Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:10 18.05.24 
Природни науки
   >> Математика
*Кратък преглед

Тема Ело 2800нови  
АвторHeпитaщ (Нерегистриран)
Публикувано17.11.02 04:51



Шахматната игра е характерно следното - белите побеждват , черните побеждават , пат == реми(поне като краен резултат). // 1

За футболната игра е харктерно аболютно същото - домакина печели , госта печели , равенство. // 2

От (1) и (2) следва , че начина на образуване на ело за шахматист е напълно валиден за футболен отбор.Остава да се разбере как се променя коефицента ело спрямо резултатите.На всеки представляващ интерес отбор да се тури по един такъв и с негова помощ по - лесно да се прави прогноза.Защото да се гледа - вкарани голове,история ли/статистика ли и тем подобни ми се вижда много тъпо.Най вероятно и тук 2800 ще е почти не достижима граница , както е при шаха.



Тема Re: Ело 2800нови [re: Heпитaщ]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано17.11.02 17:17



начинът за определяне на ЕЛО коефициента определено sucks
тъй че методите по които определят ранглистите на футболните отбори са си за предпочитане



Тема Re: Ело 2800нови [re: Mist]  
Автор Dakota (гол на деня)
Публикувано17.11.02 19:06



Защо да sucks?

Умни глави са го измислили и ако имаше по-добър вариант щяха да го използват него.

"Да живееш - значи да се променяш." - Анатол Франс


Тема Re: Ело 2800нови [re: Dakota]  
Авторb33 (Нерегистриран)
Публикувано17.11.02 19:28



И аз да кажа какво мисля за статистиката.
Статистическа информация се събра. Нали я съобщават по медиите. Сигурно се ползва, поне за субективни оценки.

При футбола е доста по трудно от шаха, сигурно заради това няма такива коефициенти. В шаха играча е само един човек, кариерата му е дълга и всичко си зависи от него. А футболния отбор знаеш какво е. После не е ли верно, че за 5 години всеки отбор е толкова променен по състав, че направо може да се каже, че е нов отбор? Ами дребни но важни факти, като контузия на важен нападател, или че някой е хванал грип вчера. Ами за психиката и общата кондицията на отбора преди мача, което и треньора едва ли го знае.

Много параметри, а данните са малко. Броя на срещите са малко от статистическа гледна точка. За надежна прогноза, математическата статистиката се нуждае от достатъчно и надежни данни. Ако данните са достатъчно, математическата статистика работи много добре - ще ти даде вероятност за победа, даже и оценка за грешката на това предположение.
Вземи за сравнение хвърлянето на зарче, дето беше обяснено от safin в другата тема. Тази задача е от вероятности и не ти трябва даже да хвърляш зарчета за да събираш статистически данни -- експеримента е идеализиран, може да го правиш мислено, заради това има точен резултат. При футбола изобщо не е така.


Предполагам, в думите на Непитащ може да има даже бизнес :) Аз не разбирам футболa, иначе бих се замислил.

Да речем, ако някой успее да направи компютърна програма, коята сама автоматично се ровичка в интернет и събира информация за футбола. После тази информация се напъхва в някакъв статистически модел, и на екрана излизат графики и таблици. Технически е възможно, не е ясно какво ще бъде качеството на информацията.
Друга идея е да направиш WEB-саит в който да публикуваш такива резултати/стига да ги имаш/, да отвориш в него фен-клубуве, място за chat-ване ... ако почне да става посещаем, ще може да събираш такси за реклами и банери.
Защото ако параметрите са много и липсват данни - това е трудност, значи проблем на някои хора. Сам човек не може да събере и обработи толкова много информация. Ако твоята програма реши /поне от части/ проблема на тези хора, може би те ще пожелаят да я купуват.
Може да се провери какво има по въпроса в US, щото нали американците винаги са с крачка напред когато става дума за пари. Ако не за "soccer", поне за бейзбол или баскетбол - каквото си имат там.

Ако нещо се предполага да върши работа и е популярно, винаги може да се извадят пари от него. Нали ги гледаш онези от телевизора дето вадят пари даже от обаждания по телефон за да диктуват зодията. Зодиите едва ли са по-умно и популярно нещо от шампионската лига.

Вече се развълнувах от въпроса ;)

Поздрави,
/b33



Тема Re: Ело 2800нови [re: Dakota]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано17.11.02 20:16



ами не знам дали знаеш как се изчислява (ако не - google always helps), обаче единствената причина все още да се използва ЕЛО е, че такава е традицията. пък както знаеш шахматното комюнити не се отличава с особена склонност към нововъведения. а иначе всички отдавна се възмущават на несъвършенствата му...



Тема Re: Ело 2800нови [re: Mist]  
Автор Duncan Griffin (Програмист)
Публикувано18.11.02 00:55



Btw, какво е ело? На мен ми напомня за едно разказче от "Дъга" едно време - ЕЛО, Екип за Ликвидиране на Опасности

Мечтата е мисъл, мисълта е идея, всяка идея се реализира. Аз не мечтая, а реализирам идеите си.


Тема Re: Ело 2800нови [re: Duncan Griffin]  
Авторb33 (Нерегистриран)
Публикувано18.11.02 02:41



Vseki shahmatist kato uchastva na oficialno sustezania, poluchava tochki ot rezultata, i mu se prisujda koeficent - oficialnia reinting na shahmatistite.

Podobni reitingi imat i tenesistite i igrachite na golf. Snoshti po bTV suobshtiha za bulgarin s minimalen reiting spechelil nekakvo bulgarsko sustezananie na golf, ta stana duma dali tezi reitingi vinagi sa viarnata ocenka za klasata.

http://chess.about.com/library/glossary/bldefelo.htm



Тема Е-е-е! Тая тема просто няма как да я пропусна :) [re: Heпитaщ]  
Автор safin (рицар джедай)
Публикувано18.11.02 21:34



Намесиха се футбола, шаха и дори тениса в нея

Кой си ти ?
Имам чувството, че някой се бъзика с мен :))
Някой може да си помисли, че сам си пускам теми :)
======================================================
Като бивш (при това добър ) шахматист, настоящ тенесист (досещате се ;) и много стар футболен прогнозатор ще си кажа и аз мнението

1.Несъвършенството в коефицента ЕЛО
При шамхатистите е широко разпространена мисълта, че формулата по която се изчислява коефицента е НЕСЪВЪРШЕННА!
Самия факт, че той се изчислява по таблица говори достатъчно на математиците ;))

Всъщност ето и самата формула която се използваше (и сигурно още се използва ;) за българското ЕЛО:

Knew = Kold + G (N-No%)

No% = Hm%*Z


Където:

Z броя на изиграните партии по които ще определяме новото ЕЛО
Knew, Kold – ново, старо ЕЛО
G – коефицент на развитие (най-голямата измишльотина)
N-точките които сме постигнали
No% - точките които е трябвало да постигнем ако сме играли със сила Kold
Hm% - процент който трябва да постигнем (взема се от таблица и долу горе е линеен на разликата между Кold и Кavr (средното ело на противниците ни с които сме играли Z-те партии)
Двете точки за линейността са 0 разлика – 50% и 735 разлика – 100%

Вижда се че е несъвършенно и най-големия проблем определено този коефицент на нарастване!!!

Според мен не трябва да се използва, а трябва да зе използва еднакакъв тегловен коефицент, т.е. принципа на затихването. Т.е. Кsaf = (Kold+Knew)/2
По този начин ЕЛО-то отпреди година ще влиза с коефицент 1/4, това от преди 2 години ще влиза с коефицент 1/8, а това от преди 3 години с коефицент 1/16 и т.н.
Коефицента на развитие е измишльотина! Още повече, че КОГАТО играч имащ ЕЛО (наричат се градирани) играе с такъв който няма ЕЛО и загуби, на него не му се отнема от ЕЛО –то, а победата влияе само за изчисляването на ЕЛО на новобранеца!!!
Това кара някой да снасаят, а после да бият новоизлюпените слабаци(имащи вече ЕЛО) но това е друга тема :))
Проблема с неградираните е много голям, но според мен трябва на всички новобранци да им се дава 2000 ЕЛО вместо 1800 (минималното) а после формулата да го разлива като взема от загубилия толкова точки, колкото дава на победилия :) Т.е. в световен мащаб ЕЛО-то средно да си бъде 2000 ;))



2.Ранглистата в тениса

Има две ранглисти
1-АТП
2-Champion Race

1-представлява сума (интеграл) на точките спечелени в последната една година (спрямо същата дата от миналата година)
2-Сума на точките спечелени САМО ОТ ТАЗИ КАЛЕНДАРНА ГОДИНА
Двете са кажи речи еднакви в края на календарната година ;)

И все пак е коренно различен начина на точкуване!
Още повече, че турнирите от големия шлем носят МНОГО ПОВЕЧЕ точки, т.е. партиите са с различна тежест и някой късметлия може да вземе много точки ;)

3.Футбола и закономерностите в него ...

Аз също прилагам математика в някаква известна степен, когато се опитвам да прогнозирам даден мач (дано не звучи смешно ;))
Определено има някои закономерности, които се дължат най-вече на психическата нагаса за двубоя ... :) А тя естественно е функция на старите резултати ;))

Като най-лесен пример, макар и несвързан с психическата нагласа,
мога да спомена свързаните вероятности

Знаем че коефицентите се умножават независимо дали залагаш на
Рома-Интер и Ръшдън – Кетеринг (тези два мача нямат нищо общо)
или на Рома – Интер и Юве – Лацио

Определено единия знак на първия мач, може да повлияе на втория знак от втория мач (особенно ако единия е в събота а другия в неделя ;)

има и доста други тънки моменти, но основното е човек да прави наблюдения
и най-важното е: когато правиш статистика – НЕ вземай СТАРИ данни, а очаквай потвърждение от НОВИТЕ! 4овек много бързо се подлъгва по стари данни ;))

4.За пеперудите които махат с крилца :)
Това от математична гледна точка, аз го оприличавам на много силна производна на функцията по определен параметър :)
Или просто като случайност ;)

Сигурно сте чели и как Артър Дент загубил любимата си, след подобен нелеп случай :))

УФ ! Май се ПРЕСТАРАХ :)

ПОЗДРАВИ на всички !



Тема Ех как ще омаскарим готиния клуб :)нови [re: b33]  
Автор safin (рицар джедай)
Публикувано18.11.02 23:02



Споко бе!

няма да ви досаждам повече!
макар клуба да не е твой - ти си обикновенно нерегистре което само бълва обиди !!!
не очаквай уважение от моя страна, дори да си Айнщайн No 2!

Пс: По-добре картинки които сам съм рисувал, отколкото да преписвам формули от разни книги, които явно са бъкани с грешки понеже авторите им също като теб са ги преписали от някъде ...(така и нищо не са могли да хванат от идеите им)






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.