Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:56 11.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема А бе, "македонци" да ви питам ...нови  
Автор Момчил Белота ()
Публикувано02.03.00 08:21



... вие носите ли мартеници во Македонско?Питам само де ..., а преди носелили сте, щото това си е Български неповторим обичай от време оно!Интересно ми е, защото ги хванахме на тясно братчедите - този път борбата е безсмислена!:)))

Тема А бе, "македонци" да ви питам ...нови [re: Момчил Белота]  
Автор Константин ()
Публикувано03.03.00 02:17



А ти кажи ми, дали Аспарух носеше мартеница?

Тема А бе, "македонци" да ви питам ...нови [re: Константин]  
Автор B v l g a r i ()
Публикувано03.03.00 07:10



A dali Alexander III e chestitil takto si Filip so drenova klonka i "Surva,surva......." na Nova Godina kako pravat Bulgarite vo Pamir-Hindu-Kush i Kavkaz? Krvta voda ne biduva, da znajte bratchedi! Se ubavo(pak Bulgarski zbor)!

Тема А бе, "македонци" да ви питам ...нови [re: Константин]  
Автор Момчил Белота ()
Публикувано03.03.00 08:56



На въпрос с въпрос не е възпиатно да се отговаря!!! Ех, що мълчат Laci и Matsedoneka - Egej?Отговорът е да или не?!

Тема Одговор:нови [re: Момчил Белота]  
Автор Константин ()
Публикувано03.03.00 17:06



Дали во Македония се носат мартеници? Одговорот е: во родниот край на Александар (Егейска Македония) - да; Во местата што ги наречуваш "сърбомански" (Скопйе...) немам забележано такво нешто, но можно е да било порано. Треба да се распрашам за да ти дадам точен одговор. Айде сега ти одговори ми за Аспарух. За Bvlgari: Може ли да ми кажеш малку повече за "сурва,сурва.."? не знам точно за што збориш. Дали е тоа обичай што го има во България и во Хинду-Куш?

Тема А бе, "македонци" да ви питам ...нови [re: B v l g a r i]  
Автор MAKEDONEC ()
Публикувано03.03.00 18:28



Kako sto trgnaa Bugarive i Adam i Eva se Bugari. Nema sto, epten e se dokazano, samo svetot ima zagovor protiv niv. Ako baras Bugari probaj Tatarstan, Turkmenistan, Turcija, i taka natamu niz turko-tatarskite drzavi. Spored bugarskite istoricari, od tamu e potekloto na Bugarite. Znaci ili denesnive Bugari ne se Bugari, ili ako se togas imaat rodnini vo gorenavedenite drzavi. Zatoa ne svakam kao mozat Bugarite da gi pravat Turcite vo Bugarija Bugari? Zar ne e toa kontradikcija na poimi? Ili sepak toa spaga pod bugarska logika, heh.

Тема Одговор:нови [re: Константин]  
Автор Васил ()
Публикувано03.03.00 18:36



>Дали во Македония се носат мартеници? > >Одговорот е: во родниот край на Александар (Егейска Македония) - да; >Во местата што ги наречуваш "сърбомански" (Скопйе...) немам забележано такво нешто, >но можно е да било порано. Треба да се распрашам за да ти дадам точен одговор. Сега, освен нас на Балканите мартеници имат още румънците и молдавците. Във Вардарско ги е имало (описани са от Миладинови), но сега вече, доколкото знам, обичаят не е запазен. Явно е бил подтиснат, защото не е отговарял на сърбите, за да се разграничат допълнително от нас. >Айде сега ти одговори ми за Аспарух. Вероятно обичаят наистина е дошъл оттам, от Средна Азия. Петър Добрев беше споменал за това, давайки май и снимка на иранския бог на щастието Фарн, във вид на козел, с мартеница около врата. Той също твърди, че отделни племена в Афганистан и досега имат обичая да кичат храсти (и добитък?) през март с червени нишки. [И като страничен коментар за Добревите книги. Аз, както сигурно и много други от вас, се съмнявах/(м) в доста от изводите му, например в предлаганите често келтски паралели за пра-българите, за връзките Кимери-Кимри (Cymr=Wales, Уейлс) и т.н. Но ето като дойдох в Англия, разбрах, че уелсците също имат обичая да си закачат цветя (daffodils) на 1 март, деня на тяхния светец St. Patrick.] > За Bvlgari: > > Може ли да ми кажеш малку повече за "сурва,сурва.."? не знам точно за што збориш. >Дали е тоа обичай што го има во България и во Хинду-Куш? на Балканите този обичай го имат пак и румънците. Но Иля Талев (комуто писателят Димитър Талев от Прилеп е чичо) доста добре обясни наскоро в soc.culture.bulgaria, че те са го заели от нас, и че подобен обичай ("сурвали") има и сред чувашите на Волга. Това май доказва и пра-българската връзка.

Тема Makedonci se pisuva so golemo M! [re: Момчил Белота]  
Автор MAKEDONEC ()
Публикувано03.03.00 18:41



Na nepravilno postaveno prasanje nema voopsto potreba da se odgovara. Znaci isto taka e nevospitano da se postavuvaat nepristojni i nerelevantni prasanja. Zar mora na sekoja tvoja glupost da se napise nesto, cim te ignorirame znaci ne ti faka dovolno mozokot da trosi covek vreme na tebe. Ostaj drugo, no treba da se naucis i da pisuvas za da se doblizis malku do pristojno nivo. Cak i imeto ne znaes da mi go napises.

Тема Bugarskoto poteklo na Romancite i Moldavciteнови [re: Васил]  
Автор MAKEDONEC ()
Публикувано03.03.00 19:14



>Сега, освен нас на Балканите мартеници имат още румънците >и молдавците. Във Вардарско ги е имало (описани са от >Миладинови), но сега вече, доколкото знам, обичаят не е >запазен. Явно е бил подтиснат, защото не е отговарял на >сърбите, за да се разграничат допълнително от нас. Pa ete, i Rumincite i Moldavcite se Bugari, zar ne, spored logikata za potekloto na narodite, razviena od Bugarite, tie se najcisti Bugari, se razbira posle Makedoncite, Adam i Eva, i nimi slicni. Treskas gluposti Vasile. Vo Makedonija ima i imalo mnogu obicaii, nekoi stari, nekoi i novi. Eve na primer bil obicaj ako nevestata e devica da se stavi bel carsav na nejziniot prozor pred svadbata, a da se izvadi koga ke ja zavrsat rabotata. Takov obicaj poveke nema, ednostavno ne se praktikuva. Koj e kriv za toa? Srbite, Kominternata, Marks i Engles ili Grcite? Mnogu ne logicno gi gledas rabotite. Povlekuvas arbitrarni zaklucoci, po koi ste poznati vie Bugarite, no sepak na niv nikoj vo svetot ne gleda ozbilno. Nie sme vo taa kategorija sto isto taka ne gi svakame ozbilno, no vie prodolzete da se lazete samite sebe si. >Вероятно обичаят наистина е дошъл оттам, от Средна Азия. >Петър Добрев беше споменал за това, давайки май и снимка >на иранския бог на щастието Фарн, във вид на козел, с >мартеница около врата. Той също твърди, че отделни >племена в Афганистан и досега имат обичая да кичат храсти (и добитък?) през март с червени нишки. Verovatno. No toa ne kazuva deka nekoj e Bugar ili ne e. Znaci i Rumincite i Moldavcite se Bugari? A sto ako bilo na moda doneseno od nekoj Evrein od Palestina koja bila vo sklop na Turcija, vo koja bil Sredniot Istok? Edno vreme bese moda da se nosat mini suknji, toa kazuva deka sme Englezi ili Amerikanci? A toa sto vo Bugarija vikate "mersi" dokazuva deka ste Francuzi? Zar ne ja primetuvas gluposta vo tvoite izjavi? >на Балканите този обичай го имат пак и румънците. Но Иля >Талев (комуто писателят Димитър Талев от Прилеп е чичо) >доста добре обясни наскоро в soc.culture.bulgaria, че те са го >заели от нас, и че подобен обичай ("сурвали") има и сред >чувашите на Волга. Това май доказва и пра-българската >връзка. Pa ete uste eden dokaz za Bugarskoto poteklo na Rumuncite. Sto te drzi, odma pocni da istrazuvas na taa tema. Pa da da, Rumincite bile del od pra-bugarite, ama Rimjanite ili Vizantijcite gi zeznale i gi napravile Rumunci, demek po Rimjani, ama oni bile Bugari, a toa bilo deka Bulgar=Byzant (pecatna greska stanala na nivnite pasosi), a od Byzant neli stanale Romei, pa posle Romanci ili Ruminci. A za Moldavcite seuste se istrazuva.

Тема Bugarskoto poteklo na Romancite i Moldavciteнови [re: MAKEDONEC]  
Автор Dobrin ()
Публикувано04.03.00 05:00



Makedonec, Romancite i Moldavcite ne sa Bulgari zashtoto ne govorat Bulgarski dialekt kato tebe. Osven tova ti se opitvash da preinachavash kazanoto. Zashto se pravish che ne znaesh kolko vreme Bulgari sa azhiveli v Romania predi Romancite da se preseliat tam ot Makedonia i susednite oblasti. Nie s Romancite mozhe da imame mnogo obshti neshta zashtoto vekove nared te sa zhiveli na teritoriata na Bulgaria no nie s tiah niamame obshta istoria zashtoto te si imat svoi geroi a nie nashi. A kato otvorish Bulgarskite i Makedonskite uchebnici kakvo shte vidish. Edni i sushti hora. Ne e sushtoto nali zatova i nie niamame sushtoto otnoshenie kum Romancite kakvoto imame kum vas. Sega razbra li zashto kato otkriem obshti obichai s niakoi ot susednite narodi nie ne trugvame da govorim che te sa Bulgari.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.