Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:37 05.07.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема OFF. Боевете на Шипканови  
Автор space222 (непознат)
Публикувано26.05.24 20:36



На 3 март бяхме на Шипка със сина ми.
Той ми зададе въпрос, на който не можах да му отговоря. Вече два месаца търсих отговор насам-натам и не можах да намеря нещо, което да ми се стори логично и обяснимо, та затова - срам, не срам, ето ме тук да питам.
Въпроса му беше: Защо след като пътя през прохода е на повече от километър разстояние от връх Св Никола, турците не минават по пътя спокойно ами се катерят по урвата да се бият с Опълченците?
Логично е, през ноща или в някоя мъглива утрин спокойно да могат да си минат по пътя, без проблеми.
Ако има някъде четиво с подробности за това, моля да ме насочите!
Големи благодарности!



Тема Re: OFF. Боевете на Шипканови [re: space222]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано26.05.24 20:43



Набързо справка от Уикипедия:

При Шипченския проход се срещат почти под прав ъгъл билото на Стара планина с една верига върхове в меридианно направление. Тази верига се състои от върховете Свети Никола, Шипка и Узункуш. Там лъкатуши пътя през прохода от Габрово за Казанлък. На запад, почти под прав ъгъл, се простира Кралимарков баир, който се състои от върховете Акри Джебел (Малуша), Йешил тепе (Лесная височина) и Кючук Йешил тепе (Волинска височина). Съединява се с прохода в района на Централната батария, южно от връх Шипка.



Източно от прохода се простира друга верига в меридианно направление. Състои се от върховете Малък Бедек, Демир тепе (Захарна глава, Гарваново гнездо) и Демиевец. Съединява се с прохода в района Стоманената батарея.

Склоновете на всички върхове са стръмни и почти непристъпни. Обрасли са с гъсти гори и храсти. Почти няма открити пространства, освен самите върхове на Йешил тепе и Кючук Йешил тепе. Поради липса на достатъчно войски, генерал Столетов успява да заеме само върховете Свети Никола, Кючук Йешил тепе и Шипка. За да подсигуи фланговете чрез заемане на позиции на Акри Джебел и Малък Бедек, генерал Радецки иска още един пехотен полк, но му е отказано.

Предвид недостатъчните си сили Столетов се ограничава с отбраната на самия проход. Отбраната не е цялостна позиция, а съвкупност от височини, пригодени за отбрана на запад, на юг, на изток и на север към другите височини. Изградени са четири групи стрелкови и артилерийски укрепления.



Макрон ще ни брани, Урсула ще ни храни

Тема Re: OFF. Боевете на Шипканови [re: space222]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано26.05.24 21:13



Защото на връх Шипка и на връх св.Никола е разположена артилерия, която прави невъзможно преминаването на турските сили. Описано е в няколко страници на едно малко книжле, издание на "Парк-музей Шипка" от 1962г. Описано е коя батарея къде е разположена, докъде може да удря, кой я командва, оръдията руски ли са или пленени турски от Стара Загора, кой е командващ на батареята. Руснаците превземат прохода за първи път на 19 юли 1877г. и са на ясно откъде може да се бие. Основна заслуга има подпоручик Кисменски, изработил таблици за стрелба на всяка батарея.



Тема Re: OFF. Боевете на Шипканови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано26.05.24 21:50



Без да познавам географията там (бил съм там като дете и дори имам снимка как съм увиснал на едно оръдие) ще направя една вметка:

точка 7-ма от материала. (другите не са толкова интересни, а някои са буламач):



Макрон ще ни брани, Урсула ще ни храни

Тема Re: OFF. Боевете на Шипканови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано27.05.24 16:37



Освен това, оставянето в гръб на отряда на Столетов и умирането в отбраната на Габрово би унищожило целят корпус на Сюлейман, тъй като и да мине пехотата (дори и по обходните пътеки, през западните склонове /не съм ходил там/ или през пътеката през Бузлуджа), то обоза и артилерията не могат да минат пред Опълченците.



Тема Re: OFF. Боевете на Шипканови [re: komitaO3]  
Автор space222 (непознат)
Публикувано28.05.24 01:30



Намерих част от книжката на "Парк-музей Шипка" онлайн. Ще я търся и цалата на хартия. Поизясниха ми се нещата :-)
Благодаря!



Тема Re: OFF. Боевете на Шипканови [re: cumanich126454]  
Автор space222 (непознат)
Публикувано28.05.24 01:38



Да, четох в Уики, не го обясняват много добре какво е станало. Обстановката наистина е била доста сложна, сигурно заради това.
Благодаря!



Тема Re: OFF. Боевете на Шипканови [re: nikolayds]  
Автор space222 (непознат)
Публикувано28.05.24 01:55



Това не го знаех, че понеже обоза не може да мине от никъде освен по пътя , са принудени да се катерят по урвите и да превземат върхове. На едно място даже четох, че Шипка е била атакувана и от северния склон. Значи че тези турци, които са били там на практика са минали Балкана. ТОгава целия бой е бил заради обоза, нали така?
Благодаря!



Тема Re: OFF. Боевете на Шипканови [re: space222]  
Автор dilber_tanasovski (минаващ)
Публикувано28.05.24 09:34



Трябва да имате в предвид също , че пътя не е минавал там където е сега , а малко на изток от Орлово гнездо долу в ниското.

Редактирано от dilber_tanasovski на 28.05.24 11:29.



Тема Re: OFF. Боевете на Шипканови [re: space222]  
Автор nikolayds ()
Публикувано28.05.24 12:56



Не е само заради обоза, въпреки, че без обоз няма да могат да стигнат дори до Габрово, камо ли до Плевен. Оставянето на такава групировка в гърба на отряда, гарантира отрязването и обкръжаването му.

=====
Виж през зимата преминаването на корпуса на Мирски при Дъбовският проход. Там пътеките са малко по—добри, но дори и той завзема и отбива турците от Селци (това е зап фланг) и Кръстец (билото от тук две пътеки — Борущица—Дъбово и Селци—Мъглиж /сега дори не е и път/), преди да влезе долу в полето пред Ветрен. И това при все, че има още два корпуса които преминават през други проходи. Обоза (тук е и артилерията) е прехвърлена от 2000 местни българи доброволци, верно през зимата, но при много по лесни пътеки от Бузлуджа.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.