Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:33 08.09.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Щърк, Баш Бугараш и останалите  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.10.23 00:56



Каква е идеята на тая картина, знае ли някой?



Авторът е този:

Ричард Кейтън Уудвил, или както се чете.

Твърди се, ясно от кого, че изобразява как подлите български войски арестуват и връщат на Турция македонски въстаници. Доколкото успявам да разбера, нещо такова пише и под картината. Каква е историята и?

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 14.10.23 01:00.



Тема Re: Щърк, Баш Бугараш и останалитенови [re: MupaM]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано14.10.23 05:58



Идеята е следната: това е границата между Българското княжество и Османската империя. Това е чета вероятно на Върховния комитет след Горноджумайското въстание. Според мен четата е преследвана от турска потеря. На картината пише, че събитието е от 1902 г. Едни от българските войници са заели позиция за стрелба, и се готвят да открият такава, ако турският патрул преследващ четата, реши да продължи на българска територия. Други войници помагат на ранените четници и ги пренасят на българска територия. Командирът на граничния патрул арестува войводата на четата и го разоръжава. При такива престрелки по границата, винаги е имало формално задържани за по няколко дни. Оръжията на четниците също са отнемани временно до изясняване на случая. Да не се излагаме пред чужденците, че подкокоросваме комитаджиите да правят золуми из Турско.

Северняк=Югоговняк!

Редактирано от jingiby на 14.10.23 06:09.



Тема Re: Щърк, Баш Бугараш и останалитенови [re: jingiby]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано14.10.23 07:20



Реката трябва да е Рилска, в района на Кочериново.



Тема Re: Щърк, Баш Бугараш и останалитенови [re: jingiby]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.10.23 09:27



Мерси и на двамата. Аз не видях някъде да пише година, но вярно, че в заглавието поне я има. И аз съм чувала, че са обикаляли български патрули по границите с цел "да ни съ излагаме пред чужденците", даже при аферата "мис Стоун", която, бай дъ уей, точно завчера я споменаха в "Стани богат", като нарекоха Катерина Цилка "мис Цилка", съм чела някъде, че четниците с двете отвлечени дами и по-късно роденото бебе гледали да избягват такива патрули. Но в прав текст пишеше в северния сайт неща в стил "толку за заедничката история", а и френският текст, при положение, че изобщо не знам френски, де, така ми прозвуча. Има ли данни да са се отнасяли някога, някъде наши такива патрули зле, като престъпници, с комитите, да са ги връщали на Турция и пр., не знам, много ще се учудя, но внушенията са такива.



Тузлия, защо край Кочериново, кое те навежда на тази мисъл?

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Re: Щърк, Баш Бугараш и останалитенови [re: MupaM]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано14.10.23 09:29



Малко повече от Уикипедия: Комитетът Михайловски-Цончев, въпреки съпротивата на българското правителство, на монарха и на Вътрешната организация, пристъпва бързо към организиране на въстание с цел да привлече вниманието на международното обществено мнение.[33] През септември 1902 година избухва неуспешното Горноджумайско въстание.[34] След неговия разгром и последвалите репресии срещу ВМОРО в цяла Македония общественото мнение в България се настройва негативно към фракциите на ВМОК, а организацията губи всебългарската подкрепа и на практика се затваря в средите на емиграцията. На 30 януари 1903 година правителството на Стоян Данев под европейски натиск поставя ВМОК извън закона. Ръководителите и на двата враждуващи Върховни комитета са арестувани и интернирани, архивите им са конфискувани, а офисите – запечатани.
Северняк=Югоговняк!

Редактирано от jingiby на 14.10.23 09:23.



Тема Re: Щърк, Баш Бугараш и останалитенови [re: MupaM]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано14.10.23 11:12



Много просто. Само там бившата граница с Османската империя минава по река Рилска. Навсякъде другаде е по планинските била.



Тема Re: Щърк, Баш Бугараш и останалитенови [re: MupaM]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано14.10.23 15:12



Първо, става дума за илюстрация. Тоест творческа интерпретация на вероятно несъстояло се събитие.

Съгласен съм с останалите, че поне формално Българи яе претендирала да няма връзка с четите и да опазва съществуващата международна граница. Една държава няма избор по отношение на официалното си поведение. Какъв по-добър начин да внушил, че си загрижен за мира и спокойствието от една хубава рисунка в реномираната световна преса.



Иначе, днес македонците много обичат да я показват, знам, за да внушат, че е имало конфликт между милениумските и България, но тези на илюстрацията съвсем не са в братоубийствен режим, по-скоро се правят на мъже.

Под картината има препратка към страница в списанието. Трябва да се намери конкретният брой и ще стане ясно каква е историята.

Редактирано от bash bugarash на 14.10.23 15:35.



Тема Re: Щърк, Баш Бугараш и останалитенови [re: jingiby]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано14.10.23 15:48



Броят е от октомври 1903 г. и отразява Илинденското въстание. Има още гравюри по темата в него.

На мен не ми е ясно само в коя посока се движи четата. Дали влиза в България или се опитва да мине е Турция.

Редактирано от bash bugarash на 14.10.23 15:47.



Тема Re: Щърк, Баш Бугараш и останалитенови [re: MupaM]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано14.10.23 15:54



Гледам картината и си мисля, че българската военна униформа си е направо руска. Но съм сигурен, че по-важно е сърцето под униформата.



Тема Re: Щърк, Баш Бугараш и останалитенови [re: ludo-mlado]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано14.10.23 17:32



Редовият и подофицерският състав на българската гранична стража за реверанс към униформите на българските въстаници против Османската империя е носил навуща с черни върви и опинци. На картината това е отразено- с ботуши е само командирът . Премахнати са напълно при голяма реформа на униформите през 1952, заедно с аксесоари като например униформените саби на офицерите и подофицерите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.