Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:44 10.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Кирил и Методий бяха българи.нови  
Автор Хитър 5ър ()
Публикувано24.05.00 12:10



"Родното място на преподобния наш отец Кирил е многопрочутият и голям град Солун. Там той е роден. По род и рождение той е българин." [По това време Солун е византийски град в пределите на провинция Илирик] Из "Кратко житие на Кирил" ("Успение Кирилово"), IX-X век. *** Това, че двамата братя Кирил и Методий бяха именно българи, а не славяни и че Глаголицата е била създадена за българите, а не за славяните се потвърждава и от следните няколко факта: 1. "Когато стана на 20 години, поставиха го княз на славяните. И като прекара там 10 години, научи славянски език." [Значи славянският не е роден език на Методий и го научава едва между 20 - 30 си година.] Из "Проложно житие на св. Методий", XII век 2. "Кирил помоли своя брат Методий да отиде с него, понеже знаеше славянски език…" [Казано по повод на Хазарската мисия. Значи в 860-861 година, 5-6 години след като е създал азбуката и 3 години преди Моравската (славянската) мисия Кирил не знае славянски.] Из "Проложно житие на св. Методий", XII век 3. Девет от буквите на Глаголицата създадена от Кирил (т.е. една трета от азбуката) са напълно идентични (еднакви) със знаците на брахминската писменост. Брахминската писменост, както е известно се използва в централна Азия (северна Индия) в районите (или съседни на тях) населявани някога от древните българи. В тези или близки на тях райони никога не е имало славяни. Деветте букви са: а, е, ж, и, к, р, ф, ц, я. 4. Глаголицата (855) е готова 8 години преди Моравската мисия и двмата братя чакат само удобен момент за да я легализират. Такава идеална възможност е Моравската мисия. Важно е да се знае обаче, че нито моравския княз Ростислав иска азбука нито византийският император Михаил III и Патриарх Фотий дават нареждане на братята да пишат такава на славяните. Ростисллав иска учител който да ги учи на християнската вяра на техния език: "Нашият народ се отметна от езичеството и държи на християнския закон, но нямаме такъв учител, който да ни обяснява на нашия език истинската християнска вяра, та и други страни като видят това, да няправят като нас. Затова, господарю, изпрати ни такъв епископ и учител…" (862 г.) И императорът отговаря: "Чуваш ли Философе тези думи? Друг освен тебе не може да свърши тази работа. Тъй, че ето ти много дарове и иди, като вземеш със себе си и брата си, игумена Методия." [Братята току що са се завърнали от Хазарската мисия и Кирил все още не знае славянски. Затова се нуждае от брат си.] Из "Пространно св. Методиево житие", IX век. Отговорът на Кирил: "Макар че съм уморен и болен телом, аз с радост ще отида там, СТИГА САМО ДА ИМАТ ПИСМЕНОСТ НА СВОЯ ЕЗИК." Императорът: " И дядо ми и баща ми, и мнозина други са търсили такова нещо, но не са намирали…" Кирил: "Кой може тогава да пише думите си на вода и да не си спечели име на еретик?" Императорът: "Ако ти поискаш това може да ти го даде Бог, който дава на всички ония, които се молят без съмнение и отваря на ония, които чукат" Из "Пространно св. Кирилово житие", IX век. "Тогава те не посмяха да откажат нито на Бога нито на царя…" Из "Пространно св. Методиево житие", IX век. [Какво по-хитро "изпросване" на императорската и патриаршеска (божия) благословия? Ето го разрешението отгоре, което легализира работата им. Казано на днешен език императорските думи звучат така: "Ти си умен човек, ще се оправиш някак. Действай!". И тогава, имайки "разрешена" азбука Борис покръства българите.] 5. Веднага след приключването на Моравската мисия учениците на двамата братя не продължават в други славянски страни, нито се връщат във Византия, която формално ги е изпратила, а отиват в България: "…закопнели за България, мислели и се надявали, че България е готова да им даде спокойствие" Из "Пространно житие на св. Климент Охридски от Архимандрит Теофилакт", XI век "…като отидоха в българската земя, с голяма чест получиха успокоение." Из "Най-старото житие на св. Наум", X век. 6. "През време на посещението си у хазарите Константин-Кирил бил запитан преди обеда у кагана: "Какъв е твоят сан, та да те поставим на съответното място според сана ти?" Кирил: "Имах дядо, много велик и богат, който стоеше близо до царя. Но когато доброволно отхвърли дадената му чест, той бе изгонен и отиде в чужда земя, обедня и там ме роди. Аз потърсих предишната си прадядовска чест…" [По това време (VIII век) в управляващата българска прослойка, в самия връх на властта и в най-висшите й сфери не са допускани никави славяни. Има само българи.] Из "Пространно св. Кирилово житие", IX век.

Тема Кирил и Методий бяха българи.нови [re: Хитър 5ър]  
Автор Pitastiot ()
Публикувано24.05.00 14:33



А каде може да се прочетат тези Пространни житиета на Светите братя?

Тема Кирил и Методий бяха българи.нови [re: Pitastiot]  
Автор B v l g a r i ()
Публикувано24.05.00 19:33



Probvaj v NIM-Sofia, Vatikana, British museum, St.Petersburg, Berlin, Parizh, Istanbul, Atina.

Тема Кирил и Методий бяха българи.нови [re: B v l g a r i]  
Автор Pitastiot ()
Публикувано25.05.00 04:42



Благодаря за изчерпателната информация,но аз мислех каде могат да се прочетат на интернет.

Тема Кирил и Методий бяха българи.нови [re: Хитър 5ър]  
Автор RiP ()
Публикувано25.05.00 17:23



Хитър Петре, ако това, дето си го написал, са похвални думи в чест на 24 май, добре, ама иначе си е жив исторически екстремизъм! Не е честно да си измислиш някаква теза и после да я доказваш с изречения оттук - оттам, които на всичкото отгоре и тълкуваш сам. Особено ми хареса онова, как звучат на днешен език императорските думи:) Ентусиазмът и начетеността са ти похвални, но мисля, че е добре да има и малко мярка. Само нещо да попитам, каква е тази "брахминска" писменост? Кажи нещо повече за нея, ако знаеш. И после, защо, щом (пра)българите са си носили писменост е било необходимо да им я правят наново, а те междувременно не са написали и една дума - графитите от Плиска май не се четат - и изведнъж за няколко години са си изоставили "родната" азбука и са приели направената от Климент? Ако те разбирам добре, К и М са направили азбука за прабългарски език, но изведнъж си казват: "Абе то тези нашите хора от Плиска може и да не се покръстят скоро, дай да идем ние при моравците да ги просветим, че те ни търсят, а ще им пробутаме и азбуката". И най-несъмненият исторически факт може да се обори с подходящо подбрани и извадени от контекста си аргументи. Аз лично мисля, че каузата на Кирил и Методи и значението на делото им е преди всичко като църковни реформатори. Няма никакво значение дали те лично са измислили глаголицата и откъде се е появила тя. Важното е, че поели ролята на острие на една религиозна и политическа експанзия, те основават всяко свое действие на принципа, че религиозната словесност трябва да бъде разбирана, за да подкрепя вярата и по този начин дават възможност не само за религиозна - нея православието я носи по начало - но и за културна и политическа независимост. бъди здрав!

Тема Петре, Петре, ама наистина си ми хитрецнови [re: Хитър 5ър]  
Автор П.М. ()
Публикувано25.05.00 20:58



1/ Това, че Методий е знаел славянски, не означава, че Кирил не е знаел. Опитваш се да извлечеш някакво логично заключение единствено от семантичната натовареност, която въпросното изречение получава чрез своята конструкция в рамките на сегашната ни словесност. Но текстът е бил на старославянски, а кой знае колко пъти се е прехвърлял от уста на уста, за да знаем точно как е изглеждал първоначално. Близко е до ума, че Методий е бил взет, защото И ТОЙ е знаел славянски. 2/ Това, че матерният език на Методий не е бил славянският, не означава само по себе си, че е българин... 3/ С браминската азбука направо ме съсипваш. Имам аз един въпрос: след като в продължение на три века българите не са записали НИТО ЕДИН ТЕКСТ на своя азбука и език, а много добре знаеш, че са писали с гръцки букви ДОРИ В РЕДКИТЕ СЛУЧАИ, когато надписите са на български... КАК точно са се предавали от поколение на поколение въпросните девет букви? Съжалявам, но не е прилично големи хора с очевидна начетеност да прибягват до глупашки доводи единствено с надеждата, че сензационността на твърдението ще срине всички евентуални аргументи против... Най-просто обяснение: Кирил е бил сред най-грамотните хора в християнския свят. Какво му пречи да се е сблъскал САМ с браминската азбука (ако такава изобщо съществува, това ти по-добре знаеш). А и понятието Средна Азия е доста разтегливо. Общо взето разстоянието от различните предполагаеми родини на българите до Индия е колкото от тук до Москва, че и повече. 4/ СТИГА САМО ДА ИМАТ ПИСМЕНОСТ... Предварително условие, с което Кирил по християнски и в нормите на дипломацията избягва СВОЯТА роля... Ах, колко хубаво би било славяните да имат своя азбука и колко чудесно съвпадение е, че аз ВЕЧЕ съм им съставил една... 5/ закопнели за България... Човек може спокойно да е закопнял за някое място, без да го е виждал... Но дори да са родом от България, това само по себе си не доказва етническия им корен: могат да са българи, славяни, ромеи. 6/ Последният ти аргумент виси не, ами направо вече е паднал... Дядото на Кирил би могъл да принадлежи на абсолютно всяка народност по света. Но дори да приемем хипотезата ти, че е напуснал България, защото не са обичали славяните... значи сам си противоречиш. Кирил излиза, че наистина би бил славянин, а не българин. ИЗВОД: ДА НЕ СЕ ЗАНИМАВАМЕ С МАНГАЛСКИ СПОРОВЕ БЕЗ НИКАКВА ПОЛЗА!!!

Тема golema rabotaнови [re: Хитър 5ър]  
Автор torbesh ()
Публикувано25.05.00 22:09



prvo, od toa shto si napishal samo toj shto saka bratjata da bidat blgari mozhe do takov zakluchok da dojde. vtoro, shto e vazhno toa? kako da nema drugi raboti so koi treba da se pofalime pa ajde so niv. treto, da znaele deka nivnoto delo denes kje se zloupotrebuva za drugi celi najverojatno nemale ni da go napravat istoto. nemoj da zaboravish deka nivnata glavna misija bila da go nauchat prostiot narod da go chita svetoto pismo odnosno na toj nachin da se pohristijani. isto kako petar i pavle. sramota e eden torbesh da te uchi za takvi raboti.

Тема Кирил и Методий не бяха българи.нови [re: Хитър 5ър]  
Автор Камерунец ()
Публикувано25.05.00 22:34



Кирил и Методий нито са били българи, нито някога през живота си са стъпвали на българска земя. Кирил и Методий са създали азбука, наречена глаголица. Климент Охридски създава кирилицата, като прави несръчна плагиатска разработка на съществущата гръцка и латинска азбука и прибавя само няколко нови елемента. Глаголицата е създадена единствено с цел християнизиране на една варварска държава в частност и на славянството като цяло. С други думи, Кирил и Методий са играли ролята, която в днешно време имат агресивните презокеански мисионери. Кирил и Методий са били проводници на византийското влияние и това, че са спомогнали България да бъде православизирана, а не католицизирана, едва ли е повод за голяма гордост. Който не вярва, да погледне Чехия, Полша, Словения и Словакия и да разбере за що иде реч. Ако все още някой изпитва съмнение, да се запита колко католически и колко православни народи са били под турско "робство". Хубавото на българите е, че не само създават митове, но после си вярват на тях и тежко и горко на този, който им каже, че са неграмотни и невежи жалки патриотари. Абе, българска работа Ваш инж. Илич-Ленин Отговор на мнението

Тема P.S. към празничното настроениенови [re: Хитър 5ър]  
Автор Камерунец ()
Публикувано25.05.00 22:41



Честваме деня на Кирил и Методий, които са православни мисионери, според католическия, а не според православния календар. Въпрос за дълбок размисъл сред българските патриотари и православни фундаменталисти. Просто един от поредните парадокси на българския бит и душевност, ха-ха. Абе, българска работа Proud to be Cameroonian

Тема Кирил и Методий не бяха българи.нови [re: Камерунец]  
Автор torbesh ()
Публикувано26.05.00 08:21



bravo kamerunec. dobroe shto i umnite bugari imaat glas.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.