Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:29 22.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано07.12.23 20:08



Прилики между Исляма и Богомилството:
1. консумацията на алкохол е забранена
2. не вярват във възкресението на Йешо (Исус)
3. Не вярват в никакви Свети Троици и 5 лева
4. В църквите им е забранено да има икони, украси и пр.

Разлики:
1. богомилите се борят с робството, а на мюсюлманите им е халал да чукат робини.
2. Богомилите мислят, че първо е създадена жената, а после мъжът.

Абе де да знам, Богомилството е комунизъм под формата на дуална религия.



Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано08.12.23 09:37



Море, мисля, че албанците геги на север процесът на преминаване от католическо към ислямско изповедание си е много по- плавен, отколкото е личало на повърхността, щом в началото на националното им възраждане около Берлинския конгрес 1878 още е имало крипто католици, които почнали да се разкриват , та до независимостта им в 1912. Дотогава по нищо не се различават от останалите и били у дома католици, навън мюсюлмани.



Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано09.12.23 09:24



Приемам го вече като бич на нашето съвремие, тези "примиренчески" или как да ги нарека идеи...
За една несправедлива смъртна присъда, изпълнена с акт на жестоко убийство кой е виновен: жертвата, че се е примирила; палача, който с жестокост я е изпълнил; нехуманното същество (не знам как да го нарека) с три докторски степени по право, логика и философия, светилото в правните науки издало присъдата?
Кой? Кажи ми, кой според теб?
Палачът понякога бива и самият брат на жертвата. Стига се дотам, че вина се търси в сатъра, въжето, куршума или пистолета, до производителя на "сечивото".
Разбираш ли!?
Ще дам паралел - немците създават айнзацгрупите, зоберкомандо (дали така бяха точно...) И ги пускат след войската. Групи от по 50-60 човека, дето уж не знаели и не разбирали Химлер какво им говорил и каква била целта им.
Вилнюс, Рига, Лвов, Одеса, Буковина, Молдавия биват избивани по най-жесток начин милиони. Литовци, естонци, украинци, руси, всякакви местни полицейски или обикновени престъпници биват обвинявани и томове изписани за кръвопролитията. Румънците избиват 400 000 евреи, цигани, всякакви и са наричани та животни, та изверги. Мъжете от убитите семейства се сражават срещу руснаците на фронта и като разбират става..
В същото време, целият елит на СС е съставен от цвета на немската, че и не само нация. С расовите им теории, нац-соц концепциите им, уж "хуманното обгазяване", та изгаряне и всичко документирано, но и днес се говори за балкано-славяно-балто-угро-румъно-робската пасмина и животните, та какво ли не извършили жестокостите.
Хайде бе...!? Верно!?!
Значи онзи, с расото и трудове по теология викаш "изколете неверниците в Йерусалим" е светец, другият с чалмата наизуст знаеш Корана и зовящ "всичко под ятагана" , също светец; патриката от Константинопол от магнаурата дето вика - по-добре мюсюлмани, нечели католици; всички те са мъченици!?

Негрото или лудото хлапе от Тексас избило сто връстника сутрин след закуска било жертва, а виновни бачкаторите в завода на Смит и Уестън!? Купя ли оръжие да защитя децата и убежденията си съм престъпник, а корумпето в парламента издало закона е Елит!?!?

За смяната на имената с жертвите му и "партийната повеля" сме грешници, всички... ОК!
Обаче за помохамеданчване, яничари и църкви до ниво на чалмата сме си виновни ние бе, че как иначе...
Знаеш ли кога - Никога!!!
Така света няма да се оправи.
Брат ми е невинен - без значение, че сложил чалмата или ми нахлузил въжето. Но онзи, който издал закона, написал там доктората или каквото и да било - давайки ятагана в ръката му да коли, на него Господ да го прощава, аз не мога.
За мен, като християнин очаквам неговата искрена изповед за греховете, да си иска прошката и на път за онзи свят му я давам. Може и да тръгне из пустинята сам да изкупва грехове, без да го наказва някой. Не е до мъст и изкупление работата. До човещина е.



Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: leyte]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано09.12.23 12:16



Точно за смяната на имената зимата на 1984-85 аз и ти нямаме никаква вина.



Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: tuzlija-179435]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано09.12.23 16:15



Фашизъм, болшевизъм, отоманизъм или паптизъм, всяко насилствено налагане на "правата вяра" е нехуманно и противочовешко престъпление.
Всеки пробвал го си е патил, пати и ще пати.
Лошото е, страдат най-вече невинните.

Могъл ли си свободно да изразиш воля различна от силовоналаганата - не. Ако ги подкрепяш обаче и си на тяхна страна - виновен си, носи си кръста.
То, вече е минало и няма място в настоящето под никаква форма. Урок е съвсем не маловажен.
Ще ми говори някой, че християните хей така - безобидно сменяли вярата, безобидно нашите ставали гърци, турци, сърби, македонци, както безобидно сменяха на хората имената.
Абсолютно едно и също е.
Но, всеки си плаща за гяволъка рано или късно.



Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано10.12.23 09:12



Теб ще поздравим с една песен за "девойка румена и плава". Пее я нация от балканите, която освен с пословичния си мързел и лежерен живот, с нищо друго не бива широко позната. Живеят по най-трудните и тежки за обитаване райони не само на Балканите - край втория по големина каньон в света. Нито Босна, Родопите, нищо не може да се сравни с техните чукари край Пива, Тара и Зета. Точно като кръстоносци разбиват цялата албанска армия, дето всички им треперим в онова време. Не са сменили вярата си, в кръвта им тече от всички балкански, царски династии, че и на България техния крал бива цар за три месеца.
Трябва да пообиколиш техните чукари по камънаците без път за да разбереш за какво иде реч. Нация вече самостоятелна, със собствена история и светини - не етно-група, не богомили и не знам си какво. Не случайно най-непристъпните крепости по Мала Азия, Кипър и балканите ги строят християни да си пазят вярата и народа.

Ние ги познаваме последно с най-кръвопролитната битка от ВБВ, до колкото ми е известно и взаимно се затриваме с атаки най-вече "на нож", докато те сами се мъчат да решат войната и свържат сръбски и гръцки войски с един фронт. Ние и те мрем заедно до последния. Ако и да не е за вяра и име, а просто за парче земя.

Чуй, за девойка ли става въпрос, чия е ливадата и т.н. (малко бие клипа на сръбска пропаганда, но не е там важното):





Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: leyte]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.12.23 21:21



Не, 500 години, а поне 1500 години тук е люлката на християнството и въобще културата на Европа. Ние сме първоносителите, стожерите и впоследствие, през жертвите за вярата и неин чист символ.

Глупости!

У черных ребят Черная пятница каждую пятницу


Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: cumanich126454]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано10.12.23 21:51



Първи мисии на 70те в Европа (ако въобще ги знаеш кои са) - по нашите земи; първи послания на Св.Павел - по нашите земи; първи мисии на Св. Андрей - по нашите земи; Никита Ремисиански - по нашите земи; Св. Гулфила - по нашите земи; Юстинияна Прима - по нашите земи; първи европейски епископи - на Филипопол, на Срем, на Томи - по нашите земи, първи общини; първи храмове на същите места, първи славянски текстове по нашите земи; школи по нашите земи; славянски светци по нашите земи, Костенечки, Цамблак, Киприян Московски, Евтимий, от Св.Тривелий още, та сложи и Богомил, павликяни, ариани. Където копнеш имаш храм и светиня. На едно католици, православни, евангелисти, грегорианци - ела в Пловдив, на една плюнка място.

Изброй извън Рим, Йерусалим, Константинопол, места повече светии и заслуги, ще го приема - глупости са.
Че днес си решил да си говедо, историята не ти е виновна, нито християнството.

Че няма оправия, то вече е ясно.



Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: leyte]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано11.12.23 18:53



свети павле идва по нашите земи след като получава съответното видение:

They visited Derbe and Lystra, then passed through Phrygia and Galatia. They arrived at Troas, where Paul had a vision calling them to Macedonia. Luke joined Paul and Silas at Troas.

Upon arrival, they went to Phillipi, then to Samothrace, Neopolis, Amphipolis, Thessalonica, and Berea.


интересно, минал през градове с типично гръцки имена /и според некои интерпретации основал първата македонистка църква докато бил в солун/.

.......

следващата мисия - малко /около 3 лазарника/ из турските земи:

Paul again traveled overland from Antioch to Phrygia and Galatia.

He then traveled to Ephesus where he preached and taught for over three years.


после транзит през нашите земи, пешачката към гърция:
After the Ephesian ministry, Paul sailed to Macedonia, and went by foot to Greece including a second stop at Corinth (2 Cor. 13:1). During this three month stay, he wrote the book of Romans.

после пак при нас:
Paul then went back to Macedonia stopping at Philippi, before setting sail for Troas.

и накрая, една обиколка из мала азия /турция/ и некои егейски острови /гърция/:
From Troas, he sailed for Jerusalem stopping on the way at Assos, Mytelene, Chios, Samos, Miletus, Ephesus, Cos, Rhodes, Patara, Tyre, Ptolemais, and Caesarea



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: tormentor]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.12.23 20:28



Лейте е прав за много неща. Ела виж в Пловдив останките/мозйките на Голямата Базилика, разходи се до Перущица до Червената църква, виж какви храмове готски са открити точно до Аула на кан Омуртаг... Но!
И ти си прав. Не мисля, че мнозинството в Първата българска империя е било с особено силни християнски нагласи. Дори по времето на Св. Климент в Кумичевица продължават да покръстват, колко български аристократи са бастисани от Борис Първи, за да наложи гледната си точка и т.н...
Точно пък от величествените християнски храмове в Източните Родопи за 100-200 г нищо не остава след османската инвазия. За Родопите съм убеден, че е имало ереси, паганизъм и примитивно селско фолклорно християнство
Тези, за които говори Лейте, са елитът, и затова са били единици.

Редактирано от goga на 11.12.23 20:26.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.