Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:50 01.07.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Зoшто не се разбираменови [re: Angel Petrov]  
Автор skydiver ()
Публикувано09.06.00 11:45



Ангеле, вашата версия за това, че македонците са (сме) били една аморфна маса от християни през миналия век, нещо не ми харесва. Едно че не ми харесва, унизителна е, друго че не е верна. Македонците в България винаги са се гордяли че са носели едно време възрожденския (преродбенския) дух на славянобългарското племе. Без значение, че през 19 век другите части на България по ускорено се развиват интелектуално и икономически, по простата причина че са били близо до вече свободните Румъния и Сърбия, именно в Македония е възкръснало българското национално чувство. Именно от Македония е първият вик за независима Българска църква. Това е тема за много дълга дискусия, тука може би требва да се намесят и историците, но аз не знам македонците некога на референдум да са се обявявали в огромната си част за гърци, да не говорим за сърби. Говоря ти за допитването през 1872 за Българската Екзархия, в Македония процента на записалите се в Екзархията е по-голям от този в Тракия. Не мога да се начудя на склонността си да се унижавате, като твърдите че сте били аморфна маса от население, че сте немали училища, църква и т.н. при положение че историята показва точно обратното. Това е един особен вид мазохизъм дето не ви прави чест. А това че не разбираш български, не ти вервам. Поздрави.

Тема Зoшто не се разбираме 2нови [re: skydiver]  
Автор Angel Petrov ()
Публикувано10.06.00 10:35



Да почнам од крајот! Јас не реков дека “Бугарски не разбирам,туку дека не разбирам се“. Ова ти е уште еден факт дека и ти не разбираш се Македонски! И јас и ти се разбираме што сакаме да кажеме во принцип,ама не секогаш. Некогаш мене ми треба превод,а исто и тебе,како погоре. Како и повеќето нации во Европа,така и Бугарската,се создавани во 19-иот Век. Има купишта книги и докази дека сите комшии на Македонија незнаеле кој се и што се. Откога добиле држави,почнале “машки“ да работат на себеосознавање. Така било во Грција (Јунинистан-со апсолутно непознато национално чувство пред Шлиман да ја “открие Елада“),така било во Србија пред “Востанијата“,така било во Бугарија (пред да “увезат“ германски цар),така било во Албанија...... Мнозинството од масите во тие држави биле “табула раса“! Зошто? Затоа што биле НЕПИСМЕНИ! Истото се случило и во Македонија,само малку подоцна. Кога Македонците малку се описмениле,почнале да мутираат. Кога се описмениле како треба,виделе дека се посебен народ од сите други! Ако ти на некој човек му презентираш еднострани “докази“,со време ќе му го “измиеш“ мозокот! Главниот столб на бугарската пропаганда против Македонците е дека “Србите нас не измислиле како народ за да и наштетат на Бугарија“. Ова,за секој слободоумен човек (и Бугарин) треба да е Дизниленд! Како тоа одеднаш Македонците се свртеа против Србите,а за Бугари и Грци нејќат да чујат! За Албанци да не зборувам.... Или наједноставното прашање,“Зошто сите комшии на Македонија сметаат дека Македонците се заблудени“!? Од кого? И зошто? Затоа што тие што денеска гордо се изјаснуваат како Македонци (преку 3 милиони низ цел свет),не примиле ниеден “добронамерен совет за нивното потекло и Историја“ од комшиите? Колку и да ти се чини навредувачка и “назадна“ тезата дека ние Македонците (а Богами и сите комшии заедно,со најголем дел на Европа) сме биле “аморфна маса“,таа за жал е точна! Секој што тврди обратно е надвор од здрава логика. Зарем еден неписмен селанец може да знае “кој е и што е“? Со кој се споредува........со кравите? Доаѓа поп во селото (зависно од која црква) и му “кажува кој е и што е“! Истотака,нацијата е генетска,но и социолошка творба! Ти веруваш во едни “Богови“,јас во други. Јас и ти (како Македонци),може да имаме иста крв,ама свесно сме одбрале други страни! Јас тебе (лично,а и на другите Македонци што се кажуваат Бугари,Срби,Грци...) не ти правам пречка да се кажуваш Бугарин,проблемот е од “твојата-вашата“ страна! А тоа веќе.....го допира тоа што е најчувствително во секој човек,ДА БИДЕ ТОА ШТО МИСЛИ ДЕКА Е! Ангел Петров

Тема Ајде јунаци,ќе одговори ли некој на ова?нови [re: Angel Petrov]  
Автор Angel Petrov ()
Публикувано13.06.00 05:40



Вас човек никако да ве разбере! Барате факти! Еве,ви дадов факти,а вие сите се пикнавте некаде.....или не ми го разбирате “бугарскиот“ како треба?! А јас уште чекам некој логичар и интелегентен човек да ми одговори...... Ангел Петров

Тема За Skydiverнови [re: skydiver]  
Автор софийски македонец ()
Публикувано13.06.00 11:03



Моите поздравления. Радвам се, че има човек, който със своите знания и велико търпение се е захванал с този проблем. Защото аз се отказах.

Тема Ајде јунаци,ќе одговори ли некој на ова?нови [re: Angel Petrov]  
Автор skydiver ()
Публикувано13.06.00 11:21



Бех написал един отговор преди малко, но нещо интернета ми се скапа. Нема значение. Ангеле, народност и нация са две различни неща. Ако кажеш че вашата народност е формирана през 19 век, това първо не е верно, защото по всички исторически документи и паметници личи че нашите деди са имали българско национално съзнание. Народностите ги има още от библейско време, още Господ като ни е разделил езиците. нациите се формират в Европа през 16-17 век, а тука на Балканите 19, за македонската нация - 20 век. Така че ако твърдиш че народността ви е = на нацията, то требва да се сравнявате с африканските, защото те се формират горе-долу по същото време. Как може във всички турски документи, и не само турски, и на пътеписи и на всекакъв вид документация, сърбите да си сърби, българите българи, гърите, гърци, само ние македонците сме най-тъпото племе и не сме могли да кажем на турците, абе каков бугар сум бре, яс сум по народност македонец! Ами най-чистосърдечно си правиме българска църква, български училища, пишем си на български народен език.. Нещо има много гнило в тая теория, която е официална между другото и в Реп.Македония. Да ти уточня нещо - аз съм първо македонец, преди всичко, после съм българин. Така че, аз те чувствам по род по-близък от тези от Варна например. Но днес аз принадлежа към българския народ, по ред причини. Ако Георги Димитров беше дал Пиринска Македония към Югославия днес щеше да принадлежа към днешния македонски народ. Нищо ненормално не намирам в това. За мене е много достойна австрийската позиция за идентичността им. Те казват, да, ние сме от германското племе, пишеме на немски, но сме авсрийци, имали сме империя. кажи на некой австриец че е германец. Или на некой американец че е англичанин. Ако кажеш на некой украинец, че е руснак, гледай сеир тогава. Затова, от всички македонски борци, аз най-обичам Гоце Делчев. За мене той е човека с най-чисти идеали, с най изчистена позиция. Имайки българско национално съзнание, той много добре е осъзнавал неспособността на българската държава да присъедини Македония към себе си, по ред причини, и е осъзнавал необходимостта от създаване на македонска НАЦИЯ и държава. Неговата реплика: Този който работи за интересите на България, на Сърбия, на Гърция, може да се счита за добър българин, грък, или сърбин, но не е добър македонец” въобще не е случайна. Но аз не намирам никаво противоречие с друга една негова мисъл – “Какво да правим като сме си българи и носим едни и същи слабости”. Това се отнася и за Тодор Александров, за Кръсте Мисирков. Но събитията така се развиват, че гледаме днешният резултат какъв е от тези усилия. Щем, не щем требва да се съобразяваме с днешните реалности. Поздрави


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.