Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:15 26.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема nekoi Makedonci se pogolemi Bugari od Bugarite  
Автор Laci ()
Публикувано08.08.00 04:22



zoshto?

Тема nekoi Makedonci se pogolemi Bugari od Bugariteнови [re: Laci]  
Автор B v l g a r i ()
Публикувано08.08.00 05:26



Ova retorichko prasanje li e ili shto? Ako e- odgovori si sam, ako li pa ne, prasaj nekoi od tie "Makedonci koi se pogolemi Bugari od Bugarite", da chuesh shto ke ti kazhi. Nishto pozitivno nema da dobiete vo idnina, cim vaka dlabaete so kalachka vo grbot na brakjata vashi Bulgari.

Тема nekoi Makedonci se pogolemi Bugari od Bugariteнови [re: B v l g a r i]  
Автор Laci ()
Публикувано08.08.00 07:32



prashanjeto e sushtinsko a ti nishto ne mi kazha. znam kje rechesh isti se. no eve i da se isti sepak mozhe da se primeti deka e vistina toa shto go kazhuvam a za toa sigurno ima dobri prichini. me interesirashe shto mislat Makedoncite, ako voopshto im teknalo za toa.

Тема nekoi Makedonci se pogolemi Bugari od Bugariteнови [re: Laci]  
Автор B v l g a r i ()
Публикувано08.08.00 08:09



Ami prvo se prasuvaj za koi Makedonci zborish, za nivntata borba i se shto se prezhiveali zaradi Bulgarskoto si ime, pa togash ke razberesh zosto se "po-golemi Bulgari od drugite Bugari".

Тема nekoi Makedonci se pogolemi Bugari od Bugariteнови [re: B v l g a r i]  
Автор Laci ()
Публикувано08.08.00 10:15



prashanjeto mi beshe do Makedoncite na forumov. a verojatno slichno e i so drugite vo razlichni istoriski periodi.

Тема nekoi Makedonci se pogolemi Bugari od Bugariteнови [re: Laci]  
Автор B v l g a r i ()
Публикувано08.08.00 10:38



Sive tuka na forumov sme malku ili mnogu Makedonci. Demek, imame soj od Makedonija.

Тема nekoi Makedonci se pogolemi Bugari od Bugariteнови [re: Laci]  
Автор Аспарух ()
Публикувано08.08.00 14:20



Ако дедовците ти са дошли в свободна България, защото са били Българи, а не "българогласни елини" или "южни сърби" или са водени под строй на преброяване /попис/ с изричната заповед в графата за народност да пишат "македонци" ти какъв щеше да бъдеш? ... Индианец? Некой Македонци имат по-сръбско мислене и от Сърбите. ... Защо?

Тема genieнови [re: Аспарух]  
Автор Laci ()
Публикувано09.08.00 10:40



abe ti ili nikogash ne me razbirash ili taka ti odgovara. tochno deka imalo i od takvite a imalo i pogolemi Grci od Grcite. prashanjeto e interesno, kako i zoshto toa se sluchuva kaj Makedoncite. a ti begash od odgovorot as usual.

Тема genieнови [re: Laci]  
Автор B v l g a r i ()
Публикувано09.08.00 11:45



Abe kolku pati ti odgovaraa chovek, a ti se praish na udren so mokar parcal. Prasash zoshto tie se po golemi Bulgari od drugite Bulgari. Ami oti Makedonskite Bulgari se naj-svesnite, naj-golemite, i naj-geroichnite Bulgari: spravka; Paisij Hilendarski(Makedonski Bulgarin). Konstantin i Dimitar Miladinovi(Makedonski Bulgari), Kuzman Shapkarev (Makedonski Bulgarin), polkovnik Boris Drangov(Makedonski Bulgarin) i t.n. i t.n. listata e dolga.

Тема tarpenieнови [re: B v l g a r i]  
Автор Zevs OT GORNO NANADOLNO ()
Публикувано09.08.00 12:00



s gramofonna plocha(srabska gramofonna plocha) njama smisal da se spori

Тема На конкретния въпрос съм ти дал конкретен отговор.нови [re: Laci]  
Автор Аспарух ()
Публикувано09.08.00 13:39



Не аз, а ти бягаш от темата. Нали питаше за македонските Българи, аз за тях ти отговарям, какво ме интересуват тези, които са се имали за Гърци, за тях питай в гръцки форум, не тук. Факт е, че няколко стотин Българи от Егей дойдоха в свободна България, именно защото бяха Българи, виж за "Гърци" от Пирин, избягали в Гърция не съм чувал до сега, но може ти да ми отвориш очите, че имало и такива, кой знае. Освен Пиринците в България живеят и наследници на 700 000 Българи, бежанци от Вардарско и Егейско и ако все още не си разбрал, че тези хора няма как да бъдат "македонизирани" и от Българи да се превърнат в някакви юго-мутанти, значи наистина живееш в някакъв твой измислен свят. Това е положението, Лаци. Интересно е как така, на прага на 21-ви век все още се поставя въпроса за съществуването или несъществуването на македонска народност и нация /в етнически смисъл/, факт които сам по себе си говори, че нещо в цялата работа не е много в ред. ... Тоа е интересно прашанйе. Аз го имам отговора, но ти дали го имаш или по-точно дали ти отговаря?

Тема Аааа, за Кузман Шапкарев ще ме прощаваш. ;-)нови [re: B v l g a r i]  
Автор Аспарух ()
Публикувано09.08.00 13:41



Нали ти даде линка с "македонския национализъм" на Ж.Даскаловски, а там пише: --------------------------------------------------------------------------------- Even though in the first half of the XIX century Macedonian national leaders, like Joakim Krchovski, Kiril Pejchinovich, Jordan Hadzhikonstantinov Dzhinot, and the Miladinov brothers, developed Slavic-Bulgarian, or just Bulgarian feelings, in the 1860's, and especially beginning with the 1870's they begun increasingly changing their course of action. By undertaking a more independent course of action, from the 1870's on, the Macedonian national "awakeners", like G'org'i Pulevski, Kuzman Shapkarev, and Dimitrar Popgeorgiev Berovski, constructed their identity not only in co-relation to but also in opposition to, Bulgarian identity. … These Macedonians later became known as Makedonisti and began fighting the dominance of the Bulgarian church in local religious affairs. --------------------------------------------------------------------------------- Не знам как все още не са македонизирали Левски и Ботев тия манияци.

Тема малка поправканови [re: Аспарух]  
Автор Аспарух ()
Публикувано09.08.00 17:15



няколко стотин Българи да се чете няколко стотин хиляди.

Тема razbravнови [re: Аспарух]  
Автор Laci ()
Публикувано10.08.00 00:55



ama nikoj ne mi odgovori na toa shto prashuvam.

Тема Хайде пак да ти отговорянови [re: Laci]  
Автор Аспарух ()
Публикувано10.08.00 09:33



Наследниците на тези, които не бяха "българогласни елини" и "южни сърби", а Българи, и именно за това дойдоха в България могат да бъдат единствено и само Българи. Също и тези, за които БКП спускаше директиви и заповеди как да се провеждат преброяванията в България, така че да има Х% "македонци" в страната ни, за да има вечна дружба и мир между народите. Ако и сега кажеш, че не си получил отговор не знам вече как да ти го напиша? Ти обаче не отговори на моя въпрос - защо някой Македонци имате по-сръбско мислене и от Сърбите? Като чета сръбски книги от края на 19 и първата половина на 20в. откривам, че те са писали неща, които днес чувам и чета от вас. ... Интересна работа, не мислиш ли?

Тема Интересна работа!нови [re: Аспарух]  
Автор Крум Страшни ()
Публикувано10.08.00 11:18



Скоро в един техен форум се беше развихрил спор за Югославия. Във връзка със срещи на бивши Югославяни (?) по кръчмите в Белгия и Холандия на Европейското по футбол. Та един споделяше колко им било хубаво да са пак заедно: сърби, словенци, македонци и т.н. и колко общи спомени имали. Та той каза, че се клел (в армията сигурно) на "петокраката" и е пял "Хей словени" от сърце. И че това му е за цял живот - винаги ще е първо Югославянин, а после македонец. Та такива ми ти интересни работи.

Тема Хайде пак да ти отговорянови [re: Аспарух]  
Автор Laci ()
Публикувано11.08.00 00:47



pak ne mi odgovori. kje pochneme nova tema. survival od Darwin.

Тема Интересна работа!нови [re: Крум Страшни]  
Автор Laci ()
Публикувано11.08.00 00:53



treba da razberesh deka mnogu Makedonci rodeni i izrasnati vo Makedonija posle vojnata bea naucheni da ja prifatat Jugoslavija kako svoja drzhava. za niv toa beshe edinstvenata drzhava kade mozhea da bidat toa shto se. druga rabota e toa shto taa drzhava ne beshe perfektna i shto za tie koi razbiraa povekje beshe tesno vo Jugoslavija. a sosem treta rabota e kako vie na toa gledate bidejki vashata prerspektiva e mnogu poinakva.

Тема Още по-нтересна работа!нови [re: Laci]  
Автор Крум Страшни ()
Публикувано11.08.00 14:24



**treba da razberesh deka mnogu Makedonci rodeni i izrasnati vo Makedonija posle vojnata bea naucheni da ja prifatat Jugoslavija kako svoja drzhava.** Ама аз защото го разбирам, затова обръщам внимание на колегата. Сигурен съм, че и той го разбира. Не ни мисли за толкова неуки. **za niv toa beshe edinstvenata drzhava kade mozhea da bidat toa shto se.** Ако мислиш, че в България Пиринците и Егейците са се правили на това, което НЕ са - ти нищо не разбираш. **a sosem treta rabota e kako vie na toa gledate bidejki vashata prerspektiva e mnogu poinakva.** От всичко, което си писал досега, ти въобще не я разбираш нашата перспектива - каквото са ти казали за нея, това си знаеш.

Тема Да, спомням си.нови [re: Крум Страшни]  
Автор Аспарух ()
Публикувано11.08.00 19:34



На мен ми беше интересно друго - поляризацията, която съществува в Р.Македония. Излиза, че ако не си "античен македонец - ПАТРИОТ", значи си србоман, бугароман, гркоман, комуняр, югоносталгичар и т.н. Не го намирам за нормално, според мен това е едно общество с доста изкривено мислене, обхванато от някаква непонятна за мен параноя. И в България преди десетина години хората бяха разделени на "бесепари" и "седесари" и можеше да видиш такива, които слушат пряко излъчване по радиото на заседание на Народното събрание на плажа или пък си ги записваха на касети, но това одавна вече е минало и тези, които си спомнят го разказват, като виц /то и така звучи между другото ;-)/, а и едно са партийни увлечения, съвсем друго национална принадлежност. За мен Македония в много отношения живее доста години назад /нямам в предвид само юго-носталгията/, а и факта, че все още има хора които поставят въпроса кои са и що са ме кара да гледам на македонизма, като на нещо абсолютно несериозно, което ми прилича на някакъв селски патриотизъм, тип "от Искаро по-глибоко нема". Иначе Лаци е прав, юго-носталгията и югоманството са нещо нормално, защото хората така са живяли живота си, то у нас имаше такива, които въздишаха след 1989г. по дебелите си пенсии на "активни борци", какво остава за Югославия, която за България беше едва ли не развит Запад. На мен мисълта ми беше не толкова за Югославия, колкото за сръбската пропаганда от по-старо време. Ако следиш boardhost/Bulgaria сигурно си видял нещата от сръбски автори, които постна Ziezi. До към 70-те години на 19-ти век за Сърбите, ние Българите сме това, което са те днес за голяма част от хората в нашата страна - братя православни Славяни, еднакви по кръв и близки по език, като дори С.Новакович, бащата на македонизма в неговата "Прва српска читанка..." пише: "Осим Србије, из које су тек пре мало година са своим ишчиш ени Турци, још траје њихова немала самовољна влада у Босни, Старој Србији и Херцеговини, земљама у којима живе Срби, и у Бугарској и Маћедонији, земљама у којима живе наши једноверци и рођаци по језику и крви, Бугари." След това се превръщаме в "татари", "монголи", тъпоглави, мързеливи и т.н. Това, което немога да приема и никога няма да приема е, че днес от хората в Македония, с които сме един народ чувам абсолютно същото, което е можело да бъде чуто и прочетено от Сърбите преди повече от 100 години, а тогава Македонците се бореха против сръбската пропаганда, защото тя беше насочена срещу тях самите /Българите в Македония/, първите неща, написани от Христо Матов да речем са някъде от 90-те години на 19-ти век, а той бидейки "лозар" според скопските титани на мисълта се борел против България, ... е, издавал в-к "Сан-Стефанска България", но какво от това, никой не се интересува от подробности. Иначе след Европейското в анкетата на БНТ за най-добър футболист беше избран Саво Милошевич, значи ние Българите трябва да сме по-прави Сърби и от Сърбите, няма начин. ;-) Поздрави

Тема Един от двама ни се прави хептен на глупав...нови [re: Laci]  
Автор Аспарух ()
Публикувано11.08.00 19:37



...мисля, че не съм аз, обаче.

Тема Още по-нтересна работа!нови [re: Крум Страшни]  
Автор ebago Warrior ()
Публикувано13.08.00 10:45



ne mislam deka ste neuki ama imate druga perspektiva na rabotite. mene nikoj nishto ne mi kazhal za vashata perspektiva. ti mozhe i da ne znaesh deka vo vreme na Jugoslavija za vas tolku malku se zboreshe kaj nas. jas se pogodiv sluchajno da znam neshto povekje bidejki imam odeno nakaj Bugarija a i imam zboreno so lugje. ti sigurno ne znaesh kako se misleshe tamu pred nekoja decenija. prikaskata so Pirincite i Egejcite ne e taka ednostavna kako ti shto saksh da ja prikazhesh.

Тема ako ne se pravishнови [re: Аспарух]  
Автор ebago Warrior ()
Публикувано13.08.00 10:47



neznam shto da mislam za tebe. moeto prashanje beshe mnogu ednostavno ama i seriozno ama ti izbra da ne go razberesh.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.