Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:42 04.07.25 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Добри процеси текат в Българиянови  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано30.09.24 18:26



Иван Илчев:



""Добре би било и площадът, и катедралата да се преименуват от "Св. Александър Невски" на "Св. Иван Рилски", заяwи историкът проф. Иван Илчев, който е и член на смесената българо-македонска историческа комисия. Така професорът подкрепи идеята на общински съветници от "Синя София" площадът да бъде преименуван на българския светец и небесен покровител на България.

"Мотивировката е абсолютно правилна - това е най-почитаният български светец. Допълнителен въпрос е доколко Александър Невски е светец", коментира историкът по БНР.

Според него през последните години в историческия печат на Русия масово се доказват идеи, че неговият морален образ по никакъв начин не е на светец.

"Да не говорим за убийства, които е извършил в собственото си семейство. Има и доста исторически податки, че е приел мюсюлманството. За нас той е случаен светец, той е светец-покровител на руския император Александър Втори", категоричен е професорът по история.

По думите му Александър Невски в Русия става популярен след Октомврийската революция заради прословутата му фраза във филма на Сергей Айзенщайн ("Александър Невски", 1938 г.), че който с меч дойде при нас, от меч ще загине. "Това се превръща в мощен пропаганден удар за Сталин в подготовката за Втората Световна война", коментира проф. Иван Илчев.

По думите на проф. Илчев традициите трябва да се пазят, докато имат някакво смислово значение.

"Аз се чудя светецът Александър Невски какво смислово значение има за българския народ. Реално няма".

Илчев, който е член на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия на България и Република Северна Македония, коментира като разумно разделянето на РСМ от Албания в преговорния процес за интеграция в Европейския съюз, като посочи, че Скопие се самоизолира и дори държавата им може да се разпадне.

"Проблемът на Северна Македония е на север от тях. Сръбската пропаганда работи неотклонно в Македония. В определени периоди там е имало и българска пропаганда, но тя се прекъсва за дълги периоди, а сръбската на практика е работила през цялото време. Голяма част от държавните ръководители на РСМ са получили образованието си в условия на Югославия".

Историкът беше категоричен, че Съвместната комисия не може да промени нищо, ако няма политическа воля."



Тема Re: Добри процеси текат в Българиянови [re: kuduger965O6]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано30.09.24 19:38



Синът на комунистическия професор Илчо Димитров в акция.



Бог спас Трампа — но не Америку

Тема Re: Добри процеси текат в Българиянови [re: kuduger965O6]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано30.09.24 20:55



Предложението за въздигането на храма-паметник „Св. Александър Невски“ е по решение на Учредителното народно събрание през 1879 г., състояло се в старата ни престолнина Търново (Царевград Търнов).

Председател на събранието бил Екзарх Антим I, подпредседател — Петко Каравелов, брат на поета Любен Каравелов. Точно той предложил „да се построи един храм-паметник в град Търново на Чан тепе (Царевец), като по този начин се задължи „ нравстено“ народът“. Следвало храмът да се посвети на св. Александър Невски, небесен покровител и закрилник на Цар Освободител – император Александър И, и руското победоносно войнство. Имало и друго предложение на това заседание, от д-р Петър Берон. Той намирал за уместно такъв храм да се построи на връх Св. Никола в Шипченския балкан. Предложението на д-р Петър Берон било отхвърлено от народните представители, а Каравеловото се приело с акламации. Веднага бил съставен КОМИТЕТ с председател Браницки епископ Климент (Васил Друмев). Нему възложили да организира работата по въздигането на храма-паметник. За набирането на парични средства Комитетът отпечатал Конституцията в 40 000 екземпляра и започнали да я продават между народа по 50 стотинки.

През 1880 г. Второто обикновено народно събрание, по желание на Негово Височество Княз Александър Батенберг, решило вместо в Търново, както било прието в Учредителното събрание, храмът-паметник да се въздигне в София – новата столица на българите.

---
"Синя София" (кои бяха тия?) се плю в сурата на Петко Каравелов.

Бог спас Трампа — но не Америку


Тема Re: Добри процеси текат в Българиянови [re: cumanich126454]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано30.09.24 21:08



И един македонски щрих:

...След като стигнахме до покрива, тук искам да вметна, че за огромната работа по изкопите, основите и изравняване на терена, са се трудили майсторите — предприемачи, Никола Дишков прилепчанин и съдружникът му инж. Станишев от Кукуш. По строежа участвали костурците Н. Юруков – архитект, Коста Богдановски от с. Лобаница, братята Лазар и Георги Киселинчеви от с. Косинец и Иван Наумов



Бог спас Трампа — но не Америку

Тема Re: Добри процеси текат в Българиянови [re: kuduger965O6]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано30.09.24 21:30



Ако искаш да активираш двамата русороби тука, пускай такива теми!



Тема Re: Добри процеси текат в Българиянови [re: NAVYBG]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано30.09.24 21:35



Нека се труди момчето. Ще научи интересни факти. Като например:

9. Главни доставчици на чакъл били враждебиенци, които докарвали с колите си речен искърски чакъл. Многократно арх. Смирнов е връщал колите за лошо промит чакъл, по който откривал речна кал. Доставените тухли престоявали в огромен гьол с вода в южната част на сегашния площад и след двуседмично престояване на строежа влизали в употреба само „звънтящите“ тухли, другите връщали на производителя, били рекламирани и заменяни с качествени. При реконструкция на отоплението от парно на водно през седемдесетте години на миналия век работниците се учудваха на здравината на тухлите, искри излизаха при ударите на шилата и отначало оставаха с впечатление, че са попаднали на бетон.

Бог спас Трампа — но не Америку


Тема Re: Добри процеси текат в Българиянови [re: NAVYBG]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано30.09.24 21:43



Кой е вторият русороб?



Тема Re: Добри процеси текат в България [re: cumanich126454]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано30.09.24 21:46



Нема лошо куманич, всички се учим, при това цял живот:



И понеже нямам съмнение, че това го знаеше, интересното тук е:
"След като руската флота бомбардира гр. Варна на 14 октомври 1915 г., правителството на Васил Радославов, русофобско по външнополитическа ориентация, взема решение за преименуването на храм-паметника в „Св. св. Кирил и Методий“. Постановлението на Министерския съвет от 19 октомври 1915 г. е внесено през февруари 1916 г. за одобрение в Народното събрание. След възражения от страна на опозиционните партии и бурен дебат парламентът одобрява решението на правителство с гласовете на проправителственото мнозинство (4 март 1916 г.). Твърди се, че дори русофилът Иван Вазов приветства преименуването.

Редактирано от kuduger965O6 на 30.09.24 21:52.



Тема Re: Добри процеси текат в Българиянови [re: kuduger965O6]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано30.09.24 21:57



взема решение за преименуването на храм-паметника в „Св. св. Кирил и Методий“.

Ами какви идиотии предлага имагинерната "Синя София"? Вместо да предложи да се върне едно сторо име? И на кой му пука?

Бог спас Трампа — но не Америку


Тема Re: Добри процеси текат в Българиянови [re: cumanich126454]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано30.09.24 22:07



Ми това вече е въпрос на дебат: да се върне името "Св. св. Кирил и Методий" или да бъде "Св. Иван Рилски".
И убеден съм, има на кого да му пука, поне що се отнася до софиянци...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.