Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:42 23.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: Hon Gil Donchevski]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.12.23 02:10



При 8 месеца зима всеки ден е борба, с тази разлика, дали правоверният идва веднъж годишно да прибере данъка и борбата е предимно с природата, или правоверният ти е и комшия.



Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: goga]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано05.12.23 07:05



Пак сам си прочети всичко - ти ги даваш причините и те са две: насилствено или по интерес. В двата случая има форма на принуда и тя е дори догматично заложена в някои течения на исляма.
Обаче говорим за Вяра!
Почитта към вярата е във вероучението. Значи освен посочените от теб като база, има и надстройка. В различна степен я има във всяка религия. Разбира се, че защитавам своята, без претенции съвсем да я разбирам, а колкото да си обясня твоите въпроси.
Мюсюлманите тук имат свои свети хора и учители (брой текетата), които да не са съвсем в доктрината на вярата им са си техни и си ги тачат, като крепители на тяхната вяра. Същото много по-солидно застъпено го имаме в православието, примерно черква строиш и вграждаш Светиня и градиш на специално място.



Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: leyte]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано05.12.23 10:31



Християнството с векове развива Христовото учение до църковна, че и държавно-устройствена догма. Знаеш, освен Светите писания има канони, после свещенослужене, календари и какво ли не, решени на Вселенски събори и т.н.
Корените са в древността и грубо казано - заложени в Стария завет, общ за поне три религии. Съществената "надстройка" я дават неоплатонистите в Гърция и предават на Рим, на империята чрез латинския език също с преводите и тълкуванията на Словото Божие. Този процес върви до появата на исляма и известно време го съпътства, за да се утвърди и противостои на него и не само на него. Устоява и на неканоничните тълкувания вътре в християнската общност.
Тезата или идеята за Триединството обединява и свързва християните. Затова и в кръстоносните походи са всички конгрегации (в джихада е същото).
Голямата, дългата или по-точно казано, същинската борба за налагане/доказване на Правотата в Христовата вяра от една страна и после противостоянието й срещу останалите върви на наша територия.
Та, корените на разделенията и различията са доста дълбоки за мен. Саможертвата води, тя крепи вярата, а не интереса или чисто принудата.
Саможертвата, мъченичеството е основна концепция в християнската вяра.
Местните мюсюлмани в исторически аспект също "минават" през своето си мъченичество "наврени" или "наврели се" в тези условия. Те и затова имат своите си герои за верски символи, като нашите светии. Често по места и двете религии тачат единен символ на мъченичеството, като базисен всеки за своята си вяра. На Баба Теке ходят и мюсюлмани, и християни, а примера не е единичен или поместен.
Не случайно християнски общности са оцелели в ислямска държава, а мюсюлмански общности се развиват и до днес в християнска среда.
Това го няма на Пиринеите, там е на изтребление. Няма го и в Мала Азия вече (може би като изключения, но не и правило).
Тука е така!



Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: leyte]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.12.23 11:10



На Балканите на много места почитането на Св.40[християнски]мъченици от Севастия, загинало 320 година, е преплетено с култовете към 40 местни мъченици.Тук числото 40 не е точно, а условно , със значението си за множество, отбелязващо паметта на голяма група , щеместни хора, загинали за вярата си, често неопределена и почитани от всички местни изповедания.



Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: leyte]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано05.12.23 12:51



Нямам много време сега да пиша подробно, но се изказваш доста политически и доста надценяваш някои неща. Османската империя единствена приема евреите подгонени от християните на Запад, същевременно остава християнството да си съществува стига да не дразни правоверните с показност. Това е факт и поради този факт имаме модерни християнски нации в бившите предели на импарията, па макар и с доста скромни размери като население и възможности.



Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: DannyDeVito]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано05.12.23 13:52



Кажи, как как да се съглася с твоята теза за доброволността - липсата на насилие, дето се съмняваш в него?
Може ли цял свят да знае какво значи яничари при османците, ти да викаш - забрави!
Камък върху камък не е останал ни от град, ни от църква тука, ама... Мирно!?
Те самите, османците си имат записи, данъци, закони, даже песни за това пеят и маршове имат как колят и палят всичко, обаче... Било политика!?
Християнска модерна нация даже не разбирам какво значи, признавам си.
Както кажеш



Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: DannyDeVito]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.12.23 14:23



...стига да не дразни правоверните с показност...
Добра синтезирана формулировка!



Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: leyte]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано05.12.23 18:25



Казвам, че това са 500 години през които каквато и сграда да сме построили, ако не се стопанисва ще падне. Казвам, че в ситуация на чуждо владичество елитите определят главната посока на деноминацията и след като османската система очевидно е имала интерес да има подчинена религиозна каста - са ни оставили да си живуркаме както знаем. Това от друга страна не ги е спирало да си вземат каквото им трябва - от яничери, до някоя друга по-засукана мома (предполагам за второто). Предположи колко библии е имало в което да е село, погледни, че по северна България цели региони са без църкви дори и днес и си прецени колко ли ще пък да е била силна християнската ни вяра, че да отстои на мъчения 500 години. Казвам, че причини за обръщане на вярата начаст от племето ни може да има 500 за 500 години, не изключвам да е имало насилствено, но далеч съм от убеждението че това е единствената и масова причина. Не знам как по-ясно да го кажа.



Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: goga]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано05.12.23 22:54



Бошняците първо са богомили, второ са видяли голям бой от съседите си католици и православни. Срещу тях дори е имало т.н. кръстоносен поход с цел изкореняване на богомилството. Тъй че впоследствие ислямизирането им е нещо като естествена реакция.
При албанците е доста необяснимо, те са масово православни и малко католици. Но по-скоро по име са християни. Диви племена, грабителски настроени. Исляма им дава привилегии. Т.е. нрава и обичаите им се припокриват с новата религия.
Торбешите в голямата си част са точно в контактните зони с албанците. За тях исляма се явява защита от непрестанните албански набези. Има села приели исляма чак в средата на 19в., за да се отърват от албанските набези.
Помаците са изцяло в Родопите и малка част в Тетевенско (макар и в Кнежа да е имало помаци). Имало е насилствено помохамеданчване разбира се. Макар хрониките от 19в. и други да са фалшификати, то има много местности, познати на местните краеведи, където се знае че са ставали кланета на неподчинилите се. Не изключвайте мекия, икономически натиск. Нищо общо нямат условията за живот в равното и в планината. Горе си е трудно ден днешен, предстаням си какво е било преди 300г. -3 чувала трудно набавено жито на годишна база и гладна смърт за цялото семейство през зимата. Местните дерибеи не са за подценяване. Пуснах тук легендата за Милян и Милица, за помохамеданчването на Смилян. Първо са убивали духовните лица.Ако едно село заборчлее на гадна местна мюсюлманска мутра, няма ли да се реши да приеме исляма, за да спрат да умират от глад. Да припомням ли как са се събирали данъците? Що си мислите че в тия затънтени планини са пращани за управители и кадии някакви духовно извисени, уравновесени и справедливи хора. Изметта е пращана там. А наблизо голям град с работеща държавна османска структура няма.
Дори доброволно да е било, не е било с голяма радост и мерак.
Ще спомена и еничарите. При обсадата на Константинопол, 1453г. еничарския корпус е с точност 5000 души. Не е нещо уникално голямо.



Тема Re: Торбеши, помаци, бошняци, шиптъринови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано06.12.23 05:17



Да, имало е насилствено обърнати във вярата, но, май, масовият случай не е такъв.
Относно препитанието - сравняваме го с модерните времена. Едно време богат не е бил този дето вади хляб, колкото да не гладува- това е масовият случай по високите полета, а този, който има много стока. Е, доказано е, че в Родопите са гледали стотици хиляди глави добитък още през 16 век. И точно най-заможните доброволно приемат исляма. Няма как да си беден и в усоите да живееш в села по 400-500-2000 души. В Тракия бългапите масово са обитавали скупчени хижи от по 10-15 семейства, обикновено в дъбрава и по на закътано място. Говорим за 15-18 век. Основно са се скупчили в планинската Средна гора. Там да не е земеделски район?

Че виж и в "Записките" на Захари какво значи "богатство" - много овце и живот като скот, месо се яде рядко, само от умираща и болна овца. Само бейовете и айдуците могат да ядат "чевермета".От Котел стадата стигат до делтата на Дунав и Странджа. Това е "богатство"и в 19-ти век.

Ти май беше писал преди време за наблюденията на Милетич относно турците в Северо-източна България и как според него били бивши българи. Ако е така, показателно е, там е бил, кажи-речи, българският столичен хинтерланд. Дори при Шишман Шумен е бил изключително важна крепост и търговско средище.

Българи по равнините почти няма. Карлово е основан от турци, Татарпазарджик е основан от турци, в големите градове след 15 век почти няма българи, Розовата долина е турски анклав, българите слизат там чак в късния 17-ти век. Копривщица съшо е късно основано селище. Българите като доминираща маса са били основно по Стара планина, около Средец, Родопите, Нишко и на юго-запад, най-вече в Костурско.

Вярно, минават западни пътешественици 15-17 век и казват "България започва от Ниш и свършва край Одрин", по диагоналния път българите живеели в редки малки бедни хижи от по 50-60 души селища. Да, в Софийско са описани българи с големи търбуси, стада и хамбари. И това го има



Редактирано от goga на 06.12.23 07:28.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.