Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:49 28.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Laci, имаш ли роднини в България?нови  
Автор Pirinski makedonec ()
Публикувано12.04.00 16:45



Спомена, че сестра на баба ти била женена в България. Как се е случило така? BTW, напълно нормално е на баба ти да й е смешен българския език. То и на моя дедо, който живее в село Хърсово (как ли се пише това на македонски?), Мелнишко, му е смешно, че в съседното село Враня и в по-отдалечените села като Петрово, Ляхово и др. се казва НЯЩО вместо НЕЩО. Поздрави.

Тема Laci, имаш ли роднини в България?нови [re: Pirinski makedonec]  
Автор Laci ()
Публикувано13.04.00 06:34



Najmladata sestra na baba mi beshe uchitelka pred vojnata. Za vreme na vojnata kako komunist partizan beshe zarobena i zatvorena vo Bugarija. Vo zatvorot se sretnuva so nekoj bugarski komuist i se zheni za nego i zhivee vo Sofija. Kaj nas doagjashe na gosti i zboreshe bugarski. Spored nejze sme bile isto lajno samo trkaloto od kolata ne preseklo. mislam ja vidov pred 12 godini. imashe dva sina koi ne sum gi zapoznal, edniot od koi se samoubi ili somnitelno zagina vo Moskva. drugiot bi trebalo da e vo Sofija. nejzinite brakja bea isto ucheni, nekoi mozhe da se kazhe bea Srbomani (eden polkovnik vo bivshata Jugo vojska, go podrzhuval kralot i Drazha Mihajlovich a pokasno proben pilot kaj JNA, drug uchitel), nekoi Makedonci (partizani). baba mi beshe najmalku shkoluvana. im se smeeshe na tie shto zborea srpski i na sestra i. baba mi (rodena vo 1903) beshe Makedonka, ne od shkolo, Tito partija itn. tatko i bil takov i taka ja nauchil iako bil egzarhiski pop, kako i tie pred nego. na drugite negovi deca vlijaele raznite shkoli ama ne i na baba mi.

Тема Laci, имаш ли роднини в България? [re: Pirinski makedonec]  
Автор glen ()
Публикувано17.04.00 17:53



И аз съм македонец но роден в българската част, и искам да споделя с тебе и всички от Македония които посещават дира. Нямам нито дядовци нито баби нито прадядовци и прабаби и родители които да са говорели сръбски и да се сърбеят нито гърчеят. Одговори си ти защо сте разтелена рода между българи сърби и други и ако можеш да ни обясниш и на нас.

Тема Laci, имаш ли роднини в България?нови [re: glen]  
Автор Laci ()
Публикувано18.04.00 03:15



ako toa ne ti e jasno jas ne mozham da ti pomognam. ti sakash da kazhesh deka tvojata semka e neshto posebno. ti da zhiveeshe, ucheshe i raboteshe vo Vardarska Makedonija nemashe da zboruvash srspki. si imal srekja shto ne si se rodil tamu. no zatoa pak sega zboruvash bugarski (ne mi kazhuvaj sega deka otsekogahs taka ste zboruvale). Одговори си ти защо сте разтелена рода между българи сърби и други и ако можеш да ни обясниш и на нас. ako prashuvash za babami i nejzinite. ne veruvam deka dvajcata brakja se chuvstvuvale Srbi a site nivni deca se samo Makedonci. no mislam ponekogash srpski zborea ako trebashe neshto pokomplicirano da kazhat zatoa shto tie literaturen Makedonski ne bea uchele a bea shkolovani lugje. so baba mi sekogash zborea selski. ti sega da pravish muabet so Makedonci izrasnati vo Avstralija kje vidish deka tie mnogu polesno se izrazuvaat na Angliski i samo ako moraat kje upotrebat nekoj rudimentiran Makedonski so tie shto ne razbirat Angliski. sestra i na baba mi bila na okolu 20 godini koga ja zarobile Bugarite i od togash zhivee vo Bugarija. normalno, shtom se omazhila za Bugarin i stvorila familija, deka na nejze Bugarite i stanale bliski, neli ljubovta ne znae za granici. e sega ne znachi deka taa stanala Bugarka, tuku samo deka nauchila da pomalku gi primetuva razlikite megju nas. mislam treba da ti e jasno deka e mnogu lesno mladi lugje da se vospitaat vo nasoka kakva saka vospitachot. prema toa, vo otsustvo na sopstveni shkoli, nema nishto chudno shto nekoi Makedonci mozhele da stanat edno ili drugo. zarem nemashe pogrcheni ili poturcheni Bugari? istoto ti e i so bugarskata Egzarhija. golem del od Makedoncite koi odea vo bejzinite shkoli ne mozhele da ostanat imuni na bugarskoto vlijanie. za toa si dobar primer ti i takvite kako tebe deneska. da beshe izrasnal kako mene vo Makedonija, ti kje misleshe kako mene, odnosno kje beshe samo Makedonec. a baba mi e primer na Makedonec. taa ne odela vo nikakvo shkolo, samo znae nekakvi prikazni od bogoslovija shto gi nauchila od tatko i. taa ne beshe komunist. znachi nikoj ne vlijael na nejze. taa celo vreme kazhuvashe kako bilo vo Turskoto, Srpskoto i Bugarskoto. pogotovo shto pravele Srbite i Bugarite vo nejziniot kraj. sekogash zboruvashe so prezir i kon ednite i kon drugite.

Тема Laci, имаш ли роднини в България?нови [re: Pirinski makedonec]  
Автор glen ()
Публикувано18.04.00 07:16



Прочети го още един път това що си написал. Интересува ме чие дело е Екзархията според тебе. Ясно ли ти е че основната тежест за изграждането и е на нашите дядовци.

Тема Laci, имаш ли роднини в България?нови [re: Pirinski makedonec]  
Автор Адолф Хитлер ()
Публикувано30.04.00 17:51



Еби си майката!


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.