Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:30 17.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема "The Balkans, 1809-1999"нови  
Автор Vassil ()
Публикувано19.08.00 17:03



Preporychvam na vsichki tazi nova kniga na bivshija korespondent na BBC Misha Glenny. Ne sym ja dochel dokraja vse oshte, no e prevyzhodna. Lesno chitaema i bez obichajnite Zapadni "Balkanski" stereotipi. Makedonskija vypros e predstaven v istinskata mu forma, kato predimno bylgarski vypros.

Тема "The Balkans, 1809-1999"нови [re: Vassil]  
Автор Dobrin ()
Публикувано19.08.00 20:32



Tuk mozhe da si ja porachate za $25. http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/0670853380/qid%3D966705604/002-6072952-7610447 Vasko, da ne zabravia da ti kazha che si kupih oshte edin disk s muzika ot Tajikistan Nabiev,Jurabeg /Ensemble/Tradit Obache muzikata niama nishto obshto s tazi ot Badahshan. Mnogo e skuchna i dori bih kazal che prilicha na kitaiska s edni takiva monotonni motivi. Vav vseki sluchai e savarsheno razlicna ot tova koeto chuhme ot Badahshan. Zatova varnah diska. A inache chakam sledvashtite 1-2 sedmici da mi donesat diska s Bulbulik #1 i #2 zashtoto go niamat na stock i triabvashe da go poracham. Mai shte izleze che tazi muzika e tipichna samo za planinite a ne za celia raion. Beshe spomenal che shte pitash dali e taka. Kazaha li ti neshto?

Тема "The Balkans, 1809-1999"нови [re: Dobrin]  
Автор Vassil ()
Публикувано19.08.00 21:36



>...A inache chakam sledvashtite 1-2 sedmici da mi donesat diska s Bulbulik #1 i #2 >zashtoto go niamat na stock i triabvashe da go poracham. >Mai shte izleze che tazi muzika e tipichna samo za planinite a ne za celia raion. Beshe >spomenal che shte pitash dali e taka. Kazaha li ti neshto? ne, ne sa mi otgovorili ottogava. A maj i njama obrazci na istinska tadzhikska muzika na internet. Te sa mnogo zle de, naskoro maj se pojavi pyrvija im internet-provider. A za knigata na Misha Glenny, bi bilo da se prevede i na bylgarski. I za nas ima interesni momenti. Az taka se zachetoh v neja, che za malko da me ostavjat v bibliotekata. Ima edin moment obache pri nego - toj vzema za chista moneta proslovutite "Prescripts of the Macedonian committee" ot Kresnenskoto vystanie s 200 i kusur chlena govoreshti za "naslednici na Al. Makedonski", na "svetite bratja Kiril i Metodij" i t.n. Shte e dobre da mu namerim njakyv e-mail adres i da mu kazhem, che sa falshifikati.

Тема "The Balkans, 1809-1999"нови [re: Vassil]  
Автор Dobrin ()
Публикувано19.08.00 23:16



Nali znaesh za falshifikatite. Kogato edna lazha se povtori 100 pati tja stava istina. Zatova problema ne e v zhervata na lazhata a v tija koito ja razprostraniavat. Neka da gi ostavim da zhiveat s lazhite kato im e po-dobre s tjah. A ponezhe sega si tuk da ti pripomnia edna stara tema koiato ia zapochnahme na 15.07.00. Novi bratia pak na horizonta. Komentirahme eto tozi link http://www.geocities.com/Tokyo/Pagoda/7675/chapt5.html Sigurno si go chel. Kazhi kakvo ti e i na tebe mnenieto. Ima dosta ljubopitni neshta tam kato ostavim nastrana chisto propagandnite celi. Vizh i mneniata kum temata.

Тема "The Balkans, 1809-1999"нови [re: Dobrin]  
Автор Vassil ()
Публикувано20.08.00 14:04



>Nali znaesh za falshifikatite. Kogato edna lazha se povtori 100 pati tja stava istina. >Zatova problema ne e v zhervata na lazhata a v tija koito ja razprostraniavat. Neka da gi >ostavim da zhiveat s lazhite kato im e po-dobre s tjah. da, no vse pak Glenny se starae da byde bezpristrasten (koeto e 100% v nasha polza!), tyj che mislja shte vyzprieme vsjakakvi komentari, novi informacii i t.n. Toj si spomnjam govoreshe i bylgarski. Za Karachaevsko-Balkarskata stranica, da chel sym ja otdavna, no ne mi napravi osobeno vpechatlenie. Velika Bylgarija, Kubrat i tem podobni sa gore-dolu dobre, samo deto ne dava iztochnicite. No pyk opitite sled tova da izvezhda stari geografski nazvanija ot tehnija segashen ezik mi se vidjaha izkustveni. Kakyv e tozi "Eski Jurt" na Dunav po vremeto na Asparuh? Za Ongyla li govorjat? Oshte malko shte izkrat che i "Eski Zaara", turskoto Stara Zagora bilo ot Asparuh... Opitvat se da etimologizirat Digor ot tjurksi, kogato Digor e edin ot osnovnite klonove na Irano-govorjashtite Osetinci, predishnite Alani. Lyha mi dosta na pan-tjurkizym i to dosta neskoposan. Razbira se, moga da pitam poznatija mi tjurkolog za korektnostta na etimologiite im, no vse pak trjabva da se znae, che te vyv nikakyv sluchaj ne trjabva da se osnovavat na segashnite tatarski, balkarski i t.n., koito sa kipchakski ezici. Samo chuvashkija bi mogyl da sluzhi kato osnova, a toj e dosta razlichen ot vsichki ostanali tjurkski ezici. V njakoi klasifikacii dori izpada izobshto ot grupata na tjurskite ezici i si e otdelen altajski klon. Samijat tjurkolog, kojto si e i turchin de, mi prizna, che turski, uzbekski, turkmenski, kazahski sa lesno razbiraemi za chovek, kojto govori edin ot tezi ezici i che njakolko sedmici mu bili dostatychni za da opoznae v dylbochina edin ezik. Dokato chuvashkija bil nerazbiraem i trjabvalo naistina da se sedne da se uchi kato _chuzhd ezik_ v prodylzhenie na godina-dve. Tyj che karachajskite napyni kucheta gi jali. Osven ako ne sa po-ranni ostatyci ot pra-bylgarski substrat. Tova sigurno mozhe da se razbere.

Тема "The Balkans, 1809-1999" [re: Vassil]  
Автор Vassil ()
Публикувано20.08.00 14:17



a, zabravih da kazha, che kakvoto nie narichame Balkarci v Kavkaz sa si bili njakolko otdelni plemena, koito sa se narichali spored dolinite, v koito zhiveeli. Malkar e samo edno ot plemenata. Tyj che Dobrev maj ne e mnogo prav, kogato tvyrdeshe, che "malkar" bilo obshto tjahno samonazvanie, izkriveno ot "bylgar". Obshto sa se narichali prosto "taulu" (planinci), no tova ime obhvashtalo obache i drugite, ne-tjurski kavkazki narodnosti.

Тема "The Balkans, 1809-1999"нови [re: Vassil]  
Автор Dobrin ()
Публикувано20.08.00 20:13



Malkarci te si kazvat na sobstvenia si ezik, izglezhda obache sasedite gi narichat Balkarci sledvaiki staroto ime na oblasta v koiato zhiveat. A za tova che mirishelo na pantjurkizam i na men tova mi beshe parvata reakcia. Biah napravo smian no tova sam go pisal i da ne se povtariam pak. Shte obarna vnimanie samo na po-smeshnite momenti v texta. ##Sled opitite da se otazhdestviat Huni=Skiti=Bulgari sledva Huns of Northern Caucasus In 363, Armenian, Roman and Persian authors write about the necessity of fortifying Caucasian passages, especially Derbent passage, against Hun hordes, making repeated raids and campaigns against Persians , Armenians and the peoples of Middle East. ##I sega kato v onia razkazi s neochakvan krai Hun descendants in Northern Caucasus ". Concerning the latter tribes, it should be said that one of Hun kings had two sons, Utihur and Kuturhur. After the death of their father, the tribes subject to them consolidated into two separate tribes, Authors and Kuturhurs, which became the two ethnic components of ancient Bulgarians ###E kakvi ancient Bulgarians kato se bili obrazuvali ot plemena izvestni samo ot 6 vek i sled tova izcheznali. Tezi Bulgari mogat li da budat ancient? I sega kakto kazvame idva varha na sladoleda. Bulgarians were known not only in the steppes of the Western coast of the Black Sea, but also in Fore-Caucasus and near Volga. The earliest information about Caucasian Bulgarians (Bulkars) was met in the old Armenian texts. They say that Armenian king Vaharshak (reigned between 149 and 127 years BC) invited the tribes, "living on the northern slope at the foot of the Great Caucasian Mountain, in valleys, in deep long canyons, extending from the Southern Mountain up to the mouth of the Great Plain, and ordered them not to be engaged in robbery and stealing cattle and people" Under Arshak I (between 127­114 BC), the son of Vaharshak, continues the source, "great discord rose in the range of the great Caucasian mountain in the land of Bulgarians, so that many of them fell apart and came to our land and settled on the South from Koh, in the fertile and grain-producing places for a long time". Where those Bulgarians lived, there is still a river called "Bulgar-chaie", Bulgarian river. Thus, Armenian sources, well informed about the neighbors of Armenia and ethnopolitical and geographical situation, assert that early Caucasian Bulgarians already lived in the mountains, canyons and foothills in II century BC And the highlands of Caucasus were referred to as "the land of Bulgarians". ### Koi ot kogo proizliazal tuka veche kashata e palna. Uzh bili potomci na Hunite a pak gledai sega kakva stana, bili v Kavkaz 5 veka predi tjah. I zabelezhi che tjahnoto ranno prisastvie tan savsem ne bezpokoi avtorite i tiahnata Hunska idea naprotiv tjahnoto prisastvie se talkuva kato dokazatelstvo che Turkskite narodi sa edin vid stari Evropeici koito bili v Evropa oshte ot dalboka drevnost. ###I tuka otnovo vrashtane kam starata idea za edinstvoto na Bulgari-Huni-Turki za da orientirat smaiania chitatel kakvo triabva da se razbira ot cialata taja kasha. These data are supported by that, as noted above, Huns were organized in a strong political formation in Northern Caucasus already in III century, and, by the words of Procopios of Caesarea, Huns led by Bazuk ("Bazik"--stout, powerful) and Ambazuk ("Embazyk"--the most stout, powerful) held the Darial passage in Transcaucasus in V century. Also, by the words of the Syrian author of VI century Zacharius the Rhethor, Bulgarians lived the territory of the former Hun state to the north of Derbent, being actually the descendants of Huns. ###Ljubimite mi pasazhi Bulgarian tribes lived in Northern Caucasus from II century BC This follows from the written documents, but, taking into account that various tribes get fixed in the written sources not in the very moment they appear on that territory but much later, when they take a significant part in some historical events, it should be suggested that Bulgarians lived in Caucasus much earlier. The main population of Khazar Kahanat in the South-Russian and Fore-Caucasian steppes was the Turk-speaking tribes of Bulgarians and Alans ### Goliam maitap a t si se zaial za Digor ia gledai kakvo se sluchi na Alanite, sami si go proseha. nali te bili pisali s niakakvi nerazbiraemi ama tjurksi runi. The largest archeological monument of Khazar Kahanat in Northern Caucasus is the well-known Bulgarian town of Humara on the right bank of Kuban near settlement Humara. This fortified town was surrounded by a strong stone wall, which was from 3.5 to 6 meters thick. ### nai-golemia Khzarski bil the well-known Bulgarian town. Napravo nezabravimo izkazvane. Near Humara, many runic inscriptions left by Turks have been found, which are phonetically close to "tsocking" dialect of Karachai-Balkarian. ###Phonetically???? Te oshte ne sa gi preveli i veche znaiat proiznoshenieto na bukvite deto e poveche ot iasno che nikoga niama da go nauchat. All the findings known, as well as the data of written sources, speak that Humara was a largest military-political and culture-economic center of Caucasian Bulgarians and the Khazar Kahanat in general. Numerous archeological traces of Bulgarians are known all around Humara. More than 10 Bulgarian settlements near Kislovodsk should be mentioned, as well as in the country Tagamtsik, in the head of Indish (in the area of Indish-bashi, Jashirin-kala etc.), on the river Ullu-kam (the source of Kuban) in Karachai. Judging by the constructions on the site of old town near Humara and other archeological sites, ancient Bulgarians were prominent masters of stone architecture. They skillfully cut stone, making huge stone blocks tightly fit to each other in the foundations of their buildings. This skill of ancient Bulgarians, reflected in the monuments of Balkaria and adjacent regions, has been in a quite full measure preserved at modern Balkarians, and especially in Cherek canyon. Maybe this is why other Balkarians call them "hunachi malkarlila", that is, Balkarian masons. ###Ei tova poslednoto da vzemem da go pratim na nashite v Sofia deto veche 100 godini se chudiat koi bil postroil krepostite i dvorcite na prabulgarite. To alanite li ne probvaha, slavianite li, chak Vizantiiski plennici dokaraha samo i samo za da si zatvoriat ochite za istinata. Ama tehnite ochi mozhe i da sa zatvoreni ama ja gledai tia tuk kak shiroko sa gi otvorili. Tova poslednoto paszhche tribvashe nashite da go napishat ama zashto li ne go otkrivam v nashite uchebnici? A kato govorim za etimologiite im vizh tova za Batbai(Batian, Basian). Tia metodi strashno mnogo mi napomniat na tvoreniata na nashite genii na turkskite etimologii. Stila, formata i resultatite sa si napravo nashenski.

Тема "The Balkans, 1809-1999"нови [re: Vassil]  
Автор Laci ()
Публикувано21.08.00 01:28



toa shto ne vi odgovara e falsifikat. a toa shto vi odgovara e vistina.

Тема "The Balkans, 1809-1999"нови [re: Vassil]  
Автор Laci ()
Публикувано21.08.00 01:29



"istinskata mu forma, kato predimno bylgarski vypros. " da. samo toa e vistinata. ima i drugi knigi. tie sigurno lazhat.

Тема "The Balkans, 1809-1999"нови [re: Laci]  
Автор Dobrin ()
Публикувано21.08.00 02:55



Stiga si razlaival kuchetata. Edin dokument ili e falshifikat ili ne e i tova niama nishto obshto s tova dali ni haresva ili ne. Vtoro tozi dokument e napisan ot istoricheski negramotni hora , kak shte slagat Al.Mak i svetiute bratia pod edin pokriv, takiva goli pisania govoriat samo za brashtolevene a ne za istorichesko samosaznanie i uvazhenie kam opredeleno istorichesko nasledstvo. Osven tova nikoi ne e oprial do vashia dokument, vsichki zapadni darzhavi i diplomaticheski misii sa bili zaliani s protesti na Makedonski Bulgari koito sa protestirali sredshtu resheniata na Berlinskia Kongres. Taka che horata imat mnogo iasna prestava za tova kakvi sa bili nastroeniata i mechtite na horata v makedonia po tova vreme. S kakvo tezi smeshni pisania za Alexander Makedonski iziasniavat neshtata. Tova si e npravo parodia koiato napomnia stila na onia otkachenite ot Avstralia, samo che te edva li sa tvorili po tova vreme.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.