Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:35 25.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Честит национален празник на Гърциянови [re: cumanich126454]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано29.03.24 07:06



Той ще влезе навътре с лодката, да е пръв с руското знаме...





Тема За вазе пак ронкинови [re: komitaO3]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано29.03.24 10:35







Тема Re: За вазе пак ронкинови [re: SashetoBE]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано29.03.24 11:24



Мокри сънища





Тема Re: За вазе пак ронкинови [re: SashetoBE]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано29.03.24 12:33



Изглежда ми приемливо, само не знам как са прогръцки Битоля и Охрид, както и за проалбански Прилеп. Доколкото знам, Струга си е почти чисто албанска станала, че и част от Охрид, но ти кажи.
Чакаме да се сбият албанци и сърби, и след това ще видим. Вучич се дърви за Косово и Реп Сръбска (щял да казва нещо важно тези дни), Хърватия също се превъоръжава, ние люпим семки общо-взето, Гърция си има терк с Турция.
Сърбия сключи някакво споразумение с Ч гора в областта на мин на отбрана, ужким било за хуманитарни дейности. НАТО има 4-5 хил войници в Косово, отделно ще правят база в Албания. Предстои "веселбата". И то като гледам, тази година.



Тема Re: Честит национален празник на Гърциянови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано01.04.24 18:51



Метаксадес е едно от. т.н. парапанковски села в най-източната част на Гърция, днешен окръг Еврос. Това са околностите на Димотика, Фере и Софлу. В общи линии в големи български села в края на 18 и началото на 19в. се настаняват по няколко семейства гърци от Епир и Кипър. Това води до огърчване на езика и приемане на гръцко самосъзнание. До ден днешен фолклора обаче е 100% български. Просто песните са преведени на гръцки. Изцяло е запазена родопската гайда със същото звучене, както и обичаите, съвпадащи като дати с нашите.

Женско хоро



Смесено хоро. Носията е типична българска мъжка димотишка носия:





Тема Сложно е,нови [re: NAVYBG]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано03.04.24 02:18



особено около Скопје и всашност тук е целата работа. Албанците се надеват на поне 50% от Скопје, иначе да сме се поделили до сега. Но с това искание, нјама как!
В некои характеристики, етническата карта на скопје припомња на Сараево от краја на 80 тите години. Града го држим ние, но селата, те. Но, техното економическо(черни пари мафија, дрога и криминал) и преди всичко политическо присаствие е много силно.

Ето мнозинската етническа карта(което значи че в зеленото има македонци и обратно, но не са мнозинство) според пребројването от 2021 со забелешка че един дел од македонците го “бојкоираха пописа“ и не са влезли в етническата карта т.е. административно се преброени но не са записани като македонци по еническа припадност.



За Битола и Охрид: Грците го считат за техно во име на гркоезичното влашко население, което вече не е нито влашко нито гркоезично. Од страната на мајка ми аз произхождам од такова семејство и мога да кажа че в Битолско вече нема 'чисти' власи, а вапрос е дали ги има и другаде. Автора на тази карта е колкото разбирам некој грк, и всашност техната поанта е да овладеат цјалата територија на антична Македонија (от прилика това в синото). Между другото, в борбата за окончателно и комплетно “враштане“ на бренда Македонија в грцко владение, грците наивече разчитат на шиптарите, од там и плошта на червеното се раширил даже изван апетитите на АНА И ОНА.

Прилеп: држат неколко села около и Прилеп но и јужно од Битола но като цело това е слабо присаствие. В последно време придобиват ги торбешите в прилепско за техната кауза което е много жалко.

Струга и Охрид: Струга е некаде на половина , 50 на 50 а во Охрид имат силно економическо присаствие което им дава кураж че в блиско бадаште и ште се населат.

Като цело, след спада на наталитета и изселването, албанската стратегија премина повече кам политически и економически средтсва. Ползват ги много умело политическите обстојателствата с които сме натиснати македонците но и “дивидиендите“ от војната-2001. Овледеават ги институциите и ги ползват до максимум за свои интереси а след това ги уништожават од ватре (пример: Македонски пошти , Агенција за Авио Контрол , Агенција за учебници итн).

Аз мислја че ако се доје до некакав шанс за споразумение между Косово и Србија, нашите хазјаини ште не продадат без да им трепне, дали в некакав вид кантона конфедерација или некаква заедница на автономни албански обштини или нешто подобно.

Редактирано от SashetoBE на 03.04.24 02:25.



Тема Re: Сложно е,нови [re: SashetoBE]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано03.04.24 13:33



Саше, вашето преброяване е фалшиво. Над 10 хил българи се изпариха някак си.
Както и да е, и аз нямам впечатление да има гърко-власи толко, че гръците да имат претенции. Но те така или иначе са захапали маса територии без гръци, та тези ли?
Това за икономическата експанзия на албанците го знам, и са стигнали до българската граница - Овчеполието, Беровско. Изкупуват де що има. Отделно както си написал, политическото поглъщане през административни позиции. Кантонизация/федерализация е най-приемливото (за вас, македонците) бъдеще, но честно се съмнявам. По-скоро онази карта за разпарчетосването между Албания, Сърбия и Гърция и ликвидирането на политическия държавен субект с Македония някъде в името. За България едва ли ще има каквото и да е, да бъда откровен. С толкова отровени хора, има ли смисъл? Такива неща съм чел от хора от Щип, Св Николе, Радовиш и Струмица... Нека си останем фашистички окупатори, и толко. Така си свикнах вече, че взе да ми харесва





Тема Re: Сложно е,нови [re: NAVYBG]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано03.04.24 13:43



Офтопик: какви неща си чел - тежки семейни спомени за бугарскиот окупаторски ботуш ли имаш предвид?



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 03.04.24 13:38.



Тема Re: Сложно е,нови [re: MupaM]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано03.04.24 14:02



Например един от последните постинги на Тони Коцев:
“ Македонскиот етнички идентитет е вековен . Моите предтци секогаш себе си се сметаа за етнички македонци . Мајка ми ја преживеа Бугарската окупација и од тогаш започна да ги мрази Бугарите . Таа си беше Македонка , а Бугарите ги малтретирале Македонците “ ............. И следува слика на мајка му и дедо му на која се гледа како ја пречекуваат Бугарската армија во Охрид . Инаку , дедо му бил заменик Кмет на Охрид и Кмет на село Косел Охридско (многу малтретиран 🤣) од Бугарскит окупатор . Голем зор видел дедому како Кмет од Бугарите ."
Иначе в лично качество какво ли не съм чел... Всеки втори ми вика - смени си името...



Тема Re: Сложно е,нови [re: NAVYBG]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано03.04.24 14:06



Е, да, де, класиката - Коцев ги е обобщил иронично. Принуден да стане кмет, има ли избор,бугарите лоши и не питат. Имат си логични обяснения за всичко.

Направо нищо не е, ако не са почнали да ти разправят истории за кланета и силуваня конкретно в тяхното семейство. Като онова за измъкнато от ръцете на майка му и заклано от бугарите бебе, братче на бабата на авторката на поста.

П.П. И ние като деца сигурно сме били убедени, че нашите баби мразят фашистката власт. Аз съм питала баба ми кое е по-добре - турско робство или фашистко - по тогавашната терминология за деца. ;) Тя каза, че фашистко, защото фашистите все пак са си българи.

С това не искам да кажа, че оная атмосфера не е, дето викаш, "отровена".

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 03.04.24 14:15.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.