Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:44 02.07.24 
Природни науки
   >> Математика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема училищна геометрия  
Автор Cвиpeп цицoфил (гросмайстор)
Публикувано08.12.03 17:06



2 ъглополовящи на триъгилник са равни.
Докажете, че е равнобедрен.

интересна задачка. знам решение, давам я само за да се накефят и други любители ;))
айде, и не прекалявайте с математиката

SELECT * FROM LIFE
©



Тема Re: училищна геометриянови [re: Cвиpeп цицoфил]  
АвторZelen Kon (Нерегистриран)
Публикувано08.12.03 17:20



Krasiwo reshenie tyrsim, nali ?



Тема търсимнови [re: Zelen Kon]  
Автор Cвиpeп цицoфил (гросмайстор)
Публикувано08.12.03 17:25



изява в медиите
за красивото решение отдавна ми е придремал ;))
суетата движи интернет форумите
изкам пуублиичноостт ;))))
искам да говоря. искам да ме чуят. искам честна игра. и 1 лимон долара.

SELECT * FROM LIFE
©



Тема Re: училищна геометриянови [re: Zelen Kon]  
Автор tikvaaa (непознат )
Публикувано08.12.03 23:02



I tuk li tazi zadacha? Aide smetnete ia,che mi otrovi jivota predi dve sedmici!



Тема Re: училищна геометриянови [re: tikvaaa]  
Автор Boian (старо куче)
Публикувано09.12.03 00:10



Е то е ясно. Местим едната ъглополовяща успоредно на себе си докато образува равнобедрен триъгълник с другата и всичко е тип-топ.



Тема Аз да попитамнови [re: Cвиpeп цицoфил]  
Автор Meli ()
Публикувано09.12.03 22:42



Ако докажа, че в равнобедрения триъгълник ъглополовящите при основата са равни, това ще бъде ли достатъчно, за да твърдя обратното - че при равни ъглополовящи триъгълникът е равнобедрен? Или пак съм встрани от истината?



Тема Re: Аз да попитамнови [re: Meli]  
АвторM (Нерегистриран)
Публикувано09.12.03 23:23



Ne, ne e dostatychno.



Тема Re: Аз да попитамнови [re: Meli]  
Авторнoнa (Нерегистриран)
Публикувано10.12.03 08:01



Отговор на твоя въпрос дава задачата за НДУ - необходимо и достатъчно условие - Ако един четириъгълник е квадрат, страните му са равни. Ако страните на един четириъгълник са равни - не е задължително квадрат. Нали?
Най-много по въпроса - "Аналитична геометрия" - Боян Петканчин - първите стотина страници.



Тема Re: училищна геометриянови [re: Cвиpeп цицoфил]  
Автор rovado (непознат )
Публикувано12.12.03 01:47



Задачата е класика в жанра
Известна е като теоремата на Щаинер-Лемус. За първи път е изказана от Лемус някъде 1840-50 година, а е доказана от Щайнер.
За съжаление "красиво" решение поне на мен не ми е известно
Най-краткото до което съм достигал е около 4 ситно изписани листа А4
Има едно решение, което използва инверсия
НЕ ПРЕПОРЪЧВАМ НА НИКОЙ ДА СЕ ЗАХВАЩА С ТАЗИ ЗАДАЧА. Води до безсъние. По времето когато бях ученик, не един и двама даскали станаха за смях с изказвания от рода "Елементарно е ! Очевидно е! и т.н."
Да, да ама не !!!
Има една статия на А. Хендерсън от 1973г. по въпроса, която се казва
"Очерк върху задачата за вътрешните ъглополовящи, който слага край на всички очерци върху задачата за вътрешните ъглополовящи" от около 40 страници и там са описани някои решения и някои много глупави излагания на известни математици
Някъде на времето четох, че има и просто и елегантно доказателство, ама пак повтарям не съм го виждал

Редактирано от rovado на 12.12.03 02:06.



Тема Re: училищна геометриянови [re: rovado]  
Автор rovado (непознат )
Публикувано12.12.03 02:38



Порових се малко и намерих статията, където пише, че Харолд Кокстър в книгата си " Въведение в геометрията" -1961 загатва за кратко решение на тази задача. Тази книга е издадена на руски през 1966 и се казва " Введение в гометрию"

Аз лично няма да се тормозя повече, щото още имам неприятни спомени от преди 15 години, когато за първи път се сблъсках с тази задача. Имам мое решение, но то е прекалено сложно за да го описвам тук.

Ако някой знае по-просто и елегантно (забележете казвам "ако знае" а не "ако измисли" ) нека го каже, че да приключим с този въпрос един път за винаги



Тема Re: училищна геометриянови [re: rovado]  
Авторнoнa (Нерегистриран)
Публикувано12.12.03 09:46



Аз ли нещо изпускам, или вие не сте прочели предложението на Boian, но неговата идея е перфектнал Мисля, че успоредното пренасяне е достъпно и за седмокласник и след това се използват свойствата на ъглите при пресичане на 2 успоредни прави с трета и дефиницията за ъглополовяща. Прекалено просто звучи, за да е вярно, но може би нещо не съм разбрала...



Тема Re: училищна геометриянови [re: нoнa]  
Автор rovado (непознат )
Публикувано12.12.03 10:58



Съжалявам, че трябва да го кажа, ама не е толкова очевидно
Ако пренасяте успоредно едната ъглополовяща като използвате основата за направляваща, къде е гаранцията, че ще образувате триъгълик??? Това се случва само ако правата, минаваща през крайщата на ъглополовящите е успоредна на основата, ама то това е това което трябва да докажем

Една лична забележка - нека си говорим на Ти, щото аз съм един прост инженер на 30 години и това че знам малко история за тази тема е плод на това, че донякъде си падам по занимателната математика и на 2 седмичното безсъние, когато в 10-ти клас попаднах на проклетата задача (обаче пък после какъв майтап падна с изтормозването на учители)

Моля отново, човека който пусна този пост и твърди че има решението, да го пусне, защото ще има поне още 100 различни "решения", които няма да са вярни, а пък и кой ще се занимава да ги проверява?



Тема Re: училищна геометриянови [re: rovado]  
АвторNona (Нерегистриран)
Публикувано12.12.03 12:12



Za preminavaneto na ti - dobre. Shte opitvam. A za zabelejkata - absolutno si prav - reshenieto, koeto prieh za verno, deistvitelno se osnovava na presumciata, che pravata, obrazuvana ot presechnite tochki na aglopoloviashtite sas stranite na triagalnika e usporedna na osnovata i t.n. Obeshtavam, che shte pomislia... Ot lekciite po filosofia si spomniam edna misal - ne pomnia chia: Elementarnostta na elementarnite chastici govori za nashata, a ne za tiahnata elementarnost... Towa go kazwam vmesto da si priznaia prostichko - sgreshih, proiavih izlishna samonadeianost... Profesionalno az deistvitelno sam zawarshila matematika, obicham matematikata - osobeno zabavnata, no w nikakaw sluchai niamam osobeni profesionalni pretencii.



Тема Re: училищна геометриянови [re: Nona]  
Автор rovado (непознат )
Публикувано12.12.03 13:12



Грешката ти е, бих казал, нормална впредвид простотата на условието и привидната очевидност
Както казах вече не един и двама велики умове са допускали подобни неща като става въпрос за тази задача
Малко съм ядосан на човека, пуснал това условие тук, защото ме върна много години назад и сега отново се сблъсквам с кошмара ъглополовящи. В момента преравям нет-а да видя дали няма да открия прословутата статия на Кокстър и да видя дали наистина има елегантно решение ама за сега без успех. Със сигурност обаче няма да почна да го търся сам - не благодаря!!!
Пожелавам успех на всички заели се с това начинание и очаквам ако някой открие нещо да пише.
Успех

Редактирано от rovado на 12.12.03 13:28.



Тема кошмара ъглополовящи?нови [re: rovado]  
Автор Пaлячo ()
Публикувано12.12.03 14:59



като са ти кошмар не мисли за ъглополовящи. Струва ми се че условието е валидно винаги, когато едната права разделя ъгъла в такова отношение, в каквото и другата. От възможно най-малкото до....възможно най-голямото

Но не съм съвсем сигурен.

Редактирано от Пaлячo на 12.12.03 15:07.



Тема Re: кошмара ъглополовящи?нови [re: Пaлячo]  
АвторГъpмян цицoфoб (Нерегистриран)
Публикувано14.12.03 06:09



Ah! Palia4ko ne e siguren vav neshto?!
turkam ochi i ne vervam!



Тема Re: училищна геометриянови [re: Cвиpeп цицoфил]  
Авторhmmm (Нерегистриран)
Публикувано14.12.03 14:29



e tazi mai beshe edna ot osnovnite zadachi v 7 klas, koiato uchitelkata ti ia pokazva na dyskata... skuchno..



Тема Re: училищна геометриянови [re: hmmm]  
Автор rovado (непознат )
Публикувано14.12.03 17:22



Дай решението де



Тема Re: кошмара ъглополовящи?нови [re: Гъpмян цицoфoб]  
Автор Пaлячo ()
Публикувано14.12.03 17:25



Учудвам се че създавам такова погрешно впечатление.
Недев е адам акъллията тука - него бъзикай. Или Боян.



Тема Re: кошмара ъглополовящи?нови [re: Пaлячo]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано14.12.03 18:01



prosto se zakacham, Palia4ko

i dvamata dobre znaem che ti si the best..



Тема Re: търсимнови [re: Cвиpeп цицoфил]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано14.12.03 18:08



mnogo iskash..

sprete sveta molia, iskam da sliaza



Тема о?нови [re: edno momiche]  
Автор Пaлячo ()
Публикувано14.12.03 19:05



ама това си била ти - не можах да те асоциирам с новия ти ник:))



Тема Е, чак пък кошмарът ъглополовящи...нови [re: rovado]  
АвторЛ.E.M. (Нерегистриран)
Публикувано14.12.03 22:42



... Ся тука пиша едно решение набързо:
Нека триъгълникът ми е тр. АВС и АР и ВЕ да са ъглополовящите (вътрешните) и както си му е там реда Е е от АС, а Р е от ВС. Нека построим
тр. АРМ = тр. ЕВС, като АР=ВЕ (по условие), АМ=ЕС и РМ=ВС (по построение). А, да, и М и С са в една полуравнина спрямо АР. Нека Н е от АР, т. че МН е ъглополовяща на < АМР. Ако О е пресечната точка на ъглополовящите, то
МН = СО (ъглополовящи в еднакви триъгълници).
Нека < А=2а, < В=2в, < С=2с. Тъй като < АСР = < АМР = 2с, то точките А, Р, С и М лежат на една окръжност. Тогава < РМС = < САР = а (вписани ъгли) и следователно < НМР = < НМП + < РМС = 1/2 (< АМР) + а = с+а. Колкото до ъгъл
< СОР = < РАС + < АСО = а+с. Следователно
< НМС + < НОС = а+с + (180 - < СОР) = а+с+180-а-с=180.
Това означава, че точките Н,О,С и К лежат на една окръжност. Да, но хордите МН = СО са равни. Оттук вече има разни варианти. Например, от доказаното досега (по специално успоредността на АР и МС) следва, че < МСА = <САР = а. Да, но < АСМ =< АРМ = а (вписани ъгли с една дъга). Обаче, по построение
< АРМ = < ЕВС = в (съответни ъгли в еднакви триъгълници). Следователно
< АРМ = а = в, което значи, че тр. АВС е равнобедрен.



Тема бравонови [re: Л.E.M.]  
Автор Cвиpeп цицoфил (гросмайстор)
Публикувано15.12.03 11:50



;))
е бравос, машала
такова не бях виждал, хубаво е

SELECT * FROM LIFE
©



Тема бренови [re: Cвиpeп цицoфил]  
Автор Cвиpeп цицoфил (гросмайстор)
Публикувано15.12.03 12:22



деМба ..
голямо оживление
БЪРЗАМ да отговоря на РОВАДО:
пич - АНАЛОГИЧЕН случай - на нас ни я даде даскала в 10 май клас и като се закучи баахмумамата .. беси крастата беше
един съученик най-накрая (може би след месец, че ако не и два) стана и изнесе малка лекцийка ..

безсъние братле, верно е ;)))
(тука искам да отворя маалко скобичка за моя стрстен противник цицофоб. Н'та знам мъжко ли си или женцко ама ..какво имаш против циците .. нямаш си такива по default ли, не разбирам защо толкова "на въпреки" ? ;) close the brackets)

не съм писал отговора си по простата причина че вие сте си поцепили шортите да пишете през уикенда а аз тогава много много не поглеждам в нета .. ;))
не знам какво решение на 4 ситно написани страници имаш .. (доста ми се струва , сигурно се въртят двойни и тройни интеграли ;))) ама гледам Л.Е.М. е написал също много спретнато решение, което не съм знаЯл ..
тука мога да ви дам решението, което моя съученик показа (аз не можах да я реша сам задачата, но не ми пречи да се насладя на силата и ВЪПРЕКИ гениалната простота в дефиницията и ;)))

решението се основава на допускане на противното и смея да твърдя че ще е по-елегантно от това на ЛЕМ
ето в основнио линии
АВС триъгълник
АР и ВЕ ъглополовящи (Р от ВС, Е от АС)
допълнителното построение е само едно! пренасяме успоредно АР в точка Е :
тоест построяваме отсечката ЕМ, като ЕМ е || и = на АР (М се намира "вдясно" от ВС, ако сте си направили стандартния чертеж )
Полагам се за яснота <А = 2а , <В = 2б
Приканвам ви нааай-внимателно да разгледате новополучените тр. ВРМ и ВЕМ !!
там имаме:
1. МР = АЕ (успоредник, по построение)
2.<ЕМР = а
3.<ЕВР = б
4.ЕВ = ЕМ !! (по условие и построение) => <ЕВМ = <ЕМВ

Ей на ся тука така малко има едно възлово допускане. Без ограничение на общността (Ех ама колко нафукано ми е звучало винаги, деба) можем да допуснем , че а > б (демек <А > <В) (другия случай разбира се е аналогичен ;)))
Нека тук всеки сам си докаже лемичката, че в този случай (при а>б) следва, че и ВР > АЕ !!
(имат обща АВ, равни АР = ВЕ .. абе доказва се, за да бъдем изрядни в решението)
е, след като имаме тази лемммичка = ето какво следва:
1) ВР > АЕ = МР (т. 1. )
2) значи в тр. МВР => <РМВ по-голям <РВМ !
хубу, ама
3) От равни ъгли (<ЕМВ и <ЕВМ), вадим различни (по-голям!) (<ЕМР=а > б= <ЕВР) и получаваме (по-малък!) <РМВ по-малък <РВМ !!!

е това ако не е противоречие, на
ще рече, а > б не е правилно допускане
Начи, <А = <В ..
ей това знам аз. дано ти се е понравило, Ровадо.


ай стига математика :)

SELECT * FROM LIFE
©

Редактирано от Cвиpeп цицoфил на 15.12.03 16:07.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.