Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:28 28.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Gledam deka navistina ne bilo lesnoнови  
Автор Laci ()
Публикувано15.03.00 09:54



da bidesh Makedonec vo Bugarija. mnogu raboti mi se sega pojasni. mersi

Тема Gledash, no ne vidishнови [re: Laci]  
Автор B v l g a r i ()
Публикувано15.03.00 10:10



Mnogu, ama mnogu e lesno da si Makedonec vo Bulgaria. Jas ke ti bidam primer,... za Pirinskiot Makedonec da ne zborime. Mene ne me e sram/strav da sum Makedonec i site me znaat. Trudno e da se MakedonIST- ili odroden Bqlgarin, toest da laesh po rqkata koja te hrani.

Тема Gledam deka navistina ne bilo lesnoнови [re: Laci]  
Автор dimitrov ()
Публикувано15.03.00 10:45



da bidesh b'lgarin vo Makedonija. mnogu raboti mi se sega pojasni. mersi

Тема Gledam deka navistina ne bilo lesnoнови [re: Laci]  
Автор Pirinski makedonec ()
Публикувано15.03.00 12:23



В какъв смисъл? Не съм имал никакви проблеми да съм македонец в България. Какво ти е станало по-ясно?

Тема Gledash, no ne vidishнови [re: B v l g a r i]  
Автор MAKEDONEC ()
Публикувано15.03.00 15:29



>Mnogu, ama mnogu e lesno da si Makedonec vo Bulgaria. Zosto togas ne se stavi grafa "Makedonec" na popisot? Ako nema nikoj, nikomi nisto, no ako nekoj saka da e Makedonec, neka go popolni toa. No vas vi e strav i zatoa gi ugnetuvate Makedoncite po sekoja cena. >Jas ke ti bidam primer,... za Pirinskiot Makedonec da ne zborime. Sakas da kazes deka si Bugar? Ako si Makedonec nemozes da bides Bugar, tie dve nesta ne se sovpagaat. Razlikata e Ceh i Slovak, Rusin i Ukrainec, itn. Svakas sega? >Mene ne me e sram/strav da sum Makedonec i site me znaat. Bravo. Togas bi rekol deka nemas nisto protiv Makedoncite kako posebna etnicko-nacionalna struktura i malcinstvo vo Bugarija. Zosto ne tie sto sakaat fakultativno da ucat Makedonski, da ucat Makedonska istorija, narodni pesni i ora, da odat vo Makedonska Crkva, itn. >Trudno e da se MakedonIST- ili odroden Bqlgarin, toest da laesh >po rqkata koja te hrani. Nema takvi. Postojat Makedonci i Bugari, toa e toa. Nikoj nikogo ne rani, i za da se izbegne ova nie vi dadaovme ova ili ona, predlagam da nema nikakov kontakt megu nas. Ni vie da se sekirate za nas, nitu nie da mislime kolke blagodaram treba da vi kazeme i kako da vi se odlozime. Ni vie da se mesate vo nasata mandja, nitu pak nie od vas da ocekuvame nesto. Taka mislam najdobro e, bidejki za 100 tenka ni se kacuvate na glava, odma da si gi zemete nazat!

Тема Gledam deka navistina ne bilo lesnoнови [re: dimitrov]  
Автор MAKEDONEC ()
Публикувано15.03.00 15:34



>da bidesh b'lgarin vo Makedonija. Ne e tocno. Najbugarskata partija vo RM e na vlast. Pocnuvajki od LjuBco Georgievski, Dosta Dimovska, Dimitar Dimitrov, Nikola Kljusev, i taka natamu, site se smetaat za Bugari, a svojot jazik za Bugarski, i nikoj nisto ne im moze, nitu pa saka da im napravi. Problemot e vo toa sto narodot, mozam da recam so ogromno mnozinstvo, ne se soglasuva za toa. No sepak, nikoj ne im brani na gore spomnatite i na drugi da se Bugari i da si furaat svoja shema. >mnogu raboti mi se sega pojasni. Voopste ne ti se jasni. Tie sto gi spomnav gore se Bugari, zatoa nema nikakov problem vo Makedonija. Dali istoto se dava i na Makedoncite vo Pirin? Odgovorot e NE!!! No ne se grizi, Strazbur ke ve natera, sakale vie ili ne. >mersi Molam, nema na sto.

Тема Gledam deka navistina ne bilo lesnoнови [re: Pirinski makedonec]  
Автор MAKEDONEC ()
Публикувано15.03.00 15:37



>В какъв смисъл? Не съм имал никакви проблеми да съм >македонец в България. Ima razlika megu Makedonec i makedonec. Jas, i mnogu drugi, sme Makedonci. Narod i nacija so svoja tradicija, istorija, jazik i kultura. Zosto toa se zabranuva i negira vo Bugarija? Od sto ti (vi) e strav? >Какво ти е станало по-ясно? Stanuva jasen odnosot na neciviliziranata politika na Bugarija kon Makedoncite. Ova samo ke gi rasipe odnosite megu nas, voopsto nema da gi podbri. Ako toa vi e celta, bravo, na prav pat ste i skoro uspeavte.

Тема Gledam deka navistina ne bilo lesnoнови [re: MAKEDONEC]  
Автор Pirinski makedonec ()
Публикувано15.03.00 15:52



МАКЕДОНЕЦ призна, че има разлика между Makedonec i makedonec. Ще намерим май общ език и с това момче.

Тема Ashkolsun be!нови [re: MAKEDONEC]  
Автор Stojan ()
Публикувано15.03.00 19:23



Makedonec, moje li takiva raboti? Chehi,Poliaci,Ungarci veche sa s ednata noga v EU.Ostanalite sa samo na praga,no i tehniat red shte doide. Ne che mnogo sa se zaliubili po mejdu si,ama prosto sa si napravili smetkata,che ima po-vajni celi(money!!!). Samo na vas 90% ot energiata vi otiva v sporove ot roda Bugarin li e Liubcho ili ne,prav Makedonec li e Sando Lepavcev,hodila li e Dosta na groba na T.Alexandrov,bil li e zagrebskiat pechatar Jakich bugarski shpionin,Tatari li sa Bugarite,Makedonec li e Filip Makedonski....Skarali ste se sas vsichki sasedi i Liubcho iska neshto da promeni.Imate pravitelstvo ot 1 godina-aide da go svaliame..! Taka li se pravi durzava?Nai-nakraia i Albania ste vlezne v EU,vie oshe shte si sporite. Men da pitash,Strasbourg veroiatno shte ni osudi.Shte vidish,che Balgaria ste si e se sushtata. Veche ni e osudil 4-5 pati po drugi dela,sigurno i oshte 100 pati ste se povtori,dokato se nauchim.Ama she se nauchim! A vas koi shte vi nauchi?

Тема Gledam deka navistina ne bilo lesnoнови [re: Pirinski makedonec]  
Автор MAKEDONEC ()
Публикувано15.03.00 21:57



Se razbira deka ima. Jas sum Makedonec, pripadnik na Makedonskiot narod i nacija. Jas zboruvam Makedonski jazik, koristam makedonska azbuka, i taka natamu. Ti si, bidi sto sakas, na tebe e. No, kako sto jas tebe na sila ne te pravam da bides ona sto ne sakas, toest te prifakam za ona sto si i sebe si se deklariras, napravi go toa ti so mene. Togas mozeme da najdeme zaednicki jazik.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.