната ос на картончето.

Ако числата са добре разбъркани се създава добра илюзия за случайност, мистерия, фокус или каквото искате го наречете.
Фактът че числото се показва в прозорчето след края на процедурата се обяснява с т.нар. единственост на двоичния запис на числата.



Тема Re: Помните ли играта "Отгатни - отгатнах"?нови [re: lapland.fairy]  
АвторTzv (Нерегистриран)
Публикувано28.02.08 20:32



Да обобщим. Всъщност единственото изискване при подреждане на числата върху основната (първоначалната) карта е огледалният образ на всяко едно да има точно обратните двоични цифри, т.е. сумата им да е съответната степен на 2-ката минус едно (в случая с 30-те числа, 31).

Примерно подреждане (в 4 колони):

1 8 23 30
16 7 24 15
2 19 12 29
13 3 28 18
6 11 20 25
14 22 9 17
26 12 19 5
4 31 0 27

При зададеното подреждане първото картонче има дупки както следва:

* Х * Х
Х * Х *
Х * Х *
* * Х Х
Х * Х *
Х Х * *
Х Х * *
Х * Х *

където Х е плътно (неизрязано място) * е дупка/прозорче/изрязано място.



Тема Re: Помните ли играта "Отгатни - отгатнах"? [re: Tzv]  
Автор lapland.fairy (very elfish)
Публикувано29.02.08 02:32



За първи път математиката ми изглежда невероятно красива и за втори път разбирам нечии обяснения за двоичните числа! Защото аз не съм математичка и обикновено си служа с десетичните

. OK, всичко разбрах, но искам да попитам нещо: защо в примерното подреждане на чилата върху първоначалната карта има два пъти 12 и два пъти 19 (на 3-ти и 7-ми ред), а същевременно липсват 10 и 21? Правилно ли е да заменя едната повтаряща се двойка с липсващите числа и третият ред всъщност да стане така:
2 21 10 29 ?

Сега имам няколко въпроса:

1.
Ако прозорчетата трябва да са огледално разположени, това значи ли, че колоните не могат да бъдат нечетен брой?

2.
Имам чувството (почти е спомен смътен даже), че съм сгрешила общия брой на числата. Май не бяха толкова много. Може ли да се направи с по-малко числа?

3.
Нулата със сигурност ли трябва да участва? Защото не си я спомням...

4.
И последно - за прозорчетата. Почти съм сигурна, че не бяха толкова много...


Е, тези въпроси са на базата на спомени, датиращи от преди 20-тина години, все пак, така че усещанията ми не е задължително да са правилни... Ще пробвам с това подреждане (благодаря ти за огромния труд, който си положил/-а!!) и ако случайно не проработи - ще пиша. Но имам още едно усещане: че ще проработи, и ако е вярно - пак ще пиша!!

Въпреки всичко, ако някой без да иска попадне на тази игра, докато разчиства вехториите на тавана - непременно да пише и той!!!!

Редактирано от lapland.fairy на 29.02.08 02:33.



Тема Re: Помните ли играта "Отгатни - отгатнах"?нови [re: lapland.fairy]  
АвторTzv (Нерегистриран)
Публикувано29.02.08 05:11



Това е важното - човек да изпитва удоволствие (от математика, от бира, от книга). На въпросите един по един:
0. Старах се да не повторя никое число, види се не съм успял, но ти правилно си разбрала

, сложи 10 и 21, разбира се.
1. Очевидно, т.е. правилно си разбрала. Ако колоните са три (или пет), то в средната колона числата ще трябва да имат хем нула, хем единица на едно и също място в двоичния си запис (а това не може да бъде).
2. Може да се направи с всякакъв брой числа. Най-удобно се илюстрира идеята с точна степен на двойката. Броят на картите с прозорчета, както си забелязала е равна на съответната степен на двойката.
3. Нулата (както и всяко друго число) може да не участва, просто не го пишеш и оставяш там празно място. Ключовата идея е двата огледални образа да имат сума две на съответната степен минус едно, тоест 15, 31, 63, 127 ...
4. На този въпрос ми е трудно да отговоря ... Искам да кажа, може би може да се модифицира така че прозорчетата да са по-малко върху всяка една карта. Тогава, разбира се може да се очаква картите да са повечко .

Всъщност аз трябва да благодаря за цялата дискусия. Открих нещо, което е интересно за самия мен. А и ще го предложа на вниманието на студентите, те винаги обичат забавните неща (деца, какво да ги правиш).



Тема Re: Помните ли играта "Отгатни - отгатнах"?нови [re: lapland.fairy]  
Автор 3мeй (Дърт козел)
Публикувано29.02.08 06:09




е правено с прототип точно тази игра


Pecunia non olet!

Тема Намерих оригиналната игра!!!! :)нови [re: 3мeй]  
Автор lapland.fairy (very elfish)
Публикувано25.04.08 13:46



Здравейте отново!



Аз открих оригиналната игра!
Преди две седмици притежателката й ми изпрати подробно описание на картончетата, по което направих таблица и ги принтирах. Наистина работи! Понеже направих таблицата в Word, се чудех как да ви ги покажа тук като картинки; накрая с PrtScr въпросът се реши . Дано да ви стане ясно от обясненията ми по-долу.

Значи, таблиците са две и се принтират двустранно на един лист картон А4. Картончетата са общо 6 (5 за играта + 1 за условията, което аз си го добавих, за да оползотворя мястото ).

Таблица 1 – Предната страна на картончетата:


Таблица 2 – Гърба на картончетата:


Сега в малко по-близък план, че така почти нищо не се вижда:

Първата половина на таблица 1, т.е. картончета No 1, 2, и 3:


Втората половина на таблица 1, т.е. картончета No 4 и 5 + Правилата:


Понеже на гърба на картончета No 1, 2 и 3 няма нищо, продължавам направо с втората половина на таблица 2, т.е. гърба на Правилата (онова, празното място в началото) + гърба на картончета No 5 и 4:


По-лесно щеше да се разбере, ако направо можех да кача Word-файла някъде, но не знаех къде... Е, ако някой толкова много иска да си го принтира и да си играе на тази игра, винаги мога да му го пратя .
Между другото, играта не се казвала “Отгатни – отгатнах”, а “Ти избра, аз познах”. Явно сами сме си я преименували, като сме били малки .




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.