Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:12 23.06.24 
Природни науки
   >> Математика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Статистика и вероятностинови  
Авторбeз знaчeниe (Нерегистриран)
Публикувано26.02.07 14:35



За долната задача ако някой намери решение може и да му платя(някаква сума според възможностите ми).

В пространство имаме няколко термометри. Те са различно точни и дори имат колебания. Дори има такива които рязко сменят стойноста която показват. В общи линии на всеки може да му се вярва в някаква степен. Приема се че истинската температура е медианата. По какъв начин динамично да бъдат пресметнати коефициенти a0,a1,..., an, ... с които да се умножи показанието на всеки термометър така че един верен терометър да има по-голяма тежест.



Тема критериите за решение?нови [re: бeз знaчeниe]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано26.02.07 19:00



задачата е формулирана мъгливо, което ме навежда на мисълта че е практическа задача, още повече че предлагаш и пари. кажи все пак как ще тестваш решението, пък ще видим.



Тема Re: критериите за решение?нови [re: zaphod]  
Авторпak aз (Нерегистриран)
Публикувано27.02.07 09:19



Ще се тества с код как иначе. Сега като се позамислих стигнах до постоянно обучаваща се невронна мрежа. Да практическа задача е.



Тема Re: критериите за решение?нови [re: пak aз]  
АвторПaньo Дoнeв (Нерегистриран)
Публикувано27.02.07 09:46



И защо трябва да е невронна мрежа?



Тема Re: критериите за решение?нови [re: Пaньo Дoнeв]  
Авторпитaщия (Нерегистриран)
Публикувано27.02.07 09:53



Не е нужно. Само за това се сещам.



Тема Re: критериите за решение?нови [re: питaщия]  
АвторПaньo Дoнeв (Нерегистриран)
Публикувано27.02.07 13:03



Ти по-добре напиши условието на задачата, че нищо не е ясно до момента.



Тема Re: критериите за решение?нови [re: Пaньo Дoнeв]  
Авторпитaщия (Нерегистриран)
Публикувано27.02.07 13:45



То не е задача да има изпипано условие. Това е чисто практически проблем. Опитах да го опиша. Явно не съм успял. Кажи какво и къде да поясня.



Тема Re: критериите за решение?нови [re: питaщия]  
АвторПaньo Дoнeв (Нерегистриран)
Публикувано27.02.07 14:25



Все още не съм сигурен, че разбирам какво точно искаш, но ще предположа.

Да кажем, че за всеки термометър търсим правилото по който дава показание. И това е случайна стойност която е близка до някаква дистрибиция. Например нормално разпределение.

Ако за всеки термометър намерим mu и sigma, и дали тези стойности зависят от температурата, то тогава за всяко измерване можем да изчислим грешката на измерването (така си мисля). Тогава предполагаме, че можем да направим корекция с mu и може би, ако съберет квадратите от разликите с медианата ще получим някакъв минимум. А може и да не получим. Ако все пак получим, то това ти трябва.

Дали бях ясен?



Тема Re: критериите за решение?нови [re: пak aз]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано27.02.07 20:30



добре, предлагам ти следното - пишеш ми на лична бележка кви кинти предлагаш, ако ме устройва, пращам ти едно ехе, ти го пускаш, и циклично бичиш към главния прозорец уговорено съобщение, да речем WM_USER+5, като във wParam слагаш номер на термометъра, във lParam слагаш показанието му. ехето изчислява коефицентите за термометрита и ги изкарва по подходящ начин. ако резултата те удовлетворява, давам ти сорса, а ти кихаш кинтите.



Тема Re: критериите за решение?нови [re: Пaньo Дoнeв]  
Авторпитaщия (Нерегистриран)
Публикувано27.02.07 20:52



Да правилно си се ориентирал. Мислех че обяснявам добре, изглежда не е така

. Ще опитам да поясня още понеже виждам, че има някакъв интерес. Има една стойност която е истинска. Каква е точно ние никога няма да знаем със сигурност. За това се опитваме да я измерим/получим колкото се може по-точно чрез измерване с "неработещи" точно термометри. Освен това тези уреди дават и случайни грешки(сравнително рядко), но си дават. Да кажем отклонение с 8 градуса. Предполагам, че има няколко термометъра които са по-точни макар и с течение на време различни термометри да са по-точни. Тоест един "точен" е нормално след време да стане неточен, после пак точен и така. В момента засичам медианата(Паньо ти явно разбираш повече от мен статистиката) и приемам това за истинската моментна температура.

Сега искам нещо повече. След като знам всеки уред какво е отчел и получа медианата ще мога да хвана с какво отклонение работи всеки уред. Нормално е такъв който дава малко отклонение да има повече тежест от друг с голямо отклонение. И питането ми е как да определя тежеста на всеки един уред като тежеста ще е променлива на времето(нали всяко нещо се разваля:)).




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.