Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:05 24.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема БТВ Новините  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано10.02.24 19:17



Българско село до Гърция остана и без магазин. Някои от жителите са преселници от Гърция и днес съжаляват, че са дошли тук, сравнявайки живота от двете страни на границата.

Не можах да намеря видеорепортажа. Разликата е покъртителна. Този който говори от селото от гръцка страна е младеж завършил в България с перфектен български. Дадоха и възрастен нашенец, когото като дете баща му прекарва у нас. Съжаляваше.



Северняк=Югоговняк!

Тема Re: БТВ Новинитенови [re: jingiby]  
Автор nikolayds ()
Публикувано10.02.24 19:40



Чакай бе човек, в Гърция чисто заплатите са по—ниски.
Защо е това черногледство?

Сарказма настрана, може и частен случай да е, но е показателен. Ето така стават “македонци”. Тука местен македонец от Берово, всъщност роден в Благоевград (бежанци), върнали се през царско време в Югославия, щото у нас било супер явно.

Но иначе Солун и Цариград са ни трябвали 1913г. Точно.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: jingiby]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано10.02.24 19:44



Е ми няма как децата ти да са в София (Благоевград, Лондон...) - твоите, не на филанкишията - и да те е яд на някой друг.

Казвам го с пълното съзнание, че и аз в село с 38 човека не бих живяла, даже къща за ваканцията не бих си купила там.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 10.02.24 19:41.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: nikolayds]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано10.02.24 19:45



За да се върнат по царско време в Югославия, не ще да е било от хубав живот там и лош тука.
След 1941 ли са се върнали, или преди това, осъзнавайки, че искат да са прави сърби, ама да живеят добре, не като в тая кочина?

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 10.02.24 19:40.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: MupaM]  
Автор nikolayds ()
Публикувано10.02.24 20:10



Ами не знам защо са се върнали, преди 1940. Бил е на 2 години. Но целата рода, освен бащата от ВМРО. След комунизма, бащата бяга в САЩ, пред комунистите. И ги тегли след това. Споделял съм тук метаморфозата му на човека, по мой наблюдения.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: jingiby]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано10.02.24 20:39



Това е по-скоро изключение, имам предвид гръцкото село.
Аз съм бил оттатък Кулата, на дядо ми в селото - Герман, 10 човека живеят, не магазин, вода казват, че няма...



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: nikolayds]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано11.02.24 10:34



Но иначе Солун и Цариград са ни трябвали 1913г. Точно.

Като срещна такова съждение и се чувствам жалък, нищожен кретен и малоумник, без да мога грам да схвана "Защо!?".

Как целокупно българското (и не само) племе съединено и обединено тръгва да жертва всичко с едничката идея да се освободи, всъщност никога така и не е разбрало, че няма да го бъде без Солун и Цариград.

Съжалявам, Ники. В поста на Джинги и в смисъла на темата има съвсем друга идея, мисля. Тя е за добруването на конкретното човече "тук или там", с което сме в едно. Да няма значение дали живееш в Сърмашик или Цариград, Крушево или Солун. Да е важно само дали се намираш добре сред свои - да добруваш и се замогваш сред околните бидейки такъв, какъвто си, а не рая.
Да не ти пречи бидейки българин да си лоялен и достоен гражданин на гръцката държава, за слава и на собственото си българско име и племе. Да си равноправен. Да носиш добро и успехи за себе си и за другите.
Защо са ти Солун и Цариград - за да ги съсипеш като това крайно или гранично село, та всеки да съжалява и иска да избяга от него!!

Никой българин с произход от Тракия и Македония, Добруджа, покрайнините, с щогоде запазена памет за миналото и драмите на рода с потеклото си няма да ти схване идеята. Напротив, ще тъне в мъка и нещастие.
Дори икономическите или геостратегически някакви мотиви издишат на фона на тоталната държавна разсипия и загубата на лично някакво имане на тези хора трупани с поколения по споменатите места.
Още като дете завиждах на всичките си връстници, които се изнасяха извън града по села и роднини, цели блокове и квартали опустяваха. Обаче имаше и семейства без грам имот или каквото и да е извън заплатата в предприятието, рудника, фабриката. Така града стана гето. Същото щеше да е в Солун и Цариград.
За теб, който си се жертвал за това "Точно.", За 1300 години, при всичките катаклизми и ситуации, България никога не е имала шанса да влезе в тях.
Битките или походите към Солун, Цариград са великите драми и трагедии, не "велики подреди".

Къде са ти инженерите, архитектите, икономистите? Алеко ни го каза, ама явно и него не разбрахме (митницата). Ти в София не можеш да си платиш два паметника и една църква, две гари, харчиш всичко за пушки и влакове, мечтаеш за Солун и Цариград...!?



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: nikolayds]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано11.02.24 11:23



Атинската Политехника е основана през 1836 и е с изключително значение за икономическия и политическия живот на Нива Гърция от създаването си. Същото се отнася за техническия университет в Истанбул основан 1773г.
Румънската политехника е от 1832.
Твоят, първи е от 1941г.

В 1935 г цялото ти царство разполага всичко на всичко точно с 619 строителни инженери, 410 архитекта, 387 електроинженера и... 339 машинни.
Горе-долу толкова "бълват" околните само за година. Ти обаче си събирал до 600 000 "щика"...?!?
До днес пълнят главите на малчуганите колко велики комити и фуражки е нараждала България. Какво нещо ни е войника!?



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: leyte]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.02.24 11:29



Село с 38 жители няма магазин и жителите му* кълнат държавата и искат да са гърци -> Българите са мизерници с чифте пищови на гол тумбак, Солун ще ми искате, аааа -> Есето на Лейте.


Така става из форумите.


_____
*Подобно на масовия българин изобщо.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 11.02.24 11:31.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: leyte]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.02.24 11:33



Софийският университет е от 1888.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.