Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:47 17.05.24 
Природни науки
   >> Математика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Възможно ли е?!нови  
АвторПишмaн-мaтeмaтиk (Нерегистриран)
Публикувано19.06.07 10:25



Ето на какво попаднах. Статията не е нова, но аз съвсем наскоро я видях.

http://kosmos.pass.as/e107_plugins/content/content.php?content.30

Прилича ми на някаква склъпена , съчинена история, която авторът си е изсмукал от пръстите, само и само да "докаже" колко лошо е френското образование.
А вие какво мислите?



Тема Re: Възможно ли е?!нови [re: Пишмaн-мaтeмaтиk]  
АвторПaньo Дoнeв (Нерегистриран)
Публикувано19.06.07 10:59



Според мен е лъжа. Примерите които автора дава са прекалено дебилски, за да са истина.



Тема не бих се учудилнови [re: Пaньo Дoнeв]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано19.06.07 14:00



само че не виждам какво тревожно има - пишлеметата били дебили, какво от това? не пишлеметата са дебили ,а разните хуманисти дето възвеличават Знанието и Образованието - "Знание разорвет цепи рабства" - разорвет, ама гуй.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Възможно ли е?!нови [re: Пишмaн-мaтeмaтиk]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано19.06.07 18:54



Явно за пръв път четеш статия за образованието написана от Арнолд, иначе нямаше да се учудваш. Проблемът му е че е много умен и много наивен за да резбере че средния човек, където и да е било, е тъп. Не е само във Франция, в САЩ е така отдоста време и той е писал много пъти. Сега страхът му е че и френското образование е станало такова.



Тема Re: Възможно ли е?!нови [re: Пaньo Дoнeв]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано19.06.07 19:05



Не е лъжа, примерите са истенски. Вярно е че се подбирани, но не са подправени. Ти все едно не си виждал кандидатстуденски бисери.



Тема Re: Възможно ли е?!нови [re: harish_chandra]  
АвторTzv (Нерегистриран)
Публикувано19.06.07 19:48



Господа,

не само в САЩ е тъп средния човек. Ами в Русия, Индия, Китай, леле-мале.
А и това че в БГ средния човек е умен е по-скоро соцовска пропагандна щампа (подобна на тая че всичките ни съседи са по-зле от нас: икономически, културно, всякак) отколкото реално положение на нещата ...

Колкото до Франция там проблемите с математическото образование са отдавнашни, дължат се на прекалената му формализация, като част от чисто френското желание те да са отделни и уникални като народ и култура (халал да им е !). Но темата е много дълбока и не мисля че трябва да се обсъжда така/толкова повърхностно.



Тема Re: Възможно ли е?!нови [re: Tzv]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано19.06.07 23:54



"Господа,

не само в САЩ е тъп средния човек. Ами в Русия, Индия, Китай, леле-мале.
А и това че в БГ средния човек е умен е по-скоро соцовска пропагандна щампа (подобна на тая че всичките ни съседи са по-зле от нас: икономически, културно, всякак) отколкото реално положение на нещата ...Ч


Никъде не съм казал че само в САЩ средния човек е тъп. Напротив казах че където и да е било средниа човек е тъп. За БГ пък нищо не съм казвал, там е както навсякъде.

"Колкото до Франция там проблемите с математическото образование са отдавнашни, дължат се на прекалената му формализация, като част от чисто френското желание те да са отделни и уникални като народ и култура (халал да им е !). Но темата е много дълбока и не мисля че трябва да се обсъжда така/толкова повърхностно."

Формализациата е само плюс, в другите държави където не е толкова формализирано могат да се намерят сущите примери.



Тема Re: Възможно ли е?!нови [re: harish_chandra]  
АвторШишмaн-мaтeмaтиk (Нерегистриран)
Публикувано20.06.07 08:30



Ами да, това е първата статия от този автор, която чета.
"...че е много умен"
Много умен, но не достатъчно, за да разбере, че хората около него не са толкова умни?!!! Ако е така, то значи този човек е жив математически парадокс! Като онзи, в който на бръснаря било заповядано да бръсне всички мъже, които не се бръснат сами. След кратък размисъл той установил, че заповедта е неизпълнима, защото не знае как да постъпи със себе си.
Намерих някаква информация за този автор:

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D0%B4%2C_%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80_%D0%98%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87

На тази старница има и линкове към други статии от същия автор. Доста интересни.
За това, че сред пишлеметата има изцепки, че имало кандидт-студентски бисери - ами нищо ново под Слънцето. Обаче тук има две неща, които дълбоко ме смущават:
1. Ако от 100 човека студенти има един или двама тъпаци, от това да се правят генерални изводи за нивото на образованието в дадена страна. А Арнолд какво очаква - всички да бъдат гении ли? Че тук и там имало и някои хора, на които въобще не им е там мястото. И че някои студенти били станали такива, за да угодят на родителите си да речем, макар и те самите да не са въобще заинтересовани от образованието си, или поне не от специалността, в която са се записали. Това, че някои отишли от провинцията в големия град, на издръжка на родителите си, уж да учат, а всъщност да могат да си поживеят далеч от родителите си (последното между другото не е никак лошо

) това винаги ще го има. И от това, че някакво такова пишлеме се изцепило и изръсило някаква супер глупост може ли от това да се правят изводи за цялата образователна система? Хората са различни, с различни дадености - заложби, таланти, интелект, характер, и най-перфектната образователна система не би могла да направи всички перфектни специалисти в съответните им области. Човешкото съзнание не е просто някаква безформена маса - която бива формирана и моделирана от преподаватели. Имат значение и заложбите, талантите и интелекта на обучавания, а също и мотивацията му. Ама той стига много далеч и прави от това извода, че съвременната цивилизация се сгромолясва.
2. Прегледах някои от другите му статии. Направи ми силно впечатление, че той твърди също и че кандидатите за доктори и професори са също толкова тъпи. Задавал им някакви елементарни въпроси и те не можели да отговорят. Е, това вече не го разбирам! Предполага се, че щом някой е стигнал до там да защитава докторат или професура, то той си има мотивацията за това, с което се занимава, и че има и съответните познания и способности.



Тема Re: Възможно ли е?! [re: harish_chandra]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано20.06.07 12:32



Навсякъде има купища ;-) средни човеци, които не вдяват математика (дори обикновено смятане), без това да значи, че непременно са тъпи.

Цитат от руски форум:
Самый обезжиренный сыр, который я видела в Питере (а я специально искала, очень сыр люблю) - это 16-17%, не меньше...
Возможно потому что в Росии жирность сыра пишут на сто грамм, а за границей на кусочек (он может быть и 10 грамм!)
то есть нормальный сыр в России это 50 %, на 100 грамм, а если кусочек например 20 грамм, то получается 10 % всего, я когда сюда переехала очень путалась, казалось все такое малокаллорийное...


Превод за който не разбира:
Най-обезмасленият кашкавал, който съм виждала в Петербург (а специално съм търсила, много обичам кашкавал) е 16-17%, не по-малко...
Възможно е да е заради това, че в Русия пишат маслеността на 100 гр., а в чужбина - за едно парче (то може да бъде и 10 гр.!)
Тоест нормалният кашкавал в Русия е 50% на 100 гр., а ако парченцето е 20 гр., се получава всичко 10%, аз когато се преселих тук, много се обърквах, всичко ми се виждаше едно такова нискокалорично...


Мадамата, чиито думи съм ги оцветила в червено, явно някак си много така... бърка процентите с (вероятно) грамовете мазнина в 100 и в 20 грама кашкавал.

. Учила е явно в руско училище и съвсем не е задължително да е тъпа. Познавам хора, скарани със смятането, които не са тъпи и дори иначе си мислят съвсем логично.

Колкото до автора на статията - не разбирам от неговата (вашата) област, но някак си звучи много самонадеяно да оцениш отвисоко и на едро един куп хора, и то все пак с известни постижения, като некадърници, неумеещи да мислят.

Редактирано от Mиpa_M на 20.06.07 12:51.



Тема точнонови [re: Mиpa_M]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано20.06.07 13:34



въпросните пишлемета просто не се интересуват от математика, а и самия автор не ги нарича тъпи, а зубрачи.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.