В последно време нещо много съм се впатриотчил, без някаква особена причина. Днес замалко да се разрева, като свириха химна за Златните ни шахматистки.
БОЛОНЯ „ДВОРЪТ НА БЪЛГАРИТЕ”
Виждате двора на най-стария университет в Европа, в Болоня с църквицата „Санта Мария дей Булгари”, където още през XII век е преподавал сънародникът ни Булгаро де Булгарис. Ла Корте дей Булгари – дворът на българите”, тук е имало друга сграда упомента в текста надолу, където в последствие е изградена тази част, която се вижда във видеото. През далечния XII век в Юридическия факултет в Болоня е преподавал право българинът Булгаро де Булгарис, който бил наричан от студентите си Златната уста.
"Тръгваме по пътя на името, което ще ни отведе до една от най-интересните личности на средновековна Болоня - BULGARO, Булгаро, на когото е била посветена църквата. Колкото и назад във времето да е живял този знаменит юрист, специалист по римско право, ученик на Ирнерио,
създателят на Болонския университет, много документи и исторически трудове говорят за неговото дело и значимост.
Интериорът на църквата днес
Точно тук, на улица “Адзелио”, в прохладата и мрака на “Свети Проколо”, видях саркофаг, на който беше изписано - Булгаро, починал на 1 януари 1166. Човек потръпва и не може да се успокои, докато не разбере всичко, което вихрушката на вековете е благоволила да ни остави.
На това място още преди 10 век е съществувал бенедиктински манастир, средище на просвета и знание - люлка на юристите, създали болонския университет. Светлите умове се обръщат към забравената римска демокрация и право и го превръщат в основа за практиката на местните съдилища. Впоследствие, през 1088 г., няколко юристи - на първо място Ирнерио, основават Ло Студио - първият университет в Европа, където юридическото образование е основното. Формиращите се градски общности имат нужда да стъпят върху закони и ред. Всъщност преди Ренесансът да се излее в картини и скулптори, той се ражда в мрака на Средновековието като повик за правила, ред и защита на личността.
В картинната галерия на Общината един-единствен портрет представя Ирнерио (1050-1125) - съвсем млад човек е седнал на дървен трон пред книгите си, вглъбен в познанието, докато зад него се водят кървавите битки за територии и корони. Не, няма портрет на Булгаро, но за мен той се покрива с образа на неговия учител Ирнерио. Няма нито един портрет на другите трима възпитаници на основателя - Мартино, Джакомо и Уго. Били са наричани "глосатори" - тълкуватели на античните кодекси, и така присъстват в историческите съчинения от последвалите векове - винаги "четиримата доктори", но Булгаро е пръв. Подчертава се ненадминатото му умение да преподава и увлича със своя патос студентите -
самият Ирнерио го нарича "Златната уста"
Напълно е запазен основният му труд De regolis juris, изследван от много италиански специалисти. Оригиналът днес е в специално хранилище в същата Общинска библиотека до църквата. Много съществен факт от дейността на Булгаро е участието му в създаването на един документ като консултант на Фридрих Барбароса, император на Свещената римска империя, към която по онова време се числи и регионът на Болоня. По време на прочутата "Диета (конгрес) в Ронкалия, 1158 г., е приет този документ, с който императорът утвърждава своята власт, но постановява и “независимостта на всички учебни заведения". Булгаро е бил императорски наместник в града, има и доказателства, че
именно неговият авторитет е спасил Болоня от разрушение
Всъщност за мен отправен беше капиталният труд "Римското право през Средновековието" от 1815 г. на германския историк и юрист Фридрих Карл фон Савини, професор в университета Марбург, който прави най-подробния анализ на живота и дейността на Булгаро в глава 28. Ето един кратък цитат:
"Репутацията на Булгаро като учен и професор превъзхожда тези на неговите конкуренти, названието "златната уста", което му е дадено, показва, че той е "Златоустият на юриспруденцията" (авторът прави връзка с Йоан Златоуст). В Средновековието личностите рядко стават известни с име и фамилия. Савини обаче цитира и съобщението за смъртта - "Почина известният юрист месер Булгаро де Булгари, почетен гражданин на Болоня и бе погребан в “Сан Проколо”.
Неговите ученици разнасят славата му из европейските университети - най-известният от тях - Пиачентино, създава университета в Монпелие, Франция. Юридическата школа, на която Булгаро е родоначалник, го надживява и формира една демократична традиция в европейското право. Трудовете му в многобройни преводи се съхраняват в най-големите библиотеки в Париж, Лондон, Мюнхен, Виена.
Кварталът, в който живее професорът, дълго след това е наричан "Курия Булгари",
там се е намирала фамилната църква “Санта Мария на Българите”. През последвалите векове тук се установява друга прочута фамилия - Ламбертаци, има документи от 13 век за покупка на къщи и правото тази фамилия да патронира църквата “Санта Мария на Българите”. Въпреки че Булгаро е имал два брака, не се говори за преживели го наследници. В "Аналите на град Болоня" - една уникална компилация от факти, събрани през 1840 г. от Салваторе Мудзо, на стр. 229 чета, че "Булгарино, син на Булгаро, бил перфектен в правото, но умрял още много млад преди баща си".
Обаче по-нататък в главата за 1213 г. откривам името Булгарино ди Ламбертаци, несъмнено потомък на Булгаро, вероятно от брака с някой от рода Ламбертаци. Прецизните хронисти от онова време споменават в продължение на 20 години този Булгарино, назначаван за съдия в кметството на Болоня. Името се среща чак до 1256 г. В последвалите години друг потомък се появява с друга фамилия - Булгарино де Карбонези. С една дума, потомци на Булгаро могат да се проследят 90 години след смъртта му.
И защо този прочут болонец носи името Булгаро?
Всъщност името е много познато в Италия, многобройни топоними напомнят още за първите поселения на 700-те българи през 7 век, водени от петия син на кан Кубрат - Алцек. Те търсят в Италия спасение от аварските набези и получават земи в Беневенто, когато постъпват на военна служба при сина на лангобардския крал Гримоалд I. Историкът Павел Дякон сто години по-късно в своята “История на лангобардите“ пише: “Българите обитаваха тези земи и говореха латински, като не забравяха да употребяват и собствения си език“.
Дали родът на Булгаро датира още от тези първи заселници, които не забравят своя език?
Но историята предлага и друга възможност: след 850 година - смъртта на Методий, част от учениците на славянските просветители Кирил и Методий са докарани от Моравия във Венеция и продавани в робство на пристанището. Има косвени доказателства, че някои от тях са избегнали трагичната съдба и са били укрити, вероятно в манастири. Както е известно,
папа Николай I изпраща заедно с прочутите си отговори на княз Борис I и двама легати (867 г.):
Картината на Жан-Пол Лоран
кардинал-епископ Формоза Портуенски и епископ Павел Популонски. По-късно Борис моли папата да назначи Формоза за епископ на България, но това противоречи на католическия канон и Формоза е отзован обратно. Впоследствие, на 6 октомври 891 г., е избран за папа и остава на този пост до смъртта си на 4 април 896 г. По-късно папският престол е окупиран от неговия враг папа Стефан VII, който през февруари 967 г. организира един
позорен процес над изровения от гробницата труп на Формоза
През 1970 г. френският художник Жан-Пол Лоран, като изучава историческите документи, рисува знаменита картина, където до облечения в папски одежди скелет има един млад дякон, призован да отговаря на обвиненията на съда.
Известно е, че Формоза се завръща в Рим през 868 г., когато там пристигат и братята Кирил и Методий с няколко от своите ученици. Формоза ръкополага учениците за свещеници и дякони. Много вероятно е след смъртта на Методий през 885 г. кардинал Формоза да е помагал на учениците да се укрият от преследванията на немското духовенство Католическият Рим си отдъхва, когато през 898 г. папа Йоан IX реабилитира Формоза в същата църква “Сан Джовани Латерано”, където е бил позорният процес, и го погребва с почести в катедралата “Свети Петър”.
Така че най-голяма е вероятността знаменитият Булгаро от Болоня да е потомък на някой спасил се в манастир ученик на Кирил и Методий.
Тайната остава, но църквата “Санта Мария на Българите” присъства във всеки италиански туристически справочник за Болоня заедно с името на знаменития юрист Булгаро!
Анна ГЕОРГИЕВА,
кореспондент на италианския онлайн вестник “Джиро ди Вите”
***
Слава Україні!
Редактирано от Amateur на 21.11.23 23:01.
|