Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:05 01.07.24 
Природни науки
   >> Математика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема училищна геометриянови  
Автор Cвиpeп цицoфил (гросмайстор)
Публикувано08.12.03 17:06



2 ъглополовящи на триъгилник са равни.
Докажете, че е равнобедрен.

интересна задачка. знам решение, давам я само за да се накефят и други любители ;))
айде, и не прекалявайте с математиката

SELECT * FROM LIFE
©



Тема Re: училищна геометриянови [re: Cвиpeп цицoфил]  
АвторZelen Kon (Нерегистриран)
Публикувано08.12.03 17:20



Krasiwo reshenie tyrsim, nali ?



Тема търсимнови [re: Zelen Kon]  
Автор Cвиpeп цицoфил (гросмайстор)
Публикувано08.12.03 17:25



изява в медиите
за красивото решение отдавна ми е придремал ;))
суетата движи интернет форумите
изкам пуублиичноостт ;))))
искам да говоря. искам да ме чуят. искам честна игра. и 1 лимон долара.

SELECT * FROM LIFE
©



Тема Re: училищна геометриянови [re: Zelen Kon]  
Автор tikvaaa (непознат )
Публикувано08.12.03 23:02



I tuk li tazi zadacha? Aide smetnete ia,che mi otrovi jivota predi dve sedmici!



Тема Re: училищна геометриянови [re: tikvaaa]  
Автор Boian (старо куче)
Публикувано09.12.03 00:10



Е то е ясно. Местим едната ъглополовяща успоредно на себе си докато образува равнобедрен триъгълник с другата и всичко е тип-топ.



Тема Аз да попитамнови [re: Cвиpeп цицoфил]  
Автор Meli ()
Публикувано09.12.03 22:42



Ако докажа, че в равнобедрения триъгълник ъглополовящите при основата са равни, това ще бъде ли достатъчно, за да твърдя обратното - че при равни ъглополовящи триъгълникът е равнобедрен? Или пак съм встрани от истината?



Тема Re: Аз да попитамнови [re: Meli]  
АвторM (Нерегистриран)
Публикувано09.12.03 23:23



Ne, ne e dostatychno.



Тема Re: Аз да попитамнови [re: Meli]  
Авторнoнa (Нерегистриран)
Публикувано10.12.03 08:01



Отговор на твоя въпрос дава задачата за НДУ - необходимо и достатъчно условие - Ако един четириъгълник е квадрат, страните му са равни. Ако страните на един четириъгълник са равни - не е задължително квадрат. Нали?
Най-много по въпроса - "Аналитична геометрия" - Боян Петканчин - първите стотина страници.



Тема Re: училищна геометриянови [re: Cвиpeп цицoфил]  
Автор rovado (непознат )
Публикувано12.12.03 01:47



Задачата е класика в жанра
Известна е като теоремата на Щаинер-Лемус. За първи път е изказана от Лемус някъде 1840-50 година, а е доказана от Щайнер.
За съжаление "красиво" решение поне на мен не ми е известно
Най-краткото до което съм достигал е около 4 ситно изписани листа А4
Има едно решение, което използва инверсия
НЕ ПРЕПОРЪЧВАМ НА НИКОЙ ДА СЕ ЗАХВАЩА С ТАЗИ ЗАДАЧА. Води до безсъние. По времето когато бях ученик, не един и двама даскали станаха за смях с изказвания от рода "Елементарно е ! Очевидно е! и т.н."
Да, да ама не !!!
Има една статия на А. Хендерсън от 1973г. по въпроса, която се казва
"Очерк върху задачата за вътрешните ъглополовящи, който слага край на всички очерци върху задачата за вътрешните ъглополовящи" от около 40 страници и там са описани някои решения и някои много глупави излагания на известни математици
Някъде на времето четох, че има и просто и елегантно доказателство, ама пак повтарям не съм го виждал

Редактирано от rovado на 12.12.03 02:06.



Тема Re: училищна геометриянови [re: rovado]  
Автор rovado (непознат )
Публикувано12.12.03 02:38



Порових се малко и намерих статията, където пише, че Харолд Кокстър в книгата си " Въведение в геометрията" -1961 загатва за кратко решение на тази задача. Тази книга е издадена на руски през 1966 и се казва " Введение в гометрию"

Аз лично няма да се тормозя повече, щото още имам неприятни спомени от преди 15 години, когато за първи път се сблъсках с тази задача. Имам мое решение, но то е прекалено сложно за да го описвам тук.

Ако някой знае по-просто и елегантно (забележете казвам "ако знае" а не "ако измисли" ) нека го каже, че да приключим с този въпрос един път за винаги




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.