Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:25 21.09.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Ели Секуловска: Македония е последното творение на  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано14.02.24 18:15



Ели Секуловска: Македония е последното творение на югодиктатора Тито

https://bgnes.bg/news/eli-sekulovska-makedonia-e-poslednoto-tvorenie-na-iugodiktatora-tito/





Тема Ауч, това енови [re: sofijanec]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано15.02.24 12:00



тешка категорија. Намесването на Тито лично во секоја манџа и разхврлањето на термина “тоталитаризам“ во секое второ изречение по принцип ме нерват но не го расипват впечатлението като цело. Много силно.



Тема Манолпейковите тегобинови [re: sofijanec]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано15.02.24 20:13



Manol Peykov
1 дни ·
Дължа ви актуална сводка за работата ми по придобиването на къщата на Димитър Талев в Прилеп. Ето я.
Когато стартирах проекта миналия май, адвокатът ми от Северна Македония ми обясни, че най-лесният, прозрачен и безпроблемен начин за придобиване на къщата е чрез откриване на сметка на фондация "Манол Пейков и приятели" в македонска банка. Насочи ме към конкретна банка, която по същество е клон на българска банка (понеже според него това би следвало да улесни нещата).
Очаквах това да се случи буквално за един следобед.
Девет месеца по-късно – след изпратени десетки документи, смяна на адвоката, после цял бюлюк нови документи (на български и македонски) – нещата са точно там, където бяха и в началото.
След продължително тупкане на топката и питания за нови и нови документи, миналия ноември банката най-сетне официално о т к а з а да открие сметка на фондацията. (Аргументи не бяха дадени – но истината е, че не са и длъжни да дадат.)
В началото на декември реших да се свържа с банката майка в България – не за да оказвам някакъв натиск, а за да попитам най-любезно какъв е проблемът и може ли да се направи нещо, за да бъде разрешен.
Към средата на декември получих отговор. Помолиха ме да подготвя две изчерпателни справки: шестмесечен отчет на фондацията за 2023 г., както и подробна разпечатка на в с и ч к и преведени дарения по сметката на фондацията през последната календарна година.
Увериха ме, че след това не би следвало да има проблем с откриването на сметка.
Празниците минаха, счетоводителите ми подготвиха справките, а аз ги изпратих на адвоката си в Прилеп. Той пък ги внесе в банката. (Съобщи ми, че разпечатката с даренията, която му изпратих в електронен вид, излязла цели 220 страници!)
Към средата на януари от банката пратиха хабер. Отчетът трябвало да бъде поне деветмесечен. Пратих им.
После се оказа, че удостоверението за актуално състояние на фондацията (междувременно) е изтекло. Издадох ново и им го пратих.
На 5 февруари най-сетне получих официален отговор от банката.
"Почитувани,
Пред се би сакале да изразиме голема благодарност за Вашиот интерес за воспоставување на деловен однос со [...]Банка, Скопје.
[...]
Откако беа разгледани документите од сите организациони единици инволвирани во бизнис процесите на Банката, би сакале, со глемо жалење, да Ве известиме дека во моментов деловниот однонс со вашата ценета Фондација не е во бизнис плановите на Банката.
Се извинуваме за сите можни непријатности кои би Ви произлегле од оваа одлука на Банката."
* * *
Та така, приятели. Деловниот однонс со нашата ценета Фондација НЕ Е во бизнис плановите на Банката.
Предполагам ще попитате: а как реагира българската компания майка?
Реагира съвсем спокойно и закономерно – извиниха се и ми обясниха, че нямат (и не могат да имат) давление върху финалните решения на македонското им дъщерно дружество. (За което изобщо не ги коря, разбирам ги прекрасно – банковите дела са пряко зависими от безброй местни правила и зависимости, поради което изискват пределна деликатност.)
* * *
А сега какво?, ще попитате.
Ами много просто: минаваме към вариант Б – ще се опитаме да преведем пари за къщата на настоящия собственик от българската сметка на фондацията. (Отдавна трябваше да сме го пробвали – ама нали адвокатът ме посъветва, че другото било за предпочитане; пък и как да допусне човек, че ще ударим на камък с нещо толкова елементарно като откриване на сметка в македонска банка!).
Това е. Засега.
П.П. Спокойно: събраните от в а с пари са в сметката ми до стотинка. И ще стоят там, докато не намеря начин да ги преведа на собственика и да придобием къщата.
П.П.П. Моля ви да се въздържате от каквито и да е политически коментари – не помагат. Нещата са такива, каквито са. Нашата работа е да проявим нужните самообладание, търпение и настойчивост, докато свършим работата.



Тема Re: Манолпейковите тегобинови [re: NAVYBG]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано15.02.24 21:50



Ъъъъ... той сметка на фондацията ли иска да открие?



Щото досега не са ми казвали в никоя банка, че получаването на моята заплата и плащането на моите сметки за ток не им влиза во бизнис-плановите, има ли причина дори в Северната да е формално различно за фондация и/или чуждестранно лице?
За неформално различното знаем.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 15.02.24 21:43.



Тема Re: Манолпейковите тегобинови [re: MupaM]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано15.02.24 21:54



Има доста коментари в профила му, както и негови размишления. Според мен почва да осъзнава, че северджан е мааалце по-различно нещо от държава, дори като Бг.
Според мен е позаебал нещото покрай политиканстването му, и е аутсорснал грижите, но явно напоследък са почнали да го подпитват по-актинво.
Собственичката има български паспорт, и нулев проблем да си отвори сметка в Бг банка у нас. Въпросът е как ще се изповяда сделката там, и като как ще подходят Мк-политичари след това. Знаем, че няма невъзможни нещица за долните им душички.



Тема Дадов 50 лева и во именови [re: NAVYBG]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано18.02.24 20:38



на сите македонци кои учествуваме во прокетот барам Талев и се поврзано со неговата куќа да се именува двозначно т.е. блгарски и македонски.



Тема Ели Секуловска: нов изстрел в десеткатанови [re: sofijanec]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано20.02.24 11:42




Не че същото го няма и при нас, но поне не е толкова вулгарно и цинично.



Тема Това би го заруднело инови [re: NAVYBG]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано22.02.24 02:40



наихитриа македонист


А иначе не верувам дека во било која страна од источниот блок е многу различно, новата “олигархија“ е старата “црвена боржуазија“ само што кај нас има уште еден елемент плус со кој новите господари ја држата рајата мирна и во страв.



Тема Re: Това би го заруднело инови [re: SashetoBE]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано22.02.24 15:10



Много точна оценка Саше! Тоталитарната държава си е цялата си сила при вас, дори Сърбия е в пъти по-демократична!
За да не е само червената буржоазия се искат няколко поколения, през които белким се пръкне някой и друг, различен от тези старите, заможен човек.



Тема Онколозите казват че когатонови [re: NAVYBG]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано27.02.24 22:07



канцера влезе в стадиј 4 и е метастазирал навсекаде и во всичко, шансовете за оцеление на пациента са помали от 0.01%. Последниа пет скен на пациента Македонија показва че келиите на рака са окупирали 95% от тјалото и органите.
В последно време се срештам со много повече хора от вообичаено и това което го забелезвам е стресјавашто. Хора, какво правим, как ште се живее !? Море дај боже да пропадне таја “Северна“ (псувни...псувни...псувни) нека гори во оган, дај кажи шо треба да направиме за побрзо да се сневиди всичко. Шо зборате бе луѓе? Ако пропадне “Северна“ каде ќе живееме, деца имаме, имаме ли ние некаде да одиме ,да се засолнеме !? Даже и това го чувам: море дај боже да фрли Путин атомска бомба и всичко нека прикљочи и пр дивотии. Понеже имам “манија“ да се грижам за двора на зградата, опитвам да зберам некој сосед да започнем да работим по малко , пролет идва, поне боклука да го зберем. Ах бе Саше, ти виждаш ли какво се случва околу нас, ти си се хванал за двора ?!!? Е ок, виждам , ама какво обшто има ?
Вече има и организирани уж бивши патриотични партии, здруженија и организации кои открито работат и пропагандират да пропаднела “Северна“. Буквално прават саботажи срешту државни институции, даже и срешту болници и училишта !? Ако пропаднела Северна побрзо, ќе се вратела истинската МАкедонија !?
Когато ми казваха едни грци че след Преспанскиа точно това ште се случва в МАкедонија им се смеев. Сега тие м исе смеат.



Тема Безпътица му викаме ниенови [re: SashetoBE]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано28.02.24 13:51



Оплели сте се като пате в кълчища... Психологичен е проблема, не медицински. Но може и да стане медицински, ако не се терапевтира подходящо. Каквото-такова Саше, нема да се плашиш. По всяко време може да се преместиш. Все пак миграциите от Македония към България са с вековни традиции.



Тема Re: Безпътица му викаме ниенови [re: NAVYBG]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано28.02.24 18:52



Саше, проблемът вече е медицински. За психиатър сте. Още през 2015 година Дарко Митревски заяви:
„Нищо няма да се случи ако се откажем от манията по митовете, ако приемем фактите за собственото ни минало, ако престанем да фантазираме за някаква си „древна антична империя” и „святото име на ВМРО", само тогава имаме шанс да бъдем зряла и модерна нация. Ако не, ще останем на същото дередже – комплексиран народ, скаран с всичките си съседи и със самия себе си, народ който лекува своите комплекси, изграждайки измислена слава от стиропор. На такъв народ не му е нужна история, а психиатрия”.

Северняк=Югоговняк!



Тема Така е, и тебе да те тормозат сонови [re: jingiby]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано01.03.24 15:48



децении како мене, и ти ќе станиш за на лекар !

Секој Први МАрт во долната земја:

Marika Tomovska
Top Contributor
Вредни раце на нашите мади.Браво ❤️
2h
Reply
Share
Beti Andonovska
Martinkava mi lici na bugarsko zname
2h
Reply
Share
Kata Malakjan
Beti Andonovska Pa i bugarski se martinkite , kaj nas toa do sega go nemase( se sto e "stransko" i ne e nase e prifateno vednas, no za zal e sto nasite tradicii Makedonski gi ignorirame i (spored nekoi) se paganski,prosti itn..itn...zalosno kolku ne se… See more
18m
Reply
Share
Violeta Kicovska
Top Contributor
Beti Andonovska незнам зошто, ама и мене ми личи така. Баба ми покојна ми викаше уште како дете кога бев дека мартинките се превземени овде од Бугарите.
15m
Reply
Share


Beti Andonovska
May be an image of lace, macrame and stone-fruit tree
2h
Reply
Share
Olgica Najdovska
Top Contributor
I jas
2h
Reply
Share
Olgica Najdovska
Top Contributor
May be an image of lace
1h
Reply
Share


Zvonimir Popovsky
Top Contributor
Bravo sekojavi čest
1h
Reply
Share
Kata Malakjan
Mrtinkite ne se makedonsko obelezje nitu tradicija . Od kade sega ova ?
1h
Reply
Share
Љиљана Самарџиева
Kata Malakjan прочитај па ќе научиш
41m
Reply
Share
Violeta Kicovska
Top Contributor
Љиљана Самарџиева а, каде тоа треба да се прочита кога мојата баба (јас сум дега 74г) уште како дете кога бев ми кажуваше дека тоа се бугарски обичаи. А, вие каде сте прочитале, незнам.
11m
Reply
Share
Kata Malakjan
Љиљана Самарџиева I , procitano i videno , nauceno uste kako dete , ne se trudete so sila da ni vmetnuvate tugji obicai .... vie da se prosvetlite malku ne bilo na steta ( se razbira ako ste Makedonka)
9m
Reply
Share
Aleksandar Simonovski
Kata Malakjan боите на мартинката...
1m
Reply
Share
Edited




Zaneta Kalusoska
Top Contributor
Od sekogash.Nishto novo,ne znam shto se chudite.
1h
Reply
Share
Horvat Magdalena
Top Contributor
Od sekogas se nosele martinki od kaj sega nasi vasi , gluposti !!! Nosi koj saka
22m
Reply
Share
Edited
Kata Malakjan
Horvat Magdalena Ne e tocno deka se nosele ,gi prakaa rodnini od Bugarija po poteklo makedonci na svoi rodnini vo Makedonija
11m
Reply
Share
Horvat Magdalena
Top Contributor
Kata Malakjan jas sum nosela od mala i toa baba mi gi pletese
7m
Reply
Share
Kata Malakjan
Horvat Magdalena Ne sporam , no toa ne znaci deka e nasa Makedonska tradicija , vprocem prezimeto ne pokazuva deka baba vi bila makedonka so seta pocit bez navreda , i sega nekoi nosat tugji obelezja koi nemoze da se racunaat za nase tradicionalno obelezje.Pozdrav do Vas
4m
Reply
Share
Horvat Magdalena
Top Contributor
Kata Malakjan Ne se fakajte koj od kaj e i vprocem imav dve babi
1m
Reply
Share




Dian
·
Iskreno dodeka ne otidov vo BG (1990) nemav slusnato za martenki.



Тема Re: Така е, и тебе да те тормозат сонови [re: SashetoBE]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано02.03.24 12:11



Интелектуална и културна деградация. За сметка на това вчера в София, в едно читалище, се проведе национален концерт на празника на художествената самодейност. По един или друг начин, един смесен хор изпълни 2 от общо 3 песни от Македония - "Що ми е мило, мило и драго" и "Море пиле, славей пиле"... а гайдарите от 2 песни, едната бе "Ясен месец"... Нищо повече не е нужно да се каже, освен, че диригента на хора бе зам кмет по културата на Благоевград.
Т.е. докато вие се дозакопавате в безпътицата си, ние си продължаваме напред, и те така.

Редактирано от NAVYBG на 02.03.24 15:44.



Тема Е, не е сравнимо нашето со вашетонови [re: NAVYBG]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано03.03.24 12:50



ама многу фора си даваш всепак ! Замени мартеницата со “освобождението“, Балгари с Русија и те ти, саштите истории. От сабајле ви виждам руските знамена как се веат под пат и над пат.
Малце иде като кофти че некак си се нуждаете от нашата пропаст.

Редактирано от SashetoBE на 03.03.24 12:54.



Тема Re: Така е, и тебе да те тормозат сонови [re: SashetoBE]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано03.03.24 19:48



мда, за съжаление /както сме констатирали многократно/ много от сънародниците ти са почти напълно лишени от жива историческа памет.
иначе ако ги питаш за шопската салата например, всички ще тръгнат да се надпреварват, колко всичките им баби, прабаби и т.н. са я правели от време оно.



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Надценяваш сенови [re: SashetoBE]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано03.03.24 20:24



Ние го правим от сърце, и не броим за живи ренегатите в Северна. Просто е.
Нищо нямаме общо със северната, Македония без Българи огън да я гори!
И ще изгори! Додето не падне на коляно да моли Майка България за помощ! И това ще стане!
АМИН!



Тема Re: Надценяваш сенови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано03.03.24 20:33



Около 1000% не съм съгласен с теб. В Македония е хубаво. Аз се чувствам добре там. Срещам добро и топло отношение. Не търся от никой да ми признава какъв е или да ми пада на колене. Какъв е елита им и накъде ги тика е съвсем отделен въпрос. Но обикновения македонец не ми е враг и не го намирам за повреден или промит мозък.



Тема Re: Е, не е сравнимо нашето со вашетонови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано03.03.24 20:36



Къде ги гледаш, по Фейсбука ли? То има, не е да няма, ама зависи все пак с какви индивиди общуваш виртуално.
И аз ги гледам из Фейса, ама у градо нямаше ни едно. ;)
На Шипка може и да има, там последните години си дава среща 'сичкото "Възраждане", "Русофили" и всякакви люспи от тях.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Надценяваш сенови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано03.03.24 20:46



Чети какво съм писал, не ми пробутвай популистки лозунги.. Ако може де.



Тема Re: Надценяваш сенови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано03.03.24 20:38



Ми вземи контактувай с някви нормални хора отвъд. Ще останеш учуден.



Тема Re: Надценяваш сенови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано03.03.24 20:52



Супер, ама да не би и те да си викат така - ех, има и нормални татари, не са виновни те, че елитът им е направил и продължава да прави толкова злини на Македония...



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 03.03.24 20:43.



Тема Re: Надценяваш сенови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано03.03.24 20:52



Вероятно го правя. Ама ти отде да знаеш, нали? Двама живеят у дома ми вече 3 месеца.



Тема Re: Надценяваш сенови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано03.03.24 20:59



Кой те пита кой живее у вас?
Според теб нормални са само тези, които публично признават българско самосъзнание, така ли?



Тема Re: Надценяваш сенови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано03.03.24 21:01



Според мен и от двете страни на границата има хора на които нито първа, нито втора, нито трета мисъл им е бугари-татари, антички педери или някви такива работи...



Тема Re: Надценяваш сенови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано03.03.24 21:15



Виж сега, внимавай с обръщенията! Ясен ли съм?
Никакви нравоучителни лекции не можеш да ми правиш, понеже не си дал и 1 лев за каузата на българщината в Македония!!! Нормалните хора са далеч от политиканстването и се погнусяват от хамелеонизираните твари като теб!
Споделих едно от малките неща, които съм направил за българшината в Македония! За северджаните никога няма да ме е еня! И мисля, много пъти съм го писал!
Само че ти, нали си над, никога не си идвал на Коридор 8, защото си ... гоуем!
Запази си лекториите за собствена употреба, и НИКОГА не се замарай с мен!
Щото някой ден може и да се видим офлайн, не съм благ!



Тема Re: Надценяваш сенови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано03.03.24 21:09



Пак си пиян, нали?



Тема Re: Надценяваш сенови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано03.03.24 21:27



Обичайните нелепици от поредния политкан от всички партии... Трагичното българско настояще...



Тема Re: Надценяваш сенови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано03.03.24 21:26



Мхм, трагичното е, че хора с твоя тип мислене доминират определянето на българската политика спрямо Македония. И като се сложат отсреща огледалните ви образи (какво да правим, като сме си българи), осрахте необратимо положението. "Падане на колене", "ренегати". Невероятен изказ, възвишени идеали...



Тема Re: Надценяваш сенови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано03.03.24 21:57



Виж сега, каквото и да ми казваш, аз ти казах това, което имах да кажа.
Разликата по между ни е колосална, и недостижима за теб, който се хрантутиш от моите пари във формата на данъци. Аз не дължа никому и 1 лев. И всичко съм си изкарал сам.
Забий си някъде, където слънце не огрява, парадигмите, дето ми се плюнчиш тука.
Нито искам от някой от Македония нещо, нито нищо. Който ме знае, знае защо. Който не ме знае ми е все тая.
Македония бъз българи, огън да я гори! Точка!
Другото е предсказано и ще се случи! Както и да го въртиш и сучеш, то ще стане! И не по твоя начин! А защото трябва!



Тема Re: Надценяваш сенови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано03.03.24 22:00



Истинските македонци са най-големите български националисти! Истинските македонци биха изгризали гърлата на всички северджани! Със зъби! Ма ти отде да го знаеш това? Не познаваш и 2-3а такива... Конюнктурно плъше... да захлеби.



Тема Re: Е, не е сравнимо нашето со вашетонови [re: SashetoBE]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано04.03.24 10:33



Подозирам, че къде вас има люде, които не правят разлика между самарското знаме и руското такова. То дори и у нас се срещат такви индивиди, а не бива!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.