Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:46 23.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема poslushajte patrioti  
Автор torbesh ()
Публикувано20.05.00 16:54



Poslushajte patrioti, da Vi kazham slovoto. Na GJurgjovden bev zatvoren, v crni, temni zandani. Vo zandani bev predaden od prokleti shpioni. Od prokletite shpioni i nerazbrani trgovci. Vo zandani bev izmachen, nitu voda, nitu leb, a teloto pokrieno s bela riza do zemja. Nemojte da me machite. Jas sum nevin kako cvet. Zlo nikomu ne sum storil. Svidetel e ovoj svet. Sum se borel za sloboda, za chovechki pravdini. Ah, da znae mojta majka, grobot da mi iskopa. Grobot da mi go iskopa sprema jasnoto sonce. I na grobot da napishe: Tuk pochiva machenik. Tuk pochiva Aleksandro Karagjule Ohridski. Na grobot mi postavite bozhur alovi cvekja, za momite da se kitat, vo blazheni vreminja.

Тема poslushajte patriotiнови [re: torbesh]  
Автор Doctora ()
Публикувано21.05.00 03:39



Slusaj sega brate.tazi pesen koga se e peela po gorite,vojvodi,komiti i obiknoveni hora se cuvstvaha bulgari i takiva "torbesi: kato tebe beha tehni vragove.Sto grceesti se i srbeesti se sa namerili vazmezdie samo te si znaat,tezi deto ja peeha tazi pesen.

Тема bugarite go ubiaнови [re: torbesh]  
Автор torbesh ()
Публикувано21.05.00 09:36



znaesh li koj beshe chovekot od pesnata i koj go ubi i zoshto? ako ne znaesh jas kje ti kazham. toj beshe makedonec, urednik na makedonskiot vesnik vo sofija. osuden na smrt od bugarite i obesen od niv vo sofija vo 1892 godina. tie komiti koi ja peele taa pesna sigurno ne se chuvstvuvale bugari. a za nas torbeshite, koj te izlazha?

Тема makedonskite emigranti beha bulgariнови [re: torbesh]  
Автор Doctora ()
Публикувано21.05.00 22:31



Zasto vsicki mislite v Makedonia che "bulgarite" sa ubivali emigrantite. Torbesh,moite rodnini se zaselili v edin sofijski kvartal,kazva se Mara Buneva-"vurhovistkata,deto zastrelia srbskia policejski nacalnik v Skopje i sled tova skoci v Vardara". I teh li nekoi gi nakara da krstat kvartala si s imeto na edna cista bulgarka ot MK. Zasto vsicki mislite che makedoncite v Sofia sa bili presledvani zaradi tehnoto samosaznanie.Te se cuvstvaha bulgari i kazvaha che i tehnite rodnini ostanali v MK sa takiva. Tova e edna ot golemite lazi na komunistite. Ne e taka bratce.

Тема drzhavata go ubiнови [re: Doctora]  
Автор torbesh ()
Публикувано21.05.00 23:14



ne emigrantite. neznam zoshto gi spomnuvash emigrantite. nemaat vrska so sluchajov.

Тема drzhavata go ubiнови [re: torbesh]  
Автор Doctora ()
Публикувано22.05.00 01:24



Drzavata nikoi ne e ubivala.No dori i da e taka,tova ne proemenia s nisto fakta che makedoncite,osobeno tezi koito biaha emigrirali v BG beha bulgarski osaznati. Imalo e i mnogo nerazbiratelstvo i v VMRO.Mnogo nasi komiti padnaha zaradi borickaneto koi da bide prv v partiata.I Garvanov i Goce Delcev i Dame Gruev i Todor i oste mnogo drugi. Vasite komunisti obace za po=lesno napisaha che sa ubiti ot "bugarite" vapreki che te,zaginalite,se boreha za bulgarstinata. Nikoi naprimer v MK ne moze da obiasni zasto Goce bese prepodavatel po bulgarski ezik,a ne po "makedonski",ne e li znael gorkiot deka tova ne e negoviot ezik,zasto licnite pima na Goceto sa pisani na literaturen bulgarski ezik,a ne kakto toi kazva na negoviot dialekt?

Тема go obesivteнови [re: Doctora]  
Автор torbesh ()
Публикувано22.05.00 08:06



a ne znaesh. a pesnata ste ja peele. chudna rabota. kolku drugi raboti ne znaesh ili pogreshno znaesh. zoshto ja vrtish temata? sega zboruvame za eden a posle za drugite, ako treba.

Тема go obesivteнови [re: torbesh]  
Автор Pirinski makedonec ()
Публикувано22.05.00 18:21



Много е хубава песента. Можеш ли точно, с подробности да ми разкажеш какво и как се е случило с този македонец? Съмнявам се, че можеш да го направиш. поздрав

Тема go obesivteнови [re: Pirinski makedonec]  
Автор torbesh ()
Публикувано22.05.00 19:44



ALEKSANDAR KARAGJULE OHRIDSKI E UBIEN OD BUGARITE! *Glavniot junak od najpoznatata makedonska patriotska pesna Poslushajte patrioti Aleksandar Karagjule Ohridski ne bil machen i ubien od Turcite, tuku od Bugarite i toa vo sofiskiot zatvor vo 1892 godina! *Poradi zzverskite machenja vo sofiskiot zatvor ovoj makedonski patriot i muzichar samiot si ja ispeal pesnata Poslushajte patrioti. Vo ovoj napis sakam da napravam kratok osvrt kon potekloto na edna od najpoznatite makedonski narodni patriotski pesni, pesnata Poslushajte patrioti (snimena dosega vo povekje varijanti od razni interpretatori i grupi). Najnapred da se potsetime na edna od proshirenite varijanti na ovaa prekrasna pesna: Poslushajte patrioti, da Vi kazham slovoto. Na GJurgjovden bev zatvoren, v crni, temni zandani. Vo zandani bev predaden od prokleti shpioni. Od prokletite shpioni i nerazbrani trgovci. Vo zandani bev izmachen, nitu voda, nitu leb, a teloto pokrieno s bela riza do zemja. Nemojte da me machite. Jas sum nevin kako cvet. Zlo nikomu ne sum storil. Svidetel e ovoj svet. Sum se borel za sloboda, za chovechki pravdini. Ah, da znae mojta majka, grobot da mi iskopa. Grobot da mi go iskopa sprema jasnoto sonce. I na grobot da napishe: Tuk pochiva machenik. Tuk pochiva Aleksandro Karagjule Ohridski. Na grobot mi postavite bozhur alovi cvekja, za momite da se kitat, vo blazheni vreminja. Veruvam deka pogolemiot broj nedovolno upateni lugje, koi ja znaat ovaa pesna, pretpostavuvaat deka vo nea e opeano stradanjeto na makedonskite patrioti vo turskite zatvori. Megjutoa, vistinata e sosema poinakva. Malku e poznato deka ovaa pesna (vo koja, konkretno, se opeani zzverskite machenja i smrtta na makedonskiot patriot i deec, ohrigjanecot Aleksandar Karagjule Ohridski) e posvetena na negovoto temnichenje tokmu vo bugarskite zatvori, kade i bil likvidiran, vo dalechnata 1892 godina. ZZverskite machenja vo sofiskiot zatvor Imeno, Aleksandar Karagjule Ohridski e eden od poznachajnite makedonski nacionalni dejci od krajot na 19. vek, koi dejstvuvale glavno vo Sofija i koi se zalagale za makedonska nacionalna zasebnost, prodolzhuvajkji go na toj nachin otporot na Makedoncite protiv Bugarskata egzarhija i tivkoto pobugarchuvanje, shto osobeno se zasililo po vostanovuvanjeto na ovaa Crkva vo Makedonija, koga na site Makedonci koi posakale tamu da gi zadovoluvaat svoite verski potrebi, im bile davani dokumenti deka tie se Bugari i vrz niv bila vrshena perfidna duhovna i kulturna presija (preku prosvetata i sl.), so cel istite da go prifatat bugarizmot. Se razbira deka ovaa nova propaganda naishla na otpor od strana na Makedoncite, a eden od niv bil i ohrigjanecot Aleksandar Karagjule. Sekako deka na potpolno ist nachin (preku svoite crkvi) rabotele i velikosrpskata i velikogrchkata propaganda vo Makedonija. Inaku, Aleksandar Karagjule Ohridski izvesno vreme (1885 godina) rabotel kako odgovoren redaktor na vesnikot Makedonski glas (i toa pochnuvajkji od brojot 5. pa do negovoto ukinuvanje). Vo posledniot broj od ovoj vesnik objaven e povik do site Makedonci vo Bugarija so oruzhje da vlezat vo Turcija i da se borat za osloboduvanje na Makedonija. Interesno e deka originalnite primeroci od ovoj vesnik (koj dejstvuval na chista makedonska nacionalna osnova) denes se krijat vo Bugarija i istite se nedostapni za poshirokata (duri i nauchna) javnost. Aleksandar Karagjule bil glaven organizator i na Makedonskoto chitalishte vo Sofija (okolu 1889 godina). Pod izgovor deka e uchesnik vo dejstva protiv togashnata bugarska vlada na Stambolov, Aleksandar Karagjule Ohridski, e uapsen zaedno so drugi Makedonci (no i bugarski opozicioneri) i istiot, na 08.07.1892, od strana na Sofiskiot sud e osuden na smrt. Po teshkite izmachuvanja, ovoj smel Makedonec e obesen istata godina vo Sofija. Za zzverstvata na koi bile izlozheni ovie dejci vo bugarskite zatvori, podocna pishuval i togashniot bugarski vesnik Soglasie, koj vo svojot broj od 15.06.1894 godina, izvestil deka zatvorenicite (megju koi i Aleksandar Karagjule), vo Sofija bile (citiram): ... zatvoreni vo gnasni zatvori, kade trpele so denovi, nedeli i meseci uzhasni machenja. Najmnogu bile tepani so pesochni torbi, koishto, bez da ostavat vidlivi znaci, sozdavaat teshki vnatreshni povredi... Vo zandani bev izmachen od prokleti shpioni. Od prokletite shpioni, i nerazbrani trgovci... Istata taa 1894 godina, chlenovite na Mladata makedonska druzhina, t.n. Lozari, no i drugi Makedonci od Sofija, svecheno ja odbelezhale dvegodishninata od obesuvanjeto na Aleksandar Karagjule Ohridski, pri shto pretsedatelot na Druzhinata Kosta [ahov, odrzhal potresen govor, koj bil objaven vo togashniot makedonski pechat. Karagjule - poznat ohridski muzichar Na krajot, ne mozham, a da ne gi spomnam sse’ pozachestenite (iako jalovi) obidi na poedinci i odredeni (odrodeni) krugovi, koi vo posledno vreme, duri i kaj nas, se obiduvaat da ja iskrivokolchat istorijata, so krajna cel - na makedonskata nacija da i go nakalemat navodnoto bugaro-tatarsko etnichko poteklo. Vo taa smisla se i nivnite nebulozi deka: Srbinot Novakovikj, potoa Hrvatot Tito, pa Avstrijcite preku svoite emisari, Rusite preku Kominternata ili ne znam ushte koj, navodno ja izmislile makedonskata nacija (blaze si nam Makedoncite so tolku mnogu kandidati za izmisluvachi), kako i deka edinstveno Bugarite otsekogash bile korektni sprema nas. Deka ne bilo sosema taka svedochat i nastanite opishani vo ovoj tekst, koi sekako deka ne se i edinstveni. Inaku, vo vrska so istrazhuvanjata shto gi pravev pri rabotata na ovoj tekst, stapiv vo kontakt so ohrigjankata g-gja Katerina Tomeska Karagjule, koja e vnuka na Aleksandar Karagjule i koja mi dade nekoi novi soznanija od zhivotot na ovoj istaknat makedonski nacionelan deec i patriot. Imeno, taa potvrdi deka Aleksandar Karagjule, pokraj shto bil golem makedonski patriot, bil i poznat ohridski muzichar. Kaj negovite potomci ostanalo zapometeno deka toj samiot si ja sozdal pesnata Poslushajte patrioti dodeka chmael vo bugarskite zatvori. Spored iskazot na Katerina (na chij dedo, po tatko, Aleksandar Karagjule mu bil brat), mozhno e Aleksandar Karagjule da e vsushnost opeaniot muzichar Karagjule od poznatata ohridska starogradska pesna Fanche odi vo Kalishcha. Inaku, od negoviot brat bilo preneseno na semejstvoto deka neposreden predavnik na Aleksandar bila negovata sopruga, koja bila etnichka Bugarka. Bugarskata policija od nego barala nekakvi dokumenti, koi toj gi sokril vo vnatreshnosta na svojot bastun. Megjutoa zhena mu go izdala i toj nabrgu bil uapsen, izmachuvan i osuden na smrt vo sofiskiot zatvor vo dalechnata 1892 godina. Ne e poznato dali zhena mu namerno go izdala ili pak i samata bila machena od policijata, pa ne mozhela da izdrzhi. Kako i da e, mislam deka svetliot lik i nacionanata dejnost na Aleksandar Karagjule Ohridski treba doprva da se istrazhuvaat.

Тема pismata na Goceнови [re: Doctora]  
Автор Stambolov ()
Публикувано22.05.00 20:07



Znaesh li, che pismata na Goce sa bili prevedeni ot Ljuben Lape na skopskata norma?

Тема pismata na Goceнови [re: Stambolov]  
Автор torbesh ()
Публикувано22.05.00 20:15



tolku li e strashno toa? znaesh li deka ne site razbiraat bugarski.

Тема Tozi junak VMRO go e svitnalaнови [re: torbesh]  
Автор Doctora ()
Публикувано23.05.00 06:43



Mozes togava na momenta da se otkazes ot Goce delcev,toi ne e ot tezi koito sa prodali dusata si.Tvoit nov geroj ste se kazva Aleksandar Karagulje. Kak e umrel edin gospod znae.I za kkavo e umrel. edno e sigurno.Che osven nego imase stotici i hiljadi bulgarski makedonci,koito ne davaha i duma da se otroni protiv tehnia bulgarski koren.Sega sastite sa vazdignati po nacionalni geroj na antibulgarizma i "makedonstinata",no tazi sas srbskia privkus. Covece,opomnete se i vizte manipulaciata na koiato ste bili izlozeni.Nima ne vizdas s kakva zloba srestu vsicki bulgari e napisan tozi tekst?! Pod edin znamenatel sa podvedeni pravitelstvo,grazdani,seljani...t.e.spored avtorat celia narod e vinoven i ucastval v ubijstvoto na tozi covek,koeto iskrenno se samnjavam che e stanalo. Vse pak otkade go iztegli tozi tekst,torbesh? P.S.Ako tozi "makedonec" e bil protiv ekzarhijata,za koiato glasuvaha 95% ot naselenieto na MK,znaci e jasno.Toj e stanal zertva na makedonskite bulgari.Sastata ucast spoletjala i cickoto na Blazko Konevski,osaden ot VMRO za predaviceska dejnost v polza na srbite.

Тема go obesivteнови [re: torbesh]  
Автор B v l g a r i ()
Публикувано23.05.00 09:39



I vse pak ne stava jasno od tekstov, zoshto tochno e bil obesen Karagjule. kakvo e bilo konkretnoto obvinenie protiv nego, kakvi tochno anti-drzhavni dejnosti e razvival vo Sofija? Meggudrugoto, naslovov "go obesivte" zvuchi dosta drzko. Te i Vapcarov go izteravte deka bil utepan zatoa shto e "Makedonec" ama ne e bash taka. Sekoja kazna si ima opredelena justifikacija.

Тема Гo обесивте зошто се кажувал Македонец!нови [re: B v l g a r i]  
Автор Angel Petrov ()
Публикувано23.05.00 10:12



Да ти помогнам зошто гледам дека не разбираш доволно Македонски - Бугарин! Човеков (“торбеш“) ти кажа убаво дека Бугарите го обесиле затоа што се кажувал “Македонец“ и работел за доброто на Македонија,а не за Бугарија! Што не е тука јасно? А Вапцаров? И тој ли згрешил на “определена јурисдикција“? Затоа што рекол дека `Простете,оваа земја по која газам не е моја`? Ангел Петров

Тема Ядец!нови [re: Angel Petrov]  
Автор Pirinski makedonec ()
Публикувано23.05.00 10:35



Петров, ти знаеш ли колко хора изтрепа Стефан Стамболов (министър-председател 1887 - 1894) поради русофилство и опозиционерство? Бил македонец, не бугарин - ветър и мъгла.

Тема Гo обесивте зошто се кажувал Македонец!нови [re: Angel Petrov]  
Автор софийски македонец ()
Публикувано23.05.00 10:35



Г-н Ангел Петров, Прощавайте, че се намесвам в разговора, но с нещо казано от вас не се съгласявам. Всеки човек може да каже неща, с които болшинството се съгласява и неща, с които другите не са съгласни. Същото, разбира се, се отнася и за мен. Човеков (“торбеш“) ти кажа убаво дека Бугарите го обесиле затоа што се кажувал “Македонец“ и работел за доброто на Македонија,а не за Бугарија! Што не е тука јасно? Даже не знам за кого става дума, но никого не бесят само защото се "кажува" македонец. Ето, аз заявявам че съм македонец и никой не ме беси. Веднага ще кажеш: Ти не си никакъв македонец, ти си българин и приказваш и говориш като българин. Преди малко прочетох нещо от вас по друга тема и го сванах в смисъл "Защо трябва като се срещнат македонци да се хващат гуша за гуша". А защо като се срещнат македонец и българин да се хващат гуша за гуша? Добре, нека съм българин. Но защо българи и македонци да не си помагат, като става дума за някои общи работи.

Тема Зачлени се во “ОМО Илинден“,па ќе видиш зошто!нови [re: софийски македонец]  
Автор Angel Petrov ()
Публикувано23.05.00 11:30



Сто стапа по туѓ грб не болат! Ама еден на својот...... Ако сакаме (и Бугарите и Македонците) демократија и човечки права (оти без нив нема во “Европа“), неможеме да си играме играчки (двојни аршини),за еден важи законот,а за други не!! Ако сакаш да бидеш вистински “Бугарски демократ“,објасни ми зошто е тоа така,и зошто не се бориш за правата на малцинствата (независно кои се)? Секој (разумен) човек треба (пред се) да биде демократ! Нели е Македонија 100 (сто) чекори напред за оваа работа пред Бугарија? Или ние Македонците сме будали (а не демократи)! Само така може напред (независно од “Европа“)! Права на секој човек,секоја нација,малцинство.... Таква била,таква секогаш и ќе биде Македонија. За жал,многупати на своја штета. Ама на крајот...долговечна... Одговори ми,те молам,на овие мои прашања прво како човек,а после како тоа што се чувстуваш (тоа е твое право). Кажи ми што води напред (и од каде доаѓа),демократија или кинење на човечките права? Ангел Петров

Тема go obesivteнови [re: B v l g a r i]  
Автор torbesh ()
Публикувано23.05.00 12:49



bil makedonec, znachi ne bil bugarin. takvi ne i trebalo na vlasta. zatoa e obesen. znachi vie vo bugarija samo za da ne gi priznaete greshkite ako treba kje gi branite i fashistite. spored tebe vapcarov izgleda deka zgreshil shto bil antifashist i deka ok bilo takvite da se strelaat. kaj vas utre mozhe da se vrati fashizmot i vie pak kje mu se raduvate. se e ok za golema bugarija.

Тема Зачлени се во “ОМО Илинден“,па ќе видиш зошто!нови [re: Angel Petrov]  
Автор софийски македонец ()
Публикувано23.05.00 14:36



Аз вече го казах, но сега пак ще го повторя. Малцинства, етнически групи... Това са само поводи да се търси някаква разлика между човешките същества. И ако може да се използват за (вие имате хубава дума) изкористяване, т.е. за някакви конкретни, частни цели. Ако искаш да знаеш човешкото ми мнение - "Илинден" бие на фашизъм. В една демократична страна всички са равни - поне на книга и по конституция. И няма значение какъв се чустваш. Чуствата, емоциите, самоопределянето не трябва да имат никакво отношение към това какви права имаш и какво ти е забранено да правиш. В България има закон, че не можеш да рушиш държавата. Такива закони има май навсякъде по света. "Илинден" е забранена, не защото е направена от македонци, а защото целите на организацията противоречат на този закон. Той важи и за арменци, турци и всички останали. Забравих българите, ама най суров ще е за тях, защото освен присъда, ще получат и обществена омраза. "Илинден" не е единствената възможност на македонците да си имат своя партия в България. Много повече членове има ВМРО, а тя както знаеш не е забранена и влиза в парламента. Турците също си имат партия и тя също влиза в парламента. Ти нападаш, аз се браня. Имаш ли някакво конкретно обвинение, какво кинене на човешки права си забелязал?

Тема go obesivteнови [re: torbesh]  
Автор софийски македонец ()
Публикувано23.05.00 14:45



Г-н Torbesh, На тая земя никой не е безгрешен. Както грешат отделни хора, така грешат и държави. Аз считам, че историята на България е изтъкана от грешни ходове. Но обвинението ти, че в България убиват хора, само защото се чустват македонци е силно преувеличено. Абе направо си е нагла лъжа. Фашистката идеология не се ползва с почит и това се опитвах да кажа на г-н Ангел Петров, че именно по тази причина ОМО Илинден не е официално регистрирана. Разликата в "кинене" на човешки права в България и Югославия е като от земята до небето. Защо до войни се стигна в Югославия, а не в България?

Тема go obesivteнови [re: torbesh]  
Автор софийски македонец ()
Публикувано23.05.00 15:58



Извинявай, напиша нещо, погледам, погледам, пък се сетя още нещо, та добавям. Както вече казах, светът не е черно-бял. Фашист не означава черно и антифашист не означава бяло - герой. Вапцаров е бил голям поет. Вапцаров е бил член на военното бюро на ЦК на БКП. Това военно бюро е издавало заповеди за провеждане на акции. Наказвани са със смърт врагове на народа. Терминът враг на народа не е измислен през ХХ век. Използвал го е и Тиберий. Днес имаме по-други схващания за смъртната присъда (по-хуманни). Мисълта ми е, че ако разсъждаваш логично следва: Вапцаров е македонец, осъден на смърт от българите и убит, българите убиват македонците. Грешка.

Тема Стига с това бесене, денови [re: софийски македонец]  
Автор софийски българин ()
Публикувано23.05.00 16:17



Той, "Торбеша", е много логичен, но едностранно. Него не го интересува пълната истина, а само тази част, която се вписва в логическата му схема. Крайната цел на тази логическа схема е доказването на непрекъснато македонско самосъзнание от времената на Александър Велики. Ако тази теза бъде пробита (в неговото съзнание, защото няма исторически данни за такава непрекъснатост) ще остане голата истина - че са отделна "нация" едва от 50-тина години. По подобна причина е много удобно (а изглежда и необходимо за някои) Българите да са фашисти и окупатори. Всъщност, окупатори сме от гледна точка на Югославия, докато от македонска гледна точка сме освободители - присъединяваме ги към държава, в която те не са втора категория хора, а равноправни Български граждани. И т.н.

Тема go obesivteнови [re: софийски македонец]  
Автор torbesh ()
Публикувано23.05.00 16:29



ok. greshkite od site strani treba da se priznajat za da ne se povtoruvaat. ne mozheme da go branime toa za koe sme sigurni deka ne bilo ispravno. ne obvinuvam deka site gi ubivale samo zatoa shto se chuvstvuvale makedonci. no ete ima i takvi sluchai, pogotovo na znachajni lichnosti. za da se unishti edno dvizhenje nekogash e dovolno da se unishti samo glavata. ne sakav da ja shiram diskusijata tuka za omo itn, iako ne mozham da se slozham deka kaj niv ima bilo kakva fshistichka orientacija. so ovoj post sakav samo da vidam dali ste slushnale i kolku znaete za sluchajov. mislam deka ste ja slushnale pesnata a bozhebi i ste ja peele bez da ja poznavate nejzinata istorija.

Тема Стига с това бесене, денови [re: софийски българин]  
Автор torbesh ()
Публикувано23.05.00 16:41



e sega epten me pogodi kakva mi e shemata. mene me interesira vistinata pred se. sigurno deka imam odredeni veruvanja za koi sakam da bidat vistiniti no prifakjam i ako neshto ne e taka kako shto jas sakam da bide. golema rabota ako ne e taka kako shto jas veruvam. ne mi e celta da ve pravam fashisti no mislam deka treba da prestanete so vashite iluzii okolu oslobazhdaneto, prechekuvanjeto, i toa shto ste pravele vo makedonija. sigurno ne dojdovte tamu da sadite kitki nitu ste ne napravile prva klasa gragjani tuku so sila bugari, kako pred toa so sila srbi. treba ednash za sekogash da se raschisti bliskoto minato, shto poskoro toa podobro.

Тема не си правнови [re: torbesh]  
Автор odd ()
Публикувано23.05.00 16:43



За песента си признавам, не бях я чувал. Но за борба с едно движение не си прав. Ако делото е право и потребно, на мястото на една глава никнат нови 10.

Тема Зачлени се во “ОМО Илинден“,па ќе видиш зошто!нови [re: софийски македонец]  
Автор torbesh ()
Публикувано23.05.00 16:45



od kade ilinden fashisti? i kade pishuva deka tie sakaat da ja rushat drzhavata? a shto i ako ja srushat ako ne chini? spored tvojata logika turskoto carstvo ne trebashe nikogash da se srushi. pogreshno bilo shto se oslobodi bugarija od nego.

Тема това не си го и помисляйнови [re: torbesh]  
Автор софийски македонец ()
Публикувано23.05.00 17:00



Torbesh, Внимавай много, защото навлизаш в много дълбоки води. Аз чуждо не искам, но моето не давам. Самото теоретизиране на рушене на държава, що не чини, в случая го приемам като свирепо нарушаване на добрия тон. Че кой си ти, да кажеш кое чини и кое не.

Тема Pravite greskaнови [re: torbesh]  
Автор Doctora ()
Публикувано24.05.00 05:07



Vsicki bulgari ot Makedonija kazvaha che sa makedonci.Pero se narica trakiec,nekoi drug e moze bi dobrudzanec ili rodopcanin. Tova da se naricas makedonec ne znacese predi,che ne si bulgarin. Tova e povtarjano mnogokratno,no nasite btratja vse ne iskat da go vaspriemat. I oste edin komentar. Zasto v Sofia po vremeto kogato makedoncite bili presledvani imase cial kvartal naselen s emigranti,koito nikoi ne gi e pipnal s prst.Takiva kvartali imase i v drugi golemi gradove-Plovdiv naprimer. Mezdudrugoto "tezi koito ne bili bulgari" sa krastali svoia kvartal v sofia na Mara Buneva,koiato nikoga ne e skrivala che e BULGARKA.

Тема ifнови [re: софийски македонец]  
Автор torbesh ()
Публикувано24.05.00 08:40



abe ne ti vikam toa. razbirash li shto znachi ako. toa e uslovno. ako neshto ne chini togash e opravdano da se smeni pa ako treba i da se srushi.

Тема Pravite greskaнови [re: Doctora]  
Автор torbesh ()
Публикувано24.05.00 08:42



abe toa e igra so iminja. nema vrska shto mara se kazvala bugarka. isto kako drugi. dali bila navistina bugarka i kakva bugarka?

Тема Аман от игри бенови [re: torbesh]  
Автор Acnapyx ()
Публикувано24.05.00 14:20



А кое има връзка? Какво я прави истинска Българка и каква точно Българка е била Мара Бунева? Сега разбирам защо толкова ви влече олимпиадата. Много станаха игрите обаче, гледай да не разтегнеш нещо. Между другото миналата седмица в София беше Вера, сестрата на Мара Бунева с тримата си сина. Познай от три пъти дали при тях има някаква "игра со иминя" и дали са си такива, каквито са били дедовците им от памтивека или са "прогледнали" Айде бегай, че закъсняваш за помена на Прелич...

Тема Зачлени се во “ОМО Илинден“,па ќе видиш зошто!нови [re: Angel Petrov]  
Автор Acnapyx ()
Публикувано24.05.00 14:23



>>>Нели е Македонија 100 (сто) чекори напред за оваа работа пред Бугарија? Не бе, 1000 чекори напред сте, прашай ги Никола Каркулев, Владо Панков, Илия Илиев, Пепи Кръстанов, Методи Димов, Славчо Цековски, Александър Стойменов, Ангел Митрев, Димитър Делевски. Това са все хора с "особено тежки провинения" според югославските, … извини, македонските закони: кой искал да направи българска организация в Македония, кой се имал за Българин, кой имал българска литература, кой написал книга за дядо си, герой от Илинден на Български, … абе въобще СЕРИОЗНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ! Чудя се само как още на каторга не сте ги изпратили бе, "демократе правоборец"! За ОМО съм започнал нова тема…

Тема pismata na Goceнови [re: torbesh]  
Автор Stambolov ()
Публикувано24.05.00 15:02



Zashto Goce togava ne gi pisa na skopskata norma, a trebvashe nekoja da mu gi prevezhda?

Тема НАЦИОНАЛ - СОЦИЈАЛИСТИЧКА ДЕМАГОГИЈА = ФАШИЗАМ!!нови [re: софийски македонец]  
Автор Angel Petrov ()
Публикувано25.05.00 11:37



ОМО Илинден “бие на фашизам??!!“ Прво мислев дека незнаеш што си напишал,ама после гледам дека ова е политичката клима (и ти самиот,за жал) во Бугарија! Одговорот ти е “типично“ бугарски. Прво,дека малцинствата некој ги користи за “своја“ корист (ако добро разбрав,а ми се чини дека добро разбрав). Второ,тие се тука “да направат раздор меѓу сите човечки суштества“! Ова е најевтина “социјал-националистичка“ демагогија! Ова е ФАШИЗАМ,а не ако некој си ги бара своите права,независно дали е Македонец,Ерменец,Черкез,Турчин,Влав,Евреин...... Ти тоа го знаеш,а сакаш мене (и на другите Македонци) да ни го продадеш,така “по бугарски“! Демек,што не и се приклучат на “македонската (пробугарска и ептен фашистичка) ВМРО СМД“ (контролирана од државата)? Пријателе,си го утнал векот (а не деценијата)! За да ти одговорам на целата твоја ДЕМАГОГИЈА ќе ми треба цела ноќ (а верувај ми немам толку време,а и незнам дали тоа ќе смени нешто!). Очигледно дека Бугарија (а особено,ти лично) е скарана со европската демократија и во секое малцинство гледа “државен непријател број 1“! Не ти се познати европските принципи,а Богами,се чини дека не си бил многу надвор од Бугарија! Пред да даваш квалификации за ОМО Илинден (демек фашисти,ем не се Македонци?),прочитај што им пишува во статутот,и ако си вистински демократ (знам,ова е многу тешка работа за Бугарин,како што за жал досега сум се уверил),треба да застанеш на страната на послабиот и обесправениот! Затоа ти кажав дека Македонија е 100 (сто) чекори пред Бугарија во демократија! И тоа ти е јасно (барем би требало). Сите имаат право да основаат своја партија,независно од нацијата. Не дека Македонија е цвеќе,далеку од тоа,ама за Балканот,особено Бугарија,Македонија е “росно цвеќе“! Дури,може слободно да се мери со многу “демократски“ држави во Европа,Богами и да ги победи! Има уште,ама немам сега време. Ангел Петров софийски македонец написа: ------------------------------- Аз вече го казах, но сега пак ще го повторя. Малцинства, етнически групи... Това са само поводи да се търси някаква разлика между човешките същества. И ако може да се използват за (вие имате хубава дума) изкористяване, т.е. за някакви конкретни, частни цели. Ако искаш да знаеш човешкото ми мнение - "Илинден" бие на фашизъм. В една демократична страна всички са равни - поне на книга и по конституция. И няма значение какъв се чустваш. Чуствата, емоциите, самоопределянето не трябва да имат никакво отношение към това какви права имаш и какво ти е забранено да правиш. В България има закон, че не можеш да рушиш държавата. Такива закони има май навсякъде по света. "Илинден" е забранена, не защото е направена от македонци, а защото целите на организацията противоречат на този закон. Той важи и за арменци, турци и всички останали. Забравих българите, ама най суров ще е за тях, защото освен присъда, ще получат и обществена омраза. "Илинден" не е единствената възможност на македонците да си....

Тема Кој е прав,кој е крив? Ти кажи ми...нови [re: odd]  
Автор Angel Petrov ()
Публикувано25.05.00 12:01



Кажи бе пријател,ако Македонското Дело не било право,од каде толку Македонски (милиони) глави никнаа? Или и Турунџе и сите ние (милиони) Македонци (заедно со државата и јазикот,светски признаена 55 години) не сме биле во право? Сите ли се грешка,и православните,и католичките,и муслуманските,и протестанските,и хинду,и јеховините сведоци,и безбожните....................Македонци? Или се грешка Македонците во Република Македонија,Грција,Бугарија,Албанија,Србија,Турција,поранешна Југославија,цела (буквално) Европа,Северна Америка,Австралија,Нов Зеланд,Аргентина,Бразил,Чиле,Јужна Африка............сите ли се грешка? Или само вие (изродените Македонци во Бугарија) сте во право? Ееехххх......нема крај оваа работа....... Ангел Петров

Тема Кој е прав,кој е крив? Ти кажи ми...нови [re: Angel Petrov]  
Автор софийски македонец ()
Публикувано25.05.00 12:17



Според теб аз не съм демократ и изобщо не разбирам тая дума. Аз съм демагог - едно мисля, друго казвам, трето правя. Аз съм изрод - бил съм някога македонец, а съм се превърнал в урод. Аз съм мутант и хермафродит. Аз съм фашист. Аз съм тиранин (подтискам слабите). На правото дело викам криво и обратното. Според теб има ли смисъл да се контактува с такива същества (които погрешно се мислят за хора?

Тема Кој е прав,кој е крив? Ти кажи ми...нови [re: софийски македонец]  
Автор Angel Petrov ()
Публикувано25.05.00 14:41



Не е убаво да ми ги вадиш зборовите надвор од контекст! Јас мислам дека многу јасно ти кажав што мислам. Те молам,прави разлика од ДЕМОКРАТИЈА до ПРОПАГАНДА и ДЕМАГОГИЈА!! Ти самиот рече дека ОМО Илинден се фашисти(чки настроени)! Според оваа (опасна) демагогија,ти не си демократ. Зошто? Ем не си информиран,ем не сакаш да бидеш информиран! Тие за тебе се “непријатели“ на Бугарија и толку. Точно е и тоа дека “некогаш“ си бил Македонец,а денес од петни жили против нив! Демек 100% Бугарин !? Ако некој сака да биде (се чувствува) различен од тебе,дали ти треба да заземаш негаторски (недемократски) позиции? Во Македонија на пример (меѓу безбројните),постои политичка партија на “Еѓипќаните“ (цигани кои мислат дека се дојдени од Египет). И според тебе,што треба да направи државата? Да им каже дека циганите се дојдени од Индија,а не од Египет,и да ја забрани партијата? Или,да му дозволи на секој да се изразува како сака и како му чини? Ако се соберат доволно луѓе за регистрирање на “Кинеска“ политичка партија,нека се регистрираат,нека живеат! Гледаш братучед,ДЕМОКРАТИЈАТА НЕ Е ЗЕМАЊЕ,ТУКУ ДАВАЊЕ НА ЧОВЕЧКИ ПРАВА!! Бугарија уште е далеку од тој пат! Бугарската држава го држи народот во константна параноја,демек опстојувањето на бугарската држава било загрозено и затоа нема да дозволи други партии освен бугарски,демек “граѓански“!? Зарем Македонија не е позагрозена од Бугарија во овој момент,зарем Македонија може да си дозволи таков “луксуз“? Ама тоа е напред,другото е бранење на ОМО Илинден! Мислам дека,горе-долу,ти објаснив уште еднаш за тоа што треба еден човек (ако се смета за ДЕМОКРАТ,длабоко во душата) да направи во државна обесправеност. Од тебе зависи како ќе се определиш како човек и дали понатаму ќе се допишуваме. Ангел Петров

Тема Кој е прав,кој е крив? Ти кажи ми...нови [re: софийски македонец]  
Автор Стамболов ()
Публикувано25.05.00 14:49



Мани го тоя Гелето - той май е тралала

Тема Кој е прав,кој е крив? Ти кажи ми...нови [re: Angel Petrov]  
Автор софийски македонец ()
Публикувано25.05.00 16:02



Ще ти отговоря само на един от многото въпроси. Ако некой сака да биде (се чувствува) различен од тебе, дали ти треба да заземаш негаторски (недемократски) позиции? Ако някой е различен от мене това изобщо не е проблем. Проблем е езикът ти. Ти ме нарече с много обидни думи и ако смяташ, че аз мога да ги подмина като освежителен летен дъждец, много се лъжеш. Тук не е място, където човек може да се упражнява в редене на буквички, думички и дай Боже изречения!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.