Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:57 24.09.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Пред цифрите, бвп, и боговете мълчатнови [re: NAVYBG]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано10.09.23 20:20



... и жп транспорт, и жп транскпорт.



Тема Re: И това при праг от 525лв.нови [re: MupaM]  
Автор nikolayds ()
Публикувано10.09.23 20:52



1. В твоят пример средната заплата е 7000/4 или 1750, не 1600. Теоретически си права, но практически това е невъзможно да се случи, освен както каза да има силно обърната скала и почети единна заплата над средната (в твоят пример 3 заплати са в интервал 400 лева или 20-25%, а една е в интервал 80-120% - даже в тех компаниите не е така.

2. Защо деля по 0.22 - ако 525 е 22% от медиа гният доход, за да получиш какъв е той (медиантният доход) е 525*(100/22) или 525/0.22 или медиантният доход използван е 2387 лв.
И както е написано, месечен разполагаем нетен доход на човек.

====
Т.е. Да го преведем на не математически език: Половината население в България (барабар с децата и пенсионерите) имат разполагаем нетен доход на месец от 2387 лв. Това е учудващо, да не кажа друга дума.

Трябва 100% да са наематели на 50% собственици и да живеят по 1.5 на жилище, и наема да е 2500лв, за да излезе сметката. Или пак същият процент да имат по 500000 вложени на борсата, при средна доходност 7% и тук пак включвам пеленачета и пенсионери.

Или аз неразбирам от математика и ще си изям дипломите или нещо не ми е ясно във техната формула и тежестта на дохода.



Тема Re: И това при праг от 525лв.нови [re: nikolayds]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано10.09.23 21:26



нещо не ти схващам сметките.

"Линията на бедност от изследването "Статистика на доходите и условията на живот (EU-SILC)" представлява 60 на сто от медианния общ разполагаем нетен доход на еквивалентна единица."

т.е. медианният среден доход на българина е 875 лева, не мислиш ли?



Тема Re: И това при праг от 525лв.нови [re: nikolayds]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано10.09.23 21:34



И още нещо, ти и аз трудно бихме сметнали медианата при това условие:

"Еквивалентна скала" е съвкупност от низходящо подредени числови стойности, наричани еквивалентни тегла. Еквивалентните тегла са числови стойности, обозначаващи теглото на всеки член от домакинството при определяне на общия нетен еквивалентен доход на домакинството. За изчисляване линията на бедност от изследването "Статистика на доходите и условията на живот (EU-SILC)" използваните стойности на еквивалентните тегла са: 1,0 за първото лице, 0,5 за всяко следващо лице на 15 и над 15 години, 0,3 за всяко дете под 14 и на 14 години. Сумата от еквивалентните тегла, съответстващи на всеки член от домакинството според стойностите на еквивалентната скала, представлява еквивалентен размер на домакинството."

т.е. трябват ни доста точни данни за структурата на населението. Но при всички положения цифрата е поне 20-30% по-висока от 875 лева.



Тема Re: И това при праг от 525лв.нови [re: nikolayds]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано10.09.23 21:39



Грешка в сметката, смятах наум, затова избрах кръгъл сбор, и пак съм сгрешила. Без значение е.

525 НЕ е 22% от медианния доход, горе го писах. 22% е делът на хората в домакинства с доход под 525 на човек.


П.П. Абе, правилни са ми сметките! 8000 сбор и пет човека. 1000+1000+1800+2000+2200, делено на 5.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 10.09.23 21:53.



Тема Re: И това при праг от 525лв.нови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано10.09.23 21:50



Точно така, ние не можем да я сметнем, но НСИ ги има данните и си ги смята.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: И това при праг от 525лв.нови [re: MupaM]  
Автор nikolayds ()
Публикувано10.09.23 23:15



Упс, написала си “аз и ти” по 1000.
Аз смятам само едни 1000. Но като цяло скалата на разпределение на заплатите по медиана е “камбана”, бета r2 фактор., т.е. Не се получава изкривяването на средна по—висока от медиана, а обикновенно е обратното, т.е. От е стена е по х (заплата) към ниските стойности. У на графиката е брой получаващи тази заплата.

През 2022 г. линията на бедност общо за страната e 525,92 лв. средномесечно на лице от домакинство. При този размер на линията под прага на бедност са били 1,571 милиона души, или 22,9% от населението на страната.

Сега разбрах, 22% не е “от медиалният” доход линията на бедността, а 22% са хората под линията на бедността, изчислявана по формулата описана от Дани с съответна тежест по група от член на семейство. Единственият проблем тук е, че така не се получава линия на бедност, а линия на разпределение на доходите спрямо средно медиантният.

Т.е. теоретически, ако всички получаваме люксембургски заплати, но скалата на разпределението на заплащането е като в България, пак ще има 22% бедни, независимо от абсолютната стойност на дохода





Тема Re: И това при праг от 525лв.нови [re: nikolayds]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.09.23 00:42



"Т.е. теоретически, ако всички получаваме люксембургски заплати, но скалата на разпределението на заплащането е като в България, пак ще има 22% бедни, независимо от абсолютната стойност на дохода"

Да.
По-малко ще са при по-малко имуществено разслояване. Това е относителната бедност - спрямо обществото.
Абсолютната включва някакви продукти за хранене, не знам точно какви, но до ниво оцеляване, също жилищни условия, минимума дрехи и пр., и е на доста ниска стойност за всяка държава. Само най-бедните държави в света, като някои африкански или например Афганистан могат да имат проблеми с нея като държави.

КНСБ периодично пък обявява едни стойности, минимално нужни за приличен живот по някаква не знам дали стандартна методика, които пак включват определени продукти и услуги. Последно са сметнали 2524 лв. за семейство с едно дете и 1402 за сам живеещ.

.

Съгласна съм, че в реалността не може да се получи средна заплата, по-ниска от медиана.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 11.09.23 00:50.



Тема Re: И това при праг от 525лв.нови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано11.09.23 07:34



Точно така. Това за мен не е методика за изчисляване на бедност, а по-скоро частична връзка със смятането на Gini коефициента. Където също не сме с добра слава:





Тема Re: Пред цифрите, бвп, и боговете мълчатнови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано13.09.23 16:45



Taка acтpaнaтa ни ce нapeждa дo cтpaни кaтo Pyмъния

Уя ми. От 3 години удомa ползвaме румънскa перaлня висок клaс. Въобще дa не срaвнявaме бързaтa помощ, борбaтa с корупциятa, Дaчия и много други. Тук водят гaнгстерски войни, ти добре ли си изобщо.

Не.ксо успя дa нaпрaви пaри без дa плaщa нa Бойко и видя кaкво стaнa.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.