Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:27 26.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Западни Балкани/Сръбски святнови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано17.06.24 18:37



Българската армия е силно разтеглена - от Видин до Солун, и оттам до Черно море. Вярно, по-малобройна срещу турците, но и с числен превес само срещу Сърбия. Срещу гърците имаме съвсем малко войска. Войната почваме ние, но военачалниците след първия удар при Брегалница спират войската, сърбите се окопитват, и на свой ред контраатакуват. Редица пробиви и спечелени битки не са оползотворени, като например при Криволак, където вместо да се съединим с въстаналите в Тиквеш, се дава заповед за отстъпление от онзи генерал, чиято щерка е щяла да става жена на Ататюрк -Стилиян Ковачев. Срещу гърците след поредица от неравни битки и прекосилите преход по билото на Родопския отряд на ген Диков сме били напът да ги обкръжим в Кресненското дефиле. Отделно бележим редица победи като битката при Калиманци, където черногорците дават почти тотални жертви в Брегалнишка река, сърбите са разбити пти Голям Голак.
Срещу румънците е дадена заповед да не се съпротивляваме, целия дунавски флот е потопен!



Тема Re: Западни Балкани/Сръбски святнови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано17.06.24 18:47



Нямаме фронт до Черно море. Войските са изтеглени от там още април-май, след подписване на Лондонския договор. И срещу Румъния нямаме войски. Цялата ни армия е срещу гърци и сърби и ги превъзхождаме числено. Генералите са част от армията, не могат да бъдат отделени.



Тема Re: Западни Балкани/Сръбски святнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано17.06.24 20:27



До тогава - 1912 вече всичко вътре в страната е смазано. Цялата що-годе шаваща интелигенция е подтисната. Големите, истински фигури от Възраждане и Освобождение, Обединение са хванати или смазани. Няма ги Петко и Любен Каравелови, няма го вече Захари Стоянов, отдавна ги няма Априлци, Пенчо Славейков точно почива в Италия, изгнаник.
Пловдив знаеш, тук приключва още до 1900г.
За другите градове да не говорим.
Вазов минава на сказки, той е отчаян. Това му отчаяние вади и най-доброто от него, но той обществена позиция така и не заема до края на живота си.
Всичко е в ръцете на шепа генерали, половината са си чисти мекерета и подлоги.
С братята Вазови буквално се подиграват. То е гавра. За тях също се повтаря генерали, генерали, но докато са на служба никой не е генерал от тях. Те са полковници, генерали обявени при излизане от армията.
Праща Георги в Румъния, да преговаря мир. Влиза на срещата, почва да говори как България ще е вече за мир между всички, те го прекъсват ококорени с: - Какво говорите...!? Вие вчера обявихте война на Гърция и Сърбия.
Пратен там, тай не знае, не са му казали. Няма нито план нито за развръщане, нито за действие. Просто - война.
Прибира се, никой не иска да го приеме. Мин.председателя го вика и му честити - назначен със заповед на царя за министър на войната!? Така все едно и Русия я иска тая война, но Никой не го пита за нищо, ни генерал-щабни ни действащи. Постоянно е в конфликт и напуска.
След войната цялата царска преса и подлога де що има го сочи виновен. Той не, че е идеален, но измамата го поглъща, те се гаврят с него. А от малкото надежди поне с Русия да търсим съдействие е в него. Нарочно е потъпкана.
Мекерета и най-долна измет като Желев излизат начело.



Тема Re: Западни Балкани/Сръбски святнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано17.06.24 21:40



Да, Фердинанд управлява еднолично.



Тема Re: Западни Балкани/Сръбски святнови [re: torlakov-93629]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано17.06.24 21:56



Въпреки тях има видима и ясно осезаема симпатия към нас не само от правителствата на големите, но и от народите. Имаме и чужденци дошли да се бият на наша страна. Дават ни заеми, оборудват ни с оръжие и продоволствия.
Девизът "Освобождение" и съюз с братята работи.
Говорихме и на другото място, от "нашата" война, като част от войните за османското наследство всеки печели.
Всичко приключва след Булаир и то с отвращение. Никой повече не се връзва на мантрата за братя в Тракия и Македония. На всеки е ясно, че сме я почнали ние специално не заради тях. Нашите си там са най-наясно и е просто началото на края за ролята на България на Балканския полуостров.
Дори да е имало някакви съмнения или надежди, че може и да ни дойде акъла - Венизелос готов да отстъпи минимум Кавала, защото ВМРО на всеки пречи. Имаме още козове с ВМРО.
С влизането в ПСВ като роля на полицейски сили да гоним сърби по горите. След спирането ни чинно и послушно с настъплението, няма сила която да върне доверие в нас и всеки ни презира. Има ни или за чисти подлоги, или за макс малоумни. А напъна да остане сина за сметка на бащата в края на войната ни лишава от всякакъв шанс и години наред никой не ни търси съюза. БГ е в изолация. Само жал към нас, тъпите от които само се възползват, работи и ОН спират Гърция да не ни затрие на тотал.

Сърбите, специално след загубата 1885 и постепенно въобще излизат от австрийската орбита. Даже отношението към тях е като към предатели. Те знаят, че каквото и да подпишат, не одобри ли поне Русия, Австрия може и да ги погълне. Ние помагаме да си измият лицето.
Моето виждане за Югославия е, че е създадена именно защото никой не вярва на Сърбия. Никой освен Австрия и Германия не иска ПСВ, даже най-вече Русия. Събитието в Сараево там, с тия черни ръце вечно ще си остане съмнително за мен.
Гледаме резултатите, простото развитие на събитията и кой има интерес.
Може и да е за разрешаване на вътрешен проблем, както е в Турция. Дори по документи тя вече се е отказала от териториите загубени в балканските. Залога й е по-голям. Затова и спира при Одрин.
Гърция е насърчавана да ходи "навътре", заради островите, че и за крайбрежията.
Това не е война на балканските народи. Те вкупом са и оплюти, ставаме "бурето с барут" и тема подобни щуротии.



Тема Re: Западни Балкани/Сръбски святнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано17.06.24 21:58



Ти разбираш ли, че ме е толкова гнус от цялата им семка, че избягвам да му споменавам името. Това ми пречи и на сина му да гледам обективно и в повечето случаи просто си замълчавам.



Тема Re: Западни Балкани/Сръбски святнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано17.06.24 22:14



Късата клечка с владетелска династия...



Тема Re: Западни Балкани/Сръбски святнови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано17.06.24 22:31



Абсолютно. Подлоги сме на германците ПСВ. Пушечно месо, да привличаме тук жива сила от Западния фронт. Да, сега зацепих що ги мразиш. Ако бяхме взели Солун в 1915 или 1916г., тук фронта приключваше. Войната спираше на Балканите. Щяхме в движение да ударим Румъния, както и става. Но после ни дреме на кура кой ще е победител. Ние сме измели всички от Балканите. Ако някой иска да ни наложи някакъв договор ще трябва да дойде тук да го наложи на сила. Win-win ситуация ставаше в 1918г. Тогава кеф ти преговори за Вардарска Македония, кеф ти преговори за Кавала, кеф ти подарък Европейска Турция до Чаталджа, както я подаряват на Гърция, но те не могат да я удържат. Ей такива сме, слугинаж. На себе си трябва да се сърдим.



Тема Re: Западни Балкани/Сръбски святнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано17.06.24 22:41



Преди години да катерим Мальовица и аз все драпам напред, не чакам. От новата до старата хижа и по едно време спрях. Викам, ще ги изчакам. Тия дойдоха след час.
- Къде бяхте бе? Ми видяхме царя. Къв цар бе!? Ми Симеон. Къде? С едно куче беше след поляната. Гледали кучето, щото било хубаво.
Хвърлих раницата и съм тичал да го набарам. Да ми падне тоя на мен в гората така тет-а-тет и да го изпусна...
Беше офейкал ли, не знам. Не можах да го намеря. Върнах се.
Ако си бил там и знаеш баира от старата хижа до езерата, дето дъх едва си взимаш. С глас съм ги псувал по целия път, може в Самоков и Рила да ме чуха.
Казах на баща ми, ако щеш вярвай, два пъти сме ходили от Пловдив хем на разходка, хем от мерак да го срещнем там някъде.
На живо не съм го виждал. Ако тогава го бях набарал щях да вляза в новините. Известен, щеше да ме гледаш.
Сред хора може и да си затрая, ама в гората...
Д...ба $5;'"_-77&_37!_-_#@))!"-:'"*_#46+&''7+:#-!/0&$#%*457/"$&68(&+87



Тема Re: Западни Балкани/Сръбски святнови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано17.06.24 23:13



Не, просто ми се иска ако може цял свят някак да разбере, че не сме катили и знаем откъде идва злото. То е същото от което и немския народ страда даже несъизмеримо повече от нас.
Стига с това бе! Дразниш вече!
Как се мрази народ, кой е този цял народ, който да заслужава омраза?!
Хеле пък и от най-начетени, творящи и подредени хора на планетата. Хем и знаеш африканските немци колко пък на тях се впечатлявам.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.