Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:54 29.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема БТВ Новините  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано10.02.24 19:17



Българско село до Гърция остана и без магазин. Някои от жителите са преселници от Гърция и днес съжаляват, че са дошли тук, сравнявайки живота от двете страни на границата.

Не можах да намеря видеорепортажа. Разликата е покъртителна. Този който говори от селото от гръцка страна е младеж завършил в България с перфектен български. Дадоха и възрастен нашенец, когото като дете баща му прекарва у нас. Съжаляваше.



Северняк=Югоговняк!

Тема Re: БТВ Новинитенови [re: jingiby]  
Автор nikolayds ()
Публикувано10.02.24 19:40



Чакай бе човек, в Гърция чисто заплатите са по—ниски.
Защо е това черногледство?

Сарказма настрана, може и частен случай да е, но е показателен. Ето така стават “македонци”. Тука местен македонец от Берово, всъщност роден в Благоевград (бежанци), върнали се през царско време в Югославия, щото у нас било супер явно.

Но иначе Солун и Цариград са ни трябвали 1913г. Точно.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: jingiby]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано10.02.24 19:44



Е ми няма как децата ти да са в София (Благоевград, Лондон...) - твоите, не на филанкишията - и да те е яд на някой друг.

Казвам го с пълното съзнание, че и аз в село с 38 човека не бих живяла, даже къща за ваканцията не бих си купила там.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 10.02.24 19:41.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: nikolayds]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано10.02.24 19:45



За да се върнат по царско време в Югославия, не ще да е било от хубав живот там и лош тука.
След 1941 ли са се върнали, или преди това, осъзнавайки, че искат да са прави сърби, ама да живеят добре, не като в тая кочина?

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 10.02.24 19:40.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: MupaM]  
Автор nikolayds ()
Публикувано10.02.24 20:10



Ами не знам защо са се върнали, преди 1940. Бил е на 2 години. Но целата рода, освен бащата от ВМРО. След комунизма, бащата бяга в САЩ, пред комунистите. И ги тегли след това. Споделял съм тук метаморфозата му на човека, по мой наблюдения.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: jingiby]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано10.02.24 20:39



Това е по-скоро изключение, имам предвид гръцкото село.
Аз съм бил оттатък Кулата, на дядо ми в селото - Герман, 10 човека живеят, не магазин, вода казват, че няма...



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: nikolayds]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано11.02.24 10:34



Но иначе Солун и Цариград са ни трябвали 1913г. Точно.

Като срещна такова съждение и се чувствам жалък, нищожен кретен и малоумник, без да мога грам да схвана "Защо!?".

Как целокупно българското (и не само) племе съединено и обединено тръгва да жертва всичко с едничката идея да се освободи, всъщност никога така и не е разбрало, че няма да го бъде без Солун и Цариград.

Съжалявам, Ники. В поста на Джинги и в смисъла на темата има съвсем друга идея, мисля. Тя е за добруването на конкретното човече "тук или там", с което сме в едно. Да няма значение дали живееш в Сърмашик или Цариград, Крушево или Солун. Да е важно само дали се намираш добре сред свои - да добруваш и се замогваш сред околните бидейки такъв, какъвто си, а не рая.
Да не ти пречи бидейки българин да си лоялен и достоен гражданин на гръцката държава, за слава и на собственото си българско име и племе. Да си равноправен. Да носиш добро и успехи за себе си и за другите.
Защо са ти Солун и Цариград - за да ги съсипеш като това крайно или гранично село, та всеки да съжалява и иска да избяга от него!!

Никой българин с произход от Тракия и Македония, Добруджа, покрайнините, с щогоде запазена памет за миналото и драмите на рода с потеклото си няма да ти схване идеята. Напротив, ще тъне в мъка и нещастие.
Дори икономическите или геостратегически някакви мотиви издишат на фона на тоталната държавна разсипия и загубата на лично някакво имане на тези хора трупани с поколения по споменатите места.
Още като дете завиждах на всичките си връстници, които се изнасяха извън града по села и роднини, цели блокове и квартали опустяваха. Обаче имаше и семейства без грам имот или каквото и да е извън заплатата в предприятието, рудника, фабриката. Така града стана гето. Същото щеше да е в Солун и Цариград.
За теб, който си се жертвал за това "Точно.", За 1300 години, при всичките катаклизми и ситуации, България никога не е имала шанса да влезе в тях.
Битките или походите към Солун, Цариград са великите драми и трагедии, не "велики подреди".

Къде са ти инженерите, архитектите, икономистите? Алеко ни го каза, ама явно и него не разбрахме (митницата). Ти в София не можеш да си платиш два паметника и една църква, две гари, харчиш всичко за пушки и влакове, мечтаеш за Солун и Цариград...!?



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: nikolayds]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано11.02.24 11:23



Атинската Политехника е основана през 1836 и е с изключително значение за икономическия и политическия живот на Нива Гърция от създаването си. Същото се отнася за техническия университет в Истанбул основан 1773г.
Румънската политехника е от 1832.
Твоят, първи е от 1941г.

В 1935 г цялото ти царство разполага всичко на всичко точно с 619 строителни инженери, 410 архитекта, 387 електроинженера и... 339 машинни.
Горе-долу толкова "бълват" околните само за година. Ти обаче си събирал до 600 000 "щика"...?!?
До днес пълнят главите на малчуганите колко велики комити и фуражки е нараждала България. Какво нещо ни е войника!?



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: leyte]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.02.24 11:29



Село с 38 жители няма магазин и жителите му* кълнат държавата и искат да са гърци -> Българите са мизерници с чифте пищови на гол тумбак, Солун ще ми искате, аааа -> Есето на Лейте.


Така става из форумите.


_____
*Подобно на масовия българин изобщо.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 11.02.24 11:31.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: leyte]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.02.24 11:33



Софийският университет е от 1888.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: БТВ Новинитенови [re: MupaM]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано11.02.24 11:40



Не точно, защото за толкова клиенти и ти няма да отвориш магазин. Говорим, че няма лошо да идеш в Солун, било то гръцки или български, но да покажеш и докажеш, че заслужаваш да си там. Да го облагородяваш и надграждаш в общ смисъл, не да си гащник, на който все държавата му е виновна, щото бил българин.

Той, Ники разбира много добре. Като си кадърен и можеш и на луната да идеш пак ще успееш и от пустинята градина ще направиш. Няма значение къде си и какъв си. Може да си българин, ама искаш да си грък. Като си кретен навсякъде ще си кретен. Не те спасяват Солун и Истанбул. Напротив, цял свят те разбира що за говедо си. Седи си на село по-добре, пък може и без магазин.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано11.02.24 11:34




В 1935 г цялото ти царство разполага всичко на всичко точно с 619 строителни инженери, 410 архитекта, 387 електроинженера и... 339 машинни.


Ся разбра ли, що родителите ни си спомнят с умиление за НРБ, щото те пък знаят от своите родители, кво е било преди тва...



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: MupaM]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано11.02.24 11:41



Хубаво го каза - дай на философа форум да се плюнчим, на нас инженери не ни трябват. Току виж решили пристанище да вдигнат, мост, път.

Виж кой е Сава Иванов, що-годе нещо технически да поназнайва.
С политици, философи и бабаити сме пълни, знаем.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано11.02.24 11:50



Да, щото да си стругар у градо не е като да си сеяч у село. Само дето струга ти е държавен и губиш тотален шанс да имаш нещо свое.
Пак грешката е в програмата, не в чипа.

Никаква разлика от преди и след 9ти. Все си калъф, в който влиза нещо чуждо, не твое и нямаш сметка.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано11.02.24 11:55



Как го каза преди малко? Ако си калъф, си калъф и преди 9-ти и след 9-ти, за тебе няма разлика дали си сеяч или стругар, щото толкова си можеш. С лекота можеш да обвиняваш царския режим, комунизма или демокрацията...



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано11.02.24 12:11



Ах, ах, ах... Ти ли не схващаш!?
Кадърен, успял, значи да има богатство, да е успял предлагайки свои продукти на свои и чужди. Които после е инвестирал за добро на близките си, като далите пари братя за СУ.
Къде ги тези богати и успели господа преди и след 9ти?
Да смучеш от труда на другите пък е една история, за която си далеч по-знаещ от мен, какъв е ефекта за обществото, общината, държавата и т.н.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: leyte]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.02.24 12:24



Няма да отворя за толкова клиенти, аз го казах още горе.
Ние сме едни най-обикновени балканци, които обаче в отклонение от нормалното и здравословното Умрат да се мразят и самоомерзяват от мазохизъм, което пък мен ме докарва до бяс и до желание да стана гъркиня и аз.

В СУ колко технически специалности е имало, на бас, че не нула. Колко инженери на глава от населението е имало в другите балкански държави? Ама не, аааа, уууу, сто и двайс' години сме закъснели, къф Солун, бе, уууу... и дори без да е вярно, че баш Солун е онова, за което сме си закачали чифтето пищови и 600-те хиляди щика.
Солун е символ.

И това по всеки повод, в случая един магазин и един дедо, типичен българин с корени от Беломорието, съжаляващ, че дядо му навремето се е сетил, че е българин.

Иначе за обезлюдяването е тъжно, но и ей с тия неща си го правим, навивайки се колко е безнадеждно тука в това забравено от бога място и как спасението е далече географски.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 11.02.24 12:26.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано11.02.24 12:29



Ама ако не си калъф след 9 септември лесно си стигал до панделата. Е го е сега в Русия... отказана регистрация на кандидат-президент... който говори срещу официалната политика - одма в затвора! Нещо подобно къдрят и в Скопие...



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: NAVYBG]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.02.24 12:32



Офтопик. И тема в 40-50 нова тема: "Русия е демократична страна, българите я обичат и тая любов е рационална, а не емоционална".

П.П. И тука водим същия рационален спор, само че Лейте пише по-интересно от автора на оная тема.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 11.02.24 12:42.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: leyte]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.02.24 12:34



То в България по дефиниция всеки богат смуче. После - къде бил, а отговорът се отхвърля с възражение: а, не, тоя само смуче.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 11.02.24 12:34.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано11.02.24 12:25



Ти като четеш "Чичовци", кво точно се е променило, независимо от строя?



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано11.02.24 12:31



За това си имаме "Андрешко"





Тема Re: БТВ Новинитенови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.02.24 12:38



Да.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 11.02.24 12:32.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано11.02.24 12:52



Тук ме умери! Най-велико от най-велик... И беше лето иляду осумстотин и... (Троеточието казва всичко)



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: MupaM]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано11.02.24 12:57



Разбирам, но за мен точно преследването на "хубав Солун" да го имаш, без да си доказал и показал, че си много по-способен да го превърнеш в нещо още повече.
Да, оспорвам тезата и логиката на тези символи. Те за нас, а и за много други места и народи са се оказали грешни.
Други са верните примери - да отидеш там, където е пустиня - Сибир, Австралия, Дивия Запад, Африка. Да сте се нароили, щото сте способни и се изхранвате там, където сте и да търсите ново, неразорано и го превърнете в нещо още по-желано и бленувано. Ама не други, а ти/ние да сме си го направили.
Кои така са подходили и защо днес с право се именуват за "велики сили" променящи себе си и света, знаеш.
Ето защо примера и темата на Джинги ме вълнува. Иди бе! Иди в това закътано селце на границата и го направи с труд, знания и умения в град, в градина, в приказка, за да си заслужаваш всеки лев, който ще ти дам за награда, купувайки продуктите ти или дивейки се на гледките.
Обаче, той се забил там незнайно защо и се пита, ама защо съм забравен и никой не ми помага.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: leyte]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано11.02.24 14:29



Преди 9-ти поне не са занимавали хората с тъпизми.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: MupaM]  
Автор nikolayds ()
Публикувано11.02.24 14:56



Абе, аз имам малко по—нихилистка настроение.
Заради Солун, Цариград и албанска сега Македония, моето семейство е изселено и кой знае колко братовчеди вече са прави гърци (леля каза, че са скъсали всички връзки с който е останал, моментално, не знам Б. Димитров дето пишеше, който останел да пази имота си се помнили, за нас не важи)


===
Верно в Солун има много българи, ама реално, честно, на жената прадядо до е от Солун (цитирам дядото — Бугарин от Солун) но останалите са от Велес и селата преселил е се в Солун за след женитбата и говорили на диалект в къщи.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: nikolayds]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.02.24 15:08



Абе, и ти си прав да ти е криво... ама една война все някой я губи, за съжаление.
После е "ама не трябваше така, а иначе", след дъжд качулка.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 11.02.24 15:15.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: leyte]  
Автор Buyer (ентусиаст)
Публикувано11.02.24 16:17



Не знам дали те разбирам правилно, но ако не греша в тълкуването, си доста далеч от истината. И Гърция, и Румъния и Турция са дълбоко аграрни страни преди ВСВ, не по-малко от нас. Не знам за какви инженери, архитекти и прочее говориш, там е било ако не и по-голяма бедност и селяния и от нас. И пренебрежимо ниво на индустрията.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: jingiby]  
Автор Buyer (ентусиаст)
Публикувано11.02.24 16:25



Типично българска простотия както от селяните, така и от страна на журналистите. Да се сърдят на комунистите, които с колективизацията и шокова индустриализация само за 10-20 години поставиха българското село на необратимия път към тотално обезлюдяване и смърт. А не да гласуват за тях и умилително да си спомнят за старото време. Пълен национален нихилизъм, простотия и липса на историческа памет за геноцида над българщината в Гърция.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: Buyer]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано11.02.24 17:48



Комунистите превръщат България от изостанала аграрна държава в изостанала индустриална такава. Но най-големият им грях е, че създадоха среда, позволяваща потомците на хора, които ако не беше 09.09. щяха да пасат патки, сега да ни управляват. Та сега за когото и да гласуват, все същите ще изберат.

Виж, това с мрънкането и сърденето или, дето викаш, националния нихилизъм, простотията и липсата на историческа памет, и мен ме дразни. Я да вземат да се стегнат!





Тема Re: БТВ Новинитенови [re: sofijanec]  
Автор Buyer (ентусиаст)
Публикувано11.02.24 18:16



Нещо се бъркаш, и без 9/9/1944 България щеше да се индустриализира. По-бавно, но за сметка на това по-устойчиво и на пазарни основи. Така че това за пасенето на патките не го разбирам.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: Buyer]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано11.02.24 18:32



и без 9/9/1944 България щеше да се индустриализира. По-бавно, но за сметка на това по-устойчиво и на пазарни основи

Точно! Ама понеже се е бързало, а и по идеологически причини, хора които за нищо не стават (освен да пасат патки) са бутани нагоре. Плодовете вече трета, четвърта реколта ги виждаме. Същите тия паразити в момента пречат на устойчивата и на пазарна основа реиндустриализация (щото няма келепир за тях). Ама да не мрънкаме, а да действаме!





Тема Re: БТВ Новинитенови [re: sofijanec]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано11.02.24 18:51



Тя и демокрацията и членството в ЕС и НАТО щяха да си случат, без малоумия като връщане на земята в реални граници и масова приватизация...



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: leyte]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.02.24 19:00



Какво ти е виновен Солун, че болшевики ни клатеха 50 години



Междувпрочем, Кавала за първи път вижда канализация и асфалт при Царство България.


Иначе, да, за какво ни е Солун. Някой беше изчислявал, че ако бяхме запазили границите от септември 1918, плюс Източна Тракия, българският етнически елемент в държавта щеше да е максимум 65-70%.

Редактирано от goga на 11.02.24 18:51.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: leyte]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано11.02.24 19:13



Сега дават по НОВА как работодателите се оплакват, че ни липсват инженери, строителни инжинери и въобще технически специалности. А бе важно е да се учат джендър-идеология, психология, социология и тям-подобни производства на безмислени дипломи. Много яко





Тема Re: БТВ Новинитенови [re: goga]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано11.02.24 19:15



Болшевиките ги няма от 34г.


Иначе изчисленията ги правих аз и резултата бе едва 55%



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: Buyer]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано11.02.24 19:18



Предполагам знаеш кой е Теофил Хансен. Строежите, проектите му са изпълнени и многократно копирани от местните строители и архитекти в Атина и по цяла Гърция.
Отделно проучи кой е ... Примерно един Георгиос Синас и какво постига, макар и да не се води сред най-най-богатите гърци. Щото, Тя Гърция от 1896 до 70те години на 20век все си се водеше фалирала и под международен борд. Но това не се отнася до частните гръцки предприемачи, банкери и търговци. Не знам някога да са спирали строежи на всякакви кораби и обикаляли с тях цял свят. Там е необятна темата.
Виж от кога в Румъния има висше за минно дело. Виж откъде горивото за ВСВ кой, как, откъде го добива. Припомни си, че българи богати от Букурещ ти строят сградата на СУ. Между впрочем, Румъния воюва ВСВ на свои конструирани и произвеждани изтребители, като асовете и свалят по 50, 80, та над сто вражески самолета със своите си машини. Румънските примерно съчмени и иглени лагери са били известни далеч преди Чаушеску. Много е дълга темата.
Турция за всякаква можеш да си я водиш, но техните градежи и съоръжения можеш и днес да ги видиш наоколо, ако се огледаш внимателно.
Малко знаем за съседите си, брат! То, за себе си малко знаем, та си мислим, че и другите да така.
Изключително, даже на международно високо ниво има богати гърци, турци и румънци при това много от отдавна
То и в САЩ каубоите са били повече, ама като поискат има къде и какво да учат.
Индустрия със собствени кадри изучени и подготвени преди 1941ва тук няма. Има самоукия Кольо Фичето - нищо лошо не искам да кажа. Просто не навсякъде сред околните е така.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.02.24 19:09



Трябваше яка колонизация и силна държава поне 50 год, за да не свършим като Югославия. Малко утопично, но красиво като блян.

Не ми се мисли, ако бяхме докопали всичко до Лариса, с излаз на Адриатика и граничен български град Белгород Днестровски

Относно 34-те години - като вече научиш котката да пикае в обувката, свърши, няма оправия.

Редактирано от goga на 11.02.24 19:19.



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: komitaO3]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано11.02.24 19:32



Мат'ряла е евтин...



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: goga]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано11.02.24 20:29



За Кавала потвърждавам - много бедно и дори мизерно е живяло населението там. Татко споменаваше, че дори са живели в землянки...



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: leyte]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано12.02.24 09:58



Леко надцени северните ни съседи.
IAR е техния собствен авиационен производител, между двете световни (а и след това), когато ние по същото време имаме ДАР и Капрони-Български.
И те и ние правим първоначално лицензни производства. Вярно, те правят един много добър изтребител с последваща щурмова версия IAR-80/81:

.
Асовете са им добри : но не могат да се сравняват с трите челни места в Оста, т.е. с първите (германците), вторите (японците) и третите (финландците), като правим уговорката, че на фините първите два аса (Юутилайнен и Лууканен), имат повече въздушни победи от японските такива, но като цяло, японците са с пред тях по брой асове и свалените от тях вражески цели:



Тема Re: БТВ Новинитенови [re: leyte]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано12.02.24 16:22



Какъв е изводът от цялото това нещо, че комунизмът е по-добър от царството? Дядо ми е разправял как по времето на комунизма на границата са идвали гърци да просят един кумат хляб.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.