Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:45 22.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Езика ни преди стотина години  
Автор Аспарух ()
Публикувано08.03.00 19:36



Пиринският македонец спомена за отдалечаването между нас в момента, а Константин доразшири малко темата и за това си позволявам да я извадя, като самостоятелна, защото смятам, че е интересна и има много неща, които могат да се кажат, а основното в темата на Пирин е в друга насока. Линията за избягване на тясната еднодиалектична основа, развивана от Неофит Рилски, но не като се вземе мъртвата книжовна норма на черковнославянския за основа, а чрез обединение и равнопоставеност на говорните особености от цялото Българско езиково землище, намира свойте поддържници в лицето на Г.С.Раковски, К.Шапкарев, Никола Първанов, Р.Жинзисов, П.Зогравски. За първи път въпросът за цялостен език е поставен от Партении Зографски в две негови статии, печатани на страниците на "Цариградски вестник" в 1857 и 1858г., като идеята е била един народ, един език. В "Първата част на граматиката - за членовете", той пише: Но, за да може лесно и удобно да се постигнет това намерение необходимо нужно е да се приведат в известност вси местни наречия и идиоматизми на язика ни и кога от всите частности да се составит едно общо писмено наречие. Тога оно можем да бидет и по-полно, и по-богато и по-приятно… Тези схващания се развиват и от Райко Жинзисов и Кузман Шапкарев, койо издава и няколко учебника на западнобългарското наречие. Всички знаем написаното през 1868г. в неговия "Българскьiй Буквар". Питание: А по народност що си? Отговор: По народност съм БъЛгарин. / с Л, Лаци ;-) / Питание: Защо? Отговор: Защото съм роден от татко и майка Българе и зборувам Български. Питание: Не бидвит ли да си изменит човек верата и народността? Отговор: Има такива люде, що си изменят верата и народността. Туку тия чинят най-тежък грех. Такива люде ги имает от светът за предателе. За съжаление обаче опита за създаване на всебългарски книжовен език не сполучва. Той среща веднага възражения от В.Стоянов, Л.Каравелов и особено от Марин Дринов, който със статията си "За новобългарското азбуке" приключва споровете на моно- или полидиалектна основа да се гради съвременният книжовен език. Де факто неговите възгледи не са крайни, неговият правопис наложен чрез авторитена на Книжовното дружество е компромисен, но той настоява, че учените, филолозите, езиковедите трябва да вършат главно спомагателна дейност в устройството на езика, който ще бъде създаден от даровити творци. В отговора си на К.Шапкарев /"Македония", бр.70 от 31.07.1870/ той отново развива схващанията си от гореспоменатата статия по повод идеите за изкуствена обработка и механично зглобяване на книжовният ни език: "Такова изкуствено зглобяване писмен език е невъзможно, не достижимо и не се е чуло да е ставало някъде. Книжовното дружество го отхвърля и избира друг път за изработването писмения ни език, път най-естествен и най-пряк. Дружеството само ще се грижи за отровва богатствата на "всите наречия, поднаречия" и да ги изважда на свет във всичката им природна чистота, каквато могат да ги имат пред всичките ни писатели. Па нека даровитите от тях, ръководени от своя вкус, управляеми от веща критика, да извличат от тези богатства от хубаво, по-хубаво, от народно, по-народно "вещество" за свойте словестни произведения и да създават примери за подръжание. С този начин сам от себе си ще да се изработи писменият ни език най-добре." Така Българският книжовен език по онова време се изгражда на източнобългарска основа, за което голяма роля изиграва и може би най-добрия Български публицист тогава П.Р.Славейков, който е родом от Търново и най-разпространеният и четен през Възраждането вестник "Македония", списван от него.

Тема Езика ни преди стотина годининови [re: Аспарух]  
Автор Laci ()
Публикувано09.03.00 09:56



dobro e shto gledash deka ushte togash imalo tvrdi glavi i shovinisti. ova mislam e prvata podelba, a ima i drugi tekstovi na ovaa tema vo togashnite vesnici. potoa sledea pogolemi diferencijacii. da bevte togash popametni mozhe denes kje imavme zaednichki jazik koj sigurno i drugite razliki kje gi namaleshe. se sluchi obratnoto a mozhevte za malku da stanete site Makedonci. nemoj sega da mislish deka navistina sme bile Bugari.

Тема Пак нищо не си разбрал.нови [re: Laci]  
Автор Аспарух ()
Публикувано09.03.00 18:12



Ако беше историк убеден съм, че щеше да бъдеш един от кумирите на А.Донски, цар си на абсурдните тези, а умението ти да изопачаваш нещата, както ти харесва е наистина виртуозно. Laci написа: ------------------------------- dobro e shto gledash deka ushte togash imalo tvrdi glavi i shovinisti. Къде ги видя тия шовинисти? Това, че идеята на едни Българи книжовният ни език да бъде формиран въз основа на всички Български диалекти не е успяла, а са надделяли други Българи, които са наложили определен диалект според теб е шовинизъм? ... Защо не прибавиш и нещо за конспирацията, глобализацията, новия световен ред и американизацията и набедиш за всички злини на света четирите годишни времена? Така тезата ти ще е перфектна. ova mislam e prvata podelba, a ima i drugi tekstovi na ovaa tema vo togashnite vesnici. potoa sledea pogolemi diferencijacii. Поделбата и по-големите диференциации настанаха след 2.VIII.1944 г. по решение на АСНОМ. тогава започна да се сърбизира езика, тогава бяха вкарани буквите от сърбо-хърватската кирилица и Българската диалектолгия се пренаписа, като македонска, след първата граматика на "македонскиот jaзик" от Круме Кепески, потомствения сърбоман Блаже Конески /който учи в Софийския университет през 1943-1944 година под името Благой Конев, по народност БЪЛГАРИН/ започна да издава свойте "епохални" трудове… не търси Български тврди глави и шувинисти в тези процеси. da bevte togash popametni mozhe denes kje imavme zaednichki jazik koj sigurno i drugite razliki kje gi namaleshe. se sluchi obratnoto a mozhevte za malku da stanete site Makedonci. Сигурно е така, един народ трябва да има един език и това е нормално, не разбирам само как щяхме да станем всички македонци, като вече ти казах, че нямаше кой да ни измисли "Закон за защита на македонската чест" и за това не се променихме и останахме такива, каквито бяха нашите дядовци - Б Ъ Л Г А Р И. ... За тия, които си променят верата и народността ти написах какво е казано в Буквара на Кузман Шапкарев. nemoj sega da mislish deka navistina sme bile Bugari. Е, как стигна до тая констатация???? Чакам да ми отговориш за организациите на македонските Българи до 1944г. и за ВМРО след 1944г.

Тема Da imase malku akal ti ke razbereseнови [re: Аспарух]  
Автор MAKEDONEC ()
Публикувано09.03.00 23:13



Къде ги видя тия шовинисти? Това, че идеята на едни Българи книжовният ни език да бъде формиран въз основа на всички Български диалекти не е успяла, а са надделяли други Българи, които са наложили определен диалект според теб е шовинизъм? ... Защо не прибавиш и нещо за конспирацията, глобализацията, новия световен ред и американизацията и набедиш за всички злини на света четирите годишни времена? Така тезата ти ще е перфектна. Ti si sovinist, pocni od sebe si. Bugarskiot jazik e formiran od istocnite dijalekti (v. trnovo), Srpskiot od zapadnite dijalekti (hercegovskite govori), a vo nikoj od niv ne e vklucen Makedonskiot. Koga Makedoncite se zalagale za zaednicki Makedono-Bugarski literaturen jazik, i Srbite i Bugarite si napravile svoj, pa so toa ideata padnala vo voda. Toa sto sega taa idea se zloupotrebuva od Bugarskite ekstremisti e veke drugo prasanje. Zatoa red Makedonci baraat da se oformi poseben Makedonski literaturen jazik, nekolku godini posle oformuvanjeto na bugarskiot i srpskiot. Znaci tezite za ASNOM nemaat nikakva vrska so realnosta. Drug pat ne ne lazi Bugar. Поделбата и по-големите диференциации настанаха след 2.VIII.1944 г. по решение на АСНОМ. тогава започна да се сърбизира езика, тогава тогава бяха вкарани буквите от сърбо-хърватската кирилица и Българската диалектолгия се пренаписа, като македонска, след първата граматика на "македонскиот jaзик" от Круме Кепески, потомствения сърбоман Блаже Конески /който учи в Софийския университет през 1943-1944 година под името Благой Конев, по народност БЪЛГАРИН/ започна да издава свойте "епохални" трудове… не търси Български тврди глави и шувинисти в тези процеси. Ne bas. Na ASNOM bese receno deka za oficialen jazik se proglasuva narodniot jazik vo forma vo koja se zboruva. Znaci se zima nesto sto veke postoi i se koristi i se proglasuva za oficijalen jazik. Tuka ne se izmisluva nesto novo ili nepostoecki, tuku se veli deka ona sto go zboruva Makedonecot od denes e oficialen jazik. Bukvite ne se nitu srpski, nitu hrvatski (kolku za info hrvatite pisuvaat latinica), tuku toa e tvoeto slepo veruvanje vo nesto sto ne e vistina, no sepak ti pravi nekoe bolno zadovolstvo. Fasistite i sovinistite gi teraa Makedoncite da se napisat kako Bugari, sto go pravat i denes, sto ne znaci deka jas ili bilo koj drug sme Bugari. Prasaj me sto sum, taka zapisi me. No vie ste nacisti i toa ne go pravite. Pak ke ti kazam, prestani da lazes, ne si interesen veke. Zemi da procitas nesto i prosveti se. Site ste Makedonci, no nikoj ne ti brani da nides i Bugar. Ako si takov, nema sto da baras bratucedi vo Makedoncite, baraj si gi vo Azija. Pocni od Turcija, Tatarstan, i taka natamu. So sreka.

Тема Нема спас за тебенови [re: MAKEDONEC]  
Автор Аспарух ()
Публикувано09.03.00 23:50



Чети какво казва егееца Аспарух поп Исаков за язикот: Уместно е да спомена, че другите народности в Македония гледат на нашия народ като на Български. Новият "язик" никак не се харесва на "егейците", тоест бежанците от южна Македония, към които властта се старае да бъде любезна. Егейците не одобряват и нападките против Българщината. Мнозина от тях бягат към Америка или Австралия, но мъчно става емигрирането им. За никого не е тайна, че се гони Българската народност. И сега - по това никой не спори - главната задача на титовата власт е да преследва българщината. Новоскалъпения език постоянно се сърбизира. В Скопйе и Куманово вие слушате по улицата много хора да говорят сръбски; това са главно пришълци от Сърбия - чиновници, офицери и сърбомани от миналото. Властите това търпят с удоволствие, докато биха закарали в полицията всекиго, който - от местните хора - си позволи да приказва на български книжовен език. На места някои чиновници чисто и просто заповядват на хората да говорят сръбски в учрежденията. В Скопие се дават понякога Български филми. За обяснение под картините поставят "македонски текст". Хората се смеят на това, защото те по-добре разбират българските думи, отколкото писаното на "язикот". Прочети и за македонската нация: Когато някой ми казваше, че "македонска нация" е съществувала от всякога, аз изваждах от джоба си вестник "Нова Македония", излизащ в Скопие, и посочвах печатани там статии от комуниста Димитър Влахов, в които той говори, че македонския въпрос се е появил на сцената едва след Берлинския конгрес, тоест след 1878 г. и че до тогава е бил на лице само общия Български въпрос. В полицията поискаха да запишат името ми с окончание на "... ски". Възпротивих се. В документите на съда ме признават като "македонец" по народност и като поданик на Югославия. Никой от нас, впрочем, не бе питан като какъв иска да се запише по народност - в съда и при следствието. Те направо ни записваха като "македонци по народност". Също както не бяха питали и народа, а го записваха по тяхно усмотрение "македонски". Отдавна ти казах, че ти си тоя, който трябва да чете повече и то не гранясала пропаганда, а истински неща. За мене не бери гайле, аз знам кой съм и що съм, мойте дедовци беха Българин, аз съм Българин, децата и внуците ми ще са Българи, твойте дедовци беха Българи, а ти се опитваш да се излъжеш, че си нещо различно. Щом си будала остани си будала, изроди като тебе е имало и пак ще има. В Макдония имам не братовчеди, а братя, а с дебили като тебе нищо общо нямам и не искам да имам.

Тема fala ti za komplimentiteнови [re: Аспарух]  
Автор Laci ()
Публикувано10.03.00 03:58



Si pogodil deka sum car i virtuoz bez navodnici. Dobro me opisha. Ete ti ednash i ti da imash pravo. Samo ne si prav za apsurdite a i nemam namera da se zanimavam so alhemija iako megju drugoto me biva i za crna magija (od tebe mozham da napravam ne samo Makedonec tuku i crnec ako zatreba). Jas smetam deka site na forumov se dovolno intelegentni pa nema potreba da pishuvam dolgi objasnenija za ochigledni i prosti raboti. Znaesh deka em technikava na forumov toa ne go podrzhuva em nekoi od nas nemaat tolku vreme da pishuvaat ili chitaat povekje otkolku shto treba. Aj da recheme deka si izbrzal ili si prochital taka kako ti odgovaralo - eve demek i ti si virtuoz. Eve kako si trebalo da me razberesh ako si chital povnimatelno ili megju redovi. Vo XIX vek ne uspejaa da formiraat zaednichki jazik zatoa shto nekoi povekje sakaa istochnite (bugarskite) dijalekti da dominiraat vo odnos na zapadnite (makedonskite). Toa mozhe i da ne e tolku golem shovinizam no na kraj se sveduva na 'mojov e poubav od tvojot'. Razbirlivo e deka za mnogu Makedonci toa ne bilo prifatlivo. Vo predhodniot komentar koga vikam toa e prva podelba vekje ne zboram za jazikot tuku za podelba megju Makedoncite i Bugarite. Tuka lezhat korenite na Makedonizmot a ne vo nekoj Srbin. Zoshto mislish deka edni se Chesi a drugi Poljaci? Kolkavi vistinski razliki ima megju niv? Da imaa zaednichki jazik sigurno kje bea edna nacija. Vo nashi uslovi jazikot e edna od glavnite komponenti vo formiranjeto na naciite. Koga nema zaednichki jazik drugite razliki (vo glavno vo svesta na lugjeto) stanuvaat ushte pogolemi. Toa shto si pishal za ASNOM ne sakam da go komentiram ovde iako mnogu dobro mi e poznato kako razmisluvash za toa. Ako sakash nachni druga tema, no proshiri si go horizontot prvo. Zarem ti mislish deka za nas Makedoncite bilo najprirodno da go zboruvame ili pishuvame vashiot bugarski koj bil oddalechen od makedonskite dijalekti? Odgovori si na toa prashanje pred da odish ponatamu. Ne te razbrav shto si chekal. Koi makedonski Bugari? Shto si prashal, kade? Postavi novo prashanje. Znaesh deka teshko se raboti na forumov. I shto tolku si zapnal so toj zakon za chesta? Mislish toj zakon ne napravi nas Makedonci? Aj stavi go i nego da go cheshlame kako posebna tema. Samo i tuka kje treba da si gi proshirish horizontite. Tvoe pravo e da si bidesh Blgarin ako dedo ti navistina bil takov, ili da ja prodolzhish negovata zabluda. Vo mojata familija nikoj ne pamti deka imalo bilo koga Bugari. Posledniot dedo od Bugari nastrada a nitu Srbite ne ni bile prijateli prema toa kako kazhuvashe baba mi.

Тема Езика ни преди стотина годининови [re: Аспарух]  
Автор COCI ()
Публикувано11.03.00 16:57



MU MESHASH PO KOSKITE NA SHAPKAREV. PO ZBOROVITE SHTO GI KORISTI, JASNO E DEKA SE RABOTI ZA GALICHKI- A KAKO CHOVEK STO PATUVAL VO TOA VREME SI NAUCHIL MNOGU JAZICI ( PA I BUGARSKI) A PECHATEL VO VESNIK STO MOZEL DA NAJDE DA SE PECHATI ( KAKO VIE STO DOAGJATE ZAEDNO SO GRCITE NA MAKEDONSKI FORUM). JAZIKOT STO GO UPOTREBUVA ME PODSETUVA NA ANGLISKIOT STO GO ZBORUVAAT NASHITE VO DIJASPORATA. VERUVALE ILI NE ( PA DURI I BUGARITE) MOZAT DA SE POZNAAT OD KADE SE DOJDENI LUGJE PO NACINOT NA KOJ ZBORUVAAT ANGLISKI. SE E TOA VO MUSKULNATA MEMORIJA NA JAZIKOT KAKO ORGAN, "TONGUE ROLLING" I T. ILI STO KE RECHE GENETSKA PREDISPOZICIJA STO SE NASLEDUVA DOMINANTNO. OVA USTE EDNASH E PRASHANJE NA GENETIKA, KADE FONETIKATA MOZE DA POMOGNE I DA USMERI. COCI


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.