Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:59 18.10.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Ебати и лайняното моренови  
Автор goga (изследовател)
Публикувано08.09.23 00:47



Тръби, кафява утайка, ама, не, това не били отходни тръби, а само при обилни валежи


А на Харманите лъснаха кафяви и миризливи камъни...

Понеже синът ми чете "Записките" на Захари, та си припомних любопитен пасаж ,в който Захари Стоянов констатира, че българският търговец печели само от измами и хитрини, и затова ние като народ от овчари и земеделци не ставаме за търговия и ресторантьорство/ хотелиерство.
Ами, има нещо вярно.

Освен това на масовия българин му е много важно да си чисти имотеца, но не му мига окото да хвърля боклуци по селски реки, поляни и беседки. Масово е по селата. Явно е от време оно.

Редактирано от goga на 08.09.23 00:44.



Тема Re: Ебати и лайняното моренови [re: goga]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано08.09.23 10:11



Изглежда, че още от времето на "Балкантурист" нещо не е наред в туристическия бранш. То затова нормалните хора предпочитат Гърция и Алпите пред нашето Черноморие и Банско...

не му мига окото да хвърля боклуци по селски реки, поляни и беседки. Масово е по селата. Явно е от време оно.

Възпитание и образование, още от време оно, когато не е имало пластмаса...

Редактирано от sofijanec на 08.09.23 10:15.



Тема Re: Ебати и лайняното моренови [re: sofijanec]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано08.09.23 13:01



Дразнещо е безочието, с което отричат очевидното. Чакам някой ресторантьор или хотелиер да си намаже пред камерите филийка с кафявата смес от тръбите в опит да докаже, че "всико това са злостни инсинуации"



Редактирано от goga на 08.09.23 13:02.



Тема Една паралела со нашето езерценови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано08.09.23 15:05





Кон крајот на 80 тите години Дојраснкот оезеро беше на работ на еколошка катастрофа заради сушните години и масовното испуштање на водата од грчката страна за земјоделски и индустриски потреби. На Грците просто кажано не им пукаше а не им пука и денес. Езорото дојде до спад од 70% на водата од оптималното ниво кое не било промеенето повеќе од 10% во претходните 20 векови .
Нашата бедна државичка смогна сили и во 2002 година направи канал од изворите во Ѓавато од кој цели 18 години езерото се полнеше (ние полнеме, Грците испуштаат.. и се така)



Некаде после 2013 година, езерото се врати на оптималната кота. Но, некои генијалце се сети че можело пак да има “туризам“ !?!?!? Па се удри на една градба на хотели, мотели “плажове“, вили, хациенди, барови, ресоранти и какви ли не оште дивотии на има нема брег от 10 Км долж и 500 м ширина !?!?!? За помалко от 10 години езерото просто стана на “канализационен контеинер“ (лајната визат, но нема как да излезат), оште првите 2-3 години след враштането на водата се преоптовари колекторскиот систем за прочистване на отпадните води и почти спрја след 2015. Всички “надлежни“ казаха, ок, знаем, но молчете, идват едни пари од “туризам“ ?!!?

Последните две години, састојанието става непоносимо, особено краја на август и начелото на септември , се издига една такава смрдеа от брега че ми се надига да поврна. Неверојатно, но вистинито, по нета и социјалните медии ште намериш стотици хора които убеждават ентизијастично че това било лековито, калта лече реума, това са били алгите, цветали, алгите се лечебни и пр. теории !?!?!? Або хорам това е просто отвратително, езерото е пално с канцерогени материи отрови и лајна ?!!? Умират на онкологија, ама не, езертото било лековите (да, било, но последен пат во 1975 г.)




П.С. Признавам, всепак, през месец мај и аз понекога влизам да се искапам. Това е .



Тема Re: Ебати и лайняното моренови [re: goga]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано08.09.23 14:59



Имаме проблеми с туризма въобще, дължащо се на факта, че там се подвизават герои с прякори и перачи на пари. Няма и хора, в смисъл на обслужване. В един ресторант това лято дойде сервитьор, който не можеше да говори български... в друг ме вдигнаха от масата, понеже тя била за 6 човека, пък аз съм бил сам... в трети дойде някакъв клиент и просто смени канала на ТВ-то (гледах мач на Левски и специално се бях разбрал с този на капанчето за това)... цените са в небесата, разбира се. Едно сокче Queens 200 мл - 5 лв!
Но това, дето си го написал, не е вярно. Водата бе изключително чиста това лято, казвам го като човек пребиваваш поне 2 седмици лятото по нашето море!
Не знам какво очакваш след дъжд от 300 л/кв метър за 20 часа? Сметна ли какво количество вода се е изляло? Ми то почти половин язовир Искър...
Миризмите не са приятни и на гниещи водорасли! И цвета е подобен.



Тема Re: Ебати и лайняното моренови [re: NAVYBG]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано08.09.23 15:44



Приятелю, лайната не личат, затова тръбите са заровени и на 200 м навътре. Но ешерихия коли има. Това е точно "лайняна бактерия", пък нека да е бистро морето. 12 от 14 проверени плажа седмици преди наводнението бяха с наднормени нива на ешерихия. И ресторантьорите заплашиха да линчуват лабораторията,било саботаж




Редактирано от goga на 08.09.23 15:41.



Тема Re: Ебати и лайняното моренови [re: goga]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано08.09.23 15:54



Такива са правилата, да. Зауства се на 200 м навътре. И не са валидни само за БГ. И беше само Попския плаж на Царево.
По въпроса с микробиологията съм доста наясно, както и, че за да е точен анализа трябва да си адски прецизен. Ама адски! Пълна стерилност на апаратурата и пробовзимача.
Все пак ти пишеш за други неща, аз тях коментирах.



Тема Re: Ебати и лайняното моренови [re: NAVYBG]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано08.09.23 16:10



Тук е описан добре проблемът:

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2023/09/07/4526267_poroiat_sled_koito_fekalno-kafiavite_morski_taini/?fbclid=IwAR2do6RjfJ6eAs70escOrgy8b8VNIebMln3JHQuVLD0bh9PcycbqeQ7XSTs



Системни са нарушенията, не става въпрос за няколко тръби на локали и заведения, а за цялостно изхвърляне на отпадни тоалетни води, които уж би трябвало да са преработени в пречиствателни станции, но не са - не работят!

Това е така от времето на комунизма. Помня, че на всяко море след 7-8-ия ден ме хващааше разстройство и температура с повръщане. Ясно откъде е идвало.

И всеки път: "тихо! тихо! да не провалим сезона!"


Редактирано от goga на 08.09.23 16:03.



Тема Re: Ебати и лайняното моренови [re: goga]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано08.09.23 16:37



Мислех да пиша и за друга случка, ама... колко от малките населени места имат пречиствателни станции и канализации? Къде отиват тогава?
Доколкото Дневник е изключително манипулативен парцал, не смятам да коментирам. Зачетох обаче, че именно Харманите е бил замерен като най-чист... Парадокс?! Едва ли! Морски течения, конкретика в определени дни и часове, вятър и т.н. (през август имаше и някакъв феномен, карпуз мелтен май се казваше, източен вятър). Този лимит, написан от Дневник категорично не е никакъв като критерий за бактериалност (брой клетки на 100 мл!- такива животно просто няма!), който се измерва в брой колонии на кв см. на петри (почти плоско стъкло). Най-вероятно иде реч за т.нар. "общо бактериално число", и не за ешерихия коли! Казвам го, защото такива специфични анализи не може да ги прави всеки, както и че са бавни и много скъпи! Давам и конкретен пример, преди карпуза - водата е топла, дори бих казал доста топла. На следващия ден ден обаче бе почти ледена! Спасителят каза, че е спаднала от 26 на 18-19 градуса за една нощ, и почти е получил спазъм сутринта като е скочил да плува. Ще ми обясниш ли като как точно се случи това?
При такъв порой се качват и подпочвените води, в които е общоизвестно, че в зоната до 8-9 м под повърхността водите носят и фекални бактерии.
Това имах предвид, щото в селата над крайбрежието също няма канализации и т.н. , най-малкото защото се иска мин 5 хил души население! Къде се заустват там - в септични ями и подобни структури.
Да, вярно е, че има много шменти капели в тази насока, но как беше - Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа!



Тема Re: Ебати и лайняното моренови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано08.09.23 16:35



Така е и във Турция и Гърция, Гога. Но там първо няма презастрояване и плажовете са почти всички извън населените места и второ водата в със много висока соленост и избива бактериите до голяма степен. Какво очакваш - тук са накачили един през друг, как се обхваща това от пречиствателни станции, как се контролира и на отгоре на това виж какво нации стопанисват това море.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.