Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:04 24.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Българският национален интерес  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано17.03.24 07:47



Интересна дискусия в "Квадрат 7/8":



НАТО ще ни брани, ЕС ще ни храни

Тема Re: Българският национален интереснови [re: cumanich126454]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано17.03.24 09:42



Защо трябва да гледам дискусията с платеници на савецкото пасолство?

Северняк=Югоговняк!

Редактирано от jingiby на 17.03.24 10:08.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: cumanich126454]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано17.03.24 10:42



25 000 гледания за 15 часа...пускам го да го гледам.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: cumanich126454]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано17.03.24 11:51



Иво Христов и Андрей Райчев най-хубаво ги дискутират тия неща.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Re: Българският национален интереснови [re: jingiby]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано17.03.24 11:54



Уникално добро предаване, с перфектен разрез на съвременната ни народопсихология и разбиване на националните митове. Русия или не се споменава или в негативен контекст.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: MupaM]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано17.03.24 12:01



Предпочитам проф. Атанас Семов пред тези. Коренът е в образованието. Ще стане след 25 г.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: komitaO3]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано17.03.24 14:00



Да, изгледах го и на 96-97 процента съм съгласен с коментарите.

Северняк=Югоговняк!



Тема Re: Българският национален интереснови [re: cumanich126454]  
Автор el_sofia (пристрастен)
Публикувано18.03.24 10:16



Ти сериозно ли ? Номенклатурното чадо Райчев и национален интерес. Тоя никаквец направи милони и имоти от празни приказки, но да си чул да говори за лустрация ??? Само като му чух глупостите за Възродителния процес и това ми бе достатъчно. Тоя пропуска това, че има хора като мен живели по онези години и добре знаем кое и как беше. Не ти ли прави впечатление, че досега не се публикува у нас онази част от архива на ДС касаеща дейността на турските служби у нас преди и по време на Възродителния процес ? Защото не е удобно.
Това за това как в България щяло да стане като в Югославия е несериозно. Първо, имахме над 100 х. армия, въоръжена с какво ли не и второ, бяхме член на Варшавския договор, така че Турция нищо не можеше и не направи. Ако бяха ни нападнали, СССР ги удряше. А и да не говорим, че и ние можехме да им покажем зъби. Имахме СС-23. Получихме ги през 1986 г. И т.н.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: el_sofia]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано18.03.24 10:46



Андрей Райчев и Кеворк не го харесва. Даже му е много гневен:



Това не отменя факта, че дискусията беше интересна и съдържателна.

НАТО ще ни брани, ЕС ще ни храни

Тема Re: Българският национален интереснови [re: cumanich126454]  
Автор nikolayds ()
Публикувано18.03.24 21:12



Уникална дискусия. Но баш баят черногледа.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: cumanich126454]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано19.03.24 13:06



Изгледах (изслушах) го цялото. Много умни неща казани, но и много глупости. Поне в моите очи. Значи, изходната точка, че това което е добро за държавата е добро и за мен, някак си не ми пасва на мирогледа. Много източно и руско ми идва. Единият от основните постулати на правото на носене на оръжие в Америка е правото ти да се защитаваш от държавата, ако тя тръгне да ти наврежда на теб. За мен когато масата индивиди успеят да си изградят щастието - то тогава имаме щастлива нация.
В тая връзка бяха изречени колосални глупости, как децата които отиват да учат в чужбина едва ли не стават ренегати и предатели. Като че ли ако останат тук ще станат вундеркинди от Югозападния или унсс и ще бъдат готови да нарамят пушката и да умрат за родината вместо да слушат чалга и да станат наркомани. Или пък децата, които ползват технологиите вместо да откриват топлата вода са идиоти и тем подобни глупости. Като гледам дискутиращите - земляка ми Христов го знам и макар напоследък започна да еволюира в правилната посока, пак си остава тоя черногледец, така че не ме изненадва, Райчев също, интересно ми е само децата му къде са. Първан ме изненада малко, но нейсе.

P.S. Нека ми посочат една щастлива нация с нарастващо население... може би Индия?

Редактирано от DannyDeVito на 19.03.24 13:14.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано19.03.24 14:29



И 4-те дъщери на Райчев са в България. Едната се занимава с курсове по готварство, втората в сферата на НПО за бездомни животни, третата журналист и издателска дейност, четвъртата също журналист. Иначе самия Райчев е неприлично богат с всичките му участия по голф-клубове, хотели и прочие. Но това не го прави по-малко умен.
Именно личното над общото е в основата на тежките времена в които се намира България в частност, а и Европа като цяло. Индивида разви егото си и приема държавата като даденост, като нещо което само може да му носи ползи, но не и да има отговорност към нея. В нито едно азиатско общество не е така. Затова и очите ни са обърнати към Япония, Корея, Китай, Виетнам, Тайланд, Индонезия, Малайзия, Сингапур. Там е бъдещето.
Колко народ се махнаха от тук, заради именно личното над общото? Зуека (чисто илюстративно) що се махна? Щото не беше успял ли? Щото беше беден? Или щото му беше писнало да живее в среда, където всичко е отровно. Да си спрягаме ли пак неработещите или само фиктивно работещи държавни структури?
Българина е с източен манталитет. Насаждането му изкуствено на чужди и непривични за културата и произхода му нрави и обичаи, допълнително разбрицаха народопсихологията му, а от там и държава и всичко.
Учещите в чужбина не са ренегати, но масово като се върнат тук, са като гол гъз в коприва. А тва че тук трябва да останат 15-ина от сегашните 50 университета е съвсем отделна тема. И тук не става въпрос някой си там да умира за Родината, щото нито сме във война, нито някой иска някой да умира. Става въпрос за загриженост за общото, над индивидуалното. Накратко либералният модел, не работи в България и всичко настоящо сбъркано в България е плод именно на този модел. За твое успокоение ще напиша, че върхушката до 89г., добре е предвидила кое до какво ще доведе и в немалка степен е подпомогнала този либерален модел тук да се случи, за да може да вирее, да се възпроизвежда и да има влияние.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: DannyDeVito]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано19.03.24 15:07



така че не ме изненадва, Райчев също, интересно ми е само децата му къде са.

В предишния си пост забравих да добавя, че единственото хубаво нещо дето е направил Андрей Райчев е дъщеря му Ружа Райчева. Не знам другите сестри с какво се занимават, но Ружа се очертава като начетено момиче - политоложка. Често я вижам в разни телевизионни студия. Като например тук:



НАТО ще ни брани, ЕС ще ни храни

Тема Re: Българският национален интереснови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано19.03.24 15:42



Именно за това наблегнах на проф Атанас Семов - той критикува сериозно и с право образованието. Оттам трябва да се почне, там точно се осра всичко. Не тези от дискусията - за чий са там двама социолози? А набора с произход от Егея (Буф) съм го признал за черногледец, който само критикува, а не дава решения и предложения.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано19.03.24 18:28



Каквото те кара да мислиш, че България се намира в тежко състояние? Това че няма 30 милиона, които да мизеруват заедно както е в Индия? Ти в тежко състояние ли си, роднините ти в тежко състояние ли са? Ти лично къде би предпочел да живееш - в Турция или Германия?
Говорим за различни неща - едно е отговорност към държавата, каквото и да означава това, друго е отговорност към обществото, което живееш. А западните държави имат много повече развито това нещо - отговорност към обществото, дотолкова развито, че ако ти липсва те наказват. Отговорност е да си плащаш данъците, да пазиш чисто на обществените места, да пазиш дома си угледен отвън, да имаш респект към ближния, да не пикаеш и сереш по пътищата, като законите са създадени такива, че да пазят този обществен ред, а не да те репресират като личност. Нашите очи не са обърнати към "Япония, Корея, Китай, Виетнам, Тайланд, Индонезия, Малайзия, Сингапур", а към Западна Европа, Америка и Австралия - това едно и второ примера който си дал с тоя низ от държави е много неуместен, защото мешаш баби и жаби и си личи, че не си бил там или най-малкото не си наясно с тези страни. Докато в Сингапур може да лежиш в затвора за изхвърлена дъвка, в Тайланд не ти препоръчвам да ядеш това което се продава на улицата, а в Китай ако напсуваш партията - изчезваш - все неща, за които българина, повярвай, не мечтае. Така че българина далеч не е източен човек. Българина изначално трудно се жертва за каузи, безсрамен индивидуалист е, изисква много от другите, държавата и обществото, но е много малко готов нещо лично да допринесе.

Редактирано от DannyDeVito на 19.03.24 18:26.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: DannyDeVito]  
Автор nikolayds ()
Публикувано19.03.24 21:17



Мисля, че комита (да ме прости, че пиша от негово име), има в предвид — защитните механизми на обществото пред външна (а и вътрешна) агресия се разпадат.
Не само в България, а в цяла западна Европа. Войната в Украйна е сигурен симптом за това. Виж само в Полша фермерите какво правят. В Полша. Фермерите.
За САЩ не говоря колко са откъснати от всичко. И то хора изцяло лежащи на помощите на държавата, жилище, пари, храна, здравеопазване и т.н.
Ако някой си мисли, че е имало социализъм в България, няма представа какво е сега в Калифорния поне.

И като резултат — най—ниският набор в армията, най—нещастното поколение (това верно са релативни понятия, но все пак статистиката така казва). Най—голям % на депресии и съответно самоубийства. Може да кажеш, то и преди е било така ама са се крили. Може и да си прав. Но поне по официално статистики … ситуацията е зле.

Може и защото остарявам, но все повече ми напомня на късната римска империя или бронзовият колапс — когато незначителни орди смачкват огромна, мощна, маса културни народи, живеещи по—добре от когато и да било в горе—долу “справедлива” среда.

“Трудните времена, раждат силни лидери. Силните лидери водят добри времена. Добрите времена раждат слаби хора. Слабите хора водят то трудни времена.”



Тема Re: Българският национален интереснови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано20.03.24 00:12



Каквото те кара да мислиш, че България се намира в тежко състояние

Държава в която са съществували паралелно 2 банди на Пепи Еврото и Нотариуса, очевадно в комбина с главен прокурор и заместници, партниращи си (всъщност назначени, тъй като и Пепи и Нотариуса са обикновени момчета за всичко) с висши политици от последните 20г., не е държава и никога няма да бъде. Дори е излишно да слизам надолу по веригата на цялата бутафория.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: nikolayds]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано20.03.24 13:41



Интересен поглед на руския швейцарец (или швейцарския руснак) Александър Песке (май е руски немец ако съдим по фамилията му) за обществата в Европа и специално в Швейцария:



НАТО ще ни брани, ЕС ще ни храни

Тема Re: Българският национален интереснови [re: cumanich126454]  
Автор nikolayds ()
Публикувано20.03.24 16:33



Брат, този човек добре разказва, много емпирични истини (които и аз съм преживявал), ама някой “фактите” бая му куцат. И то лесно проверими.



На въпросните острови в Индийския океан, дето не се раждали момчета, мъжете са с 10% повече от жените. През последните десетилетия (от 61) — четворно увеличение на население. Тук спрях да го слушам, защото явно не се подготвя в дълбочина и почва да говори откровени теории на конспирацията за промененият “генетичен код” от торовете (в пряк, не в преносен смисъл).

За Наполеон и Европейският съюз, за Интервенцията през болшевишката революция (било първата световна), за Кримската война, кога последно били в Швейцария руснаците… абе чува я историята ;)

Учебници нямало — разбира се че има, може да не ги носят в къщи, но има. Едно тръгване на нета и щеше да си купи (амазон, ебей) и учебник по история и по физика. Аз за 5 мин намерих даже и на френски:


За това без ток какво би станало (в моята община падна тока за седмица — оправихме се, даже и дейта центровете се оправиха, а и като капак вече има местни централи в общината, които го произвеждат като падне централното). Но виж в някой големи градове — беше анархия по магазините, племенника ми беше ми поръчал да му открадна маратонки, че гледал как е при нас…

======
За мен е проблем с подобни “коментатори”, че покрай истините или полу—истините, вкарват толкова много лесно проверими лъжи, че изглеждат като “манипулатори”. И то за несъществени факти, към цялостната им поента (каква прекрасна македонска дума от времето на ацето ще да е).




Тема Re: Българският национален интереснови [re: cumanich126454]  
Автор nikolayds ()
Публикувано20.03.24 16:50



“ НАТО ще ни брани, ЕС ще ни храни”

Това версия на “тате носи, мама меси” ли е?





Тема Re: Българският национален интереснови [re: cumanich126454]  
Автор nikolayds ()
Публикувано20.03.24 17:05



А гледай тук



Трябва да си посипя главата с пепел.

В България сме много по—щастливи от преди, а младите хора супер щастливи (на 40 място, а най—щастливи млади в Литва). Света все по нещастен — освен Европейският съюз и Източна Азия.

В САЩ младите по—нещастни от възрастните (сигурно защото гледат как парите за пенсии и наследството им изчезва в “най—егоистичното поколение”)

А в другите новини:
.

Увеличението на антидепресантите в европейско страни за 20 г — Словакия - 460%, Естония - 478%, Чехия — 577%.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: nikolayds]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано20.03.24 18:06



Този слоган го намерих тук:



Е, малко го фризирах.

НАТО ще ни брани, ЕС ще ни храни

Тема Re: Българският национален интереснови [re: nikolayds]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано20.03.24 18:14



Скоро попаднах на този канал "Эмпатия Манучи" от който досега гледах два епизода (с Дугин и Песке). Сега съм пуснал това:

Артем Оганов: 6 лет в США и возвращение в Россию



Как мислиш? Дали съвпада с твоите наблюдения?

НАТО ще ни брани, ЕС ще ни храни

Тема Re: Българският национален интереснови [re: cumanich126454]  
Автор nikolayds ()
Публикувано20.03.24 21:32



Куманич, не знам какво да ти кажа.

Човека в интервюто е съвсем далеч от нормалният живот -> той си търси винаги на хляба мекото и е агресивен в преследването на кариера (която умишлено смесва с научна работа, предполагам това си го схванал).

Не се е и опитал да се "аклиматизира"* или да вникне в средата, защото както сам казва -> трябва да се расте и това става само като се местиш. За него си е прав.

За политическата коректност в тукащшните колежи -> даже не го и зачекнал - ситуацията е критически лошо в някой от тях. Не знам какво са хубвейбините, но май за това става дума в доста тукашни държавни и топ университети (човека е бил в не особено престижен университет, общински).

За вижданията му за "вътрешна" и "външна" свобода - няма какво да говорим. То е откровено късно комунистическо "чудо". Няма как да не си ги чел тези расъждения.
Ние у шопско ги имаме като виц ->
"На точката предупредили , да внимават за западни шпиони, които идват да промиват мозъка... Пена на следващият ден на полето, събира сеното. Гледа парашутист скача и за да си запази "вътрешната свобода" -> си мушка главата в купата сено. Парашутиста пада и гледа един задник от купата и "дай... дай...". А Пена си мисли: "Гад, блацай колкото можеш, до главата ми нема да стигнеш"

* Нито в видял каква е културата и микро обществото там където живее, нито е вникнал в подробностите на федералната, да не говорим на щатската или местната политика. Не го е интересувало, нормално, затова и "едните бомбят повече, другите по-малко" и т.н.


=====
А сега лично мнение за човека:

Явно има дар слово, виж другите му научно популярни видеа. Мисля съм попадал на него и преди (пак в научно популярните видеа). Но и, че е опортюнист - две думи няма.

=> Х. Байдън e завършил Джорджтаун и после Йейл - два от топ университети в света. Бил е мисионер (католически, йезуит).
Синът на Башар, разбираш ли бил завършил и с това разни цености и изводи. Ами вид Байдън, то до дипломирането си, ако не гледаш подробностите "как аджеба се е намърдал в тези два университета и какво е правил там" - че той: "хрисим, 'ристиенин, на мушичката път прави". Но след това в катастрофа, губи майка си, сестричка си и после брат си, а той получава травма и е с месеци в болница. От там сигурно и зависимостта му и какви ги е вършил когато е бил зависим.

Е сега какво? Да простим всичко на Байдън, защото това, онова, или сега г-на ще каже, ей Байдън старши добър баща (каква кариера е осигурил на синът си... от малък не е истина), ей сега какъв син отгледал, ама пуста катастрофа и болест.

===
А сега ме наречи малко расист:
Не приемам тези полу-еврей, полу-арменци => всичките тук са "руснаци". Аз съм го видял това. дразни ме. много ме дразни. Айде украинци и белоруси - иди дойди. ама то гледаш дръпнат майна и ти приказва за руска култура и история и "ние руснаците". Ами дразни ме. Знам че не съм прав, ама ...



Тема Пример за елит срещу народнови [re: cumanich126454]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано21.03.24 00:05





"Ирландия и ужасната истина за будността"

Скорошният референдум в Ирландия показва колко ревностна и безразсъдна е станала културната война.

Без съмнение най-любимата ми част от референдума в Ирландия миналата седмица беше откриването на „чудотворни медальони“ сред бюлетините. Чудотворният медальон е малка висулка с лика на Дева Мария. Обикновено е изобразена как смазва змия под краката си. Това са обредни медальони. Биват сребърни или златни. За някои католици те са начин да измолят застъпничеството на Божията Майка, нейната свята помощ в излекуването на болен човек или пък съдействието ѝ за някакво друго чудо. И не знам дали ще повярвате – избирателните власти намериха няколко такива, пъхнати между бюлетините, без съмнение от избиратели, надяващи се Майката на Иисус да насочи двойния референдум в желаната от тях посока.
----
Падащият при изваждането на бюлетините от урната свещен медальон е като вик от миналото. Тихият рев на забравени хора. Сякаш Старата Ирландия, от която ирландският народ е инструктиран да се срамува днес – с нейните странни традиции и суеверия – шепти в политическия ефир: „Ние още сме тук“.

Резултатите от референдума се усетиха общо взето така – предизвикателна защита на традицията срещу надменното безразличие на дъблинския елит, което облича презрението си към миналото на Ирландия в езика на „модернизацията“. Огромното мнозинство от гласоподаватели не е, разбира се, съставено от хора с чудотворни медальони, но това, което обедини много от тях, беше желанието да защитят историята от налаганата от днешните власти „нулева година“. Това прави този бунт в урните толкова значим и толкова вълнуващ.

збирателите бяха поканени да кажат „да“ или „не“ на две поправки на Конституцията от 1937 година. Първо бяха попитани дали искат да сменят значението на думата „семейство“, така че тя да се простре отвъд брака и да включи и други „трайни връзки“. След това бяха попитани дали искат да сменят фокуса на Конституцията върху „задълженията“ на жената в дома, като бъде добавена нова клауза, признаваща че всички „членове на семейството“ трябва да се грижат за домашната среда. Политическата класа инвестира огромно количество пари и енергия за окуражаване на гласоподавателите да кажат „да“ на тези мащабни промени, но гласоподавателите отказаха да поемат топката. Шейсет и осем процента казаха „не“ на изменението на дефиницията за семейство, а седемдесет и четири процента казаха „не“ на актуализирането на раздела за задълженията на жената.

Това беше смазваща загуба за властите. Републиканската партия, Християндемократическата партия, „Шин Фейн“ – всичките бяха казали „да“. Артикулираната класа е бясна на избирателите. Те отхвърлиха възможността да „извадят“ Ирландия от „конституционната усмирителна риза на католическото социално учение и анахроничните възгледи за жените и момичетата“, казва един колумнист. Представата за определени ирландци като „анахронични“ и за самата Конституция като безнадеждно остаряла е широко разпространена сред образованата класа. И наистина, министър-председателят Лео Варадкар каза, че е време да сменим „много старомодния, много сексистки език спрямо жените“ в Конституцията. В очите на елита, вероятно, хората, които казаха „не“ на този проект за „модернизация“, са както много старомодни, така и големи сексисти.

На практика избирателите защитиха своя начин на живот. Те се застъпиха за институции и идеи, които значат много за тях – бракът, майчинството – срещу едностранното вмешателство на дистанцираните управляващи. Те разбират, че добавянето в Конституцията на други форми на „трайни връзки“ заедно с „брака“ ще представлява скрито понижаване на стойността на брака. Специалният статут на брака се размива, когато той е третиран като една от многото форми на връзка. Със сигурност на елитите с глобалистки уклон е чуждо това, че обикновените хора все още придават толкова голямо значение на брака, но това е факт. Дъблинският елит може и да черпи чувството си за смисъл и влияние от модерните форми на съюзяване и идеологическо другаруване, но останалите предпочитат вкоренения опит от обвързването за цял живот. За мнозина бракът е най-важният източник на солидарност.

Елитите сега търкалят различни извинения за провала си да постигнат своето. Въпросите на референдума са били формулирани лошо, избирателите са били подведени от крайнодесните и така нататък, и така нататък. В действителност двойният референдум изложи един екзистенциален сблъсък на ценности, и ценностите, които елитите не харесват, победиха.
Мнозина от нас намираме за съвсем разумно това, че обикновените хора излязоха и защитиха институцията на брака и традиционното семейство. В крайна сметка, това са институциите, в които хората намират убежище от капризите на пазарното общество и в които култивират собствено пространство на любов, независимост и солидарност. Инстинктът на постнационалните елити може и да е отхвърляне на всичко – държава, общество, общност – в името на изискванията на глобалния капитал. Но инстинктът на останалите е да направят обратното: да затворят люковете на семейния си живот и да се предпазят от правилно предугажданите икономически и идеологически заплахи на неолиберализма."


Редактирано от komitaO3 на 21.03.24 00:05.



Тема Re: Пример за елит срещу народнови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.03.24 08:17



Казано просто с 5 думи : не искат да са англичани, въпреки, че англоезичните са мнозинство.

А сюжетът с Богородица, стъпкваща змия едно е, ее стъпква греха , дявола и езическото нечестие, символизирни от змията, така и, че според легендата изгонва змиите от Ирландия по молитвите на свети Патрик.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: nikolayds]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано21.03.24 09:21



Не приемам тези полу-еврей, полу-арменци => всичките тук са "руснаци". Аз съм го видял това. дразни ме. много ме дразни. Айде украинци и белоруси - иди дойди. ама то гледаш дръпнат майна и ти приказва за руска култура и история и "ние руснаците". Ами дразни ме. Знам че не съм прав, ама ...

Ми също като в Римската империя. Някой провинциалист да получи римско гражданство е било въпрос на чест. И става с удоволствие римлянин. Впрочем дали се самопределят като "россияни"? Или направо "руские".

НАТО ще ни брани, ЕС ще ни храни


Тема Re: Пример за елит срещу народнови [re: komitaO3]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано21.03.24 11:22



не съм навътре с ирландската материя, но допускам, че и политическия им елит /или поне част от него/ е агитирал умишлено вяло и престорено, точно с надеждата народонаселението да отхвърли предложенията и така да си измият елегантно ръцете.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Българският национален интереснови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано21.03.24 16:07



Стига глупости. Самият факт, че са разкрити, че се говори открито и се вземат мерки рано или късно означава, че има държава и демокрация. Лошото е когато държавната машина "законно" те смачква, изселва, праща в лагери или убива. Онова не беше държава, по това което ти ревеш.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: cumanich126454]  
Автор nikolayds ()
Публикувано21.03.24 16:47



Не знам, викат, “ние”, “нашата” и прочие. Говоря за битови разговори. На маса, на кафе, в магазина, на поход (в смисъл излизаме на планината, на събирания заедно). Там обикновено не се казва народност, освен ако не е в смисъл етнос (арменец, таджик, азербайджанец, евреин …). когато обсъждаме ядене и напитки, обикновено става дума за етноса.

Имам само един по—близък приятел, крещенец, и като ми накипи си го изкарвам на него (вече знае какво е да си еничер—македонец). Той преди си знаеше, че сме братя :), ама 20 г женен за рускиня и почна понякога да забравя :) та като сме сами му напомням де.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано21.03.24 17:46







Тема Re: Пример за елит срещу народнови [re: tuzlija-179435]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано21.03.24 20:57



все пак е всеизвестно, че ирландците да наследници келтски племена, които нямат връзка с англо-саксонските нашественици на британските острови /освен разбира се тия ирландци, чиито предци са резултат от обичая "прима-ноктис" с участието на местния английски барон/.
от друга страна нашите македонисти в огромното си мнозиство са наследници на етнически българи, и до ден днешен говорят на българско наречие /с известни сърбизми/, но въпреки това пак не искат да са българи. което за разлика от случая с ирландците е от пълно неуважение към предците им и всеизвестните исторически факти или казано по разговорно-нецензурен начин - от чист простотилък.



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: Пример за елит срещу народнови [re: tormentor]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано21.03.24 21:41



Всъщност и ирландците са пълна мешавица, макар у нас да ги считаме за една от чистите нации по произход. Не само че имат издрапали и там англо-сакси, макар и не в такова количество като на британския остров, но и Ирландия са под пълното управление на викингите почти 2 века, с всичките му екстри като заселвания и прочие. Проста там келтския надделява над всички останали езици, за разлика от англо-сакския надделял в Англия. Където пък Кумбрия и Нортумбрия са 1:1 по произход с Шотландия, но исторически попадат в Англия и английския служебно надделява.



Тема Re: Пример за елит срещу народнови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано21.03.24 22:20



Да, намерих я картата. Цялото южна и източно крайбрежие на Ирландия е с не местен келтски произход. За Северна Ирландия да не говорим.
Северна Ирландия(цялата, не само британската част, целия исторически Ълстър) са изцяло англо-сакси+ пикти(от Шотландия) в днешната британска част и скандинавци в днешната ирландска част. По източното крайбрежие са обозначени като англо-нормани, а по южното като белгийско+скандинавско.

Редактирано от komitaO3 на 21.03.24 23:09.



Тема Re: Пример за елит срещу народнови [re: komitaO3]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано22.03.24 13:21



да не е тая



преди време бях гледал една подобна за британците:



и ми направи впечатление доста еднородната група в историческите англо-саксонски области /въпреки че в статията твърдят, че англо-саксите се били омешали със заварените брити/келти и уж не ги били поголовно избили/
от друга страна влиянието на викингите в генетичен аспект било много малко. което е интересно защото контрастира с много сериозното влияние на староскандинавския върху староанглийския.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: Пример за елит срещу народнови [re: tormentor]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано22.03.24 16:17



Тази е:





Тема Re: Българският национален интереснови [re: cumanich126454]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано24.03.24 10:14



Гнъс та повръщам!?

Пореден опит да бъде държано човечето населяващо територия в робия и тъпотия. Да не мисли, да следва сляпо постулата и най-вече - обречено то и децата му да не бяга и ама най-най-вече да не му идва и грам на акъл да потърси нещо по-добро. Направи ли го, то автоматически се превръща в най-долен предател
Що е то свобода и как галиба изреченото се връзва със смисъла й... Помислиш ли и край с тъпизмите им.

Няма и не може да има друг национален интерес освен всеки на първо място да бъде свободен човек с всичките защити и гаранции за личната му свобода и чак след това не само българин, ами какъвто и там да се е родил. Не може дадена на ионална принадлежност, като белег за "достойнството" си да лишава или неглижира личната свобода на членовете си и да поставя на ионалността над тях.
Майната им на тези националисти.
Бих воювал срещу тях. Подобни говеда рано или късно ще ни вкарат в гражданска война. Не ме интересува кои и колко биха ги последвали. Все бих воювал като българин срещу това омерзение към свободомислещите българи.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: leyte]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано24.03.24 10:40



Като минимум сме двама от страната на свободомислещите българи:



"В последните дни и седмици в българската политическа реч все по-често се чува изразът "национални предатели". Миналия петък в рамките на декларация и няколко часов дебат, редакционният екип на news.bg и без да има претенциите да е слушал всяка минута, отброи 12 пъти това определение, изречено от най-високата трибуна в държавата - трибуната на Народното събрание. Този петък действително отброихме до по-малко - само 4, но с наближаването на европейските избори вероятно и ще се чува и все по-често. Затова и считаме, че анализът на "Медуза", макар и отнасящ се за Русия от последното десетилетие, стои особено актуален в рамките на днешния български ден.

Не е нужно да се обяснява дълго, че руските власти и пропагандисти смятат нелоялността към властта не просто за грях, а за най-тежко предателство. За тези, които не са съгласни с такава проста формула, Владимир Путин още през 2014 г. въведе понятието "национални предатели". През последните години то се превърна в нова форма на статута на съветски "враг на народа", пропагандно клише, мем, но и зловеща стигма.

Откъде идват "националните предатели" и защо Кремъл толкова често неволно цитира нацистите?

Нацпредатели

"Национални предатели", "нацпредатели", "предатели на нацията", "предатели на народа" и други производни са свободен превод на старо немско журналистическо клише. Концепцията Volksverräter е използвана от консерватори, монархисти и националисти в Германия през 20-те години на миналия век. А при нацистите "националното предателство" става и член на германския наказателен кодекс.

Не се знае със сигурност кой точно е измислил понятието "национални предатели". До първата половина на миналия век подобно понятие се среща спорадично. Например Карл Маркс и Фридрих Енгелс така наричат ​​реакционните сили, които потушават Френската революция от 1848 г. "Националните предатели" получиха нов живот след Първата световна война: този печат стана един от ключовите в широко разпространената конспиративна теория, според която Германия е загубила войната заради "нож в гърба", нанесен й от леви и евреи. Те също така бяха смятани за създателите на Ваймарската република, демократичният режим, който беше установен след войната. С една дума, през 20-те години "националните предатели" станаха основният обект на немското негодувание и реваншизъм. Националсоциалистите най-решително предложиха да се борят именно с "националните предатели" - в "Моята борба " Адолф Хитлер им посвети много емоционални пасажи. След като националсоциалистите завземат властта, в германския наказателен кодекс се появява и член "предателство на нацията". Третият райх смята подобно престъпление за особено сериозно: в съзнанието на нацистите "националните предатели" не просто накърняват държавния суверенитет, а директно атакуват "националното единство". Статията за "предателството на нацията"е активно използвана от германските съдилища - и до 40-те години буквално всяка критика на държавната нацистка идеология и властите на страната беше признавана за такава. Най-разпространеното наказание за "националните предатели" е смъртната присъда.

Наказанието за нелоялност е присъщо на всяка йерархична структура, включително църквата или държавата. Във всички съвременни държави държавната измяна се наказва. Единствената разлика е колко ясно са определени елементите на престъплението. В демократичните държави дефинициите обикновено са строги, докато в авторитарните - неясни.

Националните предатели по-лоши от врагове? За Кремъл е така

Хората, които са общували лично с Владимир Путин или тези, които го познават отблизо, неведнъж са казвали, че разликата между враг (този, който е бил и остава "за нас" от самото начало такъв) и предател (този, който е "един от нас", но след това премина към "те", другите, враговете) е фундаментално.

Бившият главен редактор на "Ехото на Москва" Алексей Венедиктов често се изказва по тази тема. Той е уверен, че Путин може да "води война, да преговаря, да сключи примирие и да сподели плячката" с враговете си, но с предателите никакви преговори и примирия не са възможни - те могат само да бъдат унищожавани. Морално, икономически, а понякога и физически.

Путин и много хора около него идват от съветските разузнавателни служби. В тяхната професионална етика има желязно правило: "приятелят", вербуван от врага, е по-лош от открит враг (включително дисидент). Освен това за Путин, за когото е очевидно, че дворцовите концепции и "момчешката чест" означават много, няма по-лош грях от нелоялността.

Единственият проблем е, че на практика руските власти преследват, репресират, изтезават и убиват както "врагове", така и "предатели". В крайна сметка, каква е разликата дали Путин е смятал толкова различни хора като Анна Политковская, Борис Немцов, Евгений Пригожин и Алексей Навални за предатели или врагове?

Путин заговори за "национални предатели" именно през 2014 г. Парадоксално е, че преди, през 90-те години на ХХ в. и следващото десетилетие, този термин беше особено охотно използван от чеченските сепаратисти. Например Доку Умаров и Шамил Басаев обещаха да се справят с "националните предатели" - чеченци, които сътрудничат на федералните власти. В понятието се разбираше се, че те предават дори не държавата като формална структура, а нещо много по-важно, почти мистично - народа като колективна личност и всеки човек, който принадлежи към този народ.

Путин нарече руската опозиция "национални предатели" в основната си реч, посветена на анексирането на Крим през 2014 г. Концепцията бързо влезе в лексикона на руските пропагандисти, "военни кореспонденти" (т.нар. военкори с особено тежък статут в публичното пространство от началото на пълномащабната инвазия през 2022 г.) и идеологическите поддръжници на военната агресия в Украйна. И все още активно се използва за създаване на образа на врага - както от публични, така и понякога дори от случайни хора, които критикуват властите.

"Националните предатели", на които "родината е дала всичко", смята Путин, стават такива заради "възхита от Запада" и "робско съзнание". Следователно, когато те напуснат страната, губят своите позиции, бизнес, пари и влияние в Русия, в очите на Кремъл това е процес на "самопречистване" и всъщност укрепва държавата.

А разбират ли руските власти, че буквално цитират Хитлер? Не, защото те още само опипват идеологията.

Или поради съветската индоктринация, или поради обикновеното човешко желание да направи света разбираем, Путин (както индивидуално, така и колективно) се опитва да формулира един вид политическа "теория на всичко" - такава, която е универсална, обяснява всичко и е единствената вярна. При съветската власт тази функция се изпълнява от маркс-ленинизма. И разпадането на СССР явно не е убедило настоящите лидери на Русия, че не трябва да определят нито една идеология като единствено правилна. Но пък ги е убедило, че само съветската идеология е греша, а ако намерите правилната, всичко ще се нареди.

Трудно е да се прецени ретроспективно колко идеологически убедени са били членовете на номенклатурата по време на младостта на Путин. Но благодарение на съветската образователна система те имат тотален език за описание на социалната и политическата реалност: "класова борба", "прогресивно-реакционна", "материалистическа интерпретация" и така нататък, и така нататък. И ако не самият този език, то поне фактът за съществуването му е съветско наследство, с което оказа се е най-трудно да се разделим.

Много хора, отгледани от съветската система, а след това лишени от нейния надзор и ръководство, все още търсят нов тотален език: в бялоемигрантската философия, в "новата хронология" или пасионарната теория за етногенезиса, в романите на писатели почвеници и т.н. Самата полифония и плурализмът на възгледите за света за тях са неудобни.

Но има два проблема. Първо, идеологията (която и да е: либерална, марксистка, националистическа) изисква интелектуална дисциплина, последователност и подреденост. Ако съберете всички мисли, които харесвате, на един куп: "специален път", "страст", "хилядолетна история", "млада нация", "многонационален народ" - няма да получите идеология, тоест система от идеи.

И второ, когато целта на интелектуалните търсения не е да обяснят света и да го променят, а да угодят на един конкретен човек, идеологията няма да сработи. Руските официални лица и политици прескачат от Иван Илин до Лев Гумильов и от славянофили до теоретици на конспирацията венига след Путин. Каква последователност има, каква четивност?

Следователно, търсенето на този нов тотален език е опипом. Когато Путин говори за "национални предатели" и "нож в гърба" или когато Леонид Слуцки провъзгласява: "Една държава, един президент, една победа", те, разбира се, не цитират съзнателно Хитлер. Просто в идеологическите си лутания се натъкват на същото, на което Хитлер се натъква навремето."



Тема Re: Българският национален интереснови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.24 11:06



Като каза робия и тъпота, предполагам ще се съгласиш с казваното тук:





Тема Re: Българският национален интереснови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано24.03.24 11:56



Само едно те моля да коментираш - как е възможно трима души (за нещастие наши сънародници, ама и каквито и да било е все тая) цял час да говорят за "национален интерес" (за нещастие върху българския, ама върху който и да било, все тая) и само веднъж, при това съотнесено към друг народ и нация да споменат думата "свобода" или някое от нейните производни!?
Единственото хубаво е, че си припомних защо точно тия двамата ги недолюбвам така искрено и лично.
Ти ми отговори ако искаш, докато прегледам което ми даваш пак.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.24 12:04



Ами как да ти кажа, свобода е 3 души да могат да седнат и да говорят това което искат, без някой да им изисква да говорят това, което на него му харесва. Нали затова се борехте вашето поколение?



Тема Re: Българският национален интереснови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано24.03.24 19:04



Райчев сред ниски топки, все пак си млъкна на ключовите тъпотии от типа "фактчекърите съсипват журналистиката"... Те, тая тъпотия ме държи в потрес та чак ми пречи да коментирам.
Как може тези да имат претенция за журналистика, не ми е ясно!?
Един вид - щом съм се писал журналист само на мен ще вярвате и никой няма право да търси истинност на простотиите.
Най-страшното за мен е, че тия тъпаци си вярват и го мислят сериозно. Още веднъж вадя извод, че с подобни кретени наоколо трябва да се готвим за крайни вътрешни конфликти с кървави последици.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: leyte]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано24.03.24 19:12



Боян Чуков, К. Кеворкян. П. Волгин, Карбовски, Богомил Бонев, Костя Копейкин и още неколцина + плюс разбира се дваминята споменати по-горе от клипа.
При тези люде не става въпрос за ценности (това за тях е немислимо), не съм сигурен че и за пари!
Може би за липсващо при всеки един от тях внимание (Карбовски преди месец и нещо го засякох, как се обяснява на улицата на някакъв костюмар, който го отряза жестоко, и онзи ми ти псевдожурналист овеси нос), но вероятно за неразбиране, как словата им крайно разделят българите и ги настройват един срещу друг, но може пък това да им е целта...



Тема Re: Българският национален интереснови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.24 20:52



Някакви хора се излъчват по частна медия, след това се пускат в ютуб, т.е. не взимат нищо от теб, под формата на данъци. Каквото правят, го правят за своя сметка, за да покажат нещо различно от това, което те залива по БНТ (за което плащащ данъци), БТВ, НОВА и приче. Ти истерясваш, защото не споделяш тяхното мнение, плашиш с гражданска война????????????????



Тема Re: Българският национален интереснови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано25.03.24 09:08



Между другото, много често взе да се споменава гражданска война напоследък...

Редактирано от NAVYBG на 25.03.24 09:09.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано06.04.24 19:19



Новата тема на "Кръг Квадрат": Национален елит?




НАТО ще ни брани, ЕС ще ни храни

Тема Re: Българският национален интереснови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано07.04.24 08:12



Няма смисъл тук да напомням кой от героите въплъщаващ националния ни идеал е казал "Истината е свята, свободата е мила". Не ми се слушат многочасови брътвежи от кол и въже по темата за националния ни интерес.
Бих перифразирал, че свободата на България и всеки българин (включая и душевните несретници от всичките им краски) са ми мили, но истината стои над всичко това, защото е свята, и е една. Който говори за "истини" - слага я в множествено число, той е или роб, или търси да отнеме свободата ни. Без нея няма България, няма българи (ерго - Македония).
Няма "България над всичко", истината е една и стои над всичко.
Аз също те моля да не започваш като една новопоявила се "телевизия" да идентифицираш свободата с правото на всеки "да си отстоява истината". Няма такова нещо! От зората на цивилизацията, че и от появата на хората по земята истината е една. Тя не е само за българите, но който не я търси и намира, не му отива да се идентифицира към кое да е човешко множество.
Да, има, появява се безкрайно число от въпроси, но всеки един от тях си има една, едничка свята истина за отговор. Колкото и да не бива харесвана от низшите духом, тя съществува.
Това безкрайно плямпотене по отдавна установени истини без промяна в естествата на въпросите е равносилно на светотатство. Прави хората безверници, не просто да не виждат истината, а даже да я мразят, когато я срещнат.
Още веднъж - огромна и непростима простотия е за мен да се съберат група претендиращи за ум и разум мъже на една маса, разсъждаващи по въпросите за националните ни идеали нито веднъж да не споменат думата "свобода". Това означава, че не им е цел да търсят истината, а напротив, да я потулват.
Но тя съществува и е по-силна от тях. Силата, която тя дава, въоръжава онези, които са я познали и решени с увереност да воюват за нея, за свободата си да я бранят, а не да я търсят другаде или заменят с лъжи. Томове човешка мисъл през вековете са изписани по темата. Аман от нови месии вече!



Тема Re: Българският национален интереснови [re: cumanich126454]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано08.04.24 01:53



Нашият интерес в случая се припокрива с този на САЩ и ЕУ. Също като този на Сърбия и СМ с Русия. Защо?
Да заложим някои аксиоми 1)Ние сме на къса каишка - свобода за лични решения и инат нямаме. 2 ) ние имаме законови , според Западния Свят , права върху нашето историческо и културно минало , имаме и право да блокираме адресираме безпочвени и агресивни безконечни намерения претенции в самата ни територия .
Сърби и СМ 1) те нямат никакво намерение да влизат в ЕУ и НАТО като равноправни ; а с привилегии за сметка на съседите , такива от друго естество към Брюксел и Вашингтон , без никакви гаранции за лоялност 2 ) претенциите им са абсолютно несъвместими с разбиранията за толерантност , демокрация , съработка и помощ . Те продуцират не БВП , а расизъм и завоевания . БВП , както и при кралска и Титова Югославии , трябва да се осигурява пак от Запада и съседите .

До тук виждаме и изходните позиции на двете страни , от които България и СМ се явяват главно като изпълнители . В началото , като начално наддаване , ни дадоха знак да сложиме вето. Понеже почнахме да се оплитаме , се включиха реалните играчи от Запад , и нашите реални под изпълнители в кръговете на Радев и Петков.
Времето ясно показва , че стратегията е не да сринат режима в СМ с един замах , а на парче и то с невинни изисквания ; българи в Конституцията . Ще ронят брега бавно , за да стигнат до реален резултат Скопяни ще трябва във времето да се отказват от претенции , като това единствено може да се случи с историческите въпроси .
За по лабилните наши националисти ; надайте се. Тези хора са живели културно и , битово достатъчно дълго време и повечето българи не ги разбират и приемат , и едва ли ще отворят домовете и сърцата за тях . То и сега едва се траем. Става въпрос да не си влизаме в пространството , което те са постигнали , но ние се борим за него сега.
При подобен развой никой няма да се дразни ако има македонци или обратно -българи за съседи , защото и едното и другото не ще крие агресия и претенции .

Редактирано от torlakov-93629 на 08.04.24 02:01.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано08.04.24 10:28



Нашият национален интерес е големите да се начаткат с атомни бомби, за да спрат да се занимават с нас

Това ще доведе до прекъсване на световните търговски вериги, ще преминем през глад и мизерия, но ще възкръснем като феникс. Лесно ще се отървем от компрадорския елит, тъй като всички социални мрежи ще са се сринали, а тока ще е рядкост. Връщаме конницата като основна единица в българската армия и лесно си връщаме всички заграбени земи
Честит 1 април с 1 седмица закъснение



Тема Re: Българският национален интереснови [re: cumanich126454]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано08.04.24 13:13



Когато се изтреби даден национален елит, то за новосъздаването му са нужни поне 200 години, или да се внесе отвън. Справка - 2о и 3о Българско Царство и Възраждането. Видяхме какво се внася отвън към момента, съвсем не е елитно. То и износа преди време е плява, така че от джанката няма как да се роди праскова, няма такива присадки. Олигархията ни не е зачената с национална принадлежност, а към чуждопоклоничество, раболепие и верност към други държави, но най-вече към тези, които и плащат. До 1950 са избити и прокудени почти всички елитни българи. Няма и 100 г оттогава. През този период е създавана само червена пасмина, а тя, както знаем, има съвсем долнопробна генеалогия - престъпници, крадци и прошляци. Видяхме и неговото величество какви ги натвори, дойде да си оправи наследството. И докара едни други, гладни и алчни.
Също, както някои се позовават на Духовността на българите - и там шанса е минимален.
И да има тук-там някоя искрица, тя си угасва бързо, защото няма мегдан олигархията да и даде шанс. От Запад нищо добро не идва, и те така.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано08.04.24 13:50



Интересът ни е с най малкото зло. Вдигнали сме се още преди 1500 години за Европа и то най благата и’ част тогава. Докато разни идиоти са гонели Индия ….





Тема Re: Българският национален интереснови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано08.04.24 14:26



Гонили са Индия, защото тогава в Европа няма нищо

Скоро отново ще е така. Балканите не са и никога няма да станат Европа. Американците ще ни харижат на турците, на никого в Европа няма да му запука от това. Все пак за тях ние сме буферна зона. Това ще е докато продължаваме да търсим най-малкото зло. Не става по този начин. Не опънеш ли ушите на някой, никой не те взима на сериозно. С послушание ще станем евроинтегриран...вилает. Вчера зам-министъра на външните работи на Турция, заедно със зам.предс. на ДПС, дават ифтар на центъра на Пловдив. Наглеждат и маркират. Ние сме послушни. И верни. След 4г. Екрем Имамоглу като стане президент и Турция отново верен американски съюзник...събитита ще тръгнат даже още по-бързо. В Брюксел даже няма да ги питат, няма и нужда, тях не ги интересува. Без ритане, няма да стане. Сърбите затова ритат, за да не станат като българите.

Редактирано от komitaO3 на 08.04.24 14:28.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: komitaO3]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано08.04.24 15:04



Според мен е друга авата! С развитието на войната, ЕС не само гледа на Балканите като своя зона, но и вече хвърли око на Кавказ. Освен чисто географски, последният трябва да бъде привлечен и политически в Европа.
Макрон измъква тази пътечка из под краката на Путин. Северен Кавказ, като върнат жест за френска Африка. Някои обстоятелства, а и самите руснаци улесниха задачата.
Що се отнася до нас, ние сме идеалният буфер, но само с принадлежност в ЕС, не самостоятелно и особено не като част от Турция. Последната също има сметка от това. Тя знае, че няма да стане част от Европа, за разлика от Западните Балкани. Ние сме и идеалният ако не съюзник, то поне що годе приятел вътре в самата Европа.
САЩ ги устройва идеално такава позиция. Не биха допуснали уголемяване на Турция за сметка (каквато и да била) на България, защото индиректно застрашават и Гърция, която пък хептен не би приела такова балканско разместване, а тя има силни позиции и от двете страни на голямата вода.
В този смисъл гамбита ще бъде само около неколцината държавки от Зап. Балкани - дали толкова като бройка, дали с такива граници, с какво население и прочие... В този случай сърбите са от губещата страна!
В тази връзка: [url]https://dnes.dir.bg/politika/varhey-v-sofiya-v-interes-na-es-e-razshiryavaneto-da-e-skoro-geopolitikata-se-promenya/url]

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от kuduger965O6 на 08.04.24 15:10.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от kuduger965O6 на 08.04.24 15:10.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от kuduger965O6 на 08.04.24 15:10.</EM></FONT></P>

Редактирано от kuduger965O6 на 08.04.24 15:02.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: kuduger965O6]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано08.04.24 15:22



Европа умря, не я брой. Никой няма да ни дава териториално на Турция, просто те оперативно ще движат нещата тук.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано08.04.24 15:21



Че те не ги ли движат оперативно открай време? Теклас, Шишеджам, ПИМК и т.н.?



Тема Re: Българският национален интереснови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано08.04.24 15:41



Това до момента е капчица. Първо заводи, после и работна ръка





Тема Re: Българският национален интереснови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано08.04.24 16:05



Доста турци бягат у нас от политиката на Ердоган. Заплатите им са се сринали между 5 и 10 пъти към твърдите валути. Това е основната причина на бума в Кърджалийско, а ги има немалко и в Пловдив. Лошо няма, бай турчин е много добър работник.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: NAVYBG]  
Автор nikolayds ()
Публикувано08.04.24 18:48



Турци се връщат в България?
Не е добре това.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: leyte]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано08.04.24 19:24



огромна и непростима простотия е за мен да се съберат група претендиращи за ум и разум мъже на една маса

ако претендиращи /или непретендиращи за нищо/ мъже се съберат на една маса, то на тая маса трябва да има обилна софра /нещо от сорта на печено агне/.
в по формална обстановка може и на бутилка класно уиски. тогава може и да тръгне приказка за свободата, до момента, в който езиците им не могат съвсем свободно да артикулират думите



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: Българският национален интереснови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано08.04.24 20:05



Те и за това сърбите се събраха под една круша , че са големи войници . Грешиш , събират армия за експанзия , не са защита . И България е една от целите.
Това , че нямаме армия не търси в Новото време . Соц армията ни бе жалка , състоеше се от роби войници и охранени шебеци - лентяи . И това се разпадна защото едните вече не искаха , а другите нямаше кой да ги храни.
Пътят към Индия е направен да се махне заплахата от Персия .
По късно пък е заради златото , което европейците давали за подправките , налични в насипно състояние под дърветата далеч на Изток , но търгувани в Индия.

Редактирано от torlakov-93629 на 08.04.24 20:15.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано08.04.24 21:06



Нямат сили сърбите за експанзия, освен за малко по-добър пазарлък. Няма кой да ги спасява този път. Руснаците са далеко, имат си свои проблеми, макар и привидно Сърбия и Русия да са заедно. Соц.армията беше дефинитивно по-добра, защото беше 6-7 пъти по-голяма и разполагаше с десетки пъти повече техника, достатъчно ефективна за времето си. А и тогавашните младежи са в пъти по-боеспособни от настоящите младежи.
Иначе ще е яко да се скюскаме със сърбите, ще им набием канчетата, сигурен съм. Но подобни неща са немислими освен при някакъв глобален сблъсък. Иначе не ги подценявай като войници. Трябваше да превъоръжат и подготвят Хърватско и да вкарат натовска авиация, за да ги бият в Босна. В Косово беше същото.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано08.04.24 21:48



Сръбската армия се биеше с активите на Югославия ; хърватите и бошаците почнаха от scratch .
Казвал съм какво видех на ученията в СССР; юговойската бе в хотела , при офицерите и старшините - с климатик и хладилници . Нашата , немската , ромънската ,кубинската , корейската - в конюшните за хиляди . Тива ни разпадна. Имаш доста розово виждане за армията ни преди 1989. Беше си пасмина от измъчени и тормозени срочносужещи , копнеещи за уволнение . Белите господари ги имаха за две години и следяха да ги тормозят мах за даденото им време . Като консуматив . Отделно ни мразеха, че се махаме , сте остават в забутаното им място и служба , без алтернатива . 90% от тях с огромно наднормено тегло , едвам ходеха , какви рамбовци сънуваш . Да не говорим за съветската техника , от 60-те.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: torlakov-93629]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано08.04.24 22:05



Подобно и с прехвалената ни индустрия ; като тниейджър съм влизал ЧЛК ; един поглед ти е достатъчен да разбереш безсмислието на самото му имане.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: nikolayds]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано08.04.24 23:43



И аз мисля така. Там да си стоят. Нищо против отделния индивид, голямо турско малцинство е опасно нещо. Важи по принцип за всяко голямо малцинство на чужда, еле съседна държава, и не само у нас, но при Турция меракът да командва тук през тях направо се вижда.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Българският национален интереснови [re: torlakov-93629]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано09.04.24 07:04



Особено ГДР-йци са се чудили как в България се допуска толкова голям дял от кадровите военнослужещи и милиционерите да са дебели.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: torlakov-93629]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано09.04.24 09:53



Сръбската армия се насра 1992 г, 26-27 февруари, когато се канеше да нахлуе в Македония с 3а Нишка армия, и България я заплаши с реципрочна инвазия към Ниш, ако го направи. Около това време танковите ни полкове са правили учения, по-точно са се возили, в района на стрелбище Сливница. Като войник 1988-89 в Иваняне редовно виждах танковете на Горнобанската танкова бригада да пътуват натам за учения. 3 часа им бяха нужни да стигнат Скопие/ Пирот. И към момента имаме колосално количество гаубици и БМ 21 Град. Отделно имаше военни окръжия и се водеха запасни на периодични учения. Имахме ракетни войски, вкл SS23, ВВС и т.н. Не знам за каква съветска остаряла техника говориш, като точно с такава вече 2 години се води войната в Украйна.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: NAVYBG]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано09.04.24 10:12



Недостатъците бяха от към кадровата политика. Лоялност, както добре знаем, не е равно на професионализъм. Наистина шкембе воеводите, сякаш преобладаваха ,както в статршинския, така и в офицерския състав. За пет години в армията (фифти/фифти в НБА и в БА), видях само един офицер, който бе на ниво на висилка и успоредка и правеше това, което аз и неколцина мои колеги можехме. Да не говорим, че не умееха да вдъхновяват. За ЗКПЧ-тата пък дума да не обелваме...



Тема Re: Българският национален интереснови [re: kuduger965O6]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.04.24 12:10



Бре, Радев такова изключение ли е (вдъхновява и се набира на висилка), или за неговото поколение вече не важи?



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Re: Българският национален интереснови [re: MupaM]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано09.04.24 13:04



ВВС бяха на световно ниво - и като кадри, и като всичко: наряд (облекло, храна, рехабилитация), подбор и т.н. ВМС може би също.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: kuduger965O6]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано09.04.24 13:22



Да, така е, неслучайно им викахме "шапкари". С изключение ВВС/ВМС в сухопътните войски беше такава плява, нула с елитното царско офицерство. Освен шкембелии, повечето бяха и пияници. В моето поделение имаше един къркач, който бе посегнал на кумата си да я изнасили, кума му също бе офицер в поделението... Мойто ЗКПЧ беше точен пичага, за протокола. Нямам впечатление за бойните поделения, чувал съм, че там са били откачалници.
Всьо таки, БНА всяваше страх в ЮНА, и те нон-стоп бяха на тръни и ни сочеха за враг номер едно, а ние не ги броехме за живи: Гърция и Турция бяха нашите фронтове за действие.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: MupaM]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано09.04.24 14:45



Мисля, че от както Радев стана политик, възможностите му да вдъхновява, се стопяват с всяка изминала година.
Пика му беше, когато вдигна юмрук на жълтите павета преди три години.
Работата е там, че както вдъхнови някои, така разочарова други (включая себе си) с отечествено-фронтовския маниер на действие.

Редактирано от kuduger965O6 на 09.04.24 14:46.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: tuzlija-179435]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано09.04.24 14:40



Беше особено забавно когато един наш старши лейтенант дойде да развали белота на германците , на руски . Гледаха го като жаба …. но си разтуриха партията . А на лайното с нищо не му пречеха.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: NAVYBG]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано09.04.24 14:47



Мдаа, спомням си някои прякори на офицери, измислени не случайно от курсантите: Пожара, Шомпола, Пържолата, Коня, Магарето и прочие.
Тея с животинските прякори ми бяха последователно ротни командири и определено им отиваха прякорите.
Плоската мръвка в средата ми бе ком.бат. и заедно с пламтящия в началото, бяха причина два пъти да съм клиент на ареста.
Иначе да, юговнярите не смееха да се гъбаркат с нас, че влизахме в Белград за време. Знам достатъчно истории от баща ми, бил граничар на българо-сръбската граница. Гърция в годините на СВ трудно можеше да ни се противопостави, без помощта на НАТО. Наваксаха, че и многократно отгоре (кипърската криза им показа пътя). Турция винаги е била друга бира...



Тема Re: Българският национален интереснови [re: kuduger965O6]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано15.04.24 16:37



При нас си спомням за фатмака от новобранска рота - Бай Иван Педераса, и взводния Боби Дървото. Първият на едно прибиране от баня в септемврийската жега първо ни накара да набиваме крак по плочките в Банкя, а нещо това не му бе ОК напълно, и като влезнахме в поделението ни пусна из пепеляка пълзешком напред с въшкарниците. Ротният също бе чалнат, на едно учение в скуката си бе заредил пълнител с халосни, и си стреляше насам-натам, и решил да види дали ще му пробие кубинката, та се отстреля и му замина един пръст на крака, та ВКР, военна полиция - настана спеч една седмица...
Вторият -Дървото- се ядоса една зима и ни прасна марш на скок с пълно бойно (16 км), а преди уволнението ме острига, щото бях отишъл на мач. На командира му викаха Габуто, ама защо - не знам.



Тема Re: Българският национален интереснови [re: cumanich126454]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано19.05.24 23:27



Гледах сега филма за Пейо Яворов. Зачетох се отново в биографията му. Бил е редактор на в-к "Дело", легален орган на ВМОРО 1901-1902г.
Вестникът защитава идеята за автономия на Македония и по-късното &#1117; обособяване като отделна държава и отхвърля опасенията, че този политически сепаратизъм може да доведе до разкъсване на единството на българската нация.[4] От вестника излизат 25 броя....



Тема Re: Българският национален интереснови [re: cumanich126454]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано21.05.24 07:33



Д-р Антон Панчев:

Повече от крайно време е да променим своята политика към Албания. Ултиматумът и евентуалното последващо скъсване на дипломатическите отношения с Албания няма да застраши българските интереси нито в самата Албания, нито на Балканите. Българското малцинство в Албания вече е признато и всякакви действия срещу него ще се отразят на процеса на евроинтеграция на Албания. Икономическите връзки между нашите държави не са особено развити и България е ключовият субект в икономическите отношения, особено в областта на енергетиката. Не се нуждаем от подкрепата на Албания в нито една значима сфера на международните отношения.

Тази ситуация ни предоставя благоприятна среда за действие.
България трябва да постави ясни и ултимативни условия на Тирана: публично извинение на Еди Рама към България за изказванията и действията му срещу нашата страна през последните две години, прекратяване на всякаква антибългарска пропаганда от властите в Албания, недвусмислена подкрепа за правата на българите в Северна Македония. Само откритият български натиск спрямо официална Тирана може да донесе резултати и да защити българите в Република Северна Македония и в Албания. Всяко колебание в тази посока само ще нанася вреди на нашата политика в страните от т.нар. Западни Балкани и ще уврежда правата на българските общности в този регион.



https://epicenter.bg/article/D-r-Anton-Panchev--Zashto-da-otpravim-ultimatum-za-skasvane-na-diplomaticheskite-otnosheniya-s-Albaniya-/350350/11/0

Макрон ще ни брани, Урсула ще ни храни


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.