Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:12 27.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Омраза към БГ (повторение)нови  
Автор Да повторим ()
Публикувано14.03.00 12:13



Позволявам си да повторя едно мнение, изложено в същия форум преди половин година. Тогава нашите македонисти не се изявяваха и вероятно не са го чели. Автор: Мадарски Дата: 08.09.99 13:40 Преглеждайки изпратените тук съобщения и особено тези в македонските сайтове стигам до следните изводи: 1. Българите (като цяло) се отнасят със симпатия и дори снизхождение към македонските българи и се опитват с АРГУМЕНТИ да им покажат защо ги възприемат първо като българи и после като македонци. Моето обяснение за това е, че за обикновения българин историята е спряла на Сан-Стефанския договор и че географската област Македония е населена с братя-българи. Всички войни, в които България е участвувала през този век, са били насочени към освобождаване на българското население, а не към присъединяване на територии (от гледна точка на народа, който е давал жертви и проливал кръвта си). След 1944 г. в България темата за Македония беше забранена и ние не знаехме нищо за настроенията и развитието на общественото съзнание там. Екстраполирайки представите си за Македония (както сега се вижда твърде идеалистично) в България продължава да съществува приятелско отношение като към родно дете, дадено от съда (великите сили) за отглеждане на чужди родители. 2. Македонските българи се отнасят с омраза и подозрение към останалите българи. Според мен, такава силна и дълбока омраза не може да бъде изработена само от пропагандната машина или от страха. Причината е по-скоро психологическа. Принудени от различни фактори да се отрекат от българското в себе си, тези хора търсят оправдание за своето родоотстъпничество в пълното отрицание на това, което са предали (продали). Така те постигат душевен баланс и убеждават себе си колко е правилно да не желаят да са българи - накратко намират оправдание в обективни причини извън тях. По такъв начин тяхното достойнство се запазва и дори е извор на ново самочувствие - от там и стремежа за създаване на собствена история, език и т.н. Така се ражда и образа на българина: глупав, миризлив, прост и некултурен, нисък на ръст, кривокрак ТАТАРИН, крадец на история, език и друго културно наследство и т.н. Какво може да се направи: Българите от България трябва да осъзнаят, че във Вардарска Македония имат малко приятели и много хора са с негативно отношение към българското - дори се забелязват и явни демонстрации на чувство за превъзходство (те не са ТАТАРИ, а културни, възпитани и т.н. еропейци). Щом там не желаят да са българи - нека не са. Това днес не може да бъде променено - четири-пет поколения са били отбългарявани. Нека да ги приемем каквито искат да бъдат и да видим какво ще излезе. Задачата за момента е поне да не ни мразят. Към тези, за които съм онзи татарин, нямам предложение. М

Тема ajde bre...нови [re: Да повторим]  
Автор B v l g a r i ()
Публикувано14.03.00 12:28



Prochete li ja deklaracijata na OMO-Ilinden kojato Laci ni prinese...za 3 milliona Makedonci v Bulgaria si sanuvat horata, za MK crvki (koi nikoj ne priznava), za "majcin jazik" (za Blazhe Koneskiot stava zbor).....1948 "deja vu". Madarski pishe: "Нека да ги приемем каквито искат да бъдат и да видим какво ще излезе. Задачата за момента е поне да не ни мразят. " Shte izleze "podaj mu prqst, ce ti apne rqkata". Zaredi se so Srpski rechnici ;-)

Тема Омраза към БГ (повторение)нови [re: Да повторим]  
Автор Pivoto ()
Публикувано14.03.00 13:00



Много добре казано. Ама нашите националисти са готови да идат и с щикове да им наврат българщината на македонците. Може би трябва по-често да ходим в Охрид и там да не гледаме местните със снисхождение ?

Тема Омраза към БГ (повторение)нови [re: Да повторим]  
Автор MAKEDONEC ()
Публикувано14.03.00 18:07



>Тогава нашите македонисти не се изявяваха и вероятно не са го чели. Da te potsetam, nema makedonisti, ima samo Makedonci. >1. Българите (като цяло) се отнасят със симпатия и дори >снизхождение към македонските българи и се опитват с >АРГУМЕНТИ да им покажат защо ги възприемат първо като >българи и после като македонци. Bugarite, vo celo, se zabludeni i izlazani. Toa voopsto ne im pomaga pri toa sto go pravat i kako se odnesuvaat kon Makedoncite. Bugarite ne koristat argumenti ili fakti, tuku koristat vesto iskriveni podatoci za da ja dokazat svojata zamisla. Vo seto toa se krijat, laze ili falsifikuvaat drugi argumenti ili fakti, pak od bugarski izvori, koi go dokazuvaat sprotivnoto, a toa e deka Makedoncite se Makedonci, a Bugarite Bugari. Uste vo pocetokot gresis, ne narekuvas Bugari, nesto sto ne sme, tuku sme Makedonci, zatoa i nema potreba od ponatamosen komentar, smeni(te) go prvo toa, za drugoto lesno. >Моето обяснение за това е, че за обикновения българин >историята е спряла на Сан-Стефанския договор и че >географската област Македония е населена с братя-българи. Mnogu nesta se retardirani vo Bugarija, edno od niv e fashizmot i ekpaconizmot na Bugarija od minatiot vek koj voopsto ne odgovara na modernite drzavi sto se naogaat vo 21 vek. Braka Bugari nema, ima samo Makedonci, koga ke go svatis toa moze da vidime dali ke sme braka. >Всички войни, в които България е участвувала през този век, >са били насочени към освобождаване на българското >население, а не към присъединяване на територии (от гледна >точка на народа, който е давал жертви и проливал кръвта >си). Ne ni treba osloboduvanje, toa ke ti go kaze eden Makedonec (jas) i sekoj drug Makedonec. Od vasite takanareceni osloboduvanja nie iskusivme ubistva, siluvanja, zatvaranja, tepanja, palenja, i slicno nasilstvo. Znaci toa ne bilo "osloboduvanje" za nas, tuku probuvanje, poglenete ja vistinata v oci ednas. >След 1944 г. в България темата за Македония беше забранена >и ние не знаехме нищо за настроенията и развитието на >общественото съзнание там. Toa e vas problem. I ne samo toa, tuku mnogu fakti se iskriveni i falsifikuvani. Od tuka i vasata bolna opsesija so Makedonija. >Екстраполирайки представите си за Македония (както сега се >вижда твърде идеалистично) в България продължава да >съществува приятелско отношение като към родно дете, >дадено от съда (великите сили) за отглеждане на чужди >родители. Vo Bugarija prodolzuvaat bolni emocii i prazni nadezi. Bugarija se odnesuva kon Makedonija kako makea, kako rob i kako teritorija na koja pravela sto saka, bez da sedne i da se zaprasa sto toj narod Makedonski vsusnost misli e najdobro za nego. So drugi zborovi, Bugarija se pravi se so sila, a site znaeme deka so sila nema nitu ljubov, nitu pravdina. Ne se lazete sebe si deka sme rodni deca i slicni gluposti, mnogu daleku sme od toa. Nie sme sosedni, dvba razlicni narodi, i ako ne moze da se pocituvame, nema da ima nisto megu nas. >2. Македонските българи се отнасят с омраза и подозрение >към останалите българи. Ednas i zasekogas, nema Makedonski Bugari, i ne mi e jasno komu mu se obrakas. >Според мен, такава силна и дълбока омраза не може да бъде >изработена само от пропагандната машина или от страха. >Причината е по-скоро психологическа. Принудени от >различни фактори да се отрекат от българското в себе си, >тези хора търсят оправдание за своето родоотстъпничество в >пълното отрицание на това, което са предали (продали). Pak treskaj gluposti. Nikoj ne ve mrazi, tuku ne se soglasuvame so vasite tvrdenja, a vie kako mali deca pocnuvate da placete deka nekoj ne ve saka. Nikoj ne me prinuduva da ne sum ili da sum nesto sto ne sakam da bidam jas samiot. RM e slobodna drzava, za razlika od RB, kade sekoj moze da bide stri saka, pa i Eskim ili Laplanec ako saka. Jas sum Makedonec, nekoj e nesto drugo, no toa ne e slucajot vo Bugarija kade drzavata diktira sto e covekot. Bas fahsisticki, zar ne? Glupostite za drugoto stvarno ne se vredni za kometar. Samo si naogate emotivni objasnuvanja da si gi lecite bolnite glavi polni so zabluda. >Така те постигат душевен баланс и убеждават себе си колко е >правилно да не желаят да са българи - накратко намират >оправдание в обективни причини извън тях. Gresis. Jas sum Makedonec zatoa sto tatako mi e Makedonec, pred toa tatko mu(dedo mi), pa pradedo mi, pa cukun dedo mi, i taka natamu se site Makedonci i samo Makedonci, koi zboruvaat Makedonski jazik, i ne znaat nitu Srpski nitu Bugarski, uste pomalku Grcki. >По такъв начин тяхното достойнство се запазва и дори е >извор на ново самочувствие - от там и стремежа за създаване >на собствена история, език и т.н. Nie si imame svoja istorija, ne mi e jasno za sto zboruvas. Bugarija, dali deka nema svoja ili se kleptomani po tradicija, ja uzurpira i krade Makedonskata. Zasrami se Bugar. >Така се ражда и образа на българина: глупав, миризлив, >прост и некултурен, нисък на ръст, кривокрак ТАТАРИН, >крадец на история, език и друго културно наследство и т.н. Mislam deka samite si gi nadenuvate tie epiteti. Sto se odnesuva do mene, spored vaseto odnesuvanje kon se Makedonsko, voopsto ne mi smeta ako nema nikakov kontakt so Bugarite. So luge kako vas covek podobro da ne si go trosi vremeto. Za ostatokot, pravete sto sakate, no pamtete deka ima sorabotka i ljubov megu dvajca ednakvi. Se dodeka Bugarite ne gi prifatat Makedoncite kako ednakvi, nema da ima apsolutno nisto megu nas.

Тема Омраза към БГ (повторение)нови [re: Pivoto]  
Автор MAKEDONEC ()
Публикувано14.03.00 18:30



>Много добре казано. Toa e relativno. >Ама нашите националисти са готови да идат и с щикове да им >наврат българщината на македонците. Vasite nacionalisti mozat da dojdat, no ke se vratat vo crni vreki za gubre. Bujrum. >Може би трябва по-често да ходим в Охрид и там да не >гледаме местните със снисхождение ? Voopsto ne doagajte ako ne gi pocituvate Makedoncite. Ne ni trebatem sedete si doma vo sopstvenata mizerija.

Тема Омраза към БГ (повторение)нови [re: MAKEDONEC]  
Автор B v l g a r i ()
Публикувано15.03.00 02:17



Epa tvojto mislene ni e izvesno ushte koga si podade nosot tuka. No da ne se uchudish deka ima i Makedonci koi znaat deka se Bulgari i to mnogu. Ivan Singartijski so prst ne e dokosnat od Bugarskite vlasti, vo kontrast Bulgari od R.Makedonija se kade kade vo po-nezavidna sostojba.

Тема Омраза към БГ (повторение)нови [re: B v l g a r i]  
Автор Елени Кириаку ()
Публикувано15.03.00 14:00



И така трябваше да дойде момента, в който българите, а и тези, които са от смесен брак като мене с баща българин и майка гъркиня да разберем, че на запад от нас живее едно население, което е абсолютно безмозъчно и неблагодарно,но... Гърция никога няма да приеме славяни да крадат историческото и име МАКЕДОНИЯ и затова ще рита с крак като един всички кретеноиди от изкуствената държава Skopje. Гърция чрез своите бизнесмени трайно изкупува всички грохнали и фалирали македонски фабрики и предприятия и в много скоро време ще им наложи див икономически гнет, защото никога няма да забрави и прости кражбата на история и най-вече на символа на Вергина сложен върху парцала наречен национален флаг на "държавицата Македония" ... В Гърция обаче признават, че населението, което обитава областта Македония, която е известна като държавата Skopje е преобладаващо българско, но с едно уточнение .... страдащо от прогресивна амнезия или болест на Алцхаймер ... Като 50% българка обаче и аз хранех някакви наппразни надежди, че свиноподобните наричащи себе си "македонци" ще се осъзнаят колко са жалки в намерението си да се докажат на света, че са наследници на Александър Македонски ... защото освен омраза и сръбска пропаганда има и научни факти и аргументи, които са неоспорими или кратко и ясно казано: Когато фактите говорят и тъпанарите "македонци" мълчат: Александър Македонски не е бил славянин нито е говорел или разбирал езика, който се "зборува" там сега. Александър Македонски е неотлъчно свързан с гръцката история, както Самуил с българската история! Нищо добро не я чака такава изкуствено измислена държава, с още по-изкуствена история, измислена азбука и враждебно настроени съседи. Впрочем така наречения "македонски език" е достоен за съжаление, защото и примитивен, долен и пълен със сърбизми. В заключение си признавам, че преди два дена имах удоволствието да разбия обилно зъбите на една "македонка", която потърси лекарска помощ от мене в Бългаия, а после ме напсува, "помогнах" и да бъде и екстрадирана. Впрочем направи ми впечатление, че българските полицаи го направиха с видимо удоволствие ....

Тема Омраза към БГ (повторение)нови [re: Елени Кириаку]  
Автор Pirinski makedonec ()
Публикувано15.03.00 14:29



Защо си взела фамилията на майка си, Елени?

Тема Омраза към БГ (повторение)нови [re: B v l g a r i]  
Автор MAKEDONEC ()
Публикувано15.03.00 16:22



>Epa tvojto mislene ni e izvesno ushte koga si podade nosot >tuka. Fino. >No da ne se uchudish deka ima i Makedonci koi znaat deka se >Bulgari i to mnogu. Znam deka ima. No tie se malku, iako sakate da veruvate deka se mnogu. Odi vo RM i sam uveri se. Jas poznavam luge cii majki ili tatkovci se Bugari, se razbira deka tie se del Bugari, pa ako sakaat i celosno Bugari, nikoj ne im brani. Opsto zemeno, vo Makedonija ziveat Makedonci, tocka. Nema Bugari ili bugarski ili marsovski makedonci, toa razberi go ednas za sekogas. Na posledniot popis, 1400 (tuka nekade) se prijavile za Bugari. Popisot e taen i licen, a grafata Bugarin e naznacena. Napravete go istoto i vo Bugarija. Od sto se plasite? >Ivan Singartijski so prst ne e dokosnat od Bugarskite vlasti, vo >kontrast Bulgari od R.Makedonija se kade kade vo po-nezavidna >sostojba. Ne si vo pravo. Zosto togas so sila im se branat manifestacii i veselbi. Zosto im se zabranuva ustavnoto i gragansko pravo za osnovanje na partija koja ke gi afirmira etnickite, malcinskite, graganskite i drugi prava na etnickite Makedonci gragani na RB? Na kraj, mozam slobodno da ti kazam deka Bugarite se na vlast vo Makedonija. Zemi go LjuBco G., Dosta D., Nikola Kljusev, Dimitar Dimitrov, Crnomarov, itn. Nikoj nisto ne im moze. No, rabotata e vo toa sto tie i takvite kako niv nemaat podrska od narodot. Ne samo sto nemaat, tuku se podolu i podolu tonat. Porano, nikoj ne veruvase vo nivnoto bugarofilstvo, no sega se uverivme vo toa, i zatoa tie nemaat idnina vo RM. Nikoj ne im preci da se Bugari, i se nadevam deka ke napravat Bugarska partija, i ke prestanat da lazat deka se Makeodonci koga se sto pravat e ja sproveduvaat Bugarskata politika vo RM. No, sega znaeme koi se, i pamet za drug pat.

Тема ?!нови [re: Елени Кириаку]  
Автор П.М. ()
Публикувано15.03.00 16:28



Последният параграф поставя някои въпросителни...


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.